logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Finaliści konkursu profesjonalnego Sony World Photography Awards 2019: Najwybitniejsze cykle fotografii

  PR 29.03.2019, przeczytano 421 razy
ilustracjastrzałka

World Photography Organisation ogłosiło listę finalistów konkursu profesjonalnego Sony World Photography Awards 2019: pochodzących z całego świata autorów najwybitniejszych cykli fotograficznych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/finalisci-konkursu-profesjonalnego-sony-world-photography-awards-2019%3A-najwybitniejsze-cykle-fotografii,381872,artykul.html

SWPA to dla artystów niepowtarzalna szansa zaprezentowania swoich zdjęć globalnej widowni. Dotychczasowym zwycięzcom i finalistom udział w konkursie przyniósł wiele korzyści: współpracę z galeriami, wystawy czy oferty wydawnicze. Tegoroczna lista finalistów daje wgląd w zróżnicowany świat współczesnej fotografii.

Jury, którego w skład wchodzą czołowi przedstawiciele środowiska akademickiego, muzeów, wydawnictw, festiwali i mediów, wyselekcjonowało szeroki wachlarz oryginalnych prac w dziesięciu kategoriach. Prace finalistów konkursu profesjonalnego to cykle zawierające po pięć–dziesięć wyjątkowych fotografii, stanowiących nieraz część większego zbioru. Każdy z nominowanych cykli ukazuje talent artystyczny i biegłe opanowanie technik fotograficznych, fotoedycji oraz tworzenia poruszających opowieści wizualnych o świecie, w którym wszyscy żyjemy.

Artyści zakwalifikowani do finału przedstawiają interpretacje najróżniejszych aspektów współczesności. Nie boją się tematów politycznych: na zdjęciach architektonicznych Daniela Ochoi de Olza (Hiszpania) znalazły się prototypy muru stojącego w San Diego, niedaleko granicy między USA a Meksykiem. Z kolei Toby Binder (Niemcy) przedstawia w formie eseju fotograficznego problemy młodych w Belfaście oraz potencjalny wpływ brexitu na porozumienie pokojowe z 1998 roku. Piękno przyrody oraz wpływ człowieka na świat naturalny ukazuje Kieran Dodds (Wielka Brytania) na zdjęciach lotniczych Etiopii — kraju, który utracił 95% terenów leśnych — a także Leah Schretenthaler (USA), która przy użyciu tradycyjnego filmu i odbitek żelatynowo-srebrowych utrwaliła wizerunki kontrowersyjnych projektów infrastrukturalnych na Hawajach, a następnie je usunęła, zostawiając na fotografiach ślady przypominające blizny.

Artyści zwracają też uwagę na nieznane szerzej miejsca i ludzi: Alice Mann (RPA) pokazuje fascynującą subkulturę mażoretek, zespołów bębniarek z parad ulicznych, zaś Kohei Ueno (Japonia) przenosi oglądających w podwodny świat profesjonalnego freedivingu. Alessandro Grassani (Włochy) stworzył z kolei serię wspaniałych portretów bokserek z Gomy w Demokratycznej Republice Konga.

Awans do finału to wielki sukces, zwłaszcza w tym roku, gdy do konkursu profesjonalnego zgłosiło się rekordowo dużo artystów. Pochodzą ze 161 krajów, w tym Gabonu, Paragwaju i Wybrzeża Kości Słoniowej. Lista finalistów ma równie międzynarodowy charakter: znaleźli się na niej zarówno debiutanci, jak i uznani fotografowie z 30 krajów, m.in. Saint Kitts i Nevis, Finlandii, Japonii, Kolumbii i Iranu.

Finaliści konkursu profesjonalnego rywalizują obecnie o pierwsze miejsce w swoich kategoriach, a także o tytuł Fotografa roku i nagrodę w wysokości25 000 dolarów. 17 kwietnia zostaną również nagrodzeni zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w każdej kategorii, a ich prace trafią na wystawę SWPA 2019, najpierw w Londynie, a potem w ramach światowego tournée.

Konkurs studencki

Na liście finalistów konkursu studenckiego znalazły się prace dziesięciorga studentów najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Wyróżnieni adepci fotografii, których prace łączy tegoroczny temat „Ewolucja”, pochodzą z takich krajów, jak Bangladesz, Malezja, Hiszpania, Argentyna i Kanada.

