logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

CASE STUDY: Drewno i Mechaniczna Pomarańcza

   20.03.2003, przeczytano 25491 razy

Spośród wszystkich rodzajów szyldów jakie miałem okazję wykonywać, najbardziej cenię sobie realizacje w naturalnym drewnie. Aby odsłonić całą jego urodę - układ słojów, kolory, strukturę - przy wykonywaniu grafiki stosuję technikę piaskowania.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/drewno-i-mechaniczna-pomarancza,1540,artykul.html

Firmy reklamowe coraz częściej sięgają po ten rodzaj środków wyrazu, zwracając się do nas o wykonanie próbek pozwalających pokazać ich klientom możliwości tej techniki. Jedną z takich realizacji było demo dla Studia Twórczych Pomysłów "Mechaniczna Pomarańcza"

ProjektPiaskowanie wymaga użycia wycinanej na ploterze folii, a zatem potrzebny jest projekt w formacie wektorowym. Można go przygotować w każdym edytorze wektorowym - np. Corelu. Moje doświadczenie pokazuje, że grubość najcieńszych linii wycinanych w folii do piaskowania nie powinna być mniejsza niż 1 mm, a pojedynczy punkt nie powinien mieć mniej niż 2,5 mm średnicy. W związku z tym projekt musi mieć odpowiednią wielkość, albo drobne szczegóły nie powinny przekraczać tych granicznych wartości.

Drewno
Wybór drewna ma zasadnicze znaczenie dla końcowego efektu. Należy zwrócić uwagę na sęki i usłojenie.W pokazanym tu przypadku wybrałem drewno olszynowe, właśnie ze względu na rodzaj i kształt usłojenia. Wszystko jednak zależy od tego, co chcecie osiągnąć. Np. sęki mogą być wadą albo zaletą deski. Mogą przeszkadzać w drążeniu, gdy wypadają w miejscu grafiki, ale można też wykorzystać je jako dekorację lub element grafiki.

Klejenie folii
Po przycięciu blatu na wymiar, wyciąłem na ploterze i przykleiłem szablon z folii do piaskowania.Aby cała praca nie poszła na marne i aby nie trzeba było zaczynać wszystkiego od nowa (łącznie z przygotowaniem nowej deski!) warto zwrócić uwagę na poprawne przyklejenie folii. Różnią się one właściwościami oraz rodzajem kleju. Nie wszystkie folie, które sprawdzają się na kamieniu i szkle, dobrze pracują na drewnie. Przy piaskowaniu drewna używane ciśnienia są dużo większe niż przy innych okazjach i powietrze z piaskiem może poderwać lub spalić źle naniesioną folię.

PiaskowanieJeżeli nie posiadacie odpowiedniego sprzętu, piaskowanie można zlecić wyspecjalizowanej firmie - np. zajmującej się czyszczeniem metalu z rdzy. Z drugiej jednak strony tracimy w takim wypadku kontrolę nad tym, co się dzieje z naszym szyldem. Do piaskowania potrzebny jest kompresor o sporej wydajności (od ok. 60 m3/h). Jeśli chcecie sami spróbować piaskowania, kilka rad praktycznych:
- piaskujemy pod kątem prostym (chyba że chcemy osiągnąć jakiś specyficzny efekt)
- głębokość reliefu regulujemy poprzez zmianę czasu piaskowania
- ciśnienie ustawiamy w zależności od tego jakiej wielkości dyszą dysponujemy
- i najważniejsze: w czasie piaskowania musimy stosować środki ochrony dróg oddechowych, czyli po prostu dobrze dopasowaną maskę!

Wykończenie
Szyld wykończyłem malując drewno. Do dyspozycji jest wiele rodzajów farb. W naszej firmie używamy farb i lakierów olejnych. Są trudniejsze w użyciu, bo każdą kolejną warstwę koloru maluje się po odczekaniu ok. 24 godzin. Są one jednak moim zdaniem najtrwalsze z ogólnie dostępnych, szczególnie przy zastosowaniu na zewnątrz - tym bardziej, jeśli prawidłowo się je stosuje.Świetnym pomysłem na wykończenie reliefowych realizacji w drewnie jest dodanie trójwymiarowego akcentu. Nie zawsze musi być on wykonany z drewna. Pokazany szyld nabrał ostatecznego charakteru poprzez dodanie pomarańczy i listka, które zostały wyrzeźbione z pianki HDU (High Density Urethane - pianka o wysokiej gęstości, w tym wypadku SignFoamII).

Technika którą opisałem jest pracochłonna i czasochłonna ale daje rezultat, który ogląda się z przyjemnością. Wyróżnia się ona wśród plastikowych i blaszanych reklam. Zastosowanie drewna daje okazję do podkreślenia prestiżu, przywiązania do tradycji, związków z naturą - świetnie sprawdza się np. w wypadku firm i lokali z branży spożywczej. W praktyce nie spotkałem zresztą branży, do której szyld drewniany by nie pasował. Walory drewna powodują, że nawet przeciętne pod względem plastycznym projekty zyskują nową jakość.

Zbigniew Grzemski
www.szyldydrewniane.com.pl

Autor jest właścicielem firmy reklamowej Profil-Abanga, specjalizującej się w realizacjach w drewnie.


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: abanga

(Zbigniew Grzemski)

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Bardzo mi się podoba ta technika. Odpowiednie zastosowanie drewna jest zawsze efektowne (w powiązaniu z dobrym pomysłem i profesjonalnym wykonaniem oczywiście).

Najnowsze w tym dziale

Zawody triathlonowe IRONMAN co roku przyciągają tysiące zawodników i kibiców z całego świata. Choć starty odbywają się w niedzielę, to już od piątku wszyscy zainteresowani gromadzą się w strefie EXPO, czyli przestrzeni wystawowej, gdzie mają możliwość do rozmów i poznania nowości ze świata zdrowia i sportu. To wyjątkowa okazja dla marek do...
Nie ma nic prostszego niż obniżyć cenę? Nic bardziej mylnego. Oferowanie obniżek to żmudny proces, który powinien być oparty o wcześniejsze zrozumienie potrzeb konsumentów. Są bowiem tacy klienci, którzy na słowo „promocja” odwracają głowę. Sklepy muszą też pamiętać o tym, że jak już przyznają rabat, to muszą ten proces maksymalnie...
Wielojęzyczność to przyszłość e-commerce i obsługi klienta
Jak wynika z najnowszych danych W3Tech, w języku angielskim jest obecnie dostępne 61,5% wszystkich treści zawartych w internecie. Jednocześnie angielski jest językiem ojczystym jedynie dla 16,2% populacji świata. Jeśli dodatkowo zestawimy te dane z wynikami niedawnego badania Unbabel, wedle których aż 69% konsumentów na świecie chce, aby marki oferowały im...
Pokolenie Alfa się rozrasta i ma szansę prześcignąć generację wyżu demograficznego (baby boomers) w swojej liczebności. Co tydzień przybywa ich ponad 2,8 miliona w skali globalnej, a według szacunków do 2025 roku na świecie będzie ich ponad 2 miliardy[1]. Według Michała Giery z Mobiem Polska, już dziś oczy marketerów powinny kierować się w stronę młodego...
Zwiększanie zasięgów w social mediach bez tworzenia treści
Nie od dziś wiadomo, że portale społecznościowe są świetnym narzędziem marketingowym do budowania świadomości marki. Coraz częściej firmy inwestują w social media i decydują się na współprace z influencerami, którzy wyznaczają trendy w wirtualnym świecie. Publikowane przez nich treści przynoszą zysk w postaci pożądanego obecnie zasięgu. Wielu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764