logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

E-book: Polskie agencje digital marketingowe. Kompetencje, finanse, wyzwania

  PR 15.12.2022, przeczytano 506 razy

Digital marketing to dzisiaj jedno z kluczowych działań biznesowych dla każdego liczącego się przedsiębiorstwa w Polsce i na świecie, dlatego każdego roku powstają nowe firmy oferujące usługi w tym obszarze. Od czego zacząć zakładanie agencji digital marketingowej, w jaki sposób budować dobry i zgrany zespół, czy jak wyceniać działania, żeby biznes się opłacał? Chociaż nie znajdziemy za Ciebie jednego, sprawdzonego przepisu na sukces, to podsuniemy Ci kilka jakościowych składników od najlepszych speców z branży marketingowej. WhitePress w swoim najnowszym, bezpłatnym e-booku z poradami na start, podzielił się kluczowymi wnioskami z raportu „Polskie agencje digital marketingowe. Kompetencje, finanse, wyzwania” na temat kondycji branży marketingowej i zebrał wiele praktycznych tipów i case’ów od 40 specjalistów i właścicieli czołowych agencji w Polsce, m.in.: Tigers, Green Parrot czy FoxStrategy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/e-book%3A-polskie-agencje-digital-marketingowe.-kompetencje%2C-finanse%2C-wyzwania,398357,artykul.html

Agencje marketingowe – 11 tys. i co roku powstają nowe

Według PARP, w Polsce jest już prawie 11 tysięcy firm działających w sektorze komunikacji marketingowej. WhitePress przez wiele miesięcy prowadził wśród pracowników, managerów i właścicieli wielu z tych agencji ogólnopolskie badanie, które dostarczyło aktualnych danych na temat firm marketingowych, ich ogólnej kondycji, dochodów i finansowania oraz największych wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć ich założyciele.

- W dobie dynamicznych zmian społecznych i gospodarczych takich jak: pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie czy rosnąca inflacja, branża staje w obliczu wielu wyzwań. A to przekłada się na kształt oferty, ceny, kwestie formalne oraz zarobki. Obecnie, polskie agencje w zdecydowanej większości oferują wyspecjalizowane usługi związane z komunikacją online. Blisko 1/3 z nich koncentruje swoje działania w obrębie reklamy i performance marketingu, 19,2 proc. na SEO, 14 proc. buduje wizerunek marek w Internecie z pomocą content marketingu, a 11 proc. prowadzi działania promocyjne w social mediach. Tylko 7 proc. prowadzi kompleksową obsługę klientów w różnych kanałach cyfrowych i mieści się w kategorii agencji 360° - dodaje Anna Halama, Head of PR & Marketing, WhitePress.

Wyniki raportu stały się inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia pierwszego tak kompleksowego e-booka na temat założenia agencji digital marketingowej.

- W ramach projektu „WhitePress dla agencji” przygotowaliśmy obszerny e-book, w którym staraliśmy się zawrzeć praktyczne porady, analizy i wskazówki ludzi, którzy z powodzeniem działają na rynku digital marketingowym i od wielu lat prowadzą swoje agencje. Są wśród nich tacy specjaliści, jak: Piotr Mazurkiewicz, prezes Brand So On (do września pod nazwą Brave Brain), Artur Wojczal, CEO Widoczni, czy Jacek Blaut, Head of Growth i współzałożyciel Delante. W publikacji od A do Z pokazujemy proces zakładania firmy. Jeżeli planujecie wystartować z własną agencją, to warto po niego sięgnąć, żeby sprawdzić, czy o wszystkim pomyśleliście - mówi Anna Halama.

Co dokładnie zawiera e-book?

