logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Drukarnia Sowa podsumowuje 2023 rok

  PR 05.01.2024, przeczytano 1295 razy
ilustracjastrzałka

Zbliżający się koniec roku 2023 to czas podsumowań, ale przede wszystkim przedstawienia planów, jakie mamy do zrealizowania jako rozwijające się przedsiębiorstwo poligraficzne z ponad 25-letnią tradycją w druku cyfrowym.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/drukarnia-sowa-podsumowuje-2023-rok,402645,artykul.html

Rok 2023 rozpoczął się dla nas dużą inwestycją – zakupem nowoczesnej inkjetowej, cyfrowej, kolorowej maszyny arkuszowej marki Canon – modelu varioPRINT iX3200. Była i do dzisiaj jest to pierwsza instalacja tego modelu marki Canon w Polsce i tej części Europy. Wybór tej maszyny nie był przypadkowy – jest to najwyższej klasy maszyna zapewniająca bardzo wysoką wydajność, możliwość druku pełnego formatu B3, elastyczność i możliwość mieszania mediów w jednym przebiegu. Zastosowanie wysokiej rozdzielczości 1200x1200 dpi w porównaniu do starszych modeli drukujących z rozdzielczością 600x600 dpi daje poprawę jakości druku widoczną gołym okiem. Wydruk jest gładszy, równiejszy, a grafiki bardziej przyjemne dla oka, bez drażniącego rastra. Inwestycja ta świetnie sprawdziła się przy realizacji prac wymagających wysokiej jakości, nieosiągalnej nawet w technice offsetowej.

ilustracjastrzałka

Podczas roku 2023 mieliśmy przyjemność z naszym działem handlowym gościć na wielu imprezach targowych dedykowanych wydawcom – byliśmy obecni m.in. na Targach Książki organizowanych w: Poznaniu, Białymstoku, Warszawie i Krakowie. Byliśmy również partnerem lokalnego wydarzenia organizowanego w Piasecznie – Festiwalu Pięknej Książki. Dziękujemy za wszystkie spotkania z Państwem. Wierzymy, że dadzą one nowy impuls do działania i przyczynią się do efektywniejszej pracy na linii wydawca-drukarnia. Tym samym mieliśmy również okazję do prezentacji wykonywanych przez nas prac, efektów uszlachetnień lakierem i złotymi foliami, które są realizowane u nas w technice cyfrowej na bezmatrycowej maszynie MGI JETvarnish 3DS+iFOIL.

Na zaproszenie Polskiej Izby Książki oraz Polskiej Izby Druku wzięliśmy udział w dwóch spotkaniach pt. „Zarządzanie rosnącymi kosztami druku książek” ważnej i potrzebnej inicjatywie branżowej będącej odpowiedzią na rosnące ceny kosztów produkcji książek. O istocie standaryzacji i optymalizacji tych kosztów, a także sposobach na uczynienie książki nieco bardziej ekonomiczną rozmawialiśmy w gronie wydawców, przedstawicieli wyżej wymienionych organizacji, drukarń oraz papierni. Podczas drugiego spotkania z tego cyklu, które odbyło się podczas Targów Książki w Krakowie spotkaliśmy się w szerszym gronie i wyszliśmy do Państwa z propozycją konkretnych rozwiązań optymalnych formatów publikacji oraz surowców. Rozwiązania te spotkały się bardzo dużym zainteresowaniem Wydawców. Dzięki temu już kilkanaście procent naszej produkcji podlega pełnemu ustandaryzowaniu – nie tylko formatu i papierów, ale również uszlachetnień. Pragnę w tym miejscu uspokoić wielu naszych klientów, dla których nieszablonowość ich produktów jest znakiem charakterystycznym, standaryzacja nie oznacza z rezygnacji wykonywania książek w niestandardowych formatach czy na wyszukanych papierach.

Również podczas 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie znaleźliśmy się w gronie nagrodzonych drukarń dziełowych (w rankingu pojawiły się zarówno drukarnie cyfrowe jak i offsetowe) – w ramach rankingu organizowanego przez Magazyn Literacki „KSIĄŻKI” otrzymaliśmy 4. miejsce – bardzo dziękujemy za to wyróżnienie i wszystkie oddane na nas głosy. To dla nas bardzo istotne, że doceniają Państwo naszą codzienną pracę i starania wkładane w realizowane przez nas publikacje.

W 2023 roku poświęciliśmy wiele energii na rozbudowę informatycznych systemów zamówień i produkcyjnych. Od kilku miesięcy działa już intuicyjny, ale i bardzo szczegółowy kalkulator na naszej stronie sowadruk.pl. Można w nim skalkulować 98% wykonywanych przez nas książek, również w oprawie twardej. System automatycznie oblicza także koszt różnego rodzaju uszlachetnień, w tym lakierów 2D/3D, lakierów strukturalnych, hot-stampingu 2D i 3D dla folii w różnych kolorach. Z systemu coraz częściej korzystają inne drukarnie, które korzystając z rabatów B2B, zamawiają u nas nakłady dla swoich klientów.

Jak co roku, w podsumowaniu nie może zabraknąć informacji o otaczającym nas rynku. Rok 2023 był dość stabilny jeżeli chodzi o ceny papierów i materiałów poligraficznych. Ceny co prawda nie wróciły do poziomów sprzed dwóch lat, ale spadły średnio o ok. 20%. Niestety obniżki osiągnęły już ekstremum i początek roku 2024 przyniesie pierwsze kilkuprocentowe podwyżki, na razie papierów offsetowych.

