logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Edukacyjna podróż na targi FESPA - do serca kreatywnego druku

  PR 15.05.2025, przeczytano 531 razy
ilustracja

W dniach 06-09 maja br. w Berlinie odbyły się międzynarodowe targi sitodruku i druku cyfrowego, wielkoformatowego oraz druku na tekstyliach: FESPA Global Print Expo 2025. Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego – PSSiDC wspólnie z Polską Izbą Druku - PID oraz Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga podjęły się zorganizowania wyjazdu edukacyjnego na targi FESPA Global Print Expo 2025 dla uczniów i studentów ze szkół poligraficznych oraz kadry pedagogicznej: nauczycieli i wykładowców z całej Polski a także kilku reprezentantów uczelni z Kijowa oraz Lwowa. W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 uczestników z aż 10 placówek edukacyjnych z Polski i Ukrainy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/edukacyjna-podroz-na-targi-fespa---do-serca-kreatywnego-druku,408826,artykul.html

Program edukacyjnej podróży do serca kreatywnego druku obejmował m.in. wizyty na stoiskach firm takich jak Durst, HP, Canon, SwissQPrint, Mimaki, Ricoh, Roq – a, Antigro Designer a także pokaz na stoisku World Wrap Masters, gdzie zaprezentowano zasady projektowania na powierzchniach nieregularnych oraz aplikację folii przez aktualnego mistrza świata we wrapingu. Uczniowie mieli również możliwość zebrania podczas targów na stoiskach wystawców upominków reklamowych czy też próbnych wydruków do specjalnie przygotowanych toreb, które przekazała firma IdeaShirt.pl .

Polska grupa włączyła się również w międzynarodową inicjatywę FESPA Foundation – Print for Good, przekazując przygotowane przez uczniów materiały biurowe dla młodzieży z regionów defaworyzowanych. Inicjatywa powstała, by ograniczyć marnotrawstwo i zostawić po wydarzeniu coś więcej niż tylko wspomnienia. Więcej informacji: www.fespafoundation.com

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Szczególnym punktem wyjazdu był Dzień Polski w FESPA Club Lounge, gdzie uczestnicy spotkali się z Neilem Feltonem - CEO FESPA, członkami zarządu FESPA, Graeme’em Richardsonem Locke - FESPA Technical Lead, Jackiem Kuśmierczykiem Prezesem Polskiej Izby Druku oraz przedstawicielami międzynarodowych firm i organizacji.

Podczas zwiedzania targów uczestnikom towarzyszyli doświadczeni praktycy z Polski i Wielkiej Brytanii, osoby od lat związane z branżą, którzy wprowadzali młodzież w tematykę branżową, oprowadzali po stoiskach, dzielili się wiedzą i chętnie odpowiadali na pytania.

- Głównym celem wyjazdu było pokazanie uczestnikom, że poligrafia to dziś zaawansowana, nowoczesna i wieloaspektowa branża – obecna niemal wszędzie wokół nas. Chcieliśmy, aby młodzież zobaczyła nie tylko technologię, ale także ludzi za nią stojących – i żeby poczuli, że to realna, przyszłościowa ścieżka zawodowa. Wielu z nich uczy się projektowania tylko w teorii – tu mogli zobaczyć, jak te projekty stają się rzeczywistością. Nauczyciele z kolei zyskali argumenty i inspirację do skuteczniejszego nauczania zawodu - mówi Jacek Stencel, Prezes Zarządu PSSiDC.

- Organizacja Edukacyjnej Podróży do Serca Kreatywnego Druku była dużym i wymagającym do zorganizowania przedsięwzięciem logistycznym, którego nie udałoby się zorganizować bez naprawdę dużego grona zaangażowanych w nie osób. Jeszcze raz wszystkim zaangażowanym w projekt osobom bardzo dziękuję. Osobiście jestem dumna, że pokazaliśmy jedność branży poligraficznej, dumnie reprezentując kraje, z których pochodzimy. Mam nadzieję, że ten wyjazd zachęci młodych ludzi do pozostania na poligraficznej ścieżce kariery – mówi Sabina Urban-Wierna, Wiceprezes PSSiDC.

