logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Finaliści Europedesign Awards, wśród nich Polak

  PR 21.09.2021, przeczytano 286 razy

Ogłoszono zwycięzców konkursu DesignEuropa Awards i zdobywcę nagrody za całokształt osiągnięć. Do finału zakwalifikowano osiem wyselekcjonowanych projektów reprezentujących najlepszy europejski wzór przemysłowy i produktowy. Zdobywcą nagrody za całokształt osiągnięć jest André Ricard, znany z zaprojektowania pochodni na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 r. Ceremonia odbędzie się 19 października w Eindhoven. Obecna będzie też Polska firma StethoMe – finalista  w kategorii Małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/finalisci-europedesign-awards%2C-wsrod-nich-polak,393065,artykul.html

Ogłoszono finalistów konkursu DesignEuropa Awards w kategoriach  Przemysł  oraz Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa, a także wyłoniono zdobywcę nagrody za całokształt osiągnięć. Finaliści pochodzą z 7 państw (Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja i Stany Zjednoczone). Reprezentują oni uznane marki jak Philips, John Deere, ASSA ABLOY i Actiu, a także te nowopowstałe, takie jak StethoMe, MiniFinder, Relio² i Knister. Pochodzą z wielu sektorów, w tym opieki medycznej, zaawansowanej inżynierii, rozwiązań w zakresie automatyzacji i dostępu, meblarstwa, profesjonalnego oświetlenia, urządzenia do użytku na zewnątrz, bezpieczeństwa oraz Internetu rzeczy. Każdy z finalistów ustanawia nowe standardy w sektorze wzornictwa.

To już trzecia edycja konkursu DesignEuropa Awards organizowanego przez Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a jego celem jest docenienie zarówno produktów, jak i projektantów w dziedzinie wzornictwa.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 19 października 2021 r. podczas ceremonii wręczenia nagród w Eindhoven, która będzie również transmitowana na żywo. Podczas ceremonii nagroda za całokształt osiągnięć zostanie wręczona jednemu z pionierów i najbardziej wpływowych projektantów przemysłowych naszych czasów, André Ricardowi.

Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO, powiedział: - Konkurs DesignEuropa Awards to dla nas ważna okazja do uznania nie tylko gospodarczych i praktycznych skutków innowacyjnych projektów, ale także ich oddziaływania kulturalnego. Obok ośmiu wybitnych finalistów (w kategorii „Przemysł” oraz „Małe i nowo powstałe przedsiębiorstwa”) będziemy mieli zaszczyt uhonorować wieloletni wkład André Ricarda nagrodą za całokształt osiągnięć. Już od lat 60. XX wieku jego ikoniczne wzory pojawiły się zarówno w tle, jak i na pierwszym planie w naszym życiu, począwszy od butelek perfum po pochodnię olimpijską. Powyższy przykład ilustruje nam, w jaki sposób wzornictwo kształtuje każdy element naszego życia i stanowi inspirację dla twórczości kolejnych pokoleń.

Jury konkursu przewodzi Päivi Tahkokallio, uznana fińska projektantka i przewodnicząca Biura Europejskich Stowarzyszeń Projektowych (BEDA). Pozostałych 11 członków jury pochodzi z branży wzornictwa, reprezentuje przedstawicieli biznesu i sektora ochrony własności intelektualnej. Wszyscy są uznanymi liderami w swoich dziedzinach i wnoszą różnorodne doświadczenie zdobyte w trakcie swoich karier zawodowych.

Laureat nagrody za całokształt osiągnięć: André Ricard

André Ricard, tegoroczny zdobywca nagrody za całokształt osiągnięć, jest bardzo wpływową postacią i źródłem inspiracji dla hiszpańskiego i europejskiego wzornictwa oraz kolejnych pokoleń projektantów.

Zaprojektowana przez niego kopenhaska popielniczka jest symbolem lat 60. ubiegłego wieku. Stworzona przez niego w 1968 r. butelka na perfumy jest nadal produkowana i sprzedawana na całym świecie. Zaprojektowana w 1972 r. lampa Tatu wygląda teraz tak nowocześnie jak ówcześnie. Jego majestatyczne lampy już od dziesięcioleci zdobią muzeum Reiny Sofíi w Madrycie. W 1992 r. pochodnia olimpijska, projektu której jest autorem, oświetlała jego rodzinne miasto Barcelonę i jeszcze bardziej rozsławiła jego nazwisko.

