logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Fake news w polskim internecie

  PR 20.12.2017, przeczytano 1773 razy
ilustracjastrzałka

Połowa Polaków spotkała się z tzw. fake newsami, czyli nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w internecie. Jednocześnie 1 na 7 badanych przyznaje, że zdarzyło mu się nieświadomie powielać fake newsy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/fake-news-w-polskim-internecie,34920,artykul.html

Zjawisko fake news, czyli rozpowszechnianie nieprawdziwych, wprowadzających w błąd informacji jest coraz silniejsze i dotyka coraz większą grupę Polaków. Badanie zrealizowane  na początku grudnia br. dla Grupy On Board Think Kong pokazało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy połowa Polaków spotkała się ze sfabrykowanymi informacjami rozpowszechnianymi w internecie. Do tego 1 na 7 badanych zdarzyło się nieświadomie udostępniać taką nieprawdziwą informację.

- „Wśród badanych, którzy w ostatnim czasie spotkali się z fake news nieznacznie większy odsetek stanowią mężczyźni. Jeśli chodzi o dalsze udostępnianie fake news  - zdarzyło się to 16,7% kobiet oraz 13,9% mężczyzn” - komentuje Katarzyna Rek, Head of Corporate Department w Grupie On Board Think Kong. „Bez wątpienia coraz częściej będziemy mieli do czynienia z fake news.  Wynika to z jednej strony z rozwoju internetu i mediów społecznościowych, z drugiej z ciągłego wyścigu w przekazywaniu atrakcyjnych, przyciągających odbiorców informacji” – dodaje.

Zjawisko fake news jest coraz silniejsze i dużej mierze wkroczyło już nie tylko w sferę prywatną, ale również biznesową.

- „Informacje na temat wycofania się firmy z polskiego rynku, zasad obsługi klienta czy jakości produktów – tego rodzaju news’y wygenerowane przez hejterów mogą w każdej chwili wywołać spektakularny kryzys i skutecznie zniszczyć reputację firmy. Zasięg tego rodzaju treści jest zwykle bardzo duży, a firmy muszą podjąć szereg działań, aby odbudować zaufanie do swojej marki” – komentuje Katarzyna Rek. „Z drugiej strony nie każda nieprawdziwa informacja to potencjalne zagrożenie, dlatego monitoring i dobrze dobrane narzędzia reakcji to klucz do sukcesu. Cena za błędy na tym pierwszym etapie rozwoju sytuacji potrafi być bardzo duża” - dodaje Katarzyna Rek.

Źródło: Grupa On Board Think

Dodatkowe informacje:

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research metodą omnibus na reprezentatywnej próbie 800 internautów w Polsce w dniach 4-6 grudnia 2017 r.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Gdzie hejter musiałby opublikować fake newsa, by ktokolwiek normalny potraktował go poważnie?

Który normalny wydawca/właściciel medium pozwoliłby hejterowi na publikację fake newsa

avatar użytkownika
,

Jest pewien drobny problem: aby właściwie potraktować fake newsa trzeba najpierw wiedzieć, że to fake news.  

,

Nie zmienia to faktu, że mało który POWAŻNY wydawca, pozwala ot tak komukolwiek na publikowanie czegokolwiek.
A zatem prawdopodobieństwo, że hejter opublikuje fake newsa jest znikome.
A to, że ktoś tego newsa potraktuje poważnie, jeszcze mniejsze.
  

avatar użytkownika
,

Fake newsów nie publikują żadni hejterzy, ale profesjonalne agencje przy wsparciu zblatowanych mediów.   

,

"tego rodzaju news’y wygenerowane przez hejterów mogą w każdej chwili wywołać spektakularny kryzys"

W tym cytacie jest napisane, że jednak hejterzy publikują fake newsy.
  

Najnowsze w tym dziale

Sławomir Kamiński szefem działu Foto
Od lutego 2023 r. zespołem Foto "Gazety Wyborczej" i jednocześnie Agencji Wyborcza.pl pokieruje Sławomir Kamiński. To uznany fotoreporter i laureat wielu prestiżowych konkursów fotografii prasowej, m.in. autor Zdjęcia Roku wybranego w konkursie Grand Press Photo 2019, związany z redakcją "Wyborczej" od 30 lat.
Tomasz Korniejew dyrektorem wydawniczym Gazeta.pl
Gazeta.pl ma ambicję, by wychodzić poza utarte schematy i dostarczać użytkownikom interesujące i angażujące treści. Od połowy ubiegłego roku w portalu i jego serwisach zachodzą zmiany organizacyjne, mające na celu usprawnienie pracy zespołu. Wraz z początkiem nowego roku, po dwóch latach pracy jako dyrektor Moto.pl, Tomasz Korniejew awansował w strukturach Gazeta.pl na...
Dorota Żurkowska obejmuje rolę Group Senior Vice President Revenue w Warner Bros. Discovery w Polsce. Na nowym stanowisku będzie odpowiadać za rozwój współpracy z partnerami dystrybucyjnymi, reklamowymi i licencyjnymi. Biuro Reklamy TVN Media będzie raportować bezpośrednio do niej. W związku ze zmianami struktury Piotr Tyborowicz odchodzi z funkcji Dyrektora Biura...
Social media już dawno przestały być tylko przestrzenią rozrywki i rekreacji. Wraz z upowszechnieniem się pracy hybrydowej i wirtualizacją codziennych zadań, coraz częściej social media stają się dla nas źródłem fachowej wiedzy nt. zdrowia. Medycy coraz częściej porzucają pisanie poradników dla pacjentów i wizyty w mediach tradycyjnych na rzecz wideo,...
W jakie zewnętrzne działania reklamowe warto zainwestować w 2023 roku?
W jaki sposób dobrać odpowiednie nośniki reklamowe w 2023 roku? Co będzie na topie i w co warto inwestować? Agencja reklamy zewnetrznej RECEVENT przygotowała zestawienie najpopularniejszych rozwiązań reklamowych, w które warto inwestować w 2023 roku. Sprawdziła także, jak będzie się rozwijał rynek OOH w nadchodzących latach.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764