logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Firma Manroland Goss debiutuje na targach K 2022

  PR 14.10.2022, przeczytano 1312 razy
ilustracja

Firma manroland Goss konsekwentnie realizuje strategię zwiększenia swojej obecności w segmencie produkcji opakowań w technice offsetu zwojowego. Zainicjowany pewien czas temu projekt Varioman zaowocował pierwszymi wdrożeniami maszyny o tej samej nazwie. Jest ona dostępna w trzech wariantach, w zależności od specyfiki klienta i stosowanych w produkcji podłoży. Z myślą o rynku opakowań firma manroland Goss posiada w swojej ofercie dwa modele – c:line, skierowany do producentów opakowań kartonowych i tekturowych, oraz f:line, dedykowany drukarniom wykorzystującym w produkcji podłoża giętkie np. folie. Drugie z wymienionych rozwiązań będzie przez nią promowane podczas zbliżających się targów K 2022, jakie odbędą się w Düsseldorfie w dniach 19-26 października br. Firma znajdzie się po raz pierwszy wśród wystawców tego wydarzenia. Z myślą o zwiedzających z Polski, na stoisku (nr B40 w pawilonie 4) będzie obecny Jarosław Kotfis – Business Director w firmie manroland Goss, odpowiedzialny za jej działalność w naszym kraju.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/firma-manroland-goss-debiutuje-na-targach-k-2022,397603,artykul.html

- Nasza obecność na tym wydarzeniu, dedykowanym rynkowi tworzyw sztucznych i wykonanych z gumy, podkreśla zaangażowanie manroland Goss w segment opakowań, również tych bazujących na podłożach plastikowych – mówi Jarosław Kotfis. – Maszyna Varioman, po fazie wszechstronnych testów beta, zaczęła być wdrażana u klientów. W ślad za podpisanymi kontraktami wytwarzane są też kolejne linie, uwzględniające oba modele dedykowane segmentowi opakowań i konfigurowane zgodnie z potrzebami klienta. Offset zwojowy, w kontekście wytwarzania zarówno opakowań na bazie papieru, jak i folii, to świetna alternatywa dla fleksografii i wklęsłodruku, tradycyjnie stosowanych przy produkcji wysokonakładowej realizowanej z roli. Podczas targów K 2022 będziemy starali się zaprezentować zalety tej techniki, na stoisku będzie zespół drukujący modelu f:line – stanowi on element maszyny, która wkrótce po targach trafi do jednego z naszych klientów.

Offset zwojowy – odpowiedź manroland Goss na wyzwania rynkowe i oczekiwania klientów z segmentu opakowań kartonowych oraz giętkich

- Projekt Varioman z jednej strony uwzględnia nasze bogate doświadczenia na rynku zwojowego druku komercyjnego i gazetowego, z drugiej – wychodzi naprzeciw obecnym, stale nasilającym się trendom i wyzwaniom w segmencie opakowań, zarówno kartonowych jak i giętkich – mówi Jarosław Kotfis. – Co więcej, stoją przed nimi zarówno właściciele marek, a więc gros zleceniodawców w tej części rynku, jak też zakłady poligraficzne, wykorzystujące w produkcji różne techniki drukowania. W kontekście zachodzących zmian, spadających nakładów, wymagań środowiskowych, zachowania stabilności kolorystycznej czy zwiększenia wydajności i zarazem zyskowności produkcji, nasza propozycja jawi się jako niezwykle atrakcyjna.

Tworząc platformę Varioman, jej producent wziął pod uwagę kluczowe wyzwania, z jakimi mierzą się właściciele marek: rosnące oczekiwania względem jakości opakowań; konieczność zachowania stabilności i spójności kolorystycznej wszędzie tam, gdzie pojawia się brand, w tym na opakowaniach „sprzedających” produkt na półce sklepowej czy też presję cenową, odczuwalną zwłaszcza w ostatnich miesiącach.

- To z kolei przekłada się na rosnące wymagania właścicieli marek względem ich podwykonawców, w tym drukarń opakowaniowych – mówi Jarosław Kotfis. – W efekcie poszukują one rozwiązań technologicznych, które umożliwią im szybszą produkcję (niezbędną, by dany produkt mógł sprawnie trafić na rynek), pozwalającą zachować odpowiednie marże (w kontekście zyskowności), a zarazem spełnić stale rosnące wymagania środowiskowe. Nacisk na ekologię jest obecnie bardzo duży – z jednej strony wynika on z przepisów prawnych, które narzucają właścicielom marek restrykcyjne normy, z drugiej – rośnie świadomość konsumentów, którzy oczekują opakowań odzyskiwalnych, bazujących na odnawialnych surowcach. Maszyny Varioman doskonale wpisują się w ten trend i oczekiwania rynkowe.

Dwie linie produktowe dla segmentu opakowań

Projekt Varioman od początku uwzględniał trzy konfiguracje maszyny, w zależności od jej zastosowań końcowych. Z myślą o branży opakowań firma manroland Goss opracowała linie f:line – dedykowaną zadrukowywaniu materiałów giętkich (o grubości z zakresu 10-300 mikronów) oraz c:line – przeznaczoną do podłoży kartonowych. Trzecie rozwiązanie – b:line – skierowane jest do drukarń dziełowych i służy produkcji składek książkowych o gramaturze od 30 do 120 g/m2.

