logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Depresja tematem XXVIII konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy

   10.04.2019, przeczytano 1557 razy
ilustracjastrzałka

Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy zaprasza do udziału w XXVIII  edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy poświęconej tym razem tematowi depresji. Do wygramnia jest 5 tys. zł, termin nadsyłania prac upływa 7 maja.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/depresja-tematem-xxviii%C2%A0konkursu-na-plakat-bezpieczenstwa-pracy,382043,artykul.html

Depresja jest chorobą, która podobnie jak grypa może dotknąć każdego. Nie pyta o płeć, wiek oraz sytuację ekonomiczną. Zachorować może każdy, choć choroba ta częściej dotyka kobiety. Jak wynika z najnowszego raportu NIZP-PZH w 2016 r. w Polsce w poradniach zdrowia psychicznego leczono 1,4 mln osób zmagających się z zaburzeniami zdrowia psychicznego, m.in. depresją.

Bardzo często bagatelizuje się objawy depresji, ponieważ uważa się, że to jedynie chwilowe obniżenie nastroju, gorszy dzień, który niebawem sam minie. Tymczasem jest to poważna choroba, która nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać czy po prostu dobrze się bawić. Już dziś stanowi jeden z głównych problemów zdrowotnych na świecie i częstą przyczynę przedwczesnej utraty zdolności do pracy w krajach uprzemysłowionych, a częstotliwość jej występowania będzie wzrastać.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję. Drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Najczęściej występujące to: stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności, ograniczenie aktywności życiowej, stopniowa utrata zainteresowań, trudności w podejmowaniu różnych czynności i działań, aż do ich skrajnego zaniechania. Pojawiają się depresyjne myśli, lęk, narastające poczucie utraty sensu życia czy poczucie beznadziei. Depresji towarzyszą też inne, mniej typowe dolegliwości, które utrudniają właściwe rozpoznanie choroby, jak zaburzenie koncentracji uwagi, poczucie pogorszenia pamięci, zaburzenia snu, zmniejszenie lub utrata apetytu. Niestety ponad połowa tak objawiających się przypadków depresji pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie część otrzymuje adekwatne leczenie.

Jak wskazują wyniki badań przyczyny zaburzeń depresyjnych są złożone,  jednak w przypadku 1/3 chorych upatruje się ich w czynnikach związanych z pracą. Powodem bywa wysoki poziom stresu wynikający z nierównowagi wymagań i poczucia kontroli, złego stylu zarządzania, poczucia przeciążenia obowiązkami, a także przemocy psychicznej i mobbingu. Nie każdy potrafi stawić czoła wyzwaniom zawodowym i sprostać wymaganiom dnia codziennego. Dla ponad 5% populacji ta nierówna walka kończy się  chorobą związaną z zaburzeniami nastroju. Tak powszechną, a jednak wciąż stygmatyzowaną.

Praca zawodowa jest obszarem życia, który może depresję wywołać, ale także z jej powodu ucierpieć. Zaburzenia depresyjne obniżają jakość życia, a także zdolność do pracy zawodowej i jej efektywność. Mogą też być jednym z głównych powodów wcześniejszego przechodzenia na emeryturę lub rezygnacji z pracy w młodym wieku. Z tego względu niezwykle ważna jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia, a przede wszystkim wzrost świadomości społecznej z tego zakresu.

Nagrody:

  • I nagroda – 5 tys. zł
  • II nagroda – 3 tys. zł
  • III nagroda – 2 tys. zł
  • 5 wyróżnień (równorzędnych) – po 1 tys. zł każde

 Harmonogram konkursu:

  • 23 lutego 2019 r. - Ogłoszenie konkursu
  • 7 maja 2019 r. – termin składania prac konkursowych
  • 15 maja 2019 r. – posiedzenie jury konkursowego (Warszawa)
  • 26 czerwca 2019 r. – finał konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej.

Składanie prac na konkurs:

Plakaty z dopiskiem „Konkurs na plakat” należy doręczać Organizatorowi pocztą, kurierem lub osobiście w terminach do 7 maja 2019 r.

Źródło: CIOP-BIP

Dodatkowe informacje:

Organizator konkursu: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Współorganizatorzy konkursu:
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie,
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi,
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
Kierunek świętuje Dzień Kreatywności
Agencja reklamowa Kierunek Kreatywny świętując Międzynardowy Dzień Kreatywności 21 kwietnia, przygotowała na swoich social media mini konkurs, w którym do wygrania są plakaty przygotowane we współpracy z krakowską artystką MAD MOJO.  
Wspólnie z ekspertami z Fundacji Climate Strategies Poland przeprowadziliśmy szczegółowe badanie śladu węglowego Gali EFFIE Awards Poland 2023. Badanie to obejmowało trzy dni wydarzenia (dzień przed i dzień po) oraz uczestników gali, co pozwoliło uwzględnić różnorodne aspekty emisji związane z ich udziałem.
Kampania Kompanii Piwowarskiej z nagrodą ECU Sustainability Awards
Kompania Piwowarska po raz czwarty razem z Fundacją „Dom w Łodzi” prowadziła kampanię społeczną FASOFF, szerzącą świadomość na temat FAS czyli alkoholowego zespołu płodowego. Tym razem pod hasłem: „Będę TATĄ! - nie piję razem z nią”. Kampania otrzymała nagrodę ECU Sustainability Award przyznawaną podczas European Circular Retail Congress, będącego częścią...
Konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35
W związku z zakupem przez Wojsko Polskie F-35 Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę dla nowych myśliwców.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764