logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Fake news w polskim internecie

  PR 20.12.2017, przeczytano 1853 razy
ilustracjastrzałka

Połowa Polaków spotkała się z tzw. fake newsami, czyli nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w internecie. Jednocześnie 1 na 7 badanych przyznaje, że zdarzyło mu się nieświadomie powielać fake newsy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/fake-news-w-polskim-internecie,34920,artykul.html

Zjawisko fake news, czyli rozpowszechnianie nieprawdziwych, wprowadzających w błąd informacji jest coraz silniejsze i dotyka coraz większą grupę Polaków. Badanie zrealizowane  na początku grudnia br. dla Grupy On Board Think Kong pokazało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy połowa Polaków spotkała się ze sfabrykowanymi informacjami rozpowszechnianymi w internecie. Do tego 1 na 7 badanych zdarzyło się nieświadomie udostępniać taką nieprawdziwą informację.

- „Wśród badanych, którzy w ostatnim czasie spotkali się z fake news nieznacznie większy odsetek stanowią mężczyźni. Jeśli chodzi o dalsze udostępnianie fake news  - zdarzyło się to 16,7% kobiet oraz 13,9% mężczyzn” - komentuje Katarzyna Rek, Head of Corporate Department w Grupie On Board Think Kong. „Bez wątpienia coraz częściej będziemy mieli do czynienia z fake news.  Wynika to z jednej strony z rozwoju internetu i mediów społecznościowych, z drugiej z ciągłego wyścigu w przekazywaniu atrakcyjnych, przyciągających odbiorców informacji” – dodaje.

Zjawisko fake news jest coraz silniejsze i dużej mierze wkroczyło już nie tylko w sferę prywatną, ale również biznesową.

- „Informacje na temat wycofania się firmy z polskiego rynku, zasad obsługi klienta czy jakości produktów – tego rodzaju news’y wygenerowane przez hejterów mogą w każdej chwili wywołać spektakularny kryzys i skutecznie zniszczyć reputację firmy. Zasięg tego rodzaju treści jest zwykle bardzo duży, a firmy muszą podjąć szereg działań, aby odbudować zaufanie do swojej marki” – komentuje Katarzyna Rek. „Z drugiej strony nie każda nieprawdziwa informacja to potencjalne zagrożenie, dlatego monitoring i dobrze dobrane narzędzia reakcji to klucz do sukcesu. Cena za błędy na tym pierwszym etapie rozwoju sytuacji potrafi być bardzo duża” - dodaje Katarzyna Rek.

Źródło: Grupa On Board Think

Dodatkowe informacje:

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research metodą omnibus na reprezentatywnej próbie 800 internautów w Polsce w dniach 4-6 grudnia 2017 r.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Facebook przegrywa w sądzie: nie może cenzurować, jak chce i kogo chce
Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie przełomowy wyrok w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować, jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju.
Gremi Media jedynym polskim wydawcą 5. edycji Subscriptions Academy
Gremi Media bierze udział w pięciomiesięcznym prestiżowym programie Subscriptions Academy EMEA 2024, realizowanym przez FT Strategies, pod patronatem Googleʼa. Program ma na celu wspieranie zaawansowanych cyfrowo wydawców w przyspieszaniu wzrostu przychodów ze sprzedaży subskrypcji.
Telewizja Polska integruje działania marketingowe
Telewizja Polska rozszerza Biuro Reklamy o departament marketingu. Dotychczasowe działania marketingowe zostaną połączone w ramach jednego Biura Reklamy i Marketingu pod kierownictwem Marcina Gudowicza. Nowa inicjatywa organizacyjna, która obejmie zarówno działalność marketingową, sprzedażową, jak i reklamową, ma na celu stworzenie efektywnej i spójnej struktury, która...
Radosław Kotarski prowadzącym teleturnieju „Va Banque”
We wtorek, 2 kwietnia o godz. 18:10 TVP2 zaprasza widzów na pierwszy odcinek ,,Va Banque" w całkowicie nowej odsłonie, którego gospodarzem będzie Radosław Kotarski - znany popularyzator wiedzy, pisarz i dziennikarz.
Komunikat Spółki Telewizja Polska S.A. w likwidacji
W dniu 21 marca br. Telewizja Polska S.A. w likwidacji skierowała do prokuratury zawiadomienie w sprawie szeregu nieprawidłowości przy zawieraniu umów, w których zaciągane były wielomilionowe zobowiązania, co narazić mogło TVP na szkodę wielkich rozmiarów. To efekt trwających działań kontrolnych prowadzonych w Spółce.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764