logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Dzień Równości Wynagrodzeń. Do końca roku kobiety pracują za darmo

  PR 19.11.2023, przeczytano 325 razy

Średnie godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn w Unii Europejskiej jest o 12,7 proc. wyższe[1] niż w przypadku kobiet zatrudnionych na tym samym stanowisku. Ta różnica w płacach kobiet i mężczyzn stanowi równowartość półtoramiesięcznej pensji. Dlatego dzień, w którym kobiety symbolicznie przestają otrzymywać wynagrodzenie w porównaniu z mężczyznami, nazywany jest Europejskim Dniem Równej Płacy. W tym roku przypada na 15. dzień listopada.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/dzien-rownosci-wynagrodzen.-do-konca-roku-kobiety-pracuja-za-darmo,402129,artykul.html

Luka płacowa w Polsce wynosi według różnych szacunków od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet. Dane wahają się w zależności od roku badania i przyjętej metodologii. Różnice w zarobkach pogłębiają się też u pracowników z wyższym wykształceniem i na wyższych stanowiskach. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego z kwietnia 2023 r., luka płacowa w Polsce wynosiła 4,5 proc.[1] Tyle wynosi różnica między średnimi godzinowymi wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn, obliczona na podstawie wynagrodzeń wypłacanych bezpośrednio pracownikom przed odliczeniem podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne. Ekonomiści używają też pojęcia skorygowanej luki płacowej, która ma porównywać pensje na analogicznych stanowiskach, uwzględniając czynniki wpływające na wynagrodzenie, takie jak stanowisko, wiek, poziom wykształcenia i doświadczenie zawodowe. W Polsce skorygowana luka płacowa wynosi 10,4 proc.

Sytuacja w zakresie równości płac pogorszyła się – uważa tak ponad 16% Polek

Niższe zarobki kobiet rzutują na ich obecną sytuację ekonomiczną i wysokość przyszłej emerytury. Ale nie tylko – dyskryminacja na rynku pracy, także płacowa, wiąże się z ogromnym poczuciem frustracji. Z badania ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View” wynika, że co druga kobieta (50,26 proc.) uważa swoją wypłatę za niesatysfakcjonującą (mężczyźni – 45,26 proc.). Kobiety (12,99 proc.) są też bardziej niezadowolone ze swojego obecnego miejsca zatrudnienia niż mężczyźni (9,82 proc.). Różnica ta uwypukla się w przypadku pracownic i pracowników mających dzieci: matki są o wiele bardziej niezadowolone ze swojego obecnego miejsca zatrudnienia (11,73 proc.) niż ojcowie (7,85 proc.). Co więcej, 16,49 proc. kobiet twierdzi, że w ostatnich trzech latach sytuacja w zakresie równości płac w ich miejscu pracy uległa pogorszeniu. 

– Dane te pokazują, że kobiety są świadome istniejącej nierówności na rynku pracy – mówi Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska. – Wiedzą, że muszą pracować ciężej i starać się bardziej, by osiągnąć podobne rezultaty jak mężczyźni. Często jednak bariery są nie do przeskoczenia – chodzi o bariery systemowe, jakich doświadczają np. matki samodzielnie wychowujące dzieci, nieotrzymujące alimentów, pozbawione dostępu do niedrogiej opieki przedszkolnej. Utrudniają one samo wejście na rynek pracy i funkcjonowanie na nim na równych zasadach. W ten sposób marnotrawiony jest ogromny potencjał, jaki mogłyby wnieść kobiety, na co nie możemy sobie pozwolić – dodaje Anna Barbachowska.

Badania aktywności zawodowej kobiet nagrodzone Noblem

Kwestia luki płacowej i wprowadzania instrumentów, które mogą ja niwelować, zyskuje coraz więcej uwagi. Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii ma ogromne zasługi w przeniesieniu osi sporu z akademickich rozważań do społecznego dyskursu. Claudia Goldin przez 40 lat prowadziła badania dotyczące aktywności kobiet na rynku pracy, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Dzięki jej publikacjom temat luki płacowej zaczął pojawiać się w mediach ekonomicznych, by następnie stać się istotnym elementem debaty społecznej.

