Planuję zakup plotera tnącego (mój pierwszy ploter). W związku z tym mam następujące pytanie: czy ploterem można ciąć tekturę o gramaturze ok. 250-300 g/m2. W grę wchodzą plotery: Mimaki Cg60st (nacisk 300g), GCC GRC61 (500g), jeli ma Pan jakiekolwiek uwagi na ich temat - będę wdzięczny.
P.S. Dziękuję za odpowiedź na moje poprzednie pytanie dotyczące wyboru plotera (Wybieramy ploter tnący).
ODPOWIEDŹ
Plotery tnące typu rolkowego (przesuwające pod sobą folię) nie nadają się w żadnym wypadku do cięcia tektury. W miejscu cięcia znajduje się listwa teflonowa. Cięcie materiałów jednowarstwowych powoduje jej natychmiastowe uszkodzenie, ponadto cięty materiał wypada spod głowicy. W Pańskim wypadku poszukałbym plotera stołowego o nacisku min.500 g lub z głowicą frezującą. Niestety te urządzenia nie są w stanie ciąć folii samoprzylepnych. Na tegorocznych targach reklamy w Poznaniu tego typu plotery prezentowały również polskie firmy. Ceny od 26 000 netto wzwyż.
!!! WITAM !!!
Mam swój "patent" na cięcie tektury ploterem tnącym. Nie jest to dokładnie cięcie a raczej nacinanie ale do wiekszości (moich)potrzeb się nadaje. Posiadam tnącego Rolanda i dużo nim "wycinam" tekturowych szablonów robię to tak:
- używam ostrza do grubych folii,
- ustawiam nacisk 50% mojego Rolanda,
- ostrze wysuwam więcej niż w przypadku folii samoprzylepnych,
- przędkość cięcia ustawiona jako minimalna,
- wkładam tekturę ale dobrej jakości a nie zwykłą tam taką tekturę falistą)i wycinam a raczej nacinam,
- litery nie są wycięte tylko nacięte gdzieś do połowy grubości czasem więcej (zależy od grubości tektury),
- potem biorę nóż (taki do precyzyjnego nacinania) i miejsce w miejsce przecinam to co ploter nacinał i mam gotowy szablon.
Trochę zabawy z tym jest ale efekt prawie idealny z tym, że dla małych liter i skomplikowanych znaków się nie nadaje (zbyt pracochłonne).
Na moje potrzeby wystarcza ale nie mogę powiedzieć, żebym wyciął wszystko. Nie wiem też jak spiszą się inne maszyny, trzeba po prostu wypróbować.
trzeba też pamiętać by mieć wystarczająco dużo miejsca z przodu i z tyłu plotera, bo tektura to nie folia z rolki.
Niezbyt zawodowy sposób ale w moim przypadku się sprawdza.
Jeżeli chodzi natomiast o profesjonalne podejście do cięcia w kartonie to pozostaje chyba tylko frezarka albo grawerka.
pozdrawiam
W najbliższym czasie podam dane i model plotera tnącego tekturę. Urząddzenie tego typu znajduję się w Skierniewicach
Ciąć tekture mozna ploterem termicznym.
Zobacz strone:
www.g0mex.republika.pl
CIęcie tektury, kartonów, folii magnetycznych i gumowych do grubości około 2 mm umożliwiają plotery SummaSign z głowicą aktywną, lub do cięcia kartonów, tektury falistej itp. służą plotery stołowe ARISTO wyposażone w nóż oscylacyjny ( wszystkie posiadamy w naszej ofercie ).