logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Efekt „zatapiania” kartki miedzy taflami pleksi

   20.07.2004, przeczytano 14704 razy

Jak połączyć dwie tafle pleksi o grubości 10mm płaszczyznami i umieścić między nimi np. kartkę? Ma to wyglądać jak zatopiona kartka w pleksie o gr. 20mm


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/efekt-zatapiania-kartki-miedzy-taflami-pleksi,2295,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
Niestety nie wiem jak ma to dokładnie wyglądać i do czego służyć ale wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie pleksi wzdłuż krawędzi (np. umieszczenie w profilu lub ramce lub sklejenie po bokach). Przy takim rozwiązaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę na pyłki kurzu i inne zanieczyszczenia, które mogą dostać się między dwa kawałki pleksi – można np. skorzystać z antyelektrostatycznych płynów do czyszczenia pleksi. W przypadku sklejania płaszczyzn mogą wystąpić problemy z kolorem i przeźroczystością kleju oraz bąbelkami powietrza. Kartkę można przymocować za pomocą np. małej ilości taśmy dwustronnej bądź kropli kleju.


avatar użytkownika
+ + +

Tekst opublikował użytkownik: Arkadiusz Trojanowski

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Jakieś 25 lat temy w Młodym Techniku było opisane jak uzyskać taki efekt. Co prawda opis traktował o zatapianiu trójwymiarowych detali takich jak owady czy monety. W kartce ten trzeci wymiar jest bardzo mały w stosunku do pozostałych dwóch, ale to że jest nie pozwala na sklejenie czegoś takiego z dwóch oddzielnych płyt plexi w zwykłych warunkach. Z tego co pamiętam, chociaż mogę się mylić bo to cwierć wieku, trzeba mieć monomer plexi. W artykule było dokładnie opisane jak go zrobić w domu. Po wylaniu do jakiegoś pudełka części płynnego monomeru wkładało się detal i zalewało do końca. Potem była obróbka mechaniczna. Wiele razy widziałem tak zalane przedmioty również o charakterze reklamowym. Czyli daje się to zrobić niedrogo i na skalę masową. Pewnie da się tak sprasować dwie podgrzane do temp. mięknięcia płyty z umieszczoną między nimi kartką aby dopasowały się do siebie i kartki. Ale podejrzewam że należałoby to robić w próżni żeby uniknąć degradacji tworzywa w wysokiej temperaturze w obecności tlenu. Próżnia zabezpieczyła by również przed powstawaniem bąbelków powietrza. Nie wiem tylko czy tak dociśnięte płyty potrafiły by się połączyć same, bo użycie próżni eliminuje możliwość zastosowania jakiegokolwiek kleju. Tomek

avatar użytkownika
,

hmm, a ja potrafie sobie wyobrazic jak to ma wygladac, i wsadzenie np kartki miedzy dwie pleksi i polaczenie ich bokami to raczej nie o to chodzi, coz, rozwiazania nie znam, ale szczypta wyobrazni pozwala mi zobaczyc to o co chodzi w pytaniu...

avatar użytkownika
,

Temat dość ponętny jednak bardzo trudny. Swego czasu próbowałem łączyć pleksy i to nawet się udawało. Jednak łączenie płyt z kartką w środku kończyło się zalaniem papieru monomerem, powstał efekt zatłuszczenia. Poza tym papier ma swoją grubość. Naginać pleksy nie ma uzasadnienia. Może zamiast papieru należałoby włożyć w środek folię reagującą na ten sam klej co pleksy. Nie należy zapominać o klejeniu w próżni. Więcej nie przychodzi mi do głowy.

avatar użytkownika
,

Nie wiem, to co napiszę to czysta teoria. Laser, przy przejściu promienia lasera między taflami pleksi nastąpi częściowe ugięcie odbicie promienia, a to w konsekwencji da ciepło do połączenia się tafli pleksi. Każda dobra szkoła czy uczelnia techniczna ma go, tam powinni coś konkretnego powiedzieć, no i kąt padania promienia lasera.

avatar użytkownika
,

Widziałem tą technologię na filmie instruktarzowym producenta plexi. Cała idea polega na płomieniowym ogrzaniu lub zjonizowaniu łączonych powierzchni (dokładnie nie pamiętam) dwóch płytek plexi wylewanej . Potem wkładali między nie kartkę, lub inną płaską rzecz do "zatopienia" ja widziałem liść i przepuszczali ten zestaw przez "wyrzymaczkę" - dwa stalowe walce powodujące potężny nacisk. Efekt niesamowity bo bez kleju, czyli kartka nie nasiąkała klejem i nie zmieniała barwy.
Wszystko to nie do osiągnięcia w warunkach jakie panują w warsztatach reklamowych.

avatar użytkownika
,

na moje oko prozaiczna sprawa widziałem to na szkoleniu i robiłem osobiście
trzeba użyć odpowiedniego kleju i w specyficzny sposób nanieść go na jedną płaszczyzne następnie zatopić kartkę i przykryć to drugą pleksą.
teoretycznie proste lecz w praktyce trzeba to zobaczyć. reklama@tio.pl

,

Drodzy Koledzy, mam wrażenie, że tak na prawdę nie chececie podzilić się wiedzą. Z mojego doświadzenia:
- najprostsze rozwiązanie to obustronna laminacja na gorąco papaieru grubą folią dwustronie klejącą, formatu płyt plexi, następnie połączenie folii z płyatmi z każdej ze stron. Całkiem niełzy efekt.
- dla brdziej doświadczonych: sklejenie 3 warstw plexi-paier-plexi przy pomocy cienkiego drutu stalowego roztworem kleju w chloroformie. Technika wymaga wielu eksperymentów ale efekty są rewelacyjne.

Pozdrawiam, ms

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764