logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Finaliści konkursu profesjonalnego Sony World Photography Awards 2019: Najwybitniejsze cykle fotografii

  PR 29.03.2019, przeczytano 884 razy
ilustracjastrzałka

World Photography Organisation ogłosiło listę finalistów konkursu profesjonalnego Sony World Photography Awards 2019: pochodzących z całego świata autorów najwybitniejszych cykli fotograficznych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/finalisci-konkursu-profesjonalnego-sony-world-photography-awards-2019%3A-najwybitniejsze-cykle-fotografii,381872,artykul.html

SWPA to dla artystów niepowtarzalna szansa zaprezentowania swoich zdjęć globalnej widowni. Dotychczasowym zwycięzcom i finalistom udział w konkursie przyniósł wiele korzyści: współpracę z galeriami, wystawy czy oferty wydawnicze. Tegoroczna lista finalistów daje wgląd w zróżnicowany świat współczesnej fotografii.

Jury, którego w skład wchodzą czołowi przedstawiciele środowiska akademickiego, muzeów, wydawnictw, festiwali i mediów, wyselekcjonowało szeroki wachlarz oryginalnych prac w dziesięciu kategoriach. Prace finalistów konkursu profesjonalnego to cykle zawierające po pięć–dziesięć wyjątkowych fotografii, stanowiących nieraz część większego zbioru. Każdy z nominowanych cykli ukazuje talent artystyczny i biegłe opanowanie technik fotograficznych, fotoedycji oraz tworzenia poruszających opowieści wizualnych o świecie, w którym wszyscy żyjemy.

Artyści zakwalifikowani do finału przedstawiają interpretacje najróżniejszych aspektów współczesności. Nie boją się tematów politycznych: na zdjęciach architektonicznych Daniela Ochoi de Olza (Hiszpania) znalazły się prototypy muru stojącego w San Diego, niedaleko granicy między USA a Meksykiem. Z kolei Toby Binder (Niemcy) przedstawia w formie eseju fotograficznego problemy młodych w Belfaście oraz potencjalny wpływ brexitu na porozumienie pokojowe z 1998 roku. Piękno przyrody oraz wpływ człowieka na świat naturalny ukazuje Kieran Dodds (Wielka Brytania) na zdjęciach lotniczych Etiopii — kraju, który utracił 95% terenów leśnych — a także Leah Schretenthaler (USA), która przy użyciu tradycyjnego filmu i odbitek żelatynowo-srebrowych utrwaliła wizerunki kontrowersyjnych projektów infrastrukturalnych na Hawajach, a następnie je usunęła, zostawiając na fotografiach ślady przypominające blizny.

Artyści zwracają też uwagę na nieznane szerzej miejsca i ludzi: Alice Mann (RPA) pokazuje fascynującą subkulturę mażoretek, zespołów bębniarek z parad ulicznych, zaś Kohei Ueno (Japonia) przenosi oglądających w podwodny świat profesjonalnego freedivingu. Alessandro Grassani (Włochy) stworzył z kolei serię wspaniałych portretów bokserek z Gomy w Demokratycznej Republice Konga.

Awans do finału to wielki sukces, zwłaszcza w tym roku, gdy do konkursu profesjonalnego zgłosiło się rekordowo dużo artystów. Pochodzą ze 161 krajów, w tym Gabonu, Paragwaju i Wybrzeża Kości Słoniowej. Lista finalistów ma równie międzynarodowy charakter: znaleźli się na niej zarówno debiutanci, jak i uznani fotografowie z 30 krajów, m.in. Saint Kitts i Nevis, Finlandii, Japonii, Kolumbii i Iranu.

Finaliści konkursu profesjonalnego rywalizują obecnie o pierwsze miejsce w swoich kategoriach, a także o tytuł Fotografa roku i nagrodę w wysokości25 000 dolarów. 17 kwietnia zostaną również nagrodzeni zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w każdej kategorii, a ich prace trafią na wystawę SWPA 2019, najpierw w Londynie, a potem w ramach światowego tournée.

