logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Dr Marek Borowiński - „Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu”

  PR 12.03.2018, przeczytano 1553 razy
ilustracjastrzałka

Barwa jest pierwszą informacją rejestrowaną przez oko. Po niej pojawia się kształt, a następnie rozmiar. Przeciętny człowiek jest w stanie zobaczyć około miliona różnych kolorów - otaczają nas zewsząd. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób determinują one nasze zachowania, samopoczucie, a także określają usposobienie i charakter? Znany w świecie marketingu Shop Doctor, czyli dr Marek Borowiński, w swojej książce rozkłada każdą barwę na czynniki pierwsze. Zdradza, które kolory lubi nasz mózg i radzi, którymi kolorami warto się otaczać, a które nam szkodzą. Autor przeprowadza czytelnika po tajnikach wiedzy z zakresu psychologii koloru, psychofizjologii widzenia i Visual Merchandisingu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/dr-marek-borowinski---_doktor-kolor%2C-czyli-barwy-pieniedzy%2C-szczescia-i-seksu_,35752,artykul.html

Który kolor bielizny założyć na pierwszą randkę? Czy kierowcy czerwonych aut są bardziej agresywni na drodze? Dlaczego pracownica banku nie powinna zakładać różowej sukienki, Hillary Clinton podczas debaty prezydenckiej wystąpiła w bieli, a do Urzędu Skarbowego korzystniej jest się ubrać się na szaro? Czy to prawda, że w sypialni, urządzonej w bieli i szarościach, spada nam libido? Odpowiedź na te i wiele innych zagwozdek znajdziemy w książce „Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu”.

Każdy z nas ma swój ulubiony kolor - taki, w otoczeniu którego czuje się najlepiej. Jest on naszym wyznacznikiem podczas urządzania mieszkania, doboru garderoby, czy nagłej ochoty na daną potrawę (najpierw „jedzą” nasze oczy). Kolory mają bezpośredni – w sensie fizycznym i fizjologicznym - wpływ na organizm ludzki. I tak, czerwień powoduje wzrost temperatury ciała, ciśnienia, a także częstotliwość mrugania. Kolor niebieski pomaga zaś obniżyć gorączkę, zmniejsza ból głowy i gardła, obniża ciśnienie krwi i wycisza układ nerwowy. Hamuje również apetyt, dlatego nie mamy zazwyczaj ochoty na nic niebieskiego do jedzenia. To, jakimi kolorami się otaczamy, ma zatem ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Z poradnika dowiemy się więc, który kolor ścian wybrać najlepiej do sypialni, kuchni, czy salonu oraz w jakiej tonacji kolorystycznej najkorzystniej jest urządzić pokój dziecka – tak, by nauka przychodziła mu z łatwością. Nie zabrakło również porad w kwestii kolorów miłości – autor wylicza i analizuje te, które pomagają podnieść temperaturę w związku. Znajdziemy tu poza tym szereg informacji, dotyczących kolorystyki ubioru w pracy, w komunikacji wizualnej, znaczenia kolorów w komponowaniu diety, czy ciekawostek na temat ich leczniczego działania, a także pogłębionych analiz poszczególnych barw. 

Kolory odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko w sferze prywatnej, ale także w obszarze stricte biznesowym. Dr Marek Borowiński na co dzień doradza przedsiębiorcom w zakresie rozplanowania kolorystycznego przestrzeni danej firmy. Chociaż brzmi to niewiarygodnie, rozkład kolorów w sklepie ma ogromne znaczenie dla wzrostu sprzedaży. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wpływa to na postrzeganie danego produktu. Marketing w doskonały sposób czerpie i wykorzystuje wiedzę z psychologii kolorów i psychofizjologii widzenia. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego informacja o wyprzedażach i zniżkach niemal zawsze przedstawiana jest na czerwonym tle, a w sklepie odzieżowym kolory ubrań na półkach ułożone są często w sekwencji: żółty, pomarańczowy, czerwony, fioletowy, nie­bieski i zielony? Nic nie dzieje się bez przyczyny…

- (…) zrozumiałem, jak wielkie znaczenie ma kolor w projekcie użytkowym. Trzeba z wielką pokorą podchodzić do zagadnień kolo­rystycznych. To ogromna odpowiedzialność, ponieważ dany wzór jest powtarzany w ilościach przemysłowych. Jeśli jego forma i barwy będą niewłaściwe, potencjalni nabywcy nie zechcą kupować takiego wzo­ru. Dlatego do tej pory podchodzę z wielkim szacunkiem do decyzji związanych z doborem koloru w danym produkcie. Kolor jest pierwszą rzeczą, którą rejestrujemy wzrokiem, dlatego produkty powinny mieć tak dobrane barwy, aby klienci chcieli je kupować, otaczać się nimi we wnętrzach, tworzyć piękne projekty, z których będą dumni. Uświado­miłem sobie działanie koloru i jego wpływ na nasze życie. W ten właśnie sposób rozpoczęła się moja przygoda z psychologią koloru, któ­ra trwa do dziś.


