logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Duży wzrost PKB Polski w I kwartale – czy faktycznie jest tak dobrze?

  PR 31.05.2022, przeczytano 692 razy

Ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, ze PKB Polski wzrósł w I kw. 2022 r. aż o 8,5% rok do roku co jest drugą najwyższą dynamiką od lat 90. Co ważne jest to wskaźnik realny, a więc po skorygowaniu o współczynnik inflacji, która od wielu miesięcy kształtuje się na wysokich poziomach. Tak dobrego wyniku nie zakładał nawet konsensus ekonomistów. Czy w związku z tym czeka nas silna ekspansja gospodarcza i podobnie wysokie odczyty PKB w kolejnych kwartałach?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/duzy-wzrost-pkb-polski-w-i-kwartale-%E2%80%93-czy-faktycznie-jest-tak-dobrze,396080,artykul.html

Jakie są przyczyny tak dużego wzrostu w I kw.? Przede wszystkim mamy do czynienia z efektem niskiej bazy w okresie porównawczym, czyli w 2021 r. Wówczas to liczne obostrzenia pandemiczne wpłynęły na spowolnienie gospodarcze i ostatecznie ujemny Produkt Krajowy Brutto. Obowiązujące restrykcje z czasem były stopniowo znoszone, wiele firm mogło zacząć normalnie funkcjonować. To zachęciło, także konsumentów to większych wydatków oraz korzystania z usług, które wcześniej były mocno ograniczone tj. restauracje, hotele, kina, galerie itp. Rok 2022 to już właściwie brak obostrzeń, większy popyt, konsumpcja i gospodarcze odbicie.  - komentują eksperci VGI/C-QUADRAT TFI.

Nie można pominąć, również wpływu agresji Rosji na Ukrainę. Niepewność i lęk przed wojną skłoniły Polaków do gromadzenia zapasów. Do kraju przybyło ponad 2 mln uchodźców co dodatkowo zwiększyło popyt m.in. na jedzenie czy artykuły pierwszej potrzeby. Wydatki ponoszone były nie tylko przez Ukraińców, ale też przez Polaków, którzy solidarnie ruszyli do pomocy.

Kolejny czynnik to oczywiście nieobserwowana od lat wysoka inflacja. Okres pandemii sprzyjał oszczędzaniu. Ograniczony dostęp do usług, zmniejszona mobilność, obawa przed nachodzącą przyszłością oraz liczne programy wsparcia i pakiety stymulacyjne spowodowały, że wiele osób zgromadziło dodatkowe środki. Dziś natomiast te same osoby zamiast patrzeć jak oszczędności z miesiąca na miesiąc tracą na wartości wolą je po prostu wydać.

Jednym z elementów składających się na PKB są wydatki rządowe. Tych z kolei w 2022 r. nie brakuje. 14-sta emerytura, tarcze antyinflacyjne, rodzinny kapitał opiekuńczy to tylko niektóre z przykładów.

O tym jakie elementy w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu PKB w I kw. dowiemy się 31 maja przy pierwszej standardowej rewizji, która uwidoczni strukturę wzrostu PKB.  

Pytanie, które się nasuwa to czy tak wysoki wzrost PKB jest do utrzymania w przyszłości? Odwołując się do wcześniejszych przyczyn, czyli efektu niskiej bazy, w kolejnych kwartałach będziemy mieć do czynienia ze zdecydowanie wyższą bazą. W II kw. odczyt będzie porównywany do rekordowego wyniku +11,3% r/r. Już sam ten czynnik znacząco ograniczy przyszłe wyniki.

Wysoka inflacja wymusiła na Radzie Polityki Pieniężnej agresywne działania pod kątem zwiększania stóp procentowych. Podstawowa stopa referencyjna z poziomu bliskiego 0 wzrosła już do wartości 4,5%. To oczywiście bezpośrednio przekłada się na stawki WIBOR, a co za tym idzie na koszty obsługi zadłużenia. Wiele przedsiębiorstw, szczególnie tych z niską rentownością sprzedaży może mieć spore problemy. Spadek rentowności oraz wzrost kosztów zadłużenia odbije się na wynikach finansowych oraz ze sporym prawdopodobieństwem przełoży się na spadek nakładów inwestycyjnych.

Wysoki WIBOR dotyka także osoby posiadające kredyty hipoteczne. Różnica w racie w porównaniu do października 2021 r., a więc do okresu przed podwyżkami stóp procentowych to blisko 100%. To niebagatelny wzrost kosztów dla gospodarstw domowych, a zarazem spadek dochodu rozporządzalnego. Mniej pieniędzy w kieszeni oznacza mniejsze wydatki i spadek konsumpcji. Dodatkowo inflacja powoduje destrukcję siły nabywczej pieniądza. Polacy mogą sobie pozwolić na zakup mniejszej ilości dóbr i skorzystanie z mniejszej ilości usług.

Powyższe czynniki sprawiają, że wielu ekonomistów obniża swoje prognozy co do wzrostu PKB Polski w 2022 r. Niewykluczone jest również wystąpienie technicznej recesji, czyli spadku PKB przez kolejne dwa kwartały. Pogląd ten wspierają ekonomiczne skutki wojny w Ukrainie i wysokie ceny surowców. Pewne odniesienie stanowi, także historia inflacji w USA. Biorąc pod uwagę dane od 1940 r., spore wzrosty inflacji (powyżej 5%) często korespondowały z wystąpieniem recesji, lub stanowiło to pewnego rodzaju wskaźnik wyprzedzający. Nie mniej jednak silny wzrost w I kw. powinien przyczynić się do tego, że PKB za cały 2022 r. ukształtuje się na poziomie dodatnim. Na to wskazują prognozy Banku Światowego, który widzi PKB Polski w okolicach 3,9%, choć niektórzy ekonomiści uważają, że będzie to bliżej 3%.

Źródło: VIG/C-QUADRAT TFI S.A.

Dodatkowe informacje:

Autorski materiał został opracowany przez ekspertów VIG/C-Quadrat TFI

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zbliżamy się do wprowadzenia drugiej z ogłoszonych przez rząd na 2024 rok podwyżek płacy minimalnej. Jak radzą sobie pracodawcy oraz pracownicy po pierwszej, styczniowej podwyżce? Czy są przygotowani na kolejną?
Popularność marek własnych jest coraz większa. Wartość tego sektora na polskim rynku wzrosła o 19 proc. rdr. i w 2023 r. przekroczyła 50 mld złotych. Ponadto 27 proc. konsumentów deklaruje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy chce kupować jeszcze więcej takich produktów. Kluczowym argumentem dla nabywców są konkurencyjne ceny, przy jednoczesnym...
Pokolenie Z chce zbierać punkty i wymieniać je na kupony promocyjne
Jak pokazują dane, klienci doceniają benefity, jakie zapewniają im programy lojalnościowe. To narzędzie marketingowe to też korzyść dla przedsiębiorców, którzy zyskują sposób na zaangażowanie swoich klientów. Proponując im dedykowane benefity przy zakupach, mogą zatrzymać klienta na dłużej, także młodego pokolenia, uchodzącego za niezbyt...
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” opracowany przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind, poświęca dużo uwagi temu, jakie podejście do technologii ma generacja silvers . Jak pokazują wnioski zawarte w raporcie, coraz więcej starszych osób styka się z...
Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Tak deklaruje 41,3% respondentów. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów, bo 39,7%. Z kolei 28,2% ankietowanych niepokoi podnoszenie składek zusowskich. Badanie też pokazuje, że uczestnicy sondażu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764