logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

PROGNOZA: Ekonomiści mBanku o polskiej gospodarce 2025

  PR 08.12.2024, przeczytano 317 razy
ilustracja

Mimo niepewności na świecie, eksperci mBanku przewidują dla polskiej gospodarki stosunkowo dobry rok 2025. PKB ma szansę wzrosnąć o 4%, a presja inflacyjna będzie słabnąć.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ekonomisci-mbanku-o-polskiej-gospodarce-2025,406778,artykul.html

Inwestycje motorem wzrostu 

Głównym motorem przyspieszającym wzrost PKB w Polsce mają być inwestycje. Szczególnie istotne będą projekty finansowane z funduszy unijnych, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym. Do tego dołączą inwestycje prywatnych firm w automatyzację, efektywność energetyczną i zieloną energię.

ilustracjastrzałka

Stabilizacja inflacji i luzowanie polityki pieniężnej

Eksperci mBanku przewidują, że inflacja w Polsce będzie stopniowo spadać. Dzięki temu możliwe będzie luzowanie polityki pieniężnej i obniżki stóp procentowych. Zdaniem ekonomistów mBanku na koniec roku główna stopa NBP spadnie z obecnych 5,75 proc. do 4 proc. na koniec 2025.

Konsumpcja i eksport

Konsumpcja prywatna również będzie wspierać wzrost gospodarczy, choć tempo jej wzrostu może być nieco wolniejsze niż w poprzednich latach. Eksport polski będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z niepewnym otoczeniem globalnym.

Ryzyka i niepewności

Mimo optymistycznych prognoz, eksperci mBanku zwracają uwagę na szereg czynników, które mogą wpłynąć na tempo wzrostu polskiej gospodarki. Należą do nich:

  • Niepewność geopolityczna: Konflikty zbrojne i napięcia międzynarodowe mogą negatywnie wpłynąć na globalną gospodarkę i handel.
  • Spowolnienie gospodarcze w innych krajach: Słabsza koniunktura w strefie euro i USA może ograniczyć popyt na polskie produkty.
  • Zawirowania pogodowe: Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą prowadzić do zaburzeń w produkcji i dostawach.

Ekonomiści mBanku oceniają, że polska gospodarka ma solidne podstawy do dalszego wzrostu. Inwestycje, stabilizacja inflacji i brak hamulca fiskalnego powinny przyczynić się do powrotu na ścieżkę stabilnego wzrostu.

Źródło: mBank

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem nowego roku. W przypadku wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia 2025 r. obowiązkowe, jednak obywatele mogą zdecydować, czy i kiedy założą skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Do momentu podjęcia...
MŚP ze spokojem patrzą na nowy rok. Wyjątkiem mikrofirmy
Nowy rok nie zmienił nastawienia przedsiębiorców do otoczenia gospodarczo-politycznego. Odczyt Barometru EFL na I kwartał 2025 jest niemal taki sam jak ostatni ubiegłoroczny pomiar i wyniósł 50,7 pkt. (+0,1 pkt. kwartał do kwartału). W szczególności więcej firm planuje spadek inwestycji niż ich wzrost, mniej firm prognozuje także większą sprzedaż. Eksperci...
Twórczość GenAI - wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także...
W 2024 roku padł kolejny rekord niewypłacalności
W ciągu minionych 12 miesięcy niewypłacalność ogłosiło aż 5 576 polskich przedsiębiorstw. Eksperci z firmy Coface, która co kwartał przygotowuje raport na temat postępowań insolwencyjnych w naszym kraju, podkreślają, że ta rekordowa jak do tej pory liczba jest o 19% wyższa niż w 2023 roku. W jaki sposób prognozowana przez ekonomistów niepewność wpłynie na sytuację...
Rząd planuje duże zmiany w Kodeksie Pracy, które mają wejść w życie z początkiem 2026 roku. – Planowane, nowe przepisy zdecydowanie rozszerzą definicję stażu pracy, co przyniesie liczne korzyści pracownikom, w tym dłuższe urlopy i wyższe odprawy – komentuje Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764