logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Firmowe auto pod domem pracownika a odliczenie podatku VAT

  PR 17.02.2020, przeczytano 241 razy

Na mocy przepisów ustawy VAT firma może odliczyć 100 proc. podatku od zakupów związanych ze służbowymi samochodami, o ile pracownicy nie używają ich do celów prywatnych. Zastrzeżenia fiskusa wzbudziła sytuacja, w której firmowe auto jest parkowane pod domem pracownika.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/firmowe-auto-pod-domem-pracownika-a-odliczenie-podatku-vat,385715,artykul.html

Jak informuje Prawo.pl, ostatnia interpretacja Krajowej Izby Skarbowej podważa możliwość uzyskania 100 proc. odliczenia podatku VAT w fakturach, dotyczących wydatków związanych z firmowym samochodem osobowym.

Odnosi się to do sytuacji, w której pracodawca pozwala na parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika. Dzięki temu może on od razu przystąpić do podróży i wcześniej dotrzeć do celu lub wcześniej w danym dniu zakończyć wykonywanie obowiązków służbowych.

Firma, której fiskus odmówił odliczenia 100 proc. podatku VAT prowadzi ewidencję przebiegu auta i szczegółowo reguluje korzystanie przez pracowników z samochodów służbowych. Informowała też urząd skarbowy o wykorzystywaniu pojazdów do celów działalności gospodarczej.

W ocenie Jolanty Nowickiej, dyrektor departamentu ds. doradztwa podatkowego w PKF Consult to nie wystarczy, bo nie da się jednoznacznie wykluczyć, że auto nie było wykorzystywane do celów prywatnych określonego pracownika.

- Nie jest spełniony element obiektywizmu dotyczący niezaistnienia potencjalnego wykorzystania pojazdu do celów prywatnych, czyli innymi słowy istnieje potencjalnie możliwość prywatnego używania samochodu - przekonuje Jolanta Nowicka.

Piotr Leonarski, doradca podatkowy, starszy prawnik w kancelarii Zięba & Partners, zwraca uwagę na fakt, że przekazując pracownikowi kluczyki do samochodu, pracodawca nigdy nie jest w stanie do końca wykluczyć wykorzystania auta do celów prywatnych pracownika. Wykładnia przepisów dotyczących odliczenia VAT wydaje się, zatem błędna. Wątpliwości budzi również jej zgodność z prawem europejskim.

Źródło: Prawo.pl

www.prawo.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji specustawy dotyczącej walki z koronawirusem przewiduje kilka rozwiązań mających ułatwić pracodawcom stosowanie elastycznego czasu pracy. Portal Prawo.pl zwraca uwagę, że podobne zapisy już istnieją w Kodeksie Pracy, a zmiana może ograniczyć krąg podmiotów uprawnionych do ich stosowania.
Rozczarowanie – firmy branży targowej nazywają tak to, co znalazło się w tzw. Tarczy Antykryzysowej. - Do końca wierzyliśmy, że rząd uwzględni nasze propozycje. Zabrakło dużej części postulowanych rozwiązań, które pozwoliłby poprawić płynność firm niezależnie od ich wielkości – mówi Beata Kozyra – prezes zarządu Polskiej Izby...
Next.gazeta.pl zaprasza na cykl „#Bizneswalczy”
W serwisie Next.Gazeta.pl zadebiutowały materiały dziennikarskie z nowego cyklu specjalnego „#BiznesWalczy”. Redakcja biznesowo-technologicznego serwisu portalu Gazeta.pl prezentuje w nim obecną sytuację kryzysową z punktu widzenia przedsiębiorców, zachęcając firmy do walki o ich biznes.
Koronawirus a rynek eventów - klienci szukają alternatywnych rozwiązań
Organizacje branży MICE alarmują, że brakuje kompleksowego programu pomocy dla tego sektora. Spowoduje to falę zwolnień i upadłości. Globalny rynek imprez dla firm B2B jest wart ponad wart 1,1 biliona dolarów, jak informuje raport AMR „Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2019–2026”. Do 2026 roku jego wzrost szacuje się do $2,330 bilionów. Biznes doskonale...
W najbliższych dniach przedsiębiorcy będą decydować o utrzymaniu lub cięciu etatów
W kolejnych dniach przedsiębiorcy muszą zdecydować, czy stać ich na przedłużanie umów z pracownikami. W skali najbliższego miesiąca zagrożone są setki tysięcy miejsc pracy – zauważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Cięć etatów można spodziewać się zwłaszcza w branżach najbardziej zagrożonych bankructwem, czyli m.in. w handlu,...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764