logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Dostępność... poradnik dla mediów Gazeta.pl i Fundacji Avalon

  PR 07.01.2025, przeczytano 220 razy
ilustracja

Choć w Polsce żyje ponad 5 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w mediach wciąż pojawiają się one niezwykle rzadko, zazwyczaj jedynie w kontekście swojej niepełnosprawności. Stereotypy, brak dostępności i niedostosowany język nadal stanowią poważne bariery, które utrudniają ich pełną integrację ze społeczeństwem. Chcąc wywrzeć wpływ na sposób, w jaki media prezentują osoby z niepełnosprawnościami, redakcja Gazeta.pl we współpracy z Fundacją Avalon stworzyła przewodnik „Dostępność. Poradnik dla twórców, dziennikarzy i wszystkich osób zainteresowanych budowaniem niewykluczającej komunikacji”. Bezpłatny materiał można pobrać na stronie Gazeta.pl. 


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/dostepnosc...-poradnik-dla-mediow-gazeta.pl-i-fundacji-avalon,407048,artykul.html

Brak reprezentacji w mediach sprzyja utrwalaniu stereotypów. Osoby z niepełnosprawnością zazwyczaj nie pojawiają się w programach, audycjach czy artykułach w kontekście innym niż właśnie ich niepełnosprawność. Nie widzimy ich jako ekspertów i ekspertek w danych dziedzinach, którzy mogliby opowiedzieć o swojej pracy lub pasji. Część stereotypów wynika także z języka – niestety, wciąż wiele osób posługuje się sformułowaniami, które są krzywdzące i dyskryminujące. Dlatego tak istotne jest budowanie świadomości poprzez edukację. Choć zmiany systemowe są niezbędne, to właśnie wiedza i empatia są fundamentem społeczeństwa naprawdę inkluzywnego. 

Media odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, aby dziennikarze i dziennikarki mieli dostęp do narzędzi, które umożliwią im przedstawianie osób z niepełnosprawnościami w sposób rzetelny i szanujący ich godność. W tym celu Wiktora Beczek – dziennikarka i koordynatorka treści dotyczących różnorodności i inkluzywności w Gazeta.pl – i Ola Kaczorek we współpracy z Fundacją Avalon stworzyły przewodnik „Dostępność. Poradnik dla twórców, dziennikarzy i wszystkich osób zainteresowanych budowaniem niewykluczającej komunikacji”. To pierwsza w Polsce tak kompleksowa publikacja o tej tematyce skierowana do przedstawicieli mediów. Można pobrać ją bezpłatnie na stronie Gazeta.pl – tutaj

– Kiedy Fundacja Avalon zgłosiła się do nas w sprawie przewodnika dla mediów, odkryliśmy, że nie ma ani jednej polskojęzycznej publikacji, która w sposób kompleksowy i przystępny opisywałaby temat niepełnosprawności, choć w Polsce jest co najmniej kilka milionów osób z niepełnosprawnościami. Media nie tylko informują, ale też kształtują język. Mam nadzieję, że nasz przewodnik pomoże dziennikarzom i dziennikarkom pisać i mówić z szacunkiem i empatią – tłumaczy Wiktoria Beczek z Gazeta.pl. 

– 16 grudnia wystartowaliśmy z nową kampanią społeczną „Epoka Dostępności”. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ na powstawanie barier dla osób z niepełnosprawnościami mają wszyscy obywatele. Wierzymy, że kluczem do sukcesu jest edukacja, pomagająca zwalczać ignorancję, stereotypy i brak empatii. Jesteśmy przekonani, że poradnik dedykowany przedstawicielom mediów będzie stanowił ważny krok w dobrym kierunku – mówi Helena Szczuka-Kalenský z Fundacji Avalon.

Źródło: Agora S.A.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Sebastian Kucharski na czele portalu Dziennik.pl
Sebastian Kucharski, redaktor z 20-letnim doświadczeniem medialnym, został nowym szefem redakcji Dziennik.pl. Po roku spędzonym w Grupie DGP Infor w nowej roli będzie wzmacniał funkcję informacyjną portalu oraz pracował nad zwiększeniem zasięgu i wdrażaniem nowych projektów w poszczególnych działach.
TVN Warner Bros. Discovery dla WOŚP
TVN Warner Bros. Discovery już po raz dziewiąty zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy jako główny partner medialny wydarzenia. Relacje z 33. Finału będzie można śledzić przez cały dzień w TVN, TVN24 oraz TTV, na platformach Player i Max oraz w portalu tvn24.pl. Cel tegorocznego Finału wesprą także liczne aukcje wystawione przez dziennikarzy, gwiazdy oraz redakcje...
Była dziennikarka TVN poprowadzi portal Zdrowie.pl
Katarzyna Urbańska, była dziennikarka TVN, objęła stanowisko redaktor naczelnej oraz PR & Marketing Managera portalu Zdrowie.pl. Platforma typu Premium zadebiutuje w sieci we wrześniu 2025 roku.
TVN7: start drugiego sezonu programu „Królowa Przetrwania”
Drugi sezon „Królowej Przetrwania” emitowany jest od 6 stycznia br. na antenie TVN7. Popularny format, z udziałem najbardziej kontrowersyjnych gwiazd  polskiego Internetu, osiąga znakomite rezultaty! Po emisji trzech odcinków, format podnosi średnie wyniki stacji. Dobrze sobie radzi również w serwisie Max oraz Player.pl.
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz w TVP
Telewizja Polska i Muzeum Auschwitz-Birkenau realizują międzynarodowe studio telewizyjne z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Gośćmi m.in. Ocalali Sir Frank Lowy i Stanisław Zalewski, marszałkini Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Czech Petr Pavel oraz burmistrz Londynu Sadiq Khan
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764