– Profesor Goldin mówi na przykład o „karze za macierzyństwo”, uniwersalnym zjawisku przejawiającym się tym, że po urodzeniu dziecka kariera kobiety spowalnia. Rzadsze awanse, wolniej rosnąca pensja czy nawet problemy z otrzymaniem pracy to rzeczywistość znana w wielu krajach – wskazuje Anna Barbachowska. – Wyniki badania ADP „People at work” potwierdzają to w wielu punktach. Tam, gdzie badano sentyment pracowników, którzy są jednocześnie rodzicami, okazało się, że matki są niemal dwukrotnie częściej niezadowolone ze swojej aktualnej sytuacji zawodowej niż ojcowie.

Czy luka płacowa z nami zostanie?

Jednym z narzędzi, które mogą pomóc w zasypywaniu luki płacowej jest unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń. Została uchwalona w połowie 2023 roku, jednak państwa członkowskie mają trzy lata na wprowadzenie przepisów wykonawczych, które umożliwią jej realizowanie. W myśl dyrektywy pracownicy nie będą znali co prawda wynagrodzenia każdej osoby zatrudnionej w danej firmie, ale średnią płacę powiązaną z danym stanowiskiem. W przypadku, gdy luka płacowa przekroczy próg 5 proc., pracodawca będzie musiał uzasadnić jej wystąpienie. Obowiązkowe będzie też podanie podczas rekrutacji widełek lub minimalnego wynagrodzenia na danym stanowisku. Informacja taka powinna pojawić się w ogłoszeniu o pracę lub najpóźniej przed rozmową rekrutacyjną.

– Jawność wynagrodzeń i to, jakie zmiany na rynku pracy ona wprowadzi, można dziś traktować jako eksperyment, ponieważ w gospodarkach kapitalistycznych ona praktycznie nie występuje. Najbliżej tego ideału są kraje skandynawskie – mówi prof. Michał Brzeziński z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. – Teoretycznie może się okazać, że takie rozwiązanie będzie miało dla kogoś negatywne skutki: pracownikowi trudniej będzie wynegocjować pensję wykraczającą poza oficjalne widełki, nawet jeśli jest w pracy wyjątkowo wydajny. Taki argument przytaczają pracodawcy, ale dziś to oni są największymi beneficjentami niejawności płac. Długoterminowo na niwelowaniu luki płacowej zyskują dyskryminowane grupy, w tym kobiety czy osoby dopiero wchodzące na rynek. Luka płacowa szybko maleje lub jest najniższa w krajach, które wprowadzają przepisy równościowe w różnych sferach życia. Jej wysokość koreluje z innymi zmiennymi, jak zamożność, poziom edukacji, modernizacja w zakresie wyznawanego systemu wartości. Warto jednak zaznaczyć, że nierówność płacowa maleje również w Polsce. Na początku lat 90. kobiety, już po korekcie, zarabiały jedną piątą mniej niż mężczyźni.

Źródło: ADP Polska

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Ech ci przebrzydli kapitaliści.
Nie dość, że nie doceniają kobiet i rzadziej obsadzają nimi ważne stanowiska, to jeszcze mniej płacą.

avatar użytkownika
,

Dyskryminacja ze względu na płeć nie ma nic wspólnego z kapitalizmem.  

avatar użytkownika
,

Te ludzie są niewdzięczne.
Do parlamentu nie wybrali, woleli głosować na mężczyzn, nawet kobiety. W korporacjach nie awansują, wolą chłopom dać wysokie stołki. No i zmuszają do podpisywania umów z niższą pensją.
  

avatar użytkownika
,

Dyskryminacja ze względu na płeć nie ma nic wspólnego z wdzięcznością.  

avatar użytkownika
,

Więc dlaczego wyborcy wszystkich płci i orientacji głosują na mężczyzn, choć na listach są kobiety.
Dlaczego akcjonariusze wielkich korporacji, chętniej dają stanowiska ceo mężczyznom?

