logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Co czeka pracodawców i pracowników po otwarciu gospodarki?

  PR 15.05.2020, przeczytano 271 razy
ilustracja
Marek Bernaciak

Cały kraj od marca w różnym stopniu mierzy się z konsekwencjami zamknięcia gospodarki. Możemy zakładać, że zapowiedziany 3. etap jej odmrażania będzie jednym z ostatnich kroków w stronę przywrócenia pełnego funkcjonowania handlu i przemysłu. Jakie trudności pojawią się w najbliższych tygodniach przed firmami i co same firmy mogą zrobić, by jak najszybciej odzyskać pozycję na rynku?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/co-czeka-pracodawcow-i-pracownikow-po-otwarciu-gospodarki,387019,artykul.html

– Musimy pamiętać, że gospodarka to przede wszystkim ludzie. Konsumenci, którzy decydują, który towar są w stanie zakupić, i pracownicy, którzy go wytwarzają i sprzedają. Ich trudna sytuacja nie skończy się razem z otwarciem gospodarki. Rodzice będą musieli znaleźć pomoc na czas wakacji, które zwykle łączyli ze swoim urlopem. Inni będą potrzebowali pomocy w opiece nad starszymi członkami rodziny, czym dotychczas się zajmowali, co również wpłynie na jakość wykonywanych zadań. Jako pracodawcy musimy być świadomi, że przed wszystkimi jeszcze długie miesiące, zanim sytuacja powróci do normalności – mówi Marek Bernaciak, założyciel firmy AMB Technic, od ponad 25 lat obecnej na polskim rynku. Przedsiębiorstwo z siedzibą w wielkopolskim Kole zatrudnia prawie 30 pracowników, którzy związani są z firmą od lat i pomogli zbudować rozpoznawalną w Europie markę.

Według danych udostępnianych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią w Polsce 99,8% wszystkich podmiotów prowadzących działalność. Dla tych firm każda nieprzewidziana niedyspozycja pracownika stanowi poważny problem, szczególnie pod względem logistycznym. Najczęściej po prostu nie mają one wystarczających zasobów, aby rozdzielić nadprogramowe działania między pracownikami. Stworzenie stabilnej sytuacji, pozwalającej na przywrócenie funkcjonowania firmy, wymaga nie tylko wsparcia z zewnątrz, najczęściej oznaczającego skorzystanie z zaproponowanej przez rząd tarczy antykryzysowej. Często niezbędną pomocą jest zewnętrzne doradztwo i ocenienie, które elementy działają bez zarzutu, a w których miejscach należy wprowadzić usprawnienia.  

– Niezbędne jest działanie holistyczne w planowaniu działań na najbliższe miesiące i ułożeniu struktur organizacyjnych. Nawet firmy, które nie zwolniły ani jednego pracownika, będą musiały się tego podjąć. Pracodawca musi wiedzieć, na kogo może liczyć, kto z pracowników posiada kompetencje pozwalające mu przejąć nowe obowiązki. Być może część osób zostanie zaangażowana w poszukiwanie nowych klientów, a procesy dotychczas rozdzielone na trzy osoby trafią w ręce tylko jednej? Musimy podejść do tego z otwartą głową, żeby zamiast przeszkód widzieć okazje, a dzięki temu zwiększyć nasze szanse na zachowanie dorobku wielu lat pracy ­– podkreśla Marek Bernaciak.

Jak przewiduje amerykańska agencja inwestycyjna KKR, wyjście z kryzysu będzie przebiegać dłużej niż miało to miejsce w 2008 r., ponieważ obecnie mamy do czynienia z załamaniem nie tylko rynku finansowego, ale przede wszystkim gospodarki realnej. Oznacza to, że nie możemy liczyć na wzrost gospodarczy wcześniej niż od początku 2021 roku. Z kolei 13 maja Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju opublikował prognozy zapowiadające spadek polskiego PKB o 3,5% w 2020 r., podkreślając jednak, że pozostaniemy jednym z państw europejskich najmniej dotkniętych kryzysem.

Źródło: AMB Technic

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Trzymiesięczne wakacje kredytowe i ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami – to nowe propozycje do tzw. Tarczy antykryzysowej, które dziś przyjął rząd, a które powstały przy udziale UOKiK. Osoba, która straciła pracę lub inne główne źródło dochodu, będzie mogła zawiesić spłatę kredytu konsumenckiego i hipotecznego na...
We współpracy z branżami Ministerstwo Rozwoju przygotowuje wytyczne dot. eventów, ślubów i parków rozrywki.
Pracodawcy mają wątpliwości, czy mogą zdecydować się na przestój i obniżony wymiar czasu pracy, na okres dłuższy niż trzymiesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń z tego tytułu – informuje portal Prawo.pl. Według portalu przepisy nie są w tej kwestii precyzyjne.
Małe firmy ruszają na podbój Internetu
Epidemia koronawirusa zmieniła powszechnie obowiązujące na rynku zasady gry wymuszając na wielu przedsiębiorcach przeniesienie działalności do sieci. Ponad połowa firm nie była na to w ogóle przygotowana. Większość z nich chce to jednak nadrobić. Najszybciej do nowej rzeczywistości przystosowali się mali przedsiębiorcy. W najbliższym czasie aktywniejsze działania...
Ministerstwo Finansów odpowiada PIAP
PIAP wraz Kancelarią TAX-LEX w styczniu tego roku w swoim piśmie zarekomendował Ministerstwu Finansów zmiany, dotyczące między innymi zniesienia obowiązku prowadzenia ewidencji upominków reklamowych. Ministerstwo odniosło się do przedstawionych rozwiązań, niestety negatywnie. Swoją decyzję argumentuje m.in. zbyt dużymi kosztami dla budżetu Państwa, ryzykiem...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764