logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Cyfrowa drukarnia dziełowa Sowa powraca do produkcji rolowej

  PR 02.03.2020, przeczytano 942 razy
ilustracjastrzałka
Przy nowo uruchomionej linii roll to stack firmy Hunkeler stoją od lewej Michał Okurowski (Docufield) i Łukasz Wąwoźny (Sowa)

Drukarnia Sowa z podwarszawskiego Piaseczna, specjalizująca się w cyfrowej produkcji książek „na żądanie”, podjęła niedawno decyzję o powrocie – po kilkuletniej przerwie – do technologii realizowanej w trybie roll to roll. W związku z tym firma poczyniła znaczące inwestycje sprzętowe, m.in. w nową zwojową maszynę drukującą oraz współpracujące z nią urządzenia Hunkeler, niezbędne do przygotowania i dalszego przetwarzania wstęgi. Te ostatnie, wraz z działającą w trybie near-line linią typu roll to stack, przeznaczoną do cięcia zadrukowanych zwojów na arkusze, zostały dostarczone przez Docufield – wyłącznego przedstawiciela marki Hunkeler w naszym kraju.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/cyfrowa-drukarnia-dzielowa-sowa-powraca-do-produkcji-rolowej,385893,artykul.html

- Nasza firma jako pierwsza w Polsce wprowadziła w 1996 roku usługę druku książek na życzenie – mówi Łukasz Wąwoźny, dyrektor operacyjny drukarni Sowa. – Kilka lat później, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, pojawiła się u nas technologia druku zwojowego, z powodzeniem wykorzystywana przez niemal dekadę. Jednak postępujące zmiany na rynku książki spowodowały, że z czasem postawiliśmy na produkcję w trybie arkuszowym. Uważnie obserwowaliśmy przy tym rozwój technologiczny maszyn pracujących w trybie roll to roll, wzrost ich elastyczności, jakości, wydajności. Powrót do niej rozważaliśmy bardzo poważnie już od kilkunastu miesięcy. Wreszcie, po ubiegłorocznym procesie decyzyjnym, związanym głównie z wyborem dostawców, wdrożona została w Sowie pełna linia umożliwiająca bardzo elastyczną produkcję książek, ale i broszur – zarówno w trybie print od demand (POD), w czym się specjalizujemy od początku działalności, jak też w kontekście zleceń średnionakładowych, nieopłacalnych w przypadku maszyn arkuszowych.

Powrót do roli: znaczące zwiększenie wydajności

Łukasz Wąwoźny przyznaje, że po wdrożeniu linii produkcyjnej pracującej w trybie roll to roll wydajność drukarni Sowa zwiększyła się w sposób skokowy:

- Nowa maszyna, wraz z urządzeniami Hunkeler, umożliwia realizację w tym samym czasie większej liczby stron niż pięć pozostałych, wykorzystywanych przez nas urządzeń arkuszowych. Produkcja z jej udziałem ruszyła tuż po wdrożeniu wszystkich niezbędnych systemów, co pozwoliło z jednej strony – znacząco skrócić czas realizacji zleceń dotychczas realizowanych w trybie arkuszowym, z drugiej – przyjąć zupełnie nowe prace, nawet w nakładach rzędu 2-3 tysięcy egzemplarzy.

Po dwóch miesiącach od wdrożenia nowej linii, Sowa odnotowała nie tylko znaczący wzrost wydajności, ale też liczby zleceń. Te realizowane w technologii zwojowej cechuje – jak dodaje dyrektor operacyjny drukarni – znacznie wyższa jakość w porównaniu  z maszynami wykorzystywanymi przez nią przed laty:

- To jeden z argumentów przemawiających za powrotem do roli. Inkjet rozwinął się w ciągu ostatniej dekady w bardzo znaczącym stopniu, a fakt, że wybraliśmy najlepszą naszym zdaniem maszynę bazującą na tej technologii, dostępną na rynku, stwarza dodatkową przewagę konkurencyjną i jest pozytywnym sygnałem dla naszych klientów. W kontekście urządzeń do przygotowania i przetwarzania wstęgi nie mieliśmy wątpliwości, że dostawca może być tylko jeden. Hunkeler to uznana marka, gwarantująca najwyższą jakość i wydajność, więc postawiliśmy na rozwiązania tego producenta.

Sowa: nowy partner biznesowy firmy Docufield

Michał Okurowski – dyrektor ds. rozwoju w firmie Docufield podkreśla, że dostarczone do drukarni Sowa rozwiązania Hunkeler nie tylko w pełni odpowiadają wysokiej prędkości zakupionej przez nią maszyny drukującej, ale też posiadają pewien potencjał na przyszłość.