- Każdą wolną chwilę na targach staraliśmy się zaplanować tak, aby młodzi uczestnicy wynieśli z tego wydarzenia jak najwięcej. Myślę, że udało się to dzięki organizacji i wsparciu wielu wspaniałych osób, takich jak Graeme Richardson Locke- Head of Associations &Technical Lead at FESPA, Joanny Perdoch --Dyrektor Operacyjnej Imprinta, Adama Jabłonowskiego- Software Product Managera LFP Industrialną Solutions, Marcina Majdy - Właściciela Antigro Designer, Jacka Stencla- Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sitodruku i Druku Cyfrowego, Jacka Kuśmierczyka- Prezesa Polskiej Izby Druku, Mirosława Pawlińskiego - Redaktora naczelnego Świat Poligrafii Professional i wielu innych zaangażowanych w to przedsięwzięcie osób – mówi Katarzyna Wojniak, Dyrektor Biura Zarządu PSSiDC.

Głównym celem, który przyświecał organizatorom było zainspirowanie młodych ludzi do odkrywania kreatywnej strony druku a tym samym edukacja i integracja młodzieży a także promocja branży poligraficznej.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

OKIEM KADRY PEDAGOGICZNEJ 

Udział młodzieży w targach FESPA dał jej możliwość porównania wiedzy i umiejętności nabywanej w procesie kształcenia z aktualnymi trendami, technologiami, nowoczesnymi maszynami i urządzeniami oraz przyszłością branży. Ukierunkował ich postrzeganie poligrafii na nowe tory. Targi pokazały dobitnie, że poligrafia nie umiera, ale rozwija się dynamicznie zyskując nowe rynki i wypełniając dotychczas omijane rejony. Ale udział w targach miał dla młodzieży także wymiar ludzki: umożliwił poznanie wielu fantastycznych ludzi, pełnych pasji, marzeń i pomysłów. Młodzi adepci sztuki poligraficznej z całej Polski nawiązali znajomości i przyjaźnie oraz zintegrowali się między sobą. Był to dla nas bardzo wartościowy wyjazd – mówi Michał Ślosarczyk, Nauczyciel przedmiotów zawodowych poligrafii, grafiki i reklamy Zespół Szkół Mechaniczno-Poligraficznych w Katowicach.

Wyjazd do Berlina okazał się nie tylko okazją do zobaczenia nowoczesnych technologii w praktyce — dla wielu uczestników stał się punktem zwrotnym w postrzeganiu branży poligraficznej. Wypowiedzi z podsumowującej wyjazd ankiety i relacje uczestników pokazują, jak duże znaczenie miało bezpośrednie zetknięcie z technologią, możliwość zadawania pytań specjalistom i przebywania w środowisku pełnym energii, pasji i pomysłów.

Wyniki ankiety wskazują, że 100% uczestników oceniło wyjazd pozytywnie, a ponad 86% z nich bardzo pozytywnie („Chcę jeszcze!”). Najwyżej oceniono: targi, atmosferę, organizację, integrację grupy oraz możliwość poznania nowych ludzi i technologii.

Wielu uczestników wskazało, że FESPA 2025 była dla nich momentem przełomowym: pozwoliła zrozumieć znaczenie zawodu, odkryć realne możliwości zatrudnienia, a nauczycielom dała konkretne argumenty do skuteczniejszego nauczania.

Najczęściej wskazywane przez uczniów korzyści z wyjazdu:

  • możliwość zobaczenia na żywo maszyn i technologii, o których wcześniej uczono się tylko teoretycznie,
  • bezpośredni kontakt z nowoczesnymi rozwiązaniami: druku UV, hybrydowego, wielkoformatowego, sublimacji, automatyzacji i druku na tekstyliach,
  • poznanie aktualnych trendów rynkowych (AI, zrównoważony rozwój, automatyka, personalizacja),
  • możliwość zadawania pytań specjalistom i przedstawicielom firm z całego świata, integracja grupy,
  • networking i współuczestnictwo w wydarzeniach specjalnych (Dzień Polski, Club Lounge, World Wrap Masters).