Konkurs studencki

Na liście finalistów konkursu studenckiego znalazły się prace dziesięciorga studentów najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Wyróżnieni adepci fotografii, których prace łączy tegoroczny temat „Ewolucja”, pochodzą z takich krajów, jak Bangladesz, Malezja, Hiszpania, Argentyna i Kanada.

Wszystkich finalistów nagrodzono sprzętem Sony Digital Imaging, a także zaproszono na galę 17 kwietnia. Wtedy ogłoszone zostanie nazwisko zwycięzcy, którego uczelnia macierzysta otrzyma dodatkowo sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro.

W Londynie studenci i studentki będą mogli porozmawiać z Nadavem Kanderem, zdobywcą nagrody Za wybitny wkład w fotografię, oraz zaprezentować swoje portfolio jurorowi konkursu studenckiego, Jasonowi Baronowi (dyrektor kreatywny ds. fotografii, BBC Creative) i przedstawicielom World Photography Organisation. Studenci i ich opiekunowie będą mieli liczne okazje do nawiązania kontaktów branżowych. Ponadto wszyscy studenci powalczą o stypendium Student Sony Grant.

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Od 12 lat sponsorem tytularnym imprezy jest firma Sony. W ramach SWPA organizowane są cztery konkursy: profesjonalny (cykl zdjęć), otwarty (pojedyncze zdjęcie), studencki (dla uczelni) oraz młodzieżowy (dla osób w wieku od 12 do 19 lat).

Jury konkursów profesjonalnego i studenckiego

— Prace tegorocznych finalistów wywołały ożywioną dyskusję wśród jurorów i wzbudziły nasze duże zainteresowanie. Oryginalne koncepcje i zestawienia obrazów tworzą nowatorskie narracje, choć nie brakowało też bardziej tradycyjnych prac — mówi Mike Trow, brytyjski fotograf, fotoedytor i konsultant, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego. — Chyba jeszcze nigdy w historii konkursu nie mieliśmy do czynienia z tak trudnymi i kontrowersyjnymi pracami. To dobrze, bo trzeba nieustannie przesuwać granice fotografii, zaskakiwać odbiorców i pobudzać ich do myślenia.

— O ile spodziewałam się wysokiej jakości prac, to wielkie wrażenie zrobiła na mnie ich różnorodność — zauważa Erin Barnett (dyrektorka ds. kolekcji i wystaw, International Center of Photography, USA). — To wspaniałe, kiedy fotografowie przesuwają granice medium i zmuszają mnie do weryfikacji własnych przekonań. Pamiętajmy, że wybitne fotografie zmieniają perspektywę odbiorcy i uczą nowego spojrzenia na otaczający nas świat.

— Artyści, których prace wybraliśmy na wystawę, to świeża krew, przedstawiciele nowego pokolenia fotografów — dodaje Brendan Embser (redaktor prowadzący magazynu Aperture, USA).

— Wielkie wrażenie zrobiła na mnie zarówno wrażliwość, jak i precyzja projektów dokumentalnych. Autorzy wniknęli w fascynujące, aktualne tematy i urzeczywistnili swoje wizje z wielkim szacunkiem dla bohaterów opowiadanych historii — zauważa jurorka Emma Lewis (kuratorka w londyńskiej galerii Tate).

— Wybraliśmy prace posiadające najatrakcyjniejszą, moim zdaniem, cechę fotografii: zdolność wciągnięcia odbiorców do świata przedstawionego na zdjęciu — mówi Liu Heung Shing (założyciel Shanghai Center of Photography, Chiny).

A Isabella van Marle (dyrektorka działu relacji z wystawcami w Unseen Amsterdam, Holandia) dodaje:

— Kiedy oceniałam prace zgłoszone na Sony World Photography Awards, moją uwagę zwróciły przede wszystkim zupełnie odmienne podejścia w obrębie jednej kategorii. Każdy powinien zobaczyć wystawę konkursową SWPA, ponieważ znajdą się na niej różnorodne, błyskotliwe i piękne projekty.

