logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

TUTORIAL: Cyfrowi malarze, czyli jak zmienić zwykłe zdjęcie w dzieło sztuki

   04.04.2006, przeczytano 42989 razy
ilustracjastrzałka
.psd

Chcielibyście biegle posługiwać się rozmaitymi technikami malarskimi, ale nie wiecie jak to zrobić? Niniejszy tutorial przedstawi Wam, jak począwszy od zwykłej fotografii, za pomocą programu Adobe Photoshop uzyskać obrazy malowane kredą, techniką olejną czy akwarelą. Ten krok do przodu w stosunku do korzystania z domyślnych filtrów artystycznych sprawi, że zmienicie się w prawdziwych malarzy cyfrowych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/cyfrowi-malarze%2C-czyli-jak-zmienic-zwykle-zdjecie-w-dzielo-sztuki,3770,artykul.html

Cel:
 • nauka korzystania z narzędzia Stempel wzorkiem (Pattern Stamp Tool);
 • wykorzystanie polecenia Zdefiniuj wzorek (Define Pattern) podczas wyboru obrazka źródłowego;
 • stosowanie efektu wypukłości przy pociągnięciach pędzlem w celu osiągnięcia bardziej realistycznego obrazu.
  Aby powięszyć ilustracje kliknij w miniaturkę


 • 01 | przygotowanie obrazka wyjściowego
  Przy wyborze tematu, który będziemy malować należy wziąć pod uwagę technikę malarską, którą będziemy symulować. W naszym przypadku będzie to malowanie węglem, a więc wyjdziemy od statycznego zdjęcia jabłka (apple.psd) z małą ilością detali, ukazanego na neutralnym tle.
  Zmieniamy kolor tła na CMYK: 0%, 5%, 8%,0%. Wybieramy polecenie Obrazek>Wielkość obszaru roboczego (Image>Canvas Size) i powiększamy szerokość i wysokość o 3 cm, upewniając się, że zakotwiczenie jest wyśrodkowane.

  kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

  02 | określenie wzoru
  Teraz określimy obraz, który wykorzystamy jako źródło dla naszego malunku. Zaznaczamy wszystko – [Ctrl]+[A], z menu wybieramy polecenie Edycja>Zdefiniuj wzorek (Edit>Define Pattern) i zapisujemy go jako apple.
  Aby namalować obraz wykorzystamy narzędzie Stempel wzorkiem (Pattern Stamp Tool).
  Wybieramy pędzel o nazwie Kreda (Chalk) 44 piksele i w menu Wzorek (Pattern) wybieramy apple. Zaznaczamy Wyrównany (Aligned) oraz Impresjonista (Impressionist) – jest to opcja umożliwiająca symulowanie muśnięć pędzla.

  kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

  03 | wybór pędzla
  Teraz przechodzimy do określenia właściwości pędzla, które wpłyną na wygląd końcowy naszego obrazu. Warto pamiętać, że zmieniając te ustawienia można odtwarzać wszelkie techniki malarskie.
  W zakładce Kształt pędzla (Brush Tip Shape) dodajemy Odstępy (Spacing):15%. W
  Dynamiki kształtu (Brush shape dynamics) uaktywniamy Nacisk pióra (Pen Pressure) i wybieramy Minimalną Średnicę (Minimum Diameter): 1%, a Wahanie kąta (Angle Jitter): 8%.

  kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

  04 | wybór pędzla II
  W zakładce Tekstura (Texture) ważne jest, aby dobrać odpowiednią teksturę i jej odpowiednie wymiary (minimum 200x200 pikseli). W naszym przypadku wczytujemy tekstury Powierzchnia Artystyczna (Artist Surfaces) i wybieramy Węgiel twardy jasny (Hard charcoal light) z parametrami podanymi powyżej. W Dynamika kolorów (Color dynamics) zmieniamy: Wahanie nasycenia (Saturation Jitter): 5%, Wahanie jasności (Brightness Jitter): 5%, Czystość (Purity): + 5%.
  W zakładce Inne Dynamiki (Other dynamics) ustawiamy parametry jak na zrzutce.

  kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

  05 | zachowanie pędzli
  Aby zachować ustawienia narzędzia Stempel wzorkiem (Pattern Stamp Tool) przechodzimy do opcji narzędzia i w bocznym menu wybieramy Nowe ustawienia narzędzia (New Tool Present) i wpisujemy nazwę Chalk medium. W palecie Pędzle określamy Średnicę (Diameter): 20 pikslei i zachowujemy nowe narzędzie jako Chalk light, powtarzamy tę samą czynność ze średnicą 60 pikseli i zachowujemy jako Chalk hard.

  kliknij aby powiększyć

  06 | rozpoczynamy malowanie
  Dodajemy nową Warstwę Wypełnienia: Kolor jednolity (Solid Color); biały z Kryciem (Opacity): 80% i nazywamy ją Weil. Ponad tą warstwą tworzymy nową warstwę Background i zaczynamy po niej malować za pomocą Chalk hard – po tłe i tam gdzie są duże powierzchnie. Tworzymy kolejną warstwę Object i pędzlem Chalk medium malujemy po jabłku. Na koniec tworzymy warstwę o nazwie Details i tym razem pędzlem Chalk lihgt określamy ogonek i pestki oraz wszystkie szczegóły. W razie potrzeby możemy zmieniać wielkość Średnicy pędzla – im jest mniejsza tym więcej szczegółów uzyskamy na naszym obrazie.

  kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
  kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

  07 | nowy kanał
  Zaznaczamy trzy ostatnie warstwy i tworzymy z nich Grupę warstw (Group Layers) (dawny Zestaw warstw (Set)) i nazywamy ją Picture. Powielamy tę Grupę i za pomocą skrótu klawiaturowego [Ctrl]+[E] spłaszczamy ją w jedną warstwę – Picture merged.
  Wyłączamy warstwę Weil. zaznaczamy wszystko – [Ctrl]+[A] i kopiujemy zawartość wszystkich widocznych warstw [Ctrl]+[Shft]+[C]. Przechodzimy do palety Kanały (Channels) i dodajemy nowy kanał o nazwie Relief, na który wklejamy zawartość selekcji [Ctrl]+[V].

  kliknij aby powiększyćkliknij aby powiększyć

  08 | dodanie głębi pociągnięć pędzla
  Z wciśniętym klawiszem [Ctrl] klikamy na miniaturę kanału i wczytujemy jego zawartość.
  Powracamy na warstwę Picture merged, odwracamy selekcję – [Ctrl]+[Shft]+[I] i stosujemy Filtr>Rendering>Efekty świetlne (Filter>Render>Lighting Effects): Styl (Style): Domyślny (Default). Zmieniamy ustawienia świateł według własnego uznania starając się nie zmienić zbytnio oryginalnych barw obrazu. Wybieramy jako Kanał Tekstury (Texture Channel) kanał Relief i ustawiamy Wysokość (Height): 10.

  kliknij aby powiększyćkliknij aby powiększyć

  09 | eksperymenty
  Opisane powyżej techniki stanowią podstawę od której można rozpoczynać zagłębianie się w temat odtwarzania technik malarskich. Zachęcam Was do powtarzania tych kroków z wykorzystaniem innych pędzli i tekstur dostępnych w Photoshopie. W szczególności warto spróbować namalować obraz stosując technikę olejną (Pędzle mokre (Wet media Brushes)) lub urzekające akwarele (Pędzle Naturalne 2 (Natural Brushes 2)). Przygotujcie się do nowej roli – prawdziwych “malarzy cyfrowych”.

  kliknij aby powiększyćkliknij aby powiększyć

  O autorze:
  Andrea Spinazzola
  Od 10 lat zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustracjami cyfrowymi. Jest Adobe Guru w zakresie Creative Pro i Adobe Certified Export w InDesign CS2. Jego wielką pasją jest odkrywanie moźliwości technicznych oferowanych przez oprogramowania graficzne i ich maksymalne wykorzystywanie.

  Artykuł pochodzi z mgazynu .psd 02/2006 (13)


  avatar użytkownika
  + + + + +

  Tekst opublikował użytkownik: psd

  Więcej informacji o użytkowniku

  REKLAMA

  Komentarze

  Zaloguj się i dodaj komentarz

  Najnowsze w tym dziale

  Algorytmy, sztuczna inteligencja, ciągłe rotowanie kanałami sprzedażowymi i wymyślanie koło na nowo. Praca marketingowca w 2023 roku to ciągłe stąpanie po cienkiej linii. Bo choć w reklamy internetowe klikamy coraz chętniej i sieć jest dla nas miejscem sprawdzania opinii i robienia zakupów, to nadal łatwo jest nas – odbiorców – zirytować niepotrzebnym...
  Według prognoz Statista, światowe wydatki na reklamy mobilne do 2024 roku mogą osiągnąć nawet 400 mld USD. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność i dostępność urządzeń mobilnych, a także niebotyczne ilości pobieranych gier na świecie każdego dnia (55 mld[1] w samym 2021 roku) to właśnie środowisko mobile gamingowe wydaje się idealną przestrzenią dla marek, by...
  POS - czym kuszą sklepy?
  Dlaczego w sklepach stacjonarnych tak wiele spotykamy rozmaitych reklam, wysepek z produktami lub innych ekspozytorów produktów? Ponieważ właśnie tam rozgrywa się ostateczna bitwa o portfele klientów. A do tej walki coraz częściej zaprzęgana jest nowoczesna technologia.
  AI: Czy copywriterzy będą musieli się przekwalifikować?
  W jaki sposób tworzymy treści w Polsce? Według najnowszego badania platformy WhitePress, przeprowadzonego na ponad 500 SEO-wcach – nadal prym wiedzie samodzielne przygotowanie tekstów przez człowieka (76 proc.), choć specjaliści nie stronią również od korzystania z AI (42 proc). Czy proces ten będzie postępował i twórcy tekstów będą musieli się przekwalifikować? W czym...
  Czym jest wzór przemysłowy i dlaczego warto go chronić?
  Przedmiotem prawa własności przemysłowej są – oprócz m.in. znaków towarowych i patentów na wynalazki – również wzory przemysłowe. Czym jest wzór przemysłowy i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w świecie mody i designu?
   
  Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764