Wszystkich finalistów nagrodzono sprzętem Sony Digital Imaging, a także zaproszono na galę 17 kwietnia. Wtedy ogłoszone zostanie nazwisko zwycięzcy, którego uczelnia macierzysta otrzyma dodatkowo sprzęt fotograficzny Sony o wartości 30 000 euro.

W Londynie studenci i studentki będą mogli porozmawiać z Nadavem Kanderem, zdobywcą nagrody Za wybitny wkład w fotografię, oraz zaprezentować swoje portfolio jurorowi konkursu studenckiego, Jasonowi Baronowi (dyrektor kreatywny ds. fotografii, BBC Creative) i przedstawicielom World Photography Organisation. Studenci i ich opiekunowie będą mieli liczne okazje do nawiązania kontaktów branżowych. Ponadto wszyscy studenci powalczą o stypendium Student Sony Grant.

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Od 12 lat sponsorem tytularnym imprezy jest firma Sony. W ramach SWPA organizowane są cztery konkursy: profesjonalny (cykl zdjęć), otwarty (pojedyncze zdjęcie), studencki (dla uczelni) oraz młodzieżowy (dla osób w wieku od 12 do 19 lat).

Jury konkursów profesjonalnego i studenckiego

— Prace tegorocznych finalistów wywołały ożywioną dyskusję wśród jurorów i wzbudziły nasze duże zainteresowanie. Oryginalne koncepcje i zestawienia obrazów tworzą nowatorskie narracje, choć nie brakowało też bardziej tradycyjnych prac — mówi Mike Trow, brytyjski fotograf, fotoedytor i konsultant, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego. — Chyba jeszcze nigdy w historii konkursu nie mieliśmy do czynienia z tak trudnymi i kontrowersyjnymi pracami. To dobrze, bo trzeba nieustannie przesuwać granice fotografii, zaskakiwać odbiorców i pobudzać ich do myślenia.

— O ile spodziewałam się wysokiej jakości prac, to wielkie wrażenie zrobiła na mnie ich różnorodność — zauważa Erin Barnett (dyrektorka ds. kolekcji i wystaw, International Center of Photography, USA). — To wspaniałe, kiedy fotografowie przesuwają granice medium i zmuszają mnie do weryfikacji własnych przekonań. Pamiętajmy, że wybitne fotografie zmieniają perspektywę odbiorcy i uczą nowego spojrzenia na otaczający nas świat.

— Artyści, których prace wybraliśmy na wystawę, to świeża krew, przedstawiciele nowego pokolenia fotografów — dodaje Brendan Embser (redaktor prowadzący magazynu Aperture, USA).

— Wielkie wrażenie zrobiła na mnie zarówno wrażliwość, jak i precyzja projektów dokumentalnych. Autorzy wniknęli w fascynujące, aktualne tematy i urzeczywistnili swoje wizje z wielkim szacunkiem dla bohaterów opowiadanych historii — zauważa jurorka Emma Lewis (kuratorka w londyńskiej galerii Tate).

— Wybraliśmy prace posiadające najatrakcyjniejszą, moim zdaniem, cechę fotografii: zdolność wciągnięcia odbiorców do świata przedstawionego na zdjęciu — mówi Liu Heung Shing (założyciel Shanghai Center of Photography, Chiny).

A Isabella van Marle (dyrektorka działu relacji z wystawcami w Unseen Amsterdam, Holandia) dodaje:

— Kiedy oceniałam prace zgłoszone na Sony World Photography Awards, moją uwagę zwróciły przede wszystkim zupełnie odmienne podejścia w obrębie jednej kategorii. Każdy powinien zobaczyć wystawę konkursową SWPA, ponieważ znajdą się na niej różnorodne, błyskotliwe i piękne projekty.

W jury tegorocznego konkursu studenckiego zasiedli eksperci z całego świata, świetnie zorientowani w najnowszych trendach w fotografii. W skład panelu weszli Jason Baron (dyrektor kreatywny ds. fotografii, BBC Creative), Bruno Bayley (redaktor prowadzący Magnum Photos) i Jeff Hamada (założyciel platformy internetowej BOOOOOOOM).

— W tegorocznej edycji konkursu studenckiego uwagę zwracało wielkie zróżnicowanie zgłoszonych prac, nie tylko pod względem treści, lecz także gatunków fotograficznych — odpowiada Jason Baron zapytany o jakość rywalizujących fotografii. — Pejzaże miejskie, portrety, fotoeseje, martwe natury... Możemy spać spokojnie: przyszłość najróżniejszych rodzajów fotografii jest bezpieczna w rękach młodych, zdolnych artystów.

