logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Drukarnia Read Me wzbogaca dział prepress o nowy system CtP firmy Agfa Offset

  PR 20.01.2022, przeczytano 700 razy
ilustracjastrzałka
Małgorzata Tokarek (Read Me) i Stefan Piotrowski (Agfa Offset) przy nowym systemie CtP

Pierwsze w Polsce rozwiązanie Agfa Expert Loader z podawaniem kasetowo-paletowym.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/drukarnia-read-me-wzbogaca-dzial-prepress-o-nowy-system-ctp-firmy-agfa-offset,394462,artykul.html

W ostatnim czasie drukarnia Read Me w Łodzi zmodernizowała swoją przygotowalnię cyfrową, inwestując w nowy system CtP firmy Agfa Offset. W jego skład wchodzą: pełnoformatowa naświetlarka Avalon N8-90 XT oraz pierwsze w Polsce rozwiązanie Expert Loader, umożliwiające automatyczne podawanie płyt z kasety, jak też z wózka paletowego. Całością steruje system workflow Apogee w najnowszej, rozbudowanej wersji – 12.2, od ubiegłego roku użytkowany przez firmę w rozbudowanym modelu subskrypcyjnym. Drukarnia, wraz z jej macierzystą Oficyną Wydawniczą Read Me, jest użytkownikiem rozwiązań Agfa Offset od 2014 roku – poza wyżej wymienionymi, firma od kilku lat posiada proekologiczną wywoływarkę Arkana (w której znajdują zastosowanie termoczułe płyty Energy Elite Eco), a także programy WebApproval (umożliwiający zdalny akcept prac i usprawniający komunikację z klientami) oraz PressTune – pozwalający na standaryzację parametrów drukowania i optymalizację kosztów związanych z tym procesem.

Najpierw wydawnictwo, później drukarnia

Historia Read Me sięga 1991 roku, kiedy to Włodzimierz Bińczyk, Janusz Fajfer i Tomasz Zajbt powołali do życia wydawnictwo książkowe, które w niedługim czasie zaczęło specjalizować się w raczkującej wówczas literaturze komputerowej.

- Zaczynaliśmy od kultowej w połowie lat 90. ubiegłego wieku pozycji „DOS dla opornych – mówi Włodzimierz Bińczyk. – Nawiązaliśmy także współpracę z gigantem w dziedzinie oprogramowania, jakim do dziś pozostaje Microsoft. Wśród naszych kluczowych klientów bardzo szybko pojawili się polscy producenci i dystrybutorzy sprzętu komputerowego. Zamawiali oni całe partie naszych książek, dodając je do zestawów sprzętowo-software’owych. Siłą rzeczy zlecaliśmy wówczas całość usług poligraficznych na zewnątrz, co jednak z roku na rok było coraz bardziej uciążliwe. W 1994 roku zapadła więc decyzja o uruchomieniu własnej drukarni.

Wydawnictwo w Warszawie, drukarnia w Łodzi

Siedzibą Oficyny Wydawniczej do dziś pozostaje Warszawa, jednak działalność poligraficzną firma prowadzi w Łodzi.

- Zaczynaliśmy – jak większość drukarń w latach 90. – od używanej maszyny offsetowej – mówi Włodzimierz Bińczyk. – Drukarnia rozpoczęła pracę w wynajętych od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej pomieszczeniach. W 2002 roku zakupiliśmy pierwszą maszynę 4-kolorową w formacie B1. Na własne potrzeby realizowana tu była produkcja wydawnictw komputerowych, a także przewodników i poradników. Zarazem jednak coraz śmielej wchodziliśmy na krajowy rynek usług poligraficznych, świadczonych innym wydawcom dziełowym. Od początku oferowaliśmy usługi druku i oprawy broszurowej i twardej. Obecnie jesteśmy jedną z największych drukarń dziełowych w regionie łódzkim.

Agfa Offset jednym z kluczowych partnerów biznesowych

Współpraca drukarni Read Me z firmą Agfa Offset sięga 2014 roku, gdy pojawił się tu pierwszy system CtP tego producenta – Avalon N8, sterowany systemem workflow Apogee. Zastąpił on wówczas rozwiązanie innego dostawcy, a w 2018 został uzupełniony o rozwiązania oferowane przez Agfę w ramach pakietu ECO3: proekologiczną wywoływarkę Arkana (wraz z płytami Energy Elite Eco) oraz oprogramowanie PressTune i WebApproval. Rok 2021 przyniósł tu kolejny etap modernizacji cyfrowej przygotowalni: wysłużoną naświetlarkę Avalon N8 zastąpiono dwukrotnie szybszym modelem Avalon N8-90 XT, wyposażonym w pierwsze w Polsce rozwiązanie Expert Loader z podawaniem kasetowo-paletowym.

