logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Co myślimy o skróceniu czasu pracy?

  PR 07.06.2025, przeczytano 373 razy
ilustracja

Rządowy projekt przewiduje skrócenie wymiaru czasu docelowo o 20 proc. rocznie przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Zdaniem 43 proc. Polaków badanych przez polski ClickMeeting krótszy czas pracy mógłby poprawić produktywność, a aż 65 proc. sądzi, że zwiększyłby satysfakcję z pracy. Jednak 29 proc. jest przekonanych, że wiązałoby się to ze zwiększeniem ilości obowiązków zawodowych, a jedynie 40 proc. wierzy, że pensje faktycznie się nie zmienią. Wśród alternatywnych rozwiązań wspierających work-life balance badani wskazują m.in. pracę hybrydową oraz możliwość korzystania z rozwiązań online czy workation.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/co-myslimy-o-skroceniu-czasu-pracy,409151,artykul.html

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło niedawno rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia pilotażowego projektu zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Jak zapowiada resort, docelowo planowane jest skrócenie go o 20 proc. w skali roku. Uczestnicy pilotażu sami wybiorą model skrócenia czasu pracy najlepiej dopasowany do ich organizacji, a pensje pracowników mają pozostać na tym samym poziomie.

Jednak Polacy z pewnymi obawami podchodzą do idei zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Tylko 40 proc. wyraża przekonanie, że w takim wypadku wynagrodzenia faktycznie pozostałyby niezmienione, jak wynika z reprezentatywnego badania platformy ClickMeeting, lidera polskiego rynku webinarów i spotkań online. Zdaniem 15 proc. ankietowanych skrócenie czasu pracy spowodowałoby spadek zarobków pracowników, a według 12 proc. – spadek zarobków zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jednocześnie co 5. badany uważa, że skrócenie czasu pracy spowodowałoby spadek produktywności, 29 proc. jest zdania, że pozostałaby ona bez zmian, natomiast zdaniem 43 proc. mogłaby nawet wzrosnąć.

Co ciekawe, 7 proc. badanych przez ClickMeeting sądzi, że skrócenie czasu przeznaczonego na obowiązki zawodowe zmniejszyłoby satysfakcję z wykonywanej pracy. Jednak 16 proc. uważa, że nie miałoby to wpływu na poziom satysfakcji z wykonywanych zadań, a zdecydowana większość (65 proc.) myśli, że uległaby ona poprawie.

Ponad połowa badanych chciałaby pracować hybrydowo

Co w sytuacji, gdyby skrócenie tygodniowego wymiaru pracy w danej organizacji okazało się niemożliwe? Według 54 proc. badanych pozytywnie na ich motywację wpłynęłaby możliwość pracy hybrydowej, czyli częściowo z biura, a częściowo z domu. Zdaniem 18 proc. takie rozwiązanie nie byłoby wystarczające, a aż 28 proc. nie ma opinii na ten temat. W opinii 66 proc. badanych na wydajność pracy pozytywnie mogłaby wpłynąć możliwość korzystania z narzędzi wspierających work-life balance czy workation, czyli połączenia wyjazdu wakacyjnego z pracą zawodową.

Pomysł skrócenia czasu pracy to ważny krok w stronę poprawy dobrostanu pracowników i modernizacji rynku zatrudnienia. Jednak w sytuacjach, gdy takie rozwiązanie nie jest możliwe do wdrożenia, warto sięgać po inne formy wsparcia, które mogą realnie wpłynąć na jakość życia zawodowego. Praca hybrydowa daje pracownikom większą elastyczność i kontrolę nad planowaniem dnia, a spotkania online zamiast fizycznych ograniczają czas spędzany na dojazdach i pozwalają lepiej zarządzać energią w trakcie pracy. Warto przy tym stawiać na bezpieczne rozwiązania technologiczne, zapewniające pełne szyfrowanie spotkań, jak np. ClickMeeting – mówi Martyna Grzegorczyk, Marketing Manager ClickMeeting. – Coraz popularniejsze stają się także narzędzia cyfrowe i aplikacje wspierające organizację pracy, które mogą podnieść nie tylko komfort, ale i efektywność. Kluczowe jest, by organizacje nie traktowały dobrostanu jako dodatku, lecz jako integralną część strategii zarządzania. Nawet bez formalnego skrócenia godzin pracy można znacząco poprawić jakość codziennego doświadczenia pracowników.

27 proc. Polaków czuje się przepracowanych

Tylko 12 proc. ankietowanych sądzi, że skrócenie czasu pracy wiązałoby się ze zmniejszeniem liczby zadań. Aż 29 proc. jest przekonanych, że ich ilość uległaby zwiększeniu, a 53 proc. uważa, że pozostałaby niezmieniona. Jednocześnie co 4. ankietowany twierdzi, że ma za dużo obowiązków zawodowych, 63 proc. uważa, że ich obecna ilość jest wystarczająca, a 10 proc. pragnie więcej zawodowych wyzwań.

Tylko 28 proc. badanych deklaruje, że obecnie zachowuje równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Niemal taki sam odsetek (27 proc.) odczuwa przepracowanie, a 38 proc. przyznaje, że ich poziom work-life balance jest w porządku, chociaż w roku trafiają się również cięższe pod tym względem okresy.

Źródło: ClickMeeting

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Wzrost e-commerce napędzany przez omnichannel, mobile i zakupy transgraniczne
Polski e-commerce w 2025 roku notuje kolejne wzrosty i dynamiczne zmiany w zachowaniach konsumentów. Najnowsze badanie „Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2025” pokazuje, że aż 93% internautów dokonało zakupu online w ciągu ostatnich 6 miesięcy (+6p.p. rok do roku), a 100% respondentów deklaruje, że choć raz kupiło coś w sieci – to już trzeci rok z...
Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców. W ramach deregulacji prowadzonej przez rząd domagają się oni większej współpracy i otwartości na wyjaśnienia ze strony organów podatkowych, jasnej interpretacji przepisów,...
Faktury VAT bez firmy. Czy przedsiębiorcy o tym wiedzą?
Aż 24% przedsiębiorców prowadzących własne działalności gospodarcze przyznało, że gdyby byli świadomi możliwości wystawiania faktur VAT bez zakładania firmy, nie zdecydowaliby się na jej założenie. Takie zaskakujące wyniki przyniosło badanie przeprowadzone przez Freelancehunt, które miało na celu ocenę wiedzy przedsiębiorców w zakresie możliwości wystawiania faktur...
Przedsiębiorcy pod presją fiskusa – relacje nadal trudne. Raport
Z raportu „Przedsiębiorcy pod lupą fiskusa 2025”, przygotowanego przez firmę doradczą MDDP we współpracy z Konfederacją Lewiatan, wynika, że polscy przedsiębiorcy znajdują się pod stałą presją ze strony administracji skarbowej. Działania kontrolne organów podatkowych są powszechną praktyką, a ich skala nie maleje. Mimo to raport wskazuje...
Chorobowe nie dla Zetek? Młodzi z najniższą absencją
Pracownicy z pokolenia Z (do 29. roku życia) rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich starsi współpracownicy – wynika z najnowszego raportu polskiej firmy doradczej Conperio. Dane z audytów absencji chorobowej przeprowadzonych w przedsiębiorstwach na terenie całej Polski w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują jasno, że najmłodsza grupa...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764