Spisek masonów czy cyklistów? A może realna i pragmatyczna ocena kompetencji, wiedzy, doświadczenia i paru innych czynników, które stawiają kobiety na przegranej pozycji prawie zawsze i nie są powiązane z płcią.
  

avatar użytkownika
,

A może radosne uleganie stereotypom?  

avatar użytkownika
,

Mógłbym się zgodzić, gdyby to było incydentalne.
  

avatar użytkownika
,

Stereotypy nie są incydentalne. Gdyby były, nie kończyłyby się komorami gazowymi.  

avatar użytkownika
,

Że niby zaczyna się od tego, że wyborcy wolą głosować na mężczyzn a kończy komorami gazowymi?  

avatar użytkownika
,

Ludzie oddający kontrolę nad sobą stereotypom pokazują, że są bezradni i bezkrytyczni poznawczo. Można ich przekonać i wykorzystać do dowolnego łajdactwa.  

avatar użytkownika
,

Więc to wina stereotypów, że nie chcą głosować na kobiety?
  

avatar użytkownika
,

A co - mają merytoryczne podstawy? Jakie?  

avatar użytkownika
,

Pojęcia nie mam. Nigdy nie oddałem głosu na kobietę.  

avatar użytkownika
,

Chyba nie kieruje Tobą stereotyp?  

avatar użytkownika
,

Kompetencje kandydatów.
Wiem, nieszablonowo.
  

avatar użytkownika
,

Jak badasz te kompetencje? Liczysz zmarszczki kandydatki na ekranie TV?  

avatar użytkownika
,

Robię dokładnie tak samo jak Ty, tyle, że z innym skutkiem.  

avatar użytkownika
,

Gdybyś robił tak samo, skutek byłby taki sam.  

avatar użytkownika
,

Ten sam parametr może mieć różną wartość dla różnych osób. Subiektywnie rzecz ujmując.

To co dla Ciebie jest u polityczki zaletą, dla mnie być nie musi. /na marginesie, autokorekta podkreśliła wyraz polityczki/
  

Najnowsze w tym dziale

Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.
Choć korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe dopiero od 1 lipca 2024 r. (dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.) to warto już dziś sprawdzić jak on działa. Dla chętnych system jest dostępny już od 1 stycznia 2022 r. Można się z nim łączyć korzystając z API udostępnionego przez Ministerstwo Finansów i z jego pomocą...
Jeśli do kupienia jakiegoś preparatu namawia znany lekarski autorytet, pacjentowi powinna włączyć się „czerwona lampka”. Prawdopodobnie lekarz ten padł ofiarą kradzieży wizerunku, a pacjent ma do czynienia z oszustwem. Tego rodzaju spraw jest coraz więcej - informuje Prawo.pl.
Jak rynek pracy zareaguje na wzrost płacy minimalnej w 2024 r.?
Październikowe odbicie nastrojów na rynku pracy po ponad 17-miesięcznych spadkach utrzymało trend wzrostowy również w pierwszych 3 tygodniach listopada. Umiarkowany optymizm zdaje się zagościć na dłużej, jednak już niebawem część pracodawców czekają kolejne wyzwania. Od stycznia płaca minimalna znowu wzrośnie, względem 2019 roku o niespełna 90 procent. Najbardziej...
Barometr EFL na IV kwartał 2023. Co druga firma wciąż boi się inflacji
Firmy w Polsce dostrzegają stopniowo spadającą inflację, gdyż obawy o rosnące ceny są najmniejsze w ciągu całego roku. Z Barometru EFL na IV kwartał tego roku wynika, że 44% firm uważa, że kondycja ich biznesu w najbliższych miesiącach pogorszy się przez inflację. To o 6 p.p. mniej niż kwartał wcześniej i 14 p.p. mniej niż pół roku temu. Zdecydowanie częściej takie...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764