Na początku zawarte zostały podstawy, czyli to co warto wiedzieć na start. Czy można prowadzić agencje jako jednoosobowa działalność? Jakie są istotne rozwiązania prawne? Na jaki rodzaj agencji postawić: 360° czy wybraną specjalizację. W poradniku znajdziemy również szablony dokumentów, m.in.: szablon briefu dla agencji, umowy z klientem, NDA czy też umowę o prace na okres próbny lub umowę z copywriterem. W e-booku umieszczono również modele rozliczeń z agencjami i domami mediowymi. Kolejne rozdziały podpowiadają, co robić, gdy agencja zacznie działania, czyli jak pozyskać klientów, z jakich narzędzi warto korzystać, ale też jak przeprowadzić przetarg. Ostatni punkt e-book-a poświęcony został temu, jak budować zespół i kiedy stosować outsourcing. Co więcej agencja Tigers podpowiada, jak przyciągnąć przyszłych pracowników, bazując na doświadczeniu z własnych projektów stażowych. Bonusem dla pobierających e-book jest pełna wersja raportu „Polskie agencje digital marketingowe”.

Dwa największe wyzwania agencji – jak im sprostać?

Co łączy klientów i pracowników? Z pewnością to, że to właśnie od nich zależy sukces agencji. Jak pokazuje badanie WhitePress największym wyzwaniem dla właścicieli jest pozyskiwanie nowych klientów oraz dobrych pracowników. Co trzecia agencja, która wzięła udział w ankiecie ma problem ze zdobyciem nowych zleceń i zatrudnieniem odpowiednich specjalistów. W jaki sposób radzić sobie z tymi wyzwaniami, na tak konkurencyjnym rynku opowiadają praktycy m.in.: Franciszek Bazylii Georgiew z agencji Tigers, o tym jak przyciągnąć nowych pracowników czy Krzysztof Marzec, właściciel agencji DevaGroup o jego modelu współpracy z klientami.

– W naszej agencji klienci rozmawiają bezpośrednio z ekspertami, żadnych PM-ów, accountów i „opiekunów klienta”. Nie jest to proste, wymaga świetnych specjalistów z umiejętnością tłumaczenia klientowi złożonych zagadnień, ale za to jest bardzo satysfakcjonujące – komentuje Krzysztof Marzec, CEO DevaGroup

Źródło: WhitePress

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Prawie 9 na 10 konsumentów na całym świecie uważa zrównoważony rozwój za ważny przy wyborze marki[1]. Jak na to „wyzwanie” odpowiadają globalni gracze i czego możemy się od nich nauczyć? Czym jest real time CSR i dlaczego wojna w Ukrainie wprowadziła nowe standardy dobroczynności, uruchamiając jednocześnie falę wolontariatu pracowniczego? Dlaczego nie każda pomoc jest...
Aż 92% firm jest świadomych, że wkrótce kluczowe przeglądarki internetowe wykorzystywane przez polskich internautów zakończą obsługę plików cookie firm trzecich,a 80% wie o zachodzących procesach co najmniej od roku. Ponad połowa badanych (59%) zadeklarowała też gotowość na nadchodzącą zmianę.
Spicy Mobile o Martech i korzystaniu z usług cyfrowych
Agencja marketingu mobilnego Spicy Mobile opublikowała właśnie raport „MarTech”. To już 6. edycja tej niezwykle popularnej i najbardziej obszernej publikacji dotyczącej rynku mobilnego w Polsce, w której czytelnicy znajdą między innymi wyniki badania na temat cyfryzacji polskiego społeczeństwa i stosunku Polaków do nowych technologii.
Salestube udostępnił nowy przewodnik po Google Marketing Platform
Agencja martech i e-commerce SalesTube dwa lata temu stworzyła pierwsze na świecie opracowanie z zakresu Google Marketing Platform. Bezpłatny materiał doczekał się swojej drugiej edycji, której premiera odbyła się 15 listopada. Ebook GMP 2.0. to ponad 100 stron wiedzy o jednej z największych platform do zakupu mediów i analizy danych, uwzględniającej zmiany w produktach GMP, takie...
Poradnik Programmatic IAB Polska to kompleksowa, ponad 100-stronicowa publikacja IAB Polska. W 26 artykułach eksperci z Grupy Roboczej Programmatic szczegółowo wyjaśniają, jakie są obecne wyzwania i jak we właściwy sposób stosować programatyczny model zakupu w różnych działaniach marketingowych.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764