logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Drukarnia Tolek inwestuje w linię do oprawy bezszyciowej firmy Müller Martini

  PR 08.09.2010, przeczytano 6769 razy
ilustracjastrzałka

W ostatnim czasie drukarnia Tolek z Mikołowa stała się użytkownikiem w pełni zautomatyzowanej linii do oprawy bezszyciowej Müller Martini Acoro A5. Jej zakup to część wartego 14 mln zł projektu inwestycyjnego, zrealizowanego przez firmę ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom zastosowanym w systemie Müller Martini, m.in. klejeniu w technologii PUR czy wykonywaniu w linii okładek ze skrzydełkami, praca drukarni Tolek w części związanej z introligatornią została w dużym stopniu zautomatyzowana i usprawniona, a proces oprawy książek, katalogów czy broszur uległ znacznemu skróceniu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/drukarnia-tolek-inwestuje-w-linie-do-oprawy-bezszyciowej-firmy-m%C3%BCller-martini,11251,artykul.html

Drukarnia Tolek to jeden z największych, najbardziej znanych i rozpoznawalnych zakładów poligraficznych na Górnym Śląsku. W Mikołowie firma ta jest jednym z największych pracodawców, dając zatrudnienie niemal 130 osobom. Od 1993 roku drukarnia stanowi własność Adolfa Jańczyka i co 2-3 lata inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania. Także rok 2010 przyniósł dwa kolejne istotne zakupy: maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster 75 XL i linii do oprawy bezszyciowej Müller Martini Acoro A5. 

Początki drukarni Tolek sięgają XIX wieku, a sama jej historia jest niezwykle barwna i naznaczona wieloma wydarzeniami. Zakład, od zawsze mieszczący się w obecnej lokalizacji, został założony w 1845 roku, a w 1875 przejęty przez jej obecnego patrona Karola Miarkę (którego drukarnia nosi imię) – śląskiego drukarza i wydawcę, szczególne dbającego o krzewienie polskości na ziemiach ówczesnego zaboru austriackiego. W ciągu kolejnych lat drukarnia jeszcze dwukrotnie zmieniała właściciela, w czasie wojny została zburzona podczas bombardowania, a w 1949 roku – po odbudowie – znacjonalizowana i włączona w struktury Zakładów Graficznych w Katowicach.

Przełomowy w jej historii okazał się rok 1993, kiedy stała się własnością Adolfa Jańczyka, który – jak sam podkreśla – od zawsze doceniał znaczenie tradycji i rolę drukarstwa polskiego. Od tej pory firma, funkcjonująca pod nazwą Tolek, przeżywa dynamiczny rozwój i nieustannie inwestuje w nowoczesne rozwiązania. Obecnie podstawę jej parku sprzętowego stanowią: pełnoformatowy system CtP, trzy arkuszowe maszyny offsetowe Heidelberg Speedmaster (dwie 5- i jedna 4-kolorowa, w formatach B1 i B2) oraz liczne urządzenia introligatorskie i uszlachetniające. Wśród nich znajdują się dwa rozwiązania firmy Müller Martini: zakupiona w 2008 roku maszyna do szycia nićmi Ventura 3215 oraz najnowszy nabytek drukarni Tolek – linia do oprawy bezszyciowej Acoro A5.

Linia ta zastąpiła dotychczas stosowaną w mikołowskim zakładzie technologię szycia nićmi, a dzięki bogatemu wyposażeniu i innowacyjnym rozwiązaniom od razu stała się „przebojem” wśród licznych klientów drukarni, zarówno polskich jak i zagranicznych. Nasi odbiorcy, wśród których coraz większy udział stanowią firmy z Unii Europejskiej, natychmiast docenili jej jakość i wydajność – potwierdza Adolf Jańczyk, właściciel firmy Tolek. – Można wręcz stwierdzić, że urządzenie to przyciąga do naszej drukarni zlecenia, a także nowych klientów. Jego możliwości są ogromne – już dziś korzystamy z większości oferowanych przez nie funkcji, choć nie ukrywam, że cały czas uczymy się tego jak w optymalny sposób je wykorzystywać. Aby tak się stało, m.in. zorganizowaliśmy na nowo pracę całej introligatorni.

