logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Drukarnia Tolek inwestuje w linię do oprawy bezszyciowej firmy Müller Martini

  PR 08.09.2010, przeczytano 6404 razy
ilustracjastrzałka

W ostatnim czasie drukarnia Tolek z Mikołowa stała się użytkownikiem w pełni zautomatyzowanej linii do oprawy bezszyciowej Müller Martini Acoro A5. Jej zakup to część wartego 14 mln zł projektu inwestycyjnego, zrealizowanego przez firmę ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom zastosowanym w systemie Müller Martini, m.in. klejeniu w technologii PUR czy wykonywaniu w linii okładek ze skrzydełkami, praca drukarni Tolek w części związanej z introligatornią została w dużym stopniu zautomatyzowana i usprawniona, a proces oprawy książek, katalogów czy broszur uległ znacznemu skróceniu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/drukarnia-tolek-inwestuje-w-linie-do-oprawy-bezszyciowej-firmy-m%C3%BCller-martini,11251,artykul.html

Drukarnia Tolek to jeden z największych, najbardziej znanych i rozpoznawalnych zakładów poligraficznych na Górnym Śląsku. W Mikołowie firma ta jest jednym z największych pracodawców, dając zatrudnienie niemal 130 osobom. Od 1993 roku drukarnia stanowi własność Adolfa Jańczyka i co 2-3 lata inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania. Także rok 2010 przyniósł dwa kolejne istotne zakupy: maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster 75 XL i linii do oprawy bezszyciowej Müller Martini Acoro A5. 

Początki drukarni Tolek sięgają XIX wieku, a sama jej historia jest niezwykle barwna i naznaczona wieloma wydarzeniami. Zakład, od zawsze mieszczący się w obecnej lokalizacji, został założony w 1845 roku, a w 1875 przejęty przez jej obecnego patrona Karola Miarkę (którego drukarnia nosi imię) – śląskiego drukarza i wydawcę, szczególne dbającego o krzewienie polskości na ziemiach ówczesnego zaboru austriackiego. W ciągu kolejnych lat drukarnia jeszcze dwukrotnie zmieniała właściciela, w czasie wojny została zburzona podczas bombardowania, a w 1949 roku – po odbudowie – znacjonalizowana i włączona w struktury Zakładów Graficznych w Katowicach.

Przełomowy w jej historii okazał się rok 1993, kiedy stała się własnością Adolfa Jańczyka, który – jak sam podkreśla – od zawsze doceniał znaczenie tradycji i rolę drukarstwa polskiego. Od tej pory firma, funkcjonująca pod nazwą Tolek, przeżywa dynamiczny rozwój i nieustannie inwestuje w nowoczesne rozwiązania. Obecnie podstawę jej parku sprzętowego stanowią: pełnoformatowy system CtP, trzy arkuszowe maszyny offsetowe Heidelberg Speedmaster (dwie 5- i jedna 4-kolorowa, w formatach B1 i B2) oraz liczne urządzenia introligatorskie i uszlachetniające. Wśród nich znajdują się dwa rozwiązania firmy Müller Martini: zakupiona w 2008 roku maszyna do szycia nićmi Ventura 3215 oraz najnowszy nabytek drukarni Tolek – linia do oprawy bezszyciowej Acoro A5.

Linia ta zastąpiła dotychczas stosowaną w mikołowskim zakładzie technologię szycia nićmi, a dzięki bogatemu wyposażeniu i innowacyjnym rozwiązaniom od razu stała się „przebojem” wśród licznych klientów drukarni, zarówno polskich jak i zagranicznych. Nasi odbiorcy, wśród których coraz większy udział stanowią firmy z Unii Europejskiej, natychmiast docenili jej jakość i wydajność – potwierdza Adolf Jańczyk, właściciel firmy Tolek. – Można wręcz stwierdzić, że urządzenie to przyciąga do naszej drukarni zlecenia, a także nowych klientów. Jego możliwości są ogromne – już dziś korzystamy z większości oferowanych przez nie funkcji, choć nie ukrywam, że cały czas uczymy się tego jak w optymalny sposób je wykorzystywać. Aby tak się stało, m.in. zorganizowaliśmy na nowo pracę całej introligatorni.