W jury tegorocznego konkursu studenckiego zasiedli eksperci z całego świata, świetnie zorientowani w najnowszych trendach w fotografii. W skład panelu weszli Jason Baron (dyrektor kreatywny ds. fotografii, BBC Creative), Bruno Bayley (redaktor prowadzący Magnum Photos) i Jeff Hamada (założyciel platformy internetowej BOOOOOOOM).

— W tegorocznej edycji konkursu studenckiego uwagę zwracało wielkie zróżnicowanie zgłoszonych prac, nie tylko pod względem treści, lecz także gatunków fotograficznych — odpowiada Jason Baron zapytany o jakość rywalizujących fotografii. — Pejzaże miejskie, portrety, fotoeseje, martwe natury... Możemy spać spokojnie: przyszłość najróżniejszych rodzajów fotografii jest bezpieczna w rękach młodych, zdolnych artystów.

— Z roku na rok podnosi się poziom zgłoszeń na Sony World Photography Awards — komentuje Scott Gray (dyrektor generalny World Photography Organisation). — Cieszymy się, że zarówno profesjonalni fotografowie, jak i studenci zaprezentowali w tym roku tak szeroki wachlarz umiejętności i technik. Nasz konkurs to przede wszystkim okazja do zaprezentowania prac na prawdziwie globalnej platformie, otwartej i dla uznanych artystów, i dla wschodzących gwiazd.

Nagrody

Zdjęcia wszystkich finalistów i zwycięzców będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards 2019 w Somerset House w Londynie. Na wystawie tej zaprezentowane zostaną również wybrane prace laureata tegorocznej nagrody Za wybitny wkład w fotografię, cenionego artysty Nadava Kandera. Wystawa w Somerset House potrwa od 18 kwietnia do 6 maja, a następnie wyruszy na światowe tournée m.in. do Japonii, Niemiec i Włoch. Bilety na wystawę w Londynie można nabyć na www.worldphoto.org/2019exhibition

Zwycięzcy całego konkursu zostaną ogłoszeni na uroczystej gali w Londynie 17 kwietnia.Zaproszenia i bilety lotnicze na to wydarzenie otrzymają Fotograf roku, Fotograf roku w konkursie otwartym, Fotograf roku w konkursie młodzieżowym, zwycięzcy kategorii otwartych i młodzieżowych oraz 10 finalistów konkursu studenckiego. Nagrodą dla zwycięzców będzie ponadto najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony oraz publikacja pracy w księdze pamiątkowej konkursu 2019.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA.

Informacja o World Photography Organisation

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii.Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org

Sony Imaging Products & Solutions Inc. jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.

Sony World Photography Awards 2019 FINALIŚCI

KATEGORIE PROFESJONALNE

Ocenie podlega całość materiału zgłoszonego w jednej z 10 kategorii. Jury wyłaniało do 10 finalistów każdej z kategorii. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną ogłoszeni 17 kwietnia. Tego samego dnia jury ogłosi nazwisko Fotografa roku wybranego spośród zwycięzców dziesięciu kategorii.

Architektura

  • David Behar, USA
  • Dimitri Bogachuk, Ukraina
  • Peter Franck, Niemcy
  • Michael Najjar, Niemcy
  • Daniel Ochoa de Olza, Hiszpania
  • Felicia Simion, Rumunia
  • Tuomas Uusheimo, Finlandia
  • Stephan Zirwes, Niemcy

Zadanie (nowość w 2019)

  • Toby Binder, Niemcy
  • Rebecca Fertinel, Belgia
  • Kacey Jeffers, Saint Kitts i Nevis
  • Alice Mann, RPA
  • Christina Stohn, Niemcy
  • Edward Thompson, Wielka Brytania
  • Zhipeng Zhu, Chiny

Kreatywność

  • Djeneba Aduayom, Francja
  • Allan Dransfield, Wielka Brytania
  • Pol Kurucz, Francja
  • Marinka Masséus, Holandia
  • Leah Schretenthaler, USA

Odkrycie

  • Karina Bikbulatova, Rosja
  • Jean-Marc Caimi i Valentina Piccinni, Włochy
  • Boyuan Zhang, Chiny

Dokument (nowość w 2019)

