Drugi etap konkursu „Piórko 2024. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” rozstrzygnięty. Dorota Żak, laureatka organizowanych przez sieć Biedronka twórczych zmagań, otrzymała 100 tys. złotych za ilustracje do książki „Moje czarne szczęście”. Ogłoszenie wyników odbyło się w trakcie Wieczoru Przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania w Bibliotece Narodowej, w gronie osób zasłużonych dla promocji literatury w Polsce.
On - ma czarną sierść z białą łatką na jednym oku, białe skarpetki na łapkach i klapnięte uszko, do tego mnóstwo odwagi w małym futrzanym ciałku. Ona – ma długie rude warkocze, okrągłe okulary i urocze piegi na nosie, a do tego wielkie serce i jedno ogromne marzenie. Kim są? Bohaterami książki „Moje czarne szczęście”, którym niezaprzeczalnego uroku dodała swoją kreską Dorota Żak, zwyciężczyni ilustracyjnego etapu tegorocznego „Piórka”.
Laureatka jest rodowitą warszawianką, która ukończyła z wyróżnieniem studia architektoniczne na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w warszawskich pracowniach architektonicznych oraz wnętrzarskich. Od niedawna, razem z przyjaciółką prowadzi studio projektowe poświęcone wnętrzom, grafice i rękodziełu. W pracy najbardziej ceni łączenie ze sobą wielu dziedzin wiedzy i sztuki, kontakt z drugim człowiekiem i pięknymi przedmiotami.
O konkursie dowiedziałam się od przyjaciółki. Już w zeszłym roku próbowałam swoich sił. Pomyślałam, że udział w Piórku będzie dobrą motywacją do powrotu do malowania i rysowania, które w codziennym życiu odeszło na dalszy plan. Od dziecka maluję oraz rysuję i mam wielką nadzieję na dalsze rozwijanie twórczych pasji, eksperymentowanie i odkrywanie różnych form sztuki.
Dorota Żak, laureatka konkursu "Piórko 2024. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci w kategorii Ilustracje
Wygrane właśnie 100 tysięcy złotych z pewnością w tym rozwoju twórczym pomoże. Jak powiedział Edgar Bąk, juror konkursu, projektant graficzny i ilustrator:
Gdybym zaczynał, zdecydowanie wziąłbym udział w konkursie. Ta nagroda naprawdę może zmienić czyjeś życie i pokierować kogoś w stronę zawodowego rysowania.
Konkurs „Piórko” jest skierowany do debiutujących pisarzy i ilustratorów, których zadaniem jest stworzenie książki dla dzieci w wieku 4-10 lat. Autorzy najlepszego tekstu i najlepszych ilustracji otrzymują po 100 000 zł nagrody każdy. Książka ich autorstwa trafia do sprzedaży w sklepach sieci Biedronka w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.
Częścią wizji Biedronki jest to, że czytanie, tak jak nasz sklep, jest dostępne dla każdego. Autorka tekstu tegorocznej książki, Agnieszka Piwoń, usłyszała o konkursie robiąc codzienne zakupy w Biedronce. Cieszymy się z tego zaproszenia do świata literatury, które już od 10 lat udaje się nam wysyłać, jak również z tego, że to dziesiąte już wręczenie nagrody za ilustracje odbyło się właśnie w Bibliotece Narodowej.
Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji sieci Biedronka i jeden z jurorów konkursu „Piórko”
Konkurs Piórko jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Polsce. Od 2015 roku zgłoszono do niego ponad 30 tysięcy prac w obu kategoriach. Dotychczas wydano dziewięć książek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników. W ciągu 10 lat pula przyznanych nagród wyniosła już 2 miliony złotych od organizatora i fundatora – sieci Biedronka. Do tej pory książki wydane w ramach serii Piórko trafiły do ponad 560 000 polskich domów. Zwycięski tytuł tegorocznej edycji „Moje czarne szczęście” pojawi się na półkach Biedronki już w połowie listopada.
Źródło: Jeronimo Martins Polska S.A.