- Warto również zwrócić uwagę na wysokie tempo, w jakim Sowa wdrożyła nowe rozwiązania. Transformacja z arkusza na rolę odbyła się bez żadnych przestojów w realizowanych zleceniach. Co więcej, w zasadzie już pierwsze z nich były egzemplarzami sprzedażowymi, włączonymi do zamówionej przez wydawcę partii.

Łukasz Wąwoźny chwali też sobie wydajność, jaką zapewnia – również dostarczona przez Docufield – linia typu roll to stack marki Hunkeler, umożliwiająca cięcie zadrukowanej wstęgi na arkusze.

- Pozwala ona uzyskać gotowe do dalszej obróbki bloki. To znacząco wpływa na wydajność produkcji i czas niezbędny na realizację książek, zwłaszcza w kontekście zleceń z zakresu POD. Wśród naszych klientów około 50% to zleceniodawcy z zagranicy. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym jesteśmy w stanie dostarczyć im gotowy produkt w ciągu 2-3 dni roboczych.

Michał Okurowski uzupełnia: - Wspomniana linia to rozwiązanie umożliwiające poprzeczne rotacyjne odcinanie wstęgi na arkusze, a następnie wzdłużne rozcinanie arkusza na użytki i wykładanie w postaci już przygotowanych bloków książek. W  każdym z nawet trzech jednocześnie wykładanych stosów, bloki książek są względem siebie przesuwane, co umożliwia wygodną i efektywną pracę z oklejarką. Sowa to kolejna już polska drukarnia dziełowa, bazująca na technologii cyfrowej, jaka zdecydowała się na zakup linii roll to stack z oferty Hunkeler. Liczne wdrożenia tej maszyny to najlepszy dowód, że jest to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie, dedykowane zaawansowanej, wysokowydajnej produkcji dziełowej i komercyjnej. Cieszymy się, że w kontekście powrotu do produkcji zwojowej kierownictwo drukarni Sowa nie miało żadnych wątpliwości odnośnie wyboru dostawcy obu nowych rozwiązań do przygotowania i przetwarzania wstęgi, a także produkcji bloków książkowych w systemie roll to stack. Witamy ją bardzo serdecznie w gronie polskich użytkowników maszyn marki Hunkeler.

Źródło: Docufield Sp. z o.o. Sp. k.

www.docufield.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Konkurs na okładkę w technologii 3D Touch: wyniki
21 grudnia 2020 r. drukarnia Totem.com.pl oraz firma Konica Minolta ogłosiły wyniki Konkursu na okładkę książki uszlachetnioną w technologii 3D Touch. Spośród setki nadesłanych projektów wybrano 8, ich autorzy otrzymali nagrody w łącznej kwocie 15 tys. złotych.
Canon: 2021 rokiem personalizacji, dekoracji wnętrz i digitalizacji dokumentów
Zmiana systemu pracy, postępująca personalizacja druku i coraz większy nacisk na intuicyjność urządzeń. To według ekspertów Canon Polska trendy i wyzwania, jakich w 2021 roku należy spodziewać się w branży druku. W prognozach mówi się też o dobrej sytuacji rynku dekoracji wnętrz, która będzie miała spory wpływ na kondycję polskiej poligrafii.
Ricoh Pro VC60000 w Creative DM Factory
Atramentowy system produkcyjny na papier ciągły Ricoh Pro VC60000 został wybrany przez duńską firmę Creative DM Factory. Na maszynie będą realizowane wydruki mailingów bezkopertowych (self-mailer) i insertów. Tego typu materiały muszą przyciągać uwagę dlatego przy ich produkcji szczególne znaczenie ma wysoka jakość druku oraz możliwość korzystania z szerokiej gamy...
Polski oddział Sun Chemical otrzymał prestiżową nagrodę „Gazele Biznesu”, w 21. edycji rankingu o tej samej nazwie. Jak podkreśla jego twórca i organizator – dziennik Puls Biznesu –  wyróżnienie to jest przyznawane najbardziej dynamicznym polskim przedsiębiorstwom z sektora MŚP. Polski oddział Sun Chemical uzyskał je już po raz...
Konica Minolta Accuriopress C12000 „wprawiła w ruch” Machinę Druku
Machina Druku z Torunia zainwestowała niedawno w cyfrową maszynę do wielokolorowej produkcji wysokonakładowej - AccurioPress C12000 firmy Konica Minolta. To jedna z pierwszych instalacji w Polsce tego urządzenia i jednocześnie pierwsza tak rozbudowana o szereg funkcji automatyzujących jej działanie. Zakup maszyny – w bardzo trudnym okresie związanym z pandemią – pozwolił...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764