- Inwestycja w CtP to swego rodzaju preludium do zakupu nowej, 8-kolorowej maszyny offsetowej, która rozpocznie u nas pracę w tym roku – mówi Włodzimierz Bińczyk. – W procesie wyboru dostawcy kierowaliśmy się konkurencyjnością oferty, jakością urządzeń, oprogramowania i serwisu. Kilkuletnia, satysfakcjonująca współpraca w obszarze handlowym i serwisowym, wysokiej klasy sprzęt, intuicyjny w obsłudze i stale aktualizowany system workflow oraz dodatkowe rozwiązania optymalizujące proces drukowania (PressTune) i ułatwiające kontakt z klientami przez Internet (WebApproval) – wszystko to ułatwiło nam podjęcie decyzji o podpisaniu nowego kontraktu z Agfa Offset.

Pierwszy w Polsce Agfa Expert Loader z podawaniem kasetowo-paletowym

Nowa naświetlarka znacząco zwiększyła wydajność działu prepress w Drukarni Read Me i zautomatyzowała jego pracę. Jak podkreśla Małgorzata Tokarek – technolog prepress, dzięki rozwiązaniu Expert Loader proces podawania i odbierania form drukowych przebiega o wiele szybciej:

- Nowy system CtP znacząco wpłynął na ergonomię pracy i wygenerował dodatkowe oszczędności czasowe – mówi. – Rozwiązania Agfa Offset cechuje wysoka jakość, niemniej w naszym przypadku, także z uwagi na ograniczenia lokalowe, ważne były też elementy związane z obsługą i maksymalną redukcją czynnika ludzkiego. To udało się w 100 procentach.

Stefan Piotrowski, Newspaper & International Accounts Manager polskim oddziale Agfa Offset dodaje:

- Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze w naszym kraju rozwiązanie Expert Loader, na jakie zdecydowało się kierownictwo Drukarni Rad Me. Zastosowane tu podawanie kasetowo-paletowe znacząco zwiększa wydajność i automatyzuje cały proces prepress, a w efekcie wpływa na oszczędności czasowe. Paleta mieści maksymalnie 1200 płyt, zaś do kasety można załadować jednorazowo 100 płyt. W obu przypadkach mówimy rzecz jasna o formacie B1.

System workflow Apogee – intuicyjny w obsłudze i stale aktualizowany

Kacper Oczkoś, R&D Manager w Drukarni Read Me, podkreśla z kolei znaczenie wdrażanych tu sukcesywnie rozwiązań software’owych Agfa Offset :

- System Apogee znamy już doskonale, zarówno dzięki regularnym szkoleniom i wsparciu pre-sales managerów ze strony dostawcy, jak też organizowanym swego czasu konferencjom mu poświęconym. W naszym przypadku bazujemy na wersji on-premise, implementowanej bezpośrednio w drukarni. Od ubiegłego roku korzystamy z modelu subskrypcyjnego, który niesie ze sobą wiele zalet. Z uwagi na rosnącą liczbę klientów zewnętrznych, także zagranicznych, jakiś czas temu zdecydowaliśmy się też na wdrożenie modułu WebApproval. Pomaga on w zdalnej komunikacji ze zleceniodawcami w obszarze wprowadzania poprawek czy akceptowania prac.

Stefan Piotrowski mówi:

- Warto dodać, że wdrożenie modelu subskrypcyjnego Apogee w Drukarni Read Me to jeden z największych projektów tego typu zrealizowanych przez nas na polskim rynku. Cieszę się, że rozwiązanie to znajduje uznanie w oczach coraz większego grona naszych klientów. Chciałbym jednocześnie podkreślić, że model ten gwarantuje klientowi aktualizacje do najnowszych wersji oprogramowania wraz z pełnym wsparciem technicznym.