„Serce” zainstalowanej linii stanowi urządzenie do oprawy bezszyciowej Acoro A5. Jego maksymalna prędkość wynosi 5 tys. cykli/h, można w nim oprawiać produkty o grubości do 60 mm, szerokości 310 mm i długości 340 mm. Maszyna posiada funkcję automatycznej zmiany grubości klejonych bloków i może zostać skonfigurowana dla różnych metod oprawy bezszyciowej. Bardzo ważnymi elementami linii dostarczonej do drukarni Tolek są: moduł pozwalający na aplikowanie klejów PUR oraz urządzenie do obcinania frontu bloku w okładce ze skrzydełkami Easy Fly. Mówi Adolf Jańczyk: Podejmując decyzję o zakupie nowej linii do oprawy bezszyciowej braliśmy pod uwagę dwóch dostawców, którzy specjalizują się w tego rodzaju rozwiązaniach. Ofertę Müller Martini wybraliśmy przede wszystkim z uwagi na gabaryty urządzenia w wymaganej przez nas konfiguracji, a zwłaszcza jego szerokość. Przy niezbyt dużej powierzchni, jaką dysponowaliśmy, parametr ten – poza warunkami finansowymi – okazał się kluczowy. O tak oczywistych zaletach, jak najwyższa jakość i wydajność wynikająca z wysoko zautomatyzowanej pracy w linii, nie trzeba w zasadzie wspominać – marka Müller Martini mówi sama za siebie. Dodatkowym argumentem były bardzo pozytywne doświadczenia z użytkowaną przez nas od dwóch lat niciarką Ventura oraz bliskość serwisu firmy, który znajduje się w Krakowie.

W urządzeniu oprawiane są wyroby stanowiące podstawę asortymentu wykonywanego przez drukarnię Tolek: książki, katalogi, magazyny, broszury, zamawiane głównie przez wydawców dziełowych i prasowych oraz agencje reklamowe i marketingowe, wśród których spora część to firmy z zagranicy. Dziś produkcja dla klientów zagranicznych z Unii Europejskiej stanowi niespełna 30% naszych obrotów – mówi Adolf Jańczyk. – Docelowo chcemy, aby wzrosła do 50%, stąd rozbudowany, zatrudniający cztery osoby dział eksportu.

Najbliższe plany firmy Tolek zakładają też zakup kolejnej maszyny drukującej oraz realizowaną etapami modernizację i rozbudowę budynków drukarni. Mamy nadzieję, że projekt ten zostanie ukończony przed 20. rocznicą istnienia naszej drukarni pod obecnym szyldem – mówi Adolf Jańczyk. – Jednak na te inwestycje muszą zapracować m.in. zakupione w tym roku maszyny, w tym linia firmy Müller Martini. Liczymy na to, że będzie nam ona służyć wiele lat i wniesie swój wkład w dalszy rozwój naszego zakładu.

Źródło: PrintInPoland

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Druk24h z maszyną cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120
„Wreszcie możemy w pełni oddać kolorystykę naszej barwy firmowej w palecie Pantone 021” – tymi słowami Paweł Grot – prezes zarządu Druk24h podsumowuje niedawną inwestycję w nową, wysokowydajną maszynę cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120. Urządzenie, oferujące druk w trybie CMYK z dwoma kolorami dodatkowymi, w tym różowym, białym i lakierem bezbarwnym, od...
Canon zapowiada udział w targach drupa 2024
Pod hasłem „The Power to Move” firma Canon zaprezentuje na targach drupa 2024 szereg innowacji technologicznych, usług wsparcia, a także różnorodnych koncepcji współpracy z klientami. Pokazom na stoisku Canon będą towarzyszyć zespoły ekspertów, a wszelkie aktywności podejmowane przez firmę w trakcie targów drupa 2024 pomogą zrozumieć jak rozwiązania z obszaru druku...
Koenig & Bauer i CI Flexo na Konferencji Fleksografów
„Gamechanger” – takim mianem określił Paweł Krasowski – Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE) najnowszą maszynę fleksograficzną z oferty tego producenta – XD Pro, podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer, bazujące na technice fleksograficznej, skierowane...
Konica Minolta Business Solutions i Autenti ogłaszają strategiczne partnerstwo, mające na celu przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. To istotny krok w kierunku przyszłości przetwarzania dokumentów.
Stora Enso obniża emisję CO2 związaną z transportem
Stora Enso poinformowała, że jeden z jej klientów – firma Lesjofors - podjęła stosowne działania związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, wchodzących w tzw. zakres 3 (Scope 3). Obecnie - zamawiane przez nią, gotowe produkty dostarczane przez Stora Enso - są transportowane w samochodach elektrycznych, co – jak podaje firma – ma zredukować emisję CO2...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764