logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

European Design Award 2023 dla katalogu Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

  PR 06.06.2023, przeczytano 832 razy
ilustracjastrzałka

Wydany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie katalog "Dzieciństwo" został nagrodzony srebrnym medalem za opracowanie graficzne w konkursie "European Design Awards 2023". Projekt graficzny wydawnictwa został stworzony przez Kamilę Schinwelską i Marcina Gwiazdowskiego ze studia Elipsy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/european-design-award-2023-dla-katalogu-panstwowego-muzeum-etnograficznego-w-warszawie,400310,artykul.html

Kołyska, powijaki, koń na biegunach, pamiątki chrztu i pierwszej komunii oraz zabawki kupione na odpuście – te i setki innych przedmiotów związanych z okresem dzieciństwa można obejrzeć w tematycznym katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie pt. „Dzieciństwo”. Kontekst muzealiów uzupełniają archiwalne fotografie rodzinne i dziecięce ze zbiorów Archiwum Naukowego PME w Warszawie. Publikacja ta to około 400-stronicowe repozytorium  wiedzy o etnografii dzieciństwa.

- Nagrodzony katalog zbiorów przekrojowo prezentuje muzealia i archiwalia dotyczące tematu dzieciństwa gromadzone przez lata w naszych zbiorach. To pierwsze wydawnictwo w Polsce opisujące zbiory muzealne w tak innowacyjny sposób - opowiadają autorki katalogu Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka, kuratorki Państwowego Muzeum Etnograficzne w Warszawie. – Studio Elipsy z wyjątkowym wyczuciem estetycznym i zaangażowaniem w tematykę katalogu oraz z najwyższym profesjonalizmem opracowało koncepcję graficzną naszego projektu wydawniczego. Cieszymy się, że kapituła konkursu European Design Awards doceniła ogrom wykonanej pracy i kreatywność twórców.

Wydanie kompleksowego tematycznego katalogu zbiorów, unikalnego na muzealnym rynku wydawniczym, stanowiło pierwszy etap projektu „Dzieciństwo”, który rozpoczął się w 2021 r. Katalog jest ułatwieniem przy prowadzeniu kwerend i prac konserwatorskich, a dla badaczy jest inspiracją a zarazem pomocą do prac naukowych, badań i publikacji.

- Kontynuując projekt, pracowaliśmy od zeszłego roku nad produkcją wystawy „Dzieciństwo”, którą otworzyliśmy 2 czerwca w PME w Warszawie przy Kredytowej 1 - dodają kuratorki. - Przedstawia ona zmianę pozycji dziecka, która dokonała się w wyniku przemian społeczno-kulturowych. To przedmiot zainteresowania psychologów, socjologów, pedagogów, etnologów i antropologów kultury, ale też coraz częściej staje się tematem debaty społecznej. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy, której identyfikację graficzną zaprojektowało również studio Elipsy.

Przedstawione na ekspozycji zabytki, wybrane obiekty z katalogu, jak również dodatkowe przedmioty i fotografie z ostatnich kilku dziesięcioleci, obrazują tę zmianę i wynikającą z niej redefinicję dzieciństwa w obszarze społecznym i rodzinnym. Wystawa „Dzieciństwo” ma na celu pokazać skalę tych przemian.

  • Wersja cyfrowa katalogu dostępna jest TUTAJ[PDF].

ilustracjastrzałka

Źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

www.ethnomuseum.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Polska firma meblarska w finale konkursu Designeuropa Awards
Podczas czwartej edycji konkursu DesignEuropa Awards, która odbyła się w ośrodku konferencyjnym Axica w Berlinie, uhonorowano dwa wyjątkowe wzory. Pierwszym jest RemigoOne, elektryczny silnik zaburtowy stworzony przez słoweńską projektantkę Ajdę Bertok, zaprojektowany zgodnie z zasadami innowacyjności morskiej i zrównoważonego rozwoju, zdobył nagrodę dla małych i nowo...
Termin zgłoszeń do Youtube Works Awards przedłużony
To już ostatnie chwile na zgłoszenie swojej kampani wideo do tegorocznej edycji YouTube Works Awards. Termin zgłoszeń został przedłużony do 30 września 2023 roku. Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny, a projekty można zgłaszać na stronie YouTube Works.
Projekt Roku 22/23 wystartował
Od 11 do 27 września można zgłaszać swoje projekty do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dla projektantów graficznych - Projektu Roku. 
Złote Spinacze kolejny rok z rzędu z rekordem zgłoszeń
Do 21. edycji konkursu Złote Spinacze wpłynęły aż 482 zgłoszenia w 35 kategoriach. To najwyższy wynik od początku istnienia konkursu. Do kategorii głównych nadesłano 309 zgłoszeń, do kategorii sektorowych 128, a do kategorii specjalnych 45 zgłoszeń.
Znaki Jutra 2023: przegląd znaków, logo i symboli graficznych
Czas przemian, napięć, oczekiwań, nadziei i działania. Czas w którym ze szczególną uwagą definiujemy kształt przyszłości. Czy mamy realny wpływ na obraz świata w którym żyjemy? Świat wyidealizowany, świat zepsuty, a może jednak nadal pełen piękna i harmonii? Ideały w konfrontacji z codziennością życia stanowią o naszej tożsamości kulturowej, społecznej,...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764