- Baza dla każdej z linii jest taka sama, a stanowią ją natywne zespoły manroland Goss, drukujące w technice offsetu zwojowego – tłumaczy Jarosław Kotfis. – Zróżnicowanie dotyczy natomiast elementów przed i po procesie drukowania. Tu konfiguracje się różnią w zależności od zastosowań końcowych, gramatury podłoża, rodzajów jego uszlachetniania i dalszej obróbki.

Jak dodaje, producent zadbał o to, by maszyna Varioman była konkurencyjna dla tradycyjnych rozwiązań stosowanych w produkcji opakowań z roli:

- Na szczególną uwagę zasługuje bardzo szybkie jej przezbrajanie, które zamyka się w czasie 4-8 minut – jest to przepaść w porównaniu np. z wklęsłodrukiem, gdzie zmiana ciężkich cylindrów trwa nawet 1,5 godziny. To efekt wysokiej automatyki samego rozwiązania, ale też lekkich form drukowych, umożliwiających szybką zmianę, co przekłada się na wydajne realizowanie niskich i średnich serii. Na efektywność procesu przygotowania maszyny do druku wpływają niskie koszty związane w wytworzeniem form drukowych – to element, na który również zwracają uwagę pierwsi użytkownicy maszyny Varioman. W obszarze prepressu bowiem offset ma znaczącą przewagę ekonomiczną,. ale też czasową, nad technikami fleksograficzną czy rotograwiurową.

O wysoką jakość produkcji dbają liczne systemy kontrolno-pomiarowe.

- Gwarantują one bardzo stabilną pracę maszyny, co skutkuje niższą ilością odpadów i energii niezbędnej w całym procesie. Wpływają one z zarazem na energooszczędność, jak i proekologiczność całego rozwiązania. W kontekście tej ostatniej warto zwrócić uwagę na utwardzane wiązką elektronów bezrozpuszczalnikowe farby, jakie znajdują tu zastosowanie - kontynuuje Jarosław Kotfis.

Maszyna Varioman jest oferowana w trzech wariantach o różnych zakresach szerokości wstęgi (425-850 mm, 540-1080 mm, 650-1300 mm; trwają prace nad kolejnymi modelami uwzględniającymi maksymalną szerokość wynoszącą 1500 i 1700 mm), które decydują o zmiennym obwodzie cylindra (457,2-914,4 mm); drukuje z prędkością maksymalną 500 m/min. (w zależności od materiałów, podłoży i modułów peryferyjnych). Jest rozwiązaniem hybrydowym – poza bazą w postaci zespołów offsetowych, można ją wyposażyć w dodatkowe moduły np. fleksograficzne czy rotograwiurowe, w których następuje uszlachetnianie zadrukowanej wstęgi. W zależności od finalnego zastosowania, w ramach linii integrowane są też moduły do odwijania i wykańczania (wytłaczania, bigowania czy wykrawania).

- Mamy nadzieję, że zbliżające się targi K 2022 pozwolą na większe rozpowszechnienie wiedzy na temat tego niezwykle elastycznego i wydajnego rozwiązania wśród producentów opakowań giętkich. Serdecznie zapraszamy do Düsseldorfu i do odwiedzenia naszego stoiska – podsumowuje Jarosław Kotfis.

Źródło: manroland Goss

www.manrolandgoss.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Koenig & Bauer’s Digital & Webfed Technology Days: druk cyfrowy i CI Flexo
Podczas eventu Koenig & Bauer’s Digital & Webfed Technology Days możliwe było zapoznanie się z nową generacją technologii druku dekoracyjnego opakowań oraz technologią fleksograficzną CI. Zaprezentowano w pracy najnowszą i najmłodszą maszynę CI flekso, której produkcja odbywa się w Wuerzburgu. Ponad 150 gości wzięło udział w wydarzeniu w Customer...
N Smith & Co użytkownikiem maszyny Agfa Onset X3 HS
Agfa poinformowała o zainstalowaniu w firmie N Smith & Co, specjalizującej się w produkcji z zastosowaniem podłoży kartonowych, pierwszej na rynku brytyjskim, w pełni zautomatyzowanej wersji maszyny drukującej Onset H3 HS.
RemaDays 2024: rozwiązania Sun Chemical na stoisku firmy Atler
Atler to polski przedstawiciel wielu globalnych marek z segmentu cyfrowego druku wielkoformatowego. Jego oferta obejmuje m.in. atramenty Sun Chemical, dedykowane produkcji w różnych technologiach: solwentowej, UV czy sublimacyjnej. Rozwiązania te były wspólnie promowane przez obie firmy podczas odbywających się niedawno targów RemaDays Warsaw 2024. Stoisko firmy Atler było jednym z...
Ellco Etikett instaluje maszynę Mark Andy Digital Series HD
Ellco Etikett – znacząca i niezależna drukarnia etykietowa z Norwegii - zainstalowała w swoim zakładzie w Gjelleråsen (k. Oslo) nową maszynę drukującą Mark Andy Digital Series HD. To hybrydowe rozwiązanie, uwzględniające techniki fleksograficzną i inkjetową, zastąpiło tu dwa urządzenia tonerowe, zapewniając – jak podkreśla kierownictwo firmy –...
Remadays 2024: automatyzacja w roli głównej na stoisku Duplo
Automatyzacja stała się motywem przewodnim prezentacji Duplo podczas targów RemaDays Warsaw 2024. Okazało się bowiem, że klienci poszukują obecnie tego typu rozwiązań. Z kolei firma Duplo ma w tej kwestii bardzo wiele do zaoferowania. Od lat dostarcza bowiem maszyny automatyzujące działy introligatorskie drukarń. Jej sprzęt wspiera również produkcję w firmach...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764