logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Drukarnia Narodowa inwestuje w maszynę arkuszową KBA Rapida 105-4 SW2

  PR 13.01.2008, przeczytano 7394 razy
ilustracjastrzałka
Przy nowo zainstalowanej maszynie KBA Rapida 105-4 SW2 stoją od prawej Grzegorz Szymczykowski, regionalny szef sprzedaży KBA-Polska i Jerzy Kowalik, prezes Drukarni Narodowej

W pierwszych dniach grudnia w Drukarni Narodowej w Krakowie została oddana do użytku pełnoformatowa offsetowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 105-4 SW2 z systemem odwracania arkusza po drugim zespole oraz systemem odwijania z roli i cięcia na arkusze RS 105.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/drukarnia-narodowa-inwestuje-w-maszyne-arkuszowa-kba-rapida-105-4-sw2,6638,artykul.html

Maszyna, będąca jednym z najszybszych urządzeń w swojej klasie, służy przede wszystkim do produkcji książek i stanowi jeden z najważniejszych elementów planu inwestycyjnego realizowanego przez krakowską firmę.

Drukarnia Narodowa to zakład o wieloletniej tradycji, w tym roku będzie obchodzić jubileusz 150-lecia istnienia. Do niedawna będący własnością skarbu państwa, zakład przechodził różne koleje losu, ale – jak zapewnia związany z nim od kilkudziesięciu lat obecny prezes Jerzy Kowalik – nigdy nie zaprzestał produkcji. Po przekształceniu w 2000 roku w jednoosobową spółkę skarbu państwa, w 2005 roku drukarnia została sprywatyzowana i wchodzi dziś w skład polskiej grupy inwestycyjnej MM Capital Group, obracającej majątkiem o wartości ok. 500 mln zł. Wkrótce rozpoczęły się plany przeniesienia drukarni do nowej siedziby (dotąd mieściła się ona w centrum Krakowa), zaczęto też realizować inwestycje w nowy park maszynowy. W ostatnich dwóch latach na potrzeby zakładu zakupiono m.in. półformatową maszynę arkuszową, system CtP oraz liczne urządzenia do oprawy twardej i miękkiej, a także maszyny introligatorskie. Najnowszym z dotychczasowych zakupów Drukarni Narodowej jest pełnoformatowa, czterokolorowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 105-4 SW2, będąca pierwszym w Polsce zainstalowanym egzemplarzem tej firmy, który może pracować on-line z systemem odwijania z roli i cięcia papieru na arkusze RS 105.

Mówi Jerzy Kowalik: Nasz zakład od dziesięcioleci jest związany z marką KBA, do tej pory pracują w drukarni trzy maszyny z rodziny Planeta. Jednak to nie sentyment, ale względy ekonomiczne i techniczne zdecydowały o wyborze tego właśnie producenta przy inwestycji w nową maszynę arkuszową. Zastosowane w niej najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dające naszym zdaniem przewagę nad konkurencją, były najważniejszym argumentem przemawiającym za instalacją modelu Rapida. Równie ważna była też obecność autoryzowanego serwisu KBA w Krakowie oraz możliwość zdalnej diagnostyki urządzenia z centrali firmy w Radebeul.

Dostarczona w listopadzie i uruchomiona na początku grudnia maszyna to – zdaniem dostawcy – najszybsza na rynku pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa z systemem odwracania. Wyposażona w cztery zespoły drukujące, oferuje prędkość rzędu 18 tys. arkuszy/h przy druku jednostronnym i 15 tys. arkuszy/h przy wykorzystaniu systemu odwracania (druk w trybie 2/2). W przypadku konfiguracji zamówionej przez Drukarnię Narodową niezwykle ważnym elementem jest system odwijania papieru z roli i cięcia na arkusze RS 105 firmy Mabeg. Pozwala on na zwiększenie wydajności oraz zastosowanie papierów niskogramaturowych, nawet 40 g/m2, co byłoby niemożliwe przy klasycznym systemie nakładania – podkreśla Jerzy Kowalik. – Z kolei system odwracania arkusza po drugim zespole znacznie zwiększa elastyczność maszyny, pozwalając na ekonomiczną produkcję w trybie 4/0, 2/2 bądź 1/1, w zależności od kolorystyki drukowanej pozycji.

Poza wyżej wymienionymi, maszyna KBA Rapida 105-4 SW2 jest wyposażona w szereg innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, z których warto wymienić m.in. półautomatyczny system zmiany płyt (dzięki któremu, jak zaznacza prezes Kowalik, przyrząd maszyny do kolejnego zlecenia trwa zaledwie 10 minut); system DensiTronic do densytometrycznego pomiaru paska kontrolnego, umożliwiający zdalną korektę koloru; systemy automatycznego mycia tkaninowego do cylindrów gumowych i dociskowych oraz automatycznego mycia wałków farbowych; oprogramowanie CIPLink umożliwiające przenoszenie danych w standardzie CIP3 z przygotowalni do maszyny; wielofunkcyjne urządzenie do temperowania wałków farbowych oraz przygotowywania i chłodzenia płynu nawilżającego; oraz urządzenie do odsysania pudru w wykładaniu. Chwalimy sobie także możliwość pełnego sterowania maszyną z pulpitu – dodaje prezes Kowalik. Dzięki temu zmiana z druku jednostronnego na dwustronny i odwrotnie odbywa się w sposób całkowicie automatyczny i trwa niespełna dwie minuty.