Wzory finalistów

W kategorii „Przemysł” doceniane są wyróżniające się wzory dużych i średnich przedsiębiorstw. Wzory które zakwalifikowały się do finału konkursu w tej kategorii to:

  • SZWECJA: Aperio H100 klamka do drzwi (ASSA ABLOY Opening Solutions; projektant: Mauro Menin)
  • NIDERLANDY: IntelliVue X3 przenośny monitor pacjenta (Koninklijke Philips N.V.; projektanci: Fabian Benedikter i Ceren Bagatar)
  • HISZPANIA: System biurowy Talent (Actiu Berbegal y Formas S.A.; projektant: Marcelo Alegre)
  • USA: Traktor John Deere 8 Series tractor (Deere & Company; projektanci: Felix Nagelin, Brian Huenink, John W. Krieger, Eric Keen, Sebastian M. Himpel, Thorsten Hagner, Daniel J. Deboer, Martin Clay, Michael D. Kollath, Richard Knowels Jr, Thomas C. Boe, Charles Warren)

Kategoria „Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa” uznaje wyróżniające się wzory małych przedsiębiorstw, a także niedawno założonych firm, niezależnie od ich rozmiaru. Wzory które zakwalifikowały się do finału konkursu w tej kategorii to:

  • NIEMCY: Knister Grill (Knister GmbH; projektant: Carolin Kunert)
  • SZWECJA: MiniFinder Nano osobisty alarm bezpieczeństwa (MiniFinder Sweden AB; projektant: Dean Maros)
  • WŁOCHY: Profesjonalny system oświetleniowy Relio (Relio Labs s.r.l.; projektant: Marco Bozzola)
  • POLSKA: Inteligentny elektroniczny stetoskop StethoMe  (StethoMe sp. z o.o.; projektant: Michał Bonikowski)

W konkursie uznaniem cieszą się wzory przemysłowe, które chronione są jako zarejestrowane wzory wspólnotowe (ZWW). Zarejestrowany wzór wspólnotowy, zarządzany przez EUIPO, jest popularnym prawem własności intelektualnej, obowiązującym we wszystkich państwach członkowskich UE. Od 2003 r., kiedy agencja zaczęła zarządzać tym prawem własności intelektualnej, do EUIPO wpłynęło 1,5 mln bezpośrednich zgłoszeń ZWW.

Unia Europejska ma bogatą tradycję związaną ze wzorami i jest światowym liderem w zakresie wzorów przemysłowych. Sektory intensywnie korzystające ze wzorów zapewniają bezpośrednio 30,7 mln miejsc pracy, a ich łączny wkład w PKB UE kształtuje się na poziomie 16,2%. Polska jest obecnie na szóstym miejscu, jeśli chodzi o liczbę składanych wniosków o rejestrację wzorów wspólnotowych. Na czele listy znajdują się Chiny, Niemcy, USA, Włochy i Francja.

SŁOWO O KONKURSIE DESIGNEUROPA

Konkurs DesignEuropa Awards 2021 jest organizowany we współpracy z Holenderskim Ministerstwem Gospodarki i Polityki Klimatycznej oraz Urzędem Własności Intelektualnej państw Beneluksu. Ceremonia wręczenia nagród w konkursie DesignEuropa odbędzie się 19 października 2021 r. w Eindhoven i zbiegnie się w czasie z Holenderskim Tygodniem Designu (16-24 października). Jest to trzecia edycja konkursu DesignEuropa Awards po Mediolanie (Włochy) w 2016 r. i Warszawie (Polska) w 2018 r.

Źródło: Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Graduation Projects 2021 - zgłoszenia do końca miesiąca
Zapraszamy do wzięcia udziału w 20. edycji przeglądu najlepszych prac dyplomowych z grafiki użytkowej i wzornictwa z Krajów Wyszehradzkich. Prace w postaci ilustracji i krótkiego opisu można wgrywać do 31 października 2021 roku za pomocą formularza zgłoszeniowego.
The Lorenz Bahlsen Snack-World Sp. z o.o. nagrodzi autorów najciekawszych ekspozycji dla swoich produktów
Do rywalizacji w konkursie „Create Tomorrow – zaprojektuj ekspozycję przyszłości” mogą przystąpić studenci kierunków artystycznych, technicznych oraz marketingowych, ale także osoby kreatywne, interesujące się szeroko pojętym projektowaniem użytkowym, designem i marketingiem. Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie nowoczesnej ekspozycji dla...
Konkurs na okładkę książki uszlachetnioną w technologii 3D Touch
2. edycja Konkursu na okładkę książki uszlachetnioną w technologii 3D Touch za nami. 14 października br. ogłoszono wyniki konkursu skierowanego do grafików - osób zarówno profesjonalnie zajmujących się projektowaniem graficznym, jak i amatorów. Główną nagrodę w postaci 5 tys. przyznano Antoninie Janus-Szybist za pracę pn. Solaris.
W konkursie Power of Content Marketing Awards 2021, organizowanym przez Stowarzyszenie Content Marketing Polska, ING otrzymał Grand Prix. Bank został uznany za trendsettera technologii, formatów i contentu oraz otrzymał 9 nagród, w tym aż 7 złotych. Nagrody za najlepsze strategie oraz działania contentmarketingowe wręczono już po raz trzynasty.
Globalny konkurs Samsung #Bespokedesignedbyyou rozstrzygnięty – zobacz zwycięskie projekty
Zadaniem dla uczestników globalnego konkurs Samsung #BespokeDesignedByYou, który wystartował 7 lipca br., było stworzenie własnej wersji modułowej lodówki Bespoke. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 12 pażdziernika w mediach społecznościowych marki. Na drugim miejscu, na ponad 1581 nadesłanych zgłoszeń, znalazła się projektantka z Polski.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764