— Z roku na rok podnosi się poziom zgłoszeń na Sony World Photography Awards — komentuje Scott Gray (dyrektor generalny World Photography Organisation). — Cieszymy się, że zarówno profesjonalni fotografowie, jak i studenci zaprezentowali w tym roku tak szeroki wachlarz umiejętności i technik. Nasz konkurs to przede wszystkim okazja do zaprezentowania prac na prawdziwie globalnej platformie, otwartej i dla uznanych artystów, i dla wschodzących gwiazd.

Nagrody

Zdjęcia wszystkich finalistów i zwycięzców będzie można oglądać na wystawie Sony World Photography Awards 2019 w Somerset House w Londynie. Na wystawie tej zaprezentowane zostaną również wybrane prace laureata tegorocznej nagrody Za wybitny wkład w fotografię, cenionego artysty Nadava Kandera. Wystawa w Somerset House potrwa od 18 kwietnia do 6 maja, a następnie wyruszy na światowe tournée m.in. do Japonii, Niemiec i Włoch. Bilety na wystawę w Londynie można nabyć na www.worldphoto.org/2019exhibition

Zwycięzcy całego konkursu zostaną ogłoszeni na uroczystej gali w Londynie 17 kwietnia.Zaproszenia i bilety lotnicze na to wydarzenie otrzymają Fotograf roku, Fotograf roku w konkursie otwartym, Fotograf roku w konkursie młodzieżowym, zwycięzcy kategorii otwartych i młodzieżowych oraz 10 finalistów konkursu studenckiego. Nagrodą dla zwycięzców będzie ponadto najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony oraz publikacja pracy w księdze pamiątkowej konkursu 2019.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA.

Informacja o World Photography Organisation

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii.Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org

Sony Imaging Products & Solutions Inc. jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.

Sony World Photography Awards 2019 FINALIŚCI

KATEGORIE PROFESJONALNE

Ocenie podlega całość materiału zgłoszonego w jednej z 10 kategorii. Jury wyłaniało do 10 finalistów każdej z kategorii. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną ogłoszeni 17 kwietnia. Tego samego dnia jury ogłosi nazwisko Fotografa roku wybranego spośród zwycięzców dziesięciu kategorii.

Architektura

 • David Behar, USA
 • Dimitri Bogachuk, Ukraina
 • Peter Franck, Niemcy
 • Michael Najjar, Niemcy
 • Daniel Ochoa de Olza, Hiszpania
 • Felicia Simion, Rumunia
 • Tuomas Uusheimo, Finlandia
 • Stephan Zirwes, Niemcy

Zadanie (nowość w 2019)

 • Toby Binder, Niemcy
 • Rebecca Fertinel, Belgia
 • Kacey Jeffers, Saint Kitts i Nevis
 • Alice Mann, RPA
 • Christina Stohn, Niemcy
 • Edward Thompson, Wielka Brytania
 • Zhipeng Zhu, Chiny

Kreatywność

 • Djeneba Aduayom, Francja
 • Allan Dransfield, Wielka Brytania
 • Pol Kurucz, Francja
 • Marinka Masséus, Holandia
 • Leah Schretenthaler, USA

Odkrycie

 • Karina Bikbulatova, Rosja
 • Jean-Marc Caimi i Valentina Piccinni, Włochy
 • Boyuan Zhang, Chiny

Dokument (nowość w 2019)

 • Federico Borella, Włochy
 • Mustafa Hassona, Palestyna
 • Andrew Kelly, Australia
 • Kyung-Hoon Kim, Korea Płd.
 • Hashem Shakeri, Iran
 • Brent Stirton, RPA

Krajobraz

 • Imma Barrera, USA
 • Kieran Dodds, Wielka Brytania
 • Catherine Hyland, Wielka Brytania
 • Marco Kesseler, Wielka Brytania
 • Yan Wang Preston, Wielka Brytania

Świat natury i dzika przyroda

 • Jasper Doest, Holandia
 • Liang Fu, Chiny
 • Maela Ohana, Francja
 • Alain Schroeder, Belgia
 • Christian Vizl, Meksyk