  • Federico Borella, Włochy
  • Mustafa Hassona, Palestyna
  • Andrew Kelly, Australia
  • Kyung-Hoon Kim, Korea Płd.
  • Hashem Shakeri, Iran
  • Brent Stirton, RPA

Krajobraz

  • Imma Barrera, USA
  • Kieran Dodds, Wielka Brytania
  • Catherine Hyland, Wielka Brytania
  • Marco Kesseler, Wielka Brytania
  • Yan Wang Preston, Wielka Brytania

Świat natury i dzika przyroda

  • Jasper Doest, Holandia
  • Liang Fu, Chiny
  • Maela Ohana, Francja
  • Alain Schroeder, Belgia
  • Christian Vizl, Meksyk

Portret

  • Scarlett Coten, Francja
  • Massimo Giovannini, Włochy
  • Álvaro Laiz, Hiszpania
  • Marta Moreiras, Hiszpania
  • Laetitia Vançon, Francja
  • Sadegh Zabbah, Iran

Sport

  • Alain Schroeder, Belgia
  • Chris Donovan, Kanada
  • Sigurd Fandango, Norwegia
  • Filippo Gobbato, Włochy
  • Alessandro Grassani, Włochy
  • Trent Mitchell, Australia
  • Thomas Nielsen, Dania
  • Jaime Otoniel Perez Munevar, Kolumbia
  • Kohei Ueno, Japonia

Martwa natura

  • Peter M. Madsen, Dania
  • Nicolas Gaspardel i Pauline Baert, Francja
  • Kui Su, Chiny
  • Cletus Nelson Nwadike, Szwecja
  • Yiming Zhang, Chiny
  • Stefanie Dollhopf, Niemcy

KONKURS STUDENCKI

Otwarty dla studiujących na kierunkach związanych z fotografią w dowolnym kraju. Nazwisko Fotografa roku w konkursie studenckim zostanie ogłoszone 17 kwietnia.

Imię i nazwisko, uczelnia, kraj

  • Nur Hidayati Binti Abd. Rahim, Faculty Of Creative Multimedia, Multimedia University, Malezja
  • Carla Meyer-Kleynhans, Michaelis School of Fine Art, Uniwersytet Kapsztadzki, RPA
  • Sounak Das, Pathshala South Asian Media Institute, Bangladesz
  • Sergi Villanueva, Universidad Jaume I, Hiszpania
  • Léonie Synnott-Bruson, College de Matane, Kanada
  • Sol Leonardi, TFP/Motivarte, Argentyna
  • Tobias Kobborg Kristensen, Danish School of Media and Journalism, Dania
  • Sam Delaware, Pacific Union College, USA
  • Joel Davies, Central Saint Martins, University of the Arts London, Wielka Brytania
  • Cassidy Power, University of Auckland - Elam, Nowa Zelandia

Źródło: Sony Corporation

www.sony.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
Kierunek świętuje Dzień Kreatywności
Agencja reklamowa Kierunek Kreatywny świętując Międzynardowy Dzień Kreatywności 21 kwietnia, przygotowała na swoich social media mini konkurs, w którym do wygrania są plakaty przygotowane we współpracy z krakowską artystką MAD MOJO.  
Wspólnie z ekspertami z Fundacji Climate Strategies Poland przeprowadziliśmy szczegółowe badanie śladu węglowego Gali EFFIE Awards Poland 2023. Badanie to obejmowało trzy dni wydarzenia (dzień przed i dzień po) oraz uczestników gali, co pozwoliło uwzględnić różnorodne aspekty emisji związane z ich udziałem.
Kampania Kompanii Piwowarskiej z nagrodą ECU Sustainability Awards
Kompania Piwowarska po raz czwarty razem z Fundacją „Dom w Łodzi” prowadziła kampanię społeczną FASOFF, szerzącą świadomość na temat FAS czyli alkoholowego zespołu płodowego. Tym razem pod hasłem: „Będę TATĄ! - nie piję razem z nią”. Kampania otrzymała nagrodę ECU Sustainability Award przyznawaną podczas European Circular Retail Congress, będącego częścią...
Konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35
W związku z zakupem przez Wojsko Polskie F-35 Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę dla nowych myśliwców.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764