logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Ekspertyza: Wydłużanie terminów płatności w branży komunikacji marketingowej

  PR 25.04.2014, przeczytano 1061 razy

Wydłużanie terminów płatności łamie trzy ustawy obowiązujące w Polsce – tak wynika z ekspertyzy prawnej przygotowanej przez Kancelarie LSW. Opinia została sporządzona w marcu na zlecenie koalicji 4 organizacji branży komunikacji marketingowej. Jest dostępna dla zainteresowanych agencji, które chciałbym wyposażyć się w narzędzie do negocjacji ze swoimi obecnymi i przyszłymi klientami.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ekspertyza%3A-wydluzanie-terminow-platnosci-w-branzy-komunikacji-marketingowej,21466,artykul.html

Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Związek Firm Public Relations, Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB i Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku, działają wspólnie w celu ograniczenia pojawiającego się wśród przedsiębiorstw zjawiska wydłużania terminów płatności. Sporządzona ekspertyza prawna ma służyć jako narzędzie wspierające w negocjacjach kontraktów dla wszystkich zrzeszonych w tych organizacjach branżowych firm.

Pismo zostało przygotowane w oparciu o analizę przepisów: Kodeksu Cywilnego, ustawy z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy z 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawy z 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz w oparciu o zaprezentowany stan faktyczny.

Najważniejsze wnioski płynące z analizy:

  1. Wydłużanie terminów płatności w branży komunikacji marketingowej powyżej 60 dni jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego, co zgodnie z zapisami ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych czyni takie działania nielegalnymi. Istnieją jednakże wyjątki od tej reguły, które jednak nie mają zastosowania wobec usług marketingowych.
  2. Przepisy Kodeksu Cywilnego stoją w zgodzie z przepisami ustawy o terminach zapłaty
  3. w transakcjach handlowych, a przez to wzmacniają twierdzenie o nielegalności terminów zapłaty dłuższych niż 60 dni.
  4. Zgodnie z przepisami we wskazanych wyżej aktach prawnych najsprawiedliwszym i najbardziej pożądanym jest 30-dniowy termin płatności. Maksymalnie dopuszczalny wynosi 60 dni.
  5. Niezależnie od warunków umowy, kontrahent ma prawo do naliczania odsetek ustawowych już po 30 dniach od wystawienia faktury w celu niwelacji kosztu pieniądza. Po przekroczeniu 60 dni można naliczać odsetki podatkowe.
  6. Zgodnie z przepisami ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, organizacje branżowe mogą bronić interesów zrzeszonych przedsiębiorców przed sądem.
  7. Wymuszanie zgody na płatności po okresie przekraczającym 60 dni stanowi nadużycie pozycji dominującej zgodnie z zapisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
  8. Długie terminy płatności, jako sprzeczne z prawem oraz z dobrymi obyczajami, stanowią także pogwałcenie zapisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jednocześnie działanie takie może zostać odczytane jako naruszenie interesów strony świadczącej usługi z obszaru komunikacji marketingowej.


Przygotowana przez kancelarię LSW opinia prawna to dla naszych organizacji bardzo ważny krok. Dzięki temu posiadamy oficjalne pismo potwierdzające i rozbudowujące naszą wcześniejszą argumentację. Ponadto jest to również doskonałe narzędzie dla naszych członków, którzy coraz częściej są zmuszani do pertraktowania terminów płatności za wykonaną pracę z potencjalnymi lub obecnymi klientami. Jest to także dokument, na którym będziemy się opierać w sytuacji, kiedy zostaniemy zmuszeni do wejścia na drogę sądową w celu wyjaśnienia problemu terminów płatności z daną firmą, która jednoznacznie nie będzie chciała rozwiązać tej kwestii w sposób polubowny – tłumaczy Paweł Tyszkiewicz, Pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Obecnie SKM SAR, OFBOR, ZFPR i PSM SMB są także na wstępnym etapie tworzenia kodeksu dobrych praktyk, co będzie wiązało się z zachęcaniem reklamodawców do przestrzegania najwyższych standardów kultury biznesowej oraz obowiązujących przepisów prawa. Organizacje są także w stałym kontakcie z przedstawicielami firm Unilever i Polpharma, z którymi prowadzone są rozmowy dotyczące normalizacji w obszarze terminów płatności.


Źródło: SKM SAR

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zbliżamy się do wprowadzenia drugiej z ogłoszonych przez rząd na 2024 rok podwyżek płacy minimalnej. Jak radzą sobie pracodawcy oraz pracownicy po pierwszej, styczniowej podwyżce? Czy są przygotowani na kolejną?
Popularność marek własnych jest coraz większa. Wartość tego sektora na polskim rynku wzrosła o 19 proc. rdr. i w 2023 r. przekroczyła 50 mld złotych. Ponadto 27 proc. konsumentów deklaruje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy chce kupować jeszcze więcej takich produktów. Kluczowym argumentem dla nabywców są konkurencyjne ceny, przy jednoczesnym...
Pokolenie Z chce zbierać punkty i wymieniać je na kupony promocyjne
Jak pokazują dane, klienci doceniają benefity, jakie zapewniają im programy lojalnościowe. To narzędzie marketingowe to też korzyść dla przedsiębiorców, którzy zyskują sposób na zaangażowanie swoich klientów. Proponując im dedykowane benefity przy zakupach, mogą zatrzymać klienta na dłużej, także młodego pokolenia, uchodzącego za niezbyt...
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” opracowany przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind, poświęca dużo uwagi temu, jakie podejście do technologii ma generacja silvers . Jak pokazują wnioski zawarte w raporcie, coraz więcej starszych osób styka się z...
Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Tak deklaruje 41,3% respondentów. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów, bo 39,7%. Z kolei 28,2% ankietowanych niepokoi podnoszenie składek zusowskich. Badanie też pokazuje, że uczestnicy sondażu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764