W ciągu niemal dwóch tygodni od instalacji w pracującej na pełne trzy zmiany maszynie KBA zadrukowano ponad 600 tysięcy arkuszy w formacie B1. Były to przede wszystkim niskonakładowe, wielobarwne książki stanowiące 90% wykonywanej przez nas produkcji – mówi Jerzy Kowalik. – Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, na szczególne słowa pochwały zasługuje bardzo krótki przyrząd oraz niezwykle wysoka jakość drukowania. Mam nadzieję, że zalety nowej maszyny już wkrótce docenią także nasi klienci.

Jak podkreśla prezes firmy, po zainstalowaniu maszyny KBA Rapida 105-4 SW2 potencjał produkcyjny Drukarni Narodowej zwiększył się dwukrotnie. To pozwala nie tylko szybciej wykonać zlecenia dla obecnych klientów, ale też myśleć o pozyskaniu kolejnych zleceniodawców, m.in. z zagranicy. Dziś zakład współpracuje na stałe z około 70 wydawcami książkowymi, zarówno dużymi graczami rynkowymi, jak i małymi oficynami, drukując dla nich głównie książki w małym i średnim nakładzie, choć zdarzają się też zlecenia na 100 tys. egzemplarzy. Poza książkami, drukarnia nie stroni też od produkcji różnego rodzaju materiałów akcydensowych, zarówno czarno-białych jak i wielokolorowych. Zdecydowana większość zleceniodawców to firmy z Polski, ale prezes drukarni nie ukrywa, że Drukarnia Narodowa ma też ambicje w zakresie ekspansji zagranicznej: Dysponując takim sprzętem, zarówno w zakresie druku jak i oprawy, możemy śmiało myśleć o eksporcie. Docelowo chcielibyśmy, aby stanowił on nawet 25% naszych zleceń.

Na razie jednak Drukarnię Narodową czeka oficjalne otwarcie nowej siedziby i obchody jubileuszu 150-lecia istnienia. Uroczystości z tym związane planujemy na wiosnę tego roku – mówi prezes Kowalik. – Nieco wcześniej zainstalujemy kolejne urządzenia do obróbki po druku, w planach jest też następna pełnoformatowa maszyna drukująca, w konfiguracji podobnej do tej zainstalowanej w grudniu, bądź też wyposażona w osiem zespołów. Czeka nas zatem kolejny ważny rok działalności Drukarni Narodowej. Mam nadzieję, że już wkrótce będzie ona – jak przed laty –kojarzona z najwyższą jakością produkcji książek.

Źródło: KBA-Polska

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Koenig & Bauer: wywiad z Jerzym Saramą, prezesem drukarni Karton-Pak
Współpraca drukarni Karton-Pak S.A. z Nowej Soli z Koenig & Bauer trwa nieprzerwanie blisko 30 lat. Niedawno firma dostarczyła tu dziewiątą z kolei arkuszową maszynę drukującą z serii Rapida. Wzbogaciła ona park sprzętowy drukarni, specjalizującej się w opakowaniach jednostkowych z tektury litej, w zakresie produktów wysoko przetworzonych, uszlachetnionych,...
Brother Hoshizaki: platynowy certyfikat RBA dla fabryki w Japonii
Firma Brother Industries, Ltd. ogłosiła, że jej fabryka Hoshizaki (zlokalizowana w Minami-ku, Nagoya) otrzymała certyfikat Platinum, najwyższą ocenę w audycie Validated Assessment Program (VAP), który ocenia zgodność z Kodeksem Postępowania Responsible Business Alliance (RBA). Jest to czwarty zakład produkcyjny w Grupie Brother, który otrzymał certyfikat RBA i...
Jaka jest przyszłość sitodruku? API.PL w wizytą w Portugalii
W kwietniu API.PL miało przyjemność wspólnie z partnerami – ROQ International i Avient Corporation- organizować wydarzenie "Z Tradycją w Przyszłość". Zaproszono klientów związanych z sitodrukiem do Portugalii, by wspólnie przekonać się, jaka jest przyszłość tej techniki druku na tekstyliach. Podczas trzydniowego wydarzenia zaprezentowano...
Sztanca B2, system iSaddle Senshi - Duplo na targach drupa 2024
Firma Duplo, podczas zbliżających się targów drupa w Düsseldorfie, zaprezentuje nowe rozwiązania w swojej ofercie. Znajdą się wśród nich innowacyjna sztanca w formacie B2+ i rewolucyjny – jak zapewnia producent - system broszurujący iSaddle Senshi. Te i wiele innych urządzeń do wykańczania można będzie zobaczyć na stoisku A31 w hali nr 6.
Mark Andy: Open House w zakładzie Kingfisher Labels
Brytyjska drukarnia Kingfisher Labels po raz pierwszy w swojej historii zorganizowała spotkanie w formule Open House. Ponad 100 gości przybyło do jej nowego zakładu produkcyjnego w Bristol, by wziąć udział w prezentacji najnowszych rozwiązań technologicznych wdrożonych przez tę firmę. W centrum uwagi gości Kingfisher Labels znalazła się m.in. cyfrowa maszyna hybrydowa Mark Andy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764