Portret

 • Scarlett Coten, Francja
 • Massimo Giovannini, Włochy
 • Álvaro Laiz, Hiszpania
 • Marta Moreiras, Hiszpania
 • Laetitia Vançon, Francja
 • Sadegh Zabbah, Iran

Sport

 • Alain Schroeder, Belgia
 • Chris Donovan, Kanada
 • Sigurd Fandango, Norwegia
 • Filippo Gobbato, Włochy
 • Alessandro Grassani, Włochy
 • Trent Mitchell, Australia
 • Thomas Nielsen, Dania
 • Jaime Otoniel Perez Munevar, Kolumbia
 • Kohei Ueno, Japonia

Martwa natura

 • Peter M. Madsen, Dania
 • Nicolas Gaspardel i Pauline Baert, Francja
 • Kui Su, Chiny
 • Cletus Nelson Nwadike, Szwecja
 • Yiming Zhang, Chiny
 • Stefanie Dollhopf, Niemcy

KONKURS STUDENCKI

Otwarty dla studiujących na kierunkach związanych z fotografią w dowolnym kraju. Nazwisko Fotografa roku w konkursie studenckim zostanie ogłoszone 17 kwietnia.

Imię i nazwisko, uczelnia, kraj

 • Nur Hidayati Binti Abd. Rahim, Faculty Of Creative Multimedia, Multimedia University, Malezja
 • Carla Meyer-Kleynhans, Michaelis School of Fine Art, Uniwersytet Kapsztadzki, RPA
 • Sounak Das, Pathshala South Asian Media Institute, Bangladesz
 • Sergi Villanueva, Universidad Jaume I, Hiszpania
 • Léonie Synnott-Bruson, College de Matane, Kanada
 • Sol Leonardi, TFP/Motivarte, Argentyna
 • Tobias Kobborg Kristensen, Danish School of Media and Journalism, Dania
 • Sam Delaware, Pacific Union College, USA
 • Joel Davies, Central Saint Martins, University of the Arts London, Wielka Brytania
 • Cassidy Power, University of Auckland - Elam, Nowa Zelandia

Źródło: Sony Corporation

www.sony.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

4 nagrody dla Bluerank w konkursie Performance Marketing Diamonds
Tytuł Agencji Roku, Grand Prix za kampanię SEO dla DOZ, główne nagrody za kampanie paid social media dla Promedica24 i SEO Emergency Quest dla DOZ. Tegoroczny konkurs Performance Marketing Diamonds, którego rozstrzygnięcie odbyło się 17 października w Warszawie należał do Bluerank.
Laureaci Grand Video Awards 2019
Podczas gali Grand Video Awards 2019 Grupa Filmowa Darwin otrzymała nagrodę dla Kanału Roku, odebrała też statuetkę w kategorii Rozrywka i komedia. Nagrodę Widzów otrzymał Krzysztof Gonciarz. Jury wyłoniło zwycięzców w 10 kategoriach, nagrody przyznali też partnerzy GVA 2019. Patronami medialnymi konkursu po raz kolejny była Wyborcza.pl oraz CoJestGrane24.
Znamy finalistów tegorocznej edycji festiwalu Golden Drum
26. Międzynarodowy Festiwal Golden Drum ogłosił finalistów tegorocznej edycji konkursu.  Do organizatorów spłynęło 1150 prac, z czego 883 uczestniczyło w głównym konkursie a 267 było zgłoszonych do konkursu Young Drummers. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas piątkowej ceremonii wręczenia nagród, która będzie miała miejsce w piątek wieczorem  w hotelu Slovenija w...
Druga edycja Antalis Interior Design Award
Antalis, europejski dystrybutor papierów, rozwiązań opakowaniowych i komunikacji wizualnej, ogłasza drugą edycję Antalis Interior Design Award 2019, konkursu dedykowanego architektom i projektantom z całego świata. Ideą konkursu jest wyłonienie talentów, które w kreatywny sposób potrafią przekształcić przestrzeń w miejsce do życia.  
Gemini Park Tychy z nagrodą za kampanię otwarcia
Gemini Park Tychy  zostało docenione w prestiżowym konkursie PRCH Retail Awards 2019, który organizuje Polska Rada Centrów Handlowych. Wczoraj w nocy galeria zgarnęła dla siebie nagrodę w kategorii "Kampania otwarcia/przebudowy/modernizacji obiektu handlowego roku".
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764