STATYSTYKI EDUKACYJNEJ PODRÓŻY DO SERCA KREATYWNEGO DRUKU

  • 100% uczestników oceniło wyjazd pozytywnie (w tym 86% – „Chcę jeszcze raz!”)
  • 96,7% poznało nowe wartościowe osoby
  • 86,7% zadeklarowało, że coś ich głęboko zainspirowało
  • 86,7% zadeklarowało chęć wyjazdu ponownie

Najczęściej wskazywane elementy programu:

  • Targi FESPA i nowoczesne technologie
  • Pokaz wrapingu na World Wrap Masters
  • Dzień Polski i spotkania w FESPA Club
  • Świetna atmosfera i integracja
  • Rozmowy z przedstawicielami firm
  • Możliwość „dotknięcia” druku – zobaczenia rzeczywistości zawodowej

Wyjazd zorganizowały: Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego - PSSiDC, Polska Izba Druku – PID oraz Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga przy współpracy z partnerami edukacyjnymi, sponsorami i mediami branżowymi. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w tak ważny dla całej branży projekt.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego

pssidc.org.pl

Dodatkowe informacje:

Zdjęcia: Świat Poligrafii Professional, PSSiDC

Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego zrzesza ponad 80 Członków, są to czołowi, krajowi producenci i dystrybutorzy maszyn i urządzeń do sitodruku i druku cyfrowego, dystrybutorzy farb i środków pomocniczych oraz zakłady sitodrukarskie i drukarnie cyfrowe. Podstawowym zadaniem PSSiDC jest szeroko rozumiana współpraca i wzajemna pomoc w obrębie działalności członków Stowarzyszenia. Od 1997 roku Stowarzyszenie należy do europejskiej organizacji sitodruku i druku cyfrowego FESPA (Federation of European Screen Printing Association). Pozwala to na kontakty z międzynarodowym środowiskiem oraz promocję polskiego sitodruku i druku cyfrowego w Europie. Stowarzyszenie we współpracy z FESPA, organizuje wystawy, zjazdy i targi, które umożliwiają poznanie nowych materiałów, technologii i maszyn do sitodruku i druku cyfrowego.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso oraz Metsähallitus Parks & Wildlife Finland rozpoczęły współpracę na rzecz ochrony zagrożonej perłoródki rzecznej (Margaritifera margaritifera), występującej w fińskich wodach słodkich. Podpisane na niemal sześć lat porozumienie obejmuje zidentyfikowanie, opisanie oraz odbudowę siedlisk tego gatunku, a także rewitalizację i zarządzanie ciekami...
API Transfer Technologies na Kongresie Etykiety Samoprzylepne
„Cyfrowo” – pod takim hasłem firma API Transfer Technologies zaznaczyła swoją obecność jako współorganizator V Kongresu Etykiety Samoprzylepne. Taki tytuł nosiła prezentacja wygłoszona przez Katarzynę Kozińską, dyrektor zarządzającą API Transfer Technologies Polska, podczas pierwszego dnia konferencji będącej kluczową częścią wydarzenia....
Stora Enso i Carton Service: nowe opakowania typu „gable top”
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na ograniczenie ilości plastiku w opakowaniach, firma Carton Service - producent składanych kartonów z siedzibą w Shelby (w stanie Ohio, USA), specjalizująca się w opakowaniach typu „gable top” (z „daszkiem”) — poszukiwała partnera do realizacji wyjątkowego projektu. Jego celem było stworzenie rozwiązania opartego na materiałach...
Sun Chemical: Biuletyn regulacyjny – wiosna 2025
Firma Sun Chemical opublikowała „Biuletyn regulacyjny – wiosna 2025”, mający na celu wsparcie klientów w zrozumieniu najnowszych zmian w globalnych regulacjach prawnych, dotyczących chemikaliów i surowców wykorzystywanych w opakowaniach oraz kosmetykach. 
Sharp BP-B547PW i BP-C542PW. Drukarki dla hybrydowych miejsc pracy
Firma Sharp, dostawca produktów i usług technologicznych dla biznesu, wprowadziła na rynek nowe drukarki A4, uzupełniające nieustannie rozwijającą się ofertę produktów zaprojektowanych z myślą o zaspokajaniu różnorodnych potrzeb współczesnych miejsc pracy. Nowe urządzenia: BP-B547PW (druk monochromatyczny) i BP-C542PW (druk kolorowy), to...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764