„Serce” zainstalowanej linii stanowi urządzenie do oprawy bezszyciowej Acoro A5. Jego maksymalna prędkość wynosi 5 tys. cykli/h, można w nim oprawiać produkty o grubości do 60 mm, szerokości 310 mm i długości 340 mm. Maszyna posiada funkcję automatycznej zmiany grubości klejonych bloków i może zostać skonfigurowana dla różnych metod oprawy bezszyciowej. Bardzo ważnymi elementami linii dostarczonej do drukarni Tolek są: moduł pozwalający na aplikowanie klejów PUR oraz urządzenie do obcinania frontu bloku w okładce ze skrzydełkami Easy Fly. Mówi Adolf Jańczyk: Podejmując decyzję o zakupie nowej linii do oprawy bezszyciowej braliśmy pod uwagę dwóch dostawców, którzy specjalizują się w tego rodzaju rozwiązaniach. Ofertę Müller Martini wybraliśmy przede wszystkim z uwagi na gabaryty urządzenia w wymaganej przez nas konfiguracji, a zwłaszcza jego szerokość. Przy niezbyt dużej powierzchni, jaką dysponowaliśmy, parametr ten – poza warunkami finansowymi – okazał się kluczowy. O tak oczywistych zaletach, jak najwyższa jakość i wydajność wynikająca z wysoko zautomatyzowanej pracy w linii, nie trzeba w zasadzie wspominać – marka Müller Martini mówi sama za siebie. Dodatkowym argumentem były bardzo pozytywne doświadczenia z użytkowaną przez nas od dwóch lat niciarką Ventura oraz bliskość serwisu firmy, który znajduje się w Krakowie.

W urządzeniu oprawiane są wyroby stanowiące podstawę asortymentu wykonywanego przez drukarnię Tolek: książki, katalogi, magazyny, broszury, zamawiane głównie przez wydawców dziełowych i prasowych oraz agencje reklamowe i marketingowe, wśród których spora część to firmy z zagranicy. Dziś produkcja dla klientów zagranicznych z Unii Europejskiej stanowi niespełna 30% naszych obrotów – mówi Adolf Jańczyk. – Docelowo chcemy, aby wzrosła do 50%, stąd rozbudowany, zatrudniający cztery osoby dział eksportu.

Najbliższe plany firmy Tolek zakładają też zakup kolejnej maszyny drukującej oraz realizowaną etapami modernizację i rozbudowę budynków drukarni. Mamy nadzieję, że projekt ten zostanie ukończony przed 20. rocznicą istnienia naszej drukarni pod obecnym szyldem – mówi Adolf Jańczyk. – Jednak na te inwestycje muszą zapracować m.in. zakupione w tym roku maszyny, w tym linia firmy Müller Martini. Liczymy na to, że będzie nam ona służyć wiele lat i wniesie swój wkład w dalszy rozwój naszego zakładu.

Źródło: PrintInPoland

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso podsumowuje 2022 rok: najwyższy zysk operacyjny EBIT od ponad 20 lat
31 stycznia odbyła się konferencja dla inwestorów i mediów, podczas której kierownictwo Stora Enso poinformowało o wynikach finansowych grupy za 4. kwartał oraz cały rok 2022. Jak podkreślała Annica Bresky – CEO koncernu, firma osiągnęła w nim najlepszy roczny rezultat finansowy od 22 lat. Jej przychody ze sprzedaży wyniosły w ub.r. 11,86 mld euro, co...
OKI Europe nawiązuje współpracę z Kernow Coatings i Baker Materials
Firma OKI Europe Limited nawiązała strategiczną współpracę partnerską z firmami Kernow Coatings i Baker Materials w celu dalszego rozwoju i zaspokojenia potrzeb klientów w zakresie specjalistycznych nośników do drukowania wytrzymałych etykiet do różnych zastosowań.
Zaproszenie na Durst Wallpaper VIP Event
LFP Industrial Solutions zaprasza na wydarzenie poświęcone drukowi tapet, które odbędzie w Brixen, siedzibie producenta Durst w dniach 8-9.03.2023. Event, który potrwa dwa dni jest idealną sposobnością dla przedstawicieli drukarń poszukujących innowacyjnych i konkurencyjnych rozwiązań w zakresie druku i konfekcjonowania tapet.
Esto. Tektura w cyfrowym wymiarze
W niełatwych dla całej branży poligraficznej czasach, niezwykle ważne dla każdej drukarni jest nie tylko zachowanie czy też zwiększenie produktywności, lecz także ciągły rozwój, chociażby poprzez rozbudowę swojego parku maszynowego. Niestety obecnie inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne mogą okazać się pod względem finansowym prawdziwym wyzwaniem. W tej sytuacji...
Colordynamics inwestuje w dwa hybrydowe plotery drukujące Agfa Jeti H3300 UHS LED z myślą o bardziej wydajnej produkcji materiałów POP/POS
Północnoamerykańska drukarnia wielkoformatowa zwiększyła prędkość realizowanej produkcji o 250% dzięki niedawnej inwestycji w dwa wysokowydajne, hybrydowe plotery inkjetowe firmy Agfa – Jeti Tauro H3300 UHS LED. Jak zapewnia jej kierownictwo, za sprawą tej inwestycji firma chce pozyskać kolejne zlecenia z rynku POP/POS, oferując swoim obecnym i potencjalnym klientom z...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764