Niestety w tym roku z mapy polskich przedsiębiorstw zniknęło wiele drukarni, w tym także kilka większych zakładów. Wiele firm poniosło koszta utrzymania w kryzysie papierniczym stanów magazynowych dla swoich klientów. Na początku roku ceny papieru drastycznie zaczęły spadać, a w magazynach pozostały setki ton drogiego papieru. Co gorsza, nie tylko w magazynach, bo przez kilka miesięcy trzeba było jeszcze odbierać zamówienia, również po starych cenach.

Mamy nadzieję, że w najbliższych latach ten scenariusz się nie powtórzy, bo konsekwencją niekontrolowanych wzrostów cen i marż była zapaść na rynku papierniczym, którą mocno odczuły firmy działające na rynku wydawniczym, a także dystrybutorzy oraz fabryki papieru, zmuszone do zatrzymywania produkcji.

Po wielu latach przerwy w 2024 roku wracają największe na świecie targi poligraficzne DRUPA. Wielu producentów zapowiada nowości, zwłaszcza w obszarze nam najbliższym, czyli druku cyfrowego. Jako że lubimy wyznaczać nowe kierunki, na pierwsze nowe inwestycje nie będziemy czekać aż do targów. Już w najbliższych tygodniach zainstalujemy pierwszą w Polsce w pełni automatyczną maszynę do pełnokolorowych nadruków na bokach książek. To będzie prawdziwa rewolucja w małych i dużych nakładach. Ktoś, kto weźmie do ręki tak pięknie wykonaną książkę, nie będzie w stanie oprzeć się przed jej zakupem, zwłaszcza na prezent. Tak zadrukowane książki zyskają też pośród innych w księgarniach, będą mocno wyróżniały się swoim nowoczesnym, pięknym wyglądem.

W pierwszym kwartale pojawi się u nas również kilka innych maszyn, które zautomatyzują procesy i poprawią naszą wydajność. Jedną z nich będzie trójnóż, który nie tylko będzie obcinał książki ze skrzydełkami, ale będzie je także automatycznie zamykał. Naszymi zakupami będziemy wspierać również polskich producentów urządzeń – w lutym nasz park maszynowy uzupełni kolejna hydrauliczna gilotyna G-73 wyprodukowana przez Grafmasz, będzie to obok Polara, Wohlenberga i Maximy nasza 6 krajarka.

Rok 2023 jest już praktycznie za nami. Był to trudny i bardzo pracowity rok. Po raz kolejny, tym razem pomimo spadających cen jednostkowych, zwiększyliśmy nasze przychody według wstępnych prognoz o ok. 6%. Niestety nadal mierzymy się z znacznymi wzrostami kosztów, zwłaszcza usług, mamy jednak nadzieję, że w nadchodzącym roku będą mniej drastyczne. Wierzymy, że najbliższe lata dzięki trafionym inwestycjom będą dobre zarówno dla naszej firmy jak i naszych klientów.

Życzymy Państwu spełnienia planów w nadchodzącym 2024 roku.
Prezes Zarządu Sowa Sp. z o.o.
Łukasz Wąwoźny

Źródło: Sowa

sowadruk.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

W dniach 09-10 Października 2024 roku w EXPO Kraków odbędzie się 16. edycja Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations – jednego z największych i najbardziej merytorycznych wydarzeń dla branży opakowań w Polsce dla producentów opakowań, etykiet, maszyn, komponentów, standów reklamowych, ale także usługodawców związanych z...
Canon podsumowuje targi drupa 2024. Kampania The Power to Move
Canon, globalny dostawca kompleksowych rozwiązań i usług w zakresie cyfrowego druku produkcyjnego, uznaje targi drupa 2024 za wydarzenie wyjątkowe pod względem zaangażowania klientów, skali dokonanych inwestycji i zainteresowania odwiedzających. Pomimo spadku liczby gości w porównaniu z edycją targów w 2016 r., obecni i potencjalni klienci tłumnie odwiedzali...
Chroma dumą prezentuje nowy program rabatowy skierowany do firm z branży reklamowej. Program "Rabat dla branży" to odpowiedź na potrzeby agencji marketingowych, drukarni, agencji reklamowych, wydawnictw, studiów graficznych i innych podmiotów związanych z reklamą. Weryfikacja odbywa się na podstawie kodów PKD, zapewniając, że oferty trafiają do...
Quad Europe podsumowuje targi Drupa 2024
Udział w tegorocznych targach Drupa stanowi znacznie więcej niż tylko okazję do poznania najnowszych produktów i usług. Jest to również wyjątkowa szansa na zanurzenie się w najnowsze trendy rynkowe oraz zrozumienie dynamicznie zmieniających się potrzeb naszej branży.
Mark Andy i Rotometal: strategiczne partnerstwo
Firma Mark Andy poinformowała o nawiązaniu strategicznej współpracy z polskim przedsiębiorstwem - Rotometal. Ten dynamicznie rozwijający się producent zaawansowanych narzędzi do drukowania, m.in. cylindrów i oprzyrządowania do nich, stał się tym samym certyfikowanym dostawcą Mark Andy w tym obszarze.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764