logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Eset o wpływie reklamy na dzieci i kontroli rodzicielskiej

  PR 01.06.2024, przeczytano 867 razy

Jeszcze niedawno dość łatwo było ograniczać kontakt dzieci z reklamami: wystarczyło przełączyć kanał lub wyłączyć telewizor. Obecnie, kiedy dzieci coraz częściej i wcześniej stają się odbiorcami treści reklamowych w internecie, na portalach streamingowych i społecznościowych, rodzice mają nad tym coraz mniejszą kontrolę. Jak właściwie wszechobecne reklamy wpływają na nasze dzieci i czy jest sposób, aby je chronić?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/eset-o-wplywie-reklamy-na-dzieci-i-kontroli-rodzicielskiej,404444,artykul.html

W dzisiejszym cyfrowym świecie nieustannie jesteśmy bombardowani komunikatami marketingowymi promującymi różnorodne produkty i usługi, czy to w formie wyskakujących okienek, czy ukrytych postów sponsorowane na ulubionych kontach w mediach społecznościowych. Dzieci również nie są wolne od tego wpływu.

Ponieważ reklama może być potężnym narzędziem dla firm, jej negatywny wpływ na młode umysły jest często niedoceniany i pomijany. Badania pokazują, że ze względu na rozwijające się zdolności krytycznego myślenia, dzieci i młodzież są bardziej podatni na reklamy niż dorośli[1]. Biorąc pod uwagę, że przeciętny nastolatek spędza ponad 8,5 godziny dziennie przed ekranem[2], można sobie wyobrazić, jak wiele reklam codziennie do niego dociera.

Oto główne zagrożenia związane z tym, że młodzi ludzie regularnie oglądają reklamy:

Normalizacja niewłaściwych zachowań

Jednym z najbardziej oczywistych zagrożeń jest narażenie dzieci na nieodpowiednie treści, produkty i usługi. Niezależnie od tego, czy jest to materiał o tematyce erotycznej, czy przepełniony przemocą, oglądanie tego typu treści, może normalizować takie zachowania i zaburzać poczucie tego, co jest właściwe, a co nie.

Badania sugerują, że długotrwałe narażenie na tego rodzaju materiały może nawet wpływać na rozwój kory przedczołowej mózgu[3], a w konsekwencji może prowadzić do zwiększonej agresji i problemów z hamowaniem impulsów. Takie trudności mogą wpływać na dorosłe życie dzieci i stale przysparzać im problemów.  

Zniekształcone postrzeganie rzeczywistości

Reklamy, które dzieci zazwyczaj akceptują bezkrytycznie, mogą kształtować ich postrzeganie świata. Od kiedy jednym z głównych kanałów komunikacji marketingowej są  influencerzy, reklamy coraz częściej przedstawiają wyidealizowaną wersję rzeczywistości, która nie odzwierciedla złożoności codziennego życia. Dzięki oprogramowaniu do edycji zdjęć, sztucznej inteligencji i filtrom, młodzi ludzie mogą być regularnie narażeni na zniekształcone wyobrażenia o tym, jak „powinni” wyglądać, co „powinni” jeść, jak „powinni” się zachowywać i co „powinni” udostępniać online.

To zniekształcenie może tworzyć zawyżone oczekiwania wobec siebie, prowadzić do niskiej samooceny i wypaczonego rozumienia norm społecznych. Naukowcy zauważają, że social media przyczyniają się do wzrostu występowania zaburzeń odżywiania, lęku, bezsenności i depresji wśród młodszych osób[4]. Rolą rodziców jest obecnie pomóc dzieciom w krytycznej ocenie przekazów medialnych i kształtowaniu zrównoważonej perspektywy.

Zachęcanie do niezdrowych nawyków

Ponieważ celem reklam jest zwiększenie sprzedaży, aktywnie kształtują one nawyki konsumpcyjne młodych osób. 85% nastolatków jest narażonych na reklamy fast foodów na Instagramie, Facebooku i Twitterze[5]. Co więcej, badania pokazują, że zwiększona ekspozycja na te reklamy bezpośrednio koreluje ze wzrostem konsumpcji żywności o wysokiej zawartości soli, cukru i tłuszczu. Problemem nie są tylko reklamy niezdrowej żywności, ale również promocja alkoholu i wyrobów tytoniowych[6].

Zakupy w aplikacji i ryzyko finansowe

Możliwość zakupu żetonów, punktów, broni i innych wirtualnych dóbr w grach mobilnych otworzyła przed reklamodawcami nową drogę dotarcia do dzieci. Choć te zakupy mogą początkowo wydawać się nieszkodliwe, szybko mogą doprowadzić do znacznych kosztów dla rodziców jak również zwiększać ekspozycję na elementy o charakterze hazardowym.

