logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Czym jest programmatic direct?

   21.03.2019, przeczytano 472 razy
ilustracja
fot. ilker/freeimages.com

W świecie reklamy cyfrowej niewątpliwie króluje programmatic. Badania i prognozy serwisu eMarketer sugerują, że w USA wydatki na tego typu reklamę wyniosły w 2018 roku 82,5% wszystkich budżetów. Z czego 58% z nich było przeznaczone na programmatic direct. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/czym-jest-programmatic-direct,381733,artykul.html

Branżowa definicja

Programmatic direct to rozwiązanie, które wprowadza duże ułatwienie do branży reklamowej. To sposób nawiązania bezpośredniej umowy pomiędzy wydawcą (sprzedawcą) a reklamodawcą (kupującym) za pośrednictwem programatycznego systemu zakupu powierzchni. Dodatkowo, może on zawierać różne oferty programowe, m.in. prywatne aukcje, preferowane stawki czy gwarantowane oferty i formaty. W przypadku pozostałych transakcji programatycznych odbywa się to zazwyczaj za pośrednictwem serwera, a technologia RTB służy do licytowania zasobów reklamowych podczas ogólnych aukcji.

Programmatic direct a guaranteed

Wspomniane modele są bardzo podobne. Jednak w przypadku programmatic direct, tak jak zostało to opisane wyżej, może on zawierać lub nie umowy gwarantowane pomiędzy wydawcami a reklamodawcami. Natomiast programmatic guaranteed to metoda, w której reklamodawca dokonuje zakupu powierzchni reklamowej od wydawcy i jest ona wiązana umową na konkretną liczbę wyświetleń, czas dostarczenia wskaźników, a przede wszystkim z góry ustaloną ceną.

Korzyści dla wydawców

  • Wyższa wydajność – programmatic direct pozwala zapewnić współczynnik wypełnienia strony na wysokim poziomie. Dodatkowo, wydawcy uzyskują wyższe ceny za swoje zasoby reklamowe.
  • Lepsza kontrola – gdy wydawca otrzyma od reklamodawcy konkretne zapytanie w kontekście powierzchni oraz grupy docelowej, może wówczas negocjować lepsze warunki współpracy. Pomaga to również w prognozowaniu oraz dokładniejszym pomiarze przychodów.
  • Przejrzystość – bezpośredni kontakt pomiędzy wydawcami a reklamodawcami to przede wszystkim cenne informacje na temat kreacji, liczby wyświetleń, typie odbiorców oraz wielu innych współczynnikach. Wydawcy zyskują większą kontrolę nad zasobami reklamowymi, co pomaga im optymalizować pracę.

Ograniczenia modelu

  • Model ten nie gwarantuje wypełnienia powierzchni reklamowej w 100% i sprzedaży wszystkich zasobów reklamowych. Może się to wiązać z tym, że wydawcy będą szukać innego sposobu na osiągnięcie wskaźników.
  • Bezpośredni dostęp – aby w pełni dokonać transakcji przy pomocy programmatic direct, kupujący otrzyma dostęp do zasobów reklamowych wydawcy za pośrednictwem interfejsu API. Aby ten proces był sprawny i bez szkody dla żadnej ze stron, koordynacja i współpraca musi przebiegać sprawnie i bezproblemowo.
  • Header bidding – o ile licytacja stawek za reklamę stanowi standard u większości wydawców, to w przypadku programmatic direct te możliwości są ograniczone. Reklamodawca otrzymuje konkretną kwotę za wyświetlenie reklamy, a wydawca nie może w pełni wykorzystać zasobów reklamowych premium.

W nieustannie zmieniającym się krajobrazie technologii i reklamy cyfrowej, programmatic direct odgrywa zasadniczą rolę, pomimo pewnych wyzwań jakie za sobą niesie. Nic więc dziwnego, że przez wydawców jest to preferowana metoda sprzedaży. A w jaki sposób reklamodawcy wykorzystają zasoby programmatic direct? Przekonamy się o tym wkrótce.

Źródło: Yield Riser

www.yieldriser.com

Dodatkowe informacje:

Autor: Jakub Szczęsny, CTO Yield Riser

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Jak przyciągnąć uwagę odbiorcy – dobre praktyki DOOH
Dzięki reklamom w social media, które są jednym z najchętniej wybieranych kanałów promocji, może się wydawać, że era billboardów dobiegła końca. Czy w czasach popularności reklam online wciąż jest miejsce na tradycyjne medium, jakim jest OOH? Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia kampanii outdoorowych?
Kto zarabia na śledzeniu użytkowników? Nie media, o których los tak się martwimy!
Czy naprawdę musimy się godzić na śledzące reklamy, żeby korzystać z sieci za darmo? To przekonanie od lat pokutuje w debacie publicznej, ale jeśli wierzyć wynikom badania, które kilka amerykańskich uczelni przeprowadziło we współpracy z jednym z dużych wydawców internetowych – może być oparte na błędnych przesłankach. Oczywiście, za produkcję treści ktoś musi...
Czy interaktywna mieszana rzeczywistość to przyszłość opowiadania historii? Najnowocześniejsze technologie wykorzystujące VR i rozszerzoną rzeczywistość inspirują nowe formy narracyjne
Ikea Family – transformacja danowa firmy
Na koniec naszego cyklu prezentującego zwycięskie kampanie XIX edycji Effie Awards zostawiliśmy projekt nietypowy. Na tle prezentowanych poprzednio kampanii prowadzonych z wykorzystaniem spotów, reklam i mediów masowych może się on wydawać mało efektowny. Okazał się jednak bardzo efektywny. Analiza danych, personalizacja, relacje z klientami - te robiące ostatnio karierę...
Wstęp do typografii

Typografia na co dzień (1): Wstęp do typografii

„Książka nie jest już jedyną posta­cią słowa dru­ko­wa­nego. Znaczną część istot­nych tre­ści publi­kuje się dzi­siaj w for­mie gazet, cza­so­pism, reklam. […] Pro­duk­cja kro­jów pisma, wymy­śla­nie nowych czcio­nek docho­dzi do absurdu. Można dostrzec całą masę małych i malut­kich kie­run­ków, z któ­rych każdy błą­dzi na swój...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764