Dr Marek Borowiński oddaje w ręce czytelnika książkę, która może okazać się kluczem do zrozumienia wartości i znaczenia kolorów w przestrzeni, a także zwiększenia świadomości ich wykorzystywania w otaczającej nas rzeczywistości – zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. „Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu” to kompendium wiedzy na temat kolorów – ich pozytywnego i negatywnego wpływu na człowieka i jego otoczenie. W książce znajdziemy wiele wskazówek, dzięki którym możemy korzystniej zaaranżować kolorystycznie przestrzeń, poczuć się dzięki temu lepiej i bardziej komfortowo. 77 ciekawostek i praktycznych wskazówek na temat kolorów oraz ich wpływu na nasze życie i zachowanie. Poznaj magię kolorów, abyś mógł świadomie żyć i się rozwijać.

O autorze:

dr Marek Borowiński – specjalista od zwiększania sprzedaży oraz Visual Merchandisingu, ambasador marki Toptextil. Jest sędzią międzynarodowym w konkursach na najlepsze sklepy w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia - uświadamia i doradza przedsiębiorcom, jak mózg klienta odbiera ich sklep, firmę czy też produkt. Specjalizuje się w zagadnieniach z psychologii koloru i oddziaływania kolorów na konsumentów w różnych miejscach sprzedaży. Swoją wiedzą dzieli się podczas wielu kongresów marketingowych i sprzedażowych. Jest gościem i komentatorem wielu programów telewizyjnych i radiowych, między innymi w: TVN24, DZIEŃ DOBRY TVN, PYTANIU NA ŚNIADANIE TVP, RADIOWEJ TRÓJCE i wielu innych. Na co dzień prowadzi swój autorski program Shop Doctor na kanale Youtube.

Dane wydawnicze:
Autor: Marek Borowiński, tytuł: „Doktor Kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu”, Edipresse Książki,  ISBN  9788381171533, cena: 39,90 PLN, oprawa: miękka ze skrzydełkami, format: 165 x 240, liczba stron: 224, data premiery:  14 marca 2018 r.

Źródło: Edipresse Książki

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Salestube: e-book dla branży e-commerce
Należąca do Group One spółka Salestube zaprezentowała autorski e-book “Odkryj potencjał E-commerce”. Publikacja została stworzona z myślą zarówno o doświadczonych przedstawicielach branży, jak i tych, którzy swoją przygodę z e-commerce dopiero rozpoczynają. Wydanie to kompendium wiedzy w zakresie wdrożeń i rozwoju platform e-commerce, analityki...
Werbe!Punkt zadebiutował na rynku niemieckim
Pierwszy numer Werbe!Punkt trafil już na biurka 5000 aktywnych agencji reklamowych i dystrybutorów w Niemczech. Jesteśmy przekonani, że to wydawnictwo stanie się cennym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich zaangażowanych w świat reklamy.
Short social video i budowanie obecności marki w mediach społecznościowych
150 miliardów dolarów rocznie – tyle w 2028 roku mają wynosić rosnące systematycznie nakłady na reklamy w formie short videos[1]. Wprowadzone przez TikTok krótkie filmy kręcone w orientacji pionowej szybko awansowały z referencyjnej formy komunikacji Generacji Z na jedną z najbardziej atrakcyjnych także...
Krok po kroku przez przetargi z influencerami: przewodnik
Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska. To kolejna część dobrych praktyk z zakresu influencer marketingu, którą przygotowali najlepsi eksperci z branży. Tym razem dzielą się oni wiedzą na temat tego, jak krok po kroku prowadzic przetargi z influencerami. 
IAB Polska: Jak wykorzystać AI w marketingu w 2024 r.
Rozwój sztucznej inteligencji powoduje radykalne zmiany w światowej gospodarce, generując potencjalnie nawet 7-procentowe wzrosty światowego PKB[1]. AI otwiera również niespotykane dotąd możliwości także dla branży digitalowej. Szalona dynamika rozwoju narzędzi AI i wzrostu ich popularności sprawia, że branża zadaje sobie pytania już...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764