Specjalne funkcje gier, modyfikacje i wirtualne waluty zachęcają dzieci do wydawania prawdziwych pieniędzy w aplikacjach, często bez pełnego zrozumienia finansowych konsekwencji. Zdarzały się przypadki ekstremalnych wydatków, gdzie dziecko nieświadomie wydało aż 16tys. dolarów na zakupy w aplikacji[7]. Taki dodatkowy koszt może nadwyrężyć budżet rodzinny i prowadzić do lekkomyślności finansowej w dorosłym życiu.

Zagrożenia dla bezpieczeństwa i prywatności

Niektóre reklamy mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności dzieci. Banery, obrazy lub mikrowitryny, mogą zostać spreparowane przez cyberprzestępców tak, aby zawierały złośliwe oprogramowanie lub prowadziły do oszustw phishingowych. Co więcej, nawet renomowane firmy mogą nadmiernie wykorzystywać elementy śledzące w  reklamach i gromadzić dane wrażliwe dzieci bez zgody ich rodziców.

- Ochrona przed tymi zagrożeniami wymaga zaawansowanych środków cyberbezpieczeństwa oraz ścisłego nadzoru rodzicielskiego. Narzędzia kontroli rodzicielskiej są w tym kontekście nieocenione, umożliwiając rodzicom zarządzanie aplikacjami, które mogą być pobierane oraz stronami internetowymi, do których dziecko możne uzyskać dostęp – mówi Beniamin Szczepankiewicz, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Jak wspierać dzieci w świadomym i bezpiecznym odbiorze reklam?

Choć ryzyko może wydawać się przytłaczające, rodzice mają wiele narzędzi, aby chronić dzieci przed negatywnym wpływem reklam. Proaktywne wsparcie oraz świadomość zagrożeń pozwalają opiekunom wyprzedzać zagrożenia.

Otwarty dialog i komunikacja odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu cyfrowej wiedzy i odporności. Rozmowy na temat potencjalnych zagrożeń związanych z reklamami mogą umożliwić młodym ludziom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących sposobu odbioru i interpretacji reklam. Dzięki tej wiedzy i zrozumieniu młodzi ludzie mogą być lepiej przygotowani do odrzucania zniekształconej rzeczywistości i niezdrowych zachowań przedstawianych w reklamach.

- Kolejnym sposobem dbania o bezpieczeństwo dzieci w internecie jest oprogramowanie kontroli rodzicielskiej. Takie rozwiązania umożliwiają blokowanie aplikacji, filtrowanie treści internetowych oraz zarządzanie czasem spędzanym przed ekranem, umożliwiając rodzicom dostosowanie cyfrowego środowiska dzieci do ich potrzeb i obaw. Korzystając z tych narzędzi w połączeniu z proaktywną komunikacją, rodzice mogą stworzyć bezpieczniejsze środowisko online dla swoich dzieci – mówi Beniamin Szczepankiewicz.

Źródło: ESET

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Jak technologia i nauka tworzą doświadczenia zakupowe w sklepach
Handel detaliczny przechodzi obecnie znaczącą transformację. Wraz z tym jak e-commerce zmienia krajobraz zakupów, fizyczne sklepy mają unikalną okazję, by zainspirować się strategiami stosowanymi w środowisku online i stać się czymś więcej niż tylko miejscem do zakupów. Ponad połowa amerykańskich marek planuje zwiększyć inwestycje w technologie immersyjne -...
TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych...
Wystawa się nie odbędzie: 13 murali od Traffic Design
Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespół Traffic Design wziął na warsztat wybrane dzieła sztuki, które zaginęły bądź zostały skradzione w wyniku działań wojennych. Seria 13 murali, z których jeden znajduje się w Gdańsku Wrzeszczu a 12 tworzy galerię na Węźle Pokoju w Gdyni, to przegląd obrazów i grafik, które projektantka Renia Maj umieściła w...
Letnie eventy firmowe z pomocą reklamowych słodyczy
Lato to idealny czas na organizację firmowych eventów na świeżym powietrzu. Warto wykorzystać plenerowe możliwości, by zaskoczyć pracowników oraz partnerów biznesowych spotkaniem w innej formie. Piknik, firmowy brunch lub szkolenie w ogrodzie? Planowanie takich wydarzeń wymaga uwzględnienia kilku kluczowych elementów, które zagwarantują sukces i...
Wirtualna Rzeczywistość: przełomowa technologia zmieniająca rynek
Wirtualna Rzeczywistość (VR) to zaawansowana technologia tworząca sztuczny obraz rzeczywistości za pomocą odpowiedniego oprogramowania i sprzętu. W ostatnich latach VR zyskała na znaczeniu, stając się kluczowym elementem zarówno w rozrywce, jak i w zastosowaniach profesjonalnych.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764