Jak dodaje Małgorzata Tokarek, w kontekście procesu drukowania istotnym jest moduł PressTune, jaki również pojawił się tu już kilka lat temu:

- Dzięki niemu mamy na bieżąco informacje z maszyny, przekazywane zwrotnie do działu prepress – mówi. – Jest to również bardzo pomocne narzędzie dla naszych opiekunów serwisowych z Agfa Offset, którzy mają bezpośredni wgląd we wszystkie parametry produkcyjne.

W zgodzie z ekologią

Kierownictwo Read Me podkreśla, firma stara się być jak najbardziej innowacyjna i proekologiczna w swoich działaniach. W ostatnim czasie pozyskała środki unijne na realizację publikacji odznaczających się bakteriostatycznymi właściwościami w oparciu o nanotechnologię.

- W nasze działania prośrodowiskowe wpisują się też inwestycje sprzętowe, wpływające na redukcję generowanych odpadów i zużywanych zasobów  – mówi Janusz Fajfer. – Najlepszym tego przykładem było wdrożenie proekologicznej wywoływarki Arkana wraz z płytami Energy Elite Eco.

Małgorzata Tokarek dodaje, że korzyści z jej zastosowania są oczywiste:

- Redukcja zużycia wody i chemii, rzadsza konserwacja, mniejsze zaangażowanie pracowników – wszystkie te elementy można wymienić jako najważniejsze zalety tego rozwiązania.

Stefan Piotrowski podsumowuje:

- Cieszymy się, że kierownictwo Read Me po raz kolejny zaufało naszej marce i wdrożyło jeden z najbardziej rozbudowanych systemów CtP dostarczonych przez nas w 2021 roku. Mamy nadzieję, że skala automatyzacji i oszczędności czasowe wynikające z jego implementacji w bezpośredni sposób przełożą się na dalsze sukcesy odnoszone przez firmę.

Źródło: Agfa NV

www.agfa-polska.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Mark Andy na Kongresie Etykiety Samoprzylepne 2022
Firma Mark Andy wsparła merytorycznie kolejną w tym roku imprezę branżową. Tym razem był to, odbywający się w dniach 9-10 czerwca br.,  Kongres Etykiety Samoprzylepne 2022, organizowany w ramach Akademii Wiedzy przez wydawnictwo Polski Drukarz. Prezentacja przygotowana przez firmę, zatytułowana „Rynek beauty a technologia hybrydowa”, dotyczyła możliwości, jakie...
90 procent banknotów na całym świecie pochodzi ze Szwajcarii
Zdecydowana większość banknotów na świecie powstaje dzięki szwajcarskiej technologii. Podobnie jak specjalne farby produkowane przez SICPA, zaawansowane technicznie maszyny drukujące, słynne " Banknotenbretter " oraz wszystkie rozwiązania z nimi związane (produkcja form drukowych, projektowanie, kontrola jakości itp.) są opracowywane przez firmę Koenig & Bauer...
Opinia o urządzeniu FA-26: Wkraczanie w przyszłość jeszcze nigdy nie wyglądało tak obiecująco
Maszyna FA-26 firmy Nilpeter jest wynikiem połączenia nowej technologii z przyjaznym dla użytkownika designem, dzięki czemu powstało efektywne centrum obróbcze, które minimalizuje czasy przestojów i ilości odpadów, oferując jednocześnie maksymalną wydajność. Przejrzyste, zrównoważone rozwiązanie.
14. Targi Packaging Innovations: podsumowanie
Czas na targach płynie szybciej – to jedno z najczęściej powtarzanych zdań podczas 14. Międzynarodowych Targów Packaging Innovations, które w dniach 31.05-01.06. odbyły się w EXPO XXI Warszawa. Słowa te nie dziwią, bowiem program wydarzenia był bardzo szeroki. Oprócz wystawy targowej składały się na niego liczne warsztaty i prezentacje w strefie workShops, spotkania...
Papira firmy Stora Enso w finale konkursu Sustainability Awards 2022
Magazyn Packaging Europe podał listę finalistów tegorocznego konkursu Sustainability Awards, organizowanego przez to wydawnictwo. Produkowana przez Stora Enso pianka Papira znalazła się wśród produktów wyróżnionych w kategorii „Odnawialność”, obejmującej rozwiązania będące przed wprowadzeniem ich do sprzedaży. Zwycięzcy w tej kategorii zostaną nagrodzeni 22 listopada br....
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764