logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Dwa żurawie i jaskółka: LOT w sporze o logo z Lufthansą

   29.12.2019, przeczytano 5397 razy
ilustracja

W 2018 roku Lufthansa wprowadziła nową identyfikację wizualną obejmującą oznakowanie samolotów, na których pojawił się biały żuraw na granatowym tle. Według PLL LOT nowa wersja logo, które już dotychczas było dość podobne do znaku polskiego przewoźnika, stała się myląca i stanowi przejaw nieuczciwej konkurencji.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/dwa-zurawie-i-jaskolka%3A-lot-w-sporze-o-logo-z-lufthansa,385198,artykul.html

Od czasu zaprezentowania w zeszłym roku nowego systemu identyfikacji wizualnej, Lufthansa zdążyła już przemalować kilkadziesiąt samolotów. Wizerunek granatowego żurawia w żółtym polu zastąpił żuraw biały, wpisany – podobnie jak żuraw zdobiący pionowe stateczniki samolotów PLL LOT - w biały okrąg.

Polski przewoźnik zareagował na zarejestrowanie przez Lufthansę nowego znaku wnosząc protest w sprawie jego rejestracji i objęcia ochroną prawną za pośrednictwem kancelarii prawnej z Lublina. LOT podnosi, że nowa identyfikacja stwarza prawdopodobieństwo wprowadzenia klientów w błąd i zapewnia niemieckiemu przewoźnikowi „nieuczciwą przewagę”, godząc w wizerunek firmy.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Oparte na planie okręgu logo Polskich Linii Lotniczych LOT wykorzystujące wizerunek żurawia wyłoniono w drodze konkursu. Zaprojektowane zostało przez Tadeusza Lucjana Gronowskiego na przełomie 1929 i 1930 roku. W 2010 r. władze spółki planowały usunięcie „żurawia” ze stateczników i zastąpienie go napisem „LOT”, jednak pod wpływem protestów odstąpiono od tego pomysłu. Logo przeszło jednak lifting podobny do tego przeprowadzonego ostatnio przez Lufthansę - wersję ciemnego symbolu w jasnym polu zastąpiono wersją białą na ciemnym tle, wpisaną w biały okrąg.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Logo Lufthansy jest nieco starsze – zostało zaprojektowane w 2018, a jego autorem jest Otto Firle, który stworzył je dla linii lotniczych Deutsche Luft-Reederei. W 1926 zostało ono przejęte przez Deutsche Luft Hansa, a w 1953 przez obecne linie lotnicze Lufthansa.

ilustracjastrzałka

Michał Czernicki, rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT, odmówił komentarza w tej sprawie powołując się na dobro toczącego się postępowania.

Warto zwrócić uwagę, że oba sporne znaki mają w Europie jeszcze trzeciego konkurenta, jakim jest symbol jaskółki wpisanej w okrąg, stosowany przez rumuńskie linie Tarom. Znak umieszczony jest w wersji białej na granatowym tle, podobnie jak obecne wersje znaków LOT-u i Lufthansy.

ilustracjastrzałka

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Ktoś ma za słaby wzrok i za dużo pieniędzy...

avatar użytkownika
,

To nie takie proste. Słaby wzrok mają przede wszystkim klienci - i to trzeba uwzględnić.   

,

Ale trzeba mieć argumenty.
Młodszy o kilka lat znak raczej nie stanowi mocnej karty.
  

avatar użytkownika
,

Tu nie chodzi sam rysunek znaku, który jest podobny, ale rózróżnialny o ile rozróżnienie to wspomagane jest dodatkowymi bodźcami. Przez długi czas firmy stosowały jedno dodatkowe rozróżnienie - kolor. Oba znaki stosowano w wersji ciemnego symbolu na jasnym tle - białym w wypadku LOT-u i żółtym w wypadku Lufthansy. LOT poszedł o krok dalej - wprowadził drugie rozróżnienie wprowadzając wersję w kontrze. I Lufthansa zrobiła ten sam krok, tyle że na finiszu tych zmian znikły już oba dodatkowe bodźce wspomagające rozróżnienie znaków.

Ta sytuacja jest już na pierwszy rzut oka niezdrowa dla obu firm, a jeśli chodzi o historię tych zmian, to w wypadku zmiany na kontrę pierwszeństwo ma LOT. Nawet jeśli w zakresie prawa autorskiego czy prawa własności przemysłowej daty te nie miałyby znaczenia, to w zakresie przepisów dotyczących nieuczciwej konkurencji mogą mieć znaczenie - nie wiemy w jakim kierunku prowadzi sprawę reprezentująca LOT kancelaria prawna.
  

brak ikonki
,

Zgadza się, nie chodzi tu o samą grafikę ale przede wszystkim o kolor tła. Proszę sobie przypomnieć do jakiego stanu niedawno doprowadzono polski LOT, trawiąc go do łatwego połknięcia przez Niemcy. Na szczęście znalazły się mądre osoby które udaremniły ten szwindel. I co pozostało Niemcom? płakać i kolorkiem się podciągać he he. To dlatego nas tak nie lubią i wbijają szpilki na każdym kroku w naszą suwerenność - bo nie daliśmy się oskubać.   

,

Lot wstał z kolan?  

avatar użytkownika
,

Prosimy o powstrzymanie się od politycznych komentarzy i ocen - nikogo one tutaj nie interesują. Granatowy kolor tła obie firmy stosują od wielu lat, w tym zakresie nie nastąpiła żadna wyraźna zmiana. Jeśli już to raczej na korzyść rozróżnienia obu marek, bo kolor Lufthansy uległ po ostatnim liftingu znaku przygaszeniu w stosunku do koloru LOT-u.  

Najnowsze w tym dziale

Zmiany w PIT-2 i nawet 3600 zł korzyści dla zleceniobiorców
Zmiany przepisów wprowadzone 1 lipca 2022 r. spowodowały rewolucję w rozliczaniu kwoty wolnej od podatku. Będą one pozwalały na uwzględnienie jej nawet w trzech miejscach, w których podatnik otrzymuje dochód. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2023 r. Dzięki zmianom osoby na umowie zlecenie mogą zaoszczędzić nawet 3600 zł w ciągu roku...
W tych branżach firmy krwawią
Średnia wartość faktury wystawionej przez małe i mikrofirmy w III kwartale tego roku jest wg danych faktura.pl o 17,9% wyższa niż w III kwartale 2021*. To dokładnie tyle ile w październiku w Polsce wyniosła inflacja (wskaźnik cen konsumpcyjnych, w ujęciu rok do roku). Można zatem powiedzieć, że ogół firm MSP podnosi ceny swoich usług i towarów proporcjonalnie do...
Prawie połowa osób prowadzących własną działalność gospodarczą odczuwa lęk na myśl o emeryturze, a niespełna jedna na pięć nadzieję – wskazują dane z badania wykonanego na zlecenie ING Banku Śląskiego. Większość przedsiębiorców, mimo że zaczęła już gromadzić oszczędności z myślą o emeryturze, spodziewa się pogorszenia...
Chociaż projekt zmian w Kodeksie pracy wynikających z wdrożenia dwóch dyrektyw: Dyrektywy 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz Dyrektywy 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. work-life balance), nadal nie został przyjęty, to jego zapisy budzą duże...
Z najnowszego globalnego rankingu sporządzonego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że nowojorska Piąta Aleja, gdzie czynsze sięgają średnio 2000 USD/st. kw./rok (21 076 EUR/mkw./rok), ponownie została najdroższą ulicą handlową świata.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764