logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Firmowe auto pod domem pracownika a odliczenie podatku VAT

  PR 17.02.2020, przeczytano 462 razy

Na mocy przepisów ustawy VAT firma może odliczyć 100 proc. podatku od zakupów związanych ze służbowymi samochodami, o ile pracownicy nie używają ich do celów prywatnych. Zastrzeżenia fiskusa wzbudziła sytuacja, w której firmowe auto jest parkowane pod domem pracownika.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/firmowe-auto-pod-domem-pracownika-a-odliczenie-podatku-vat,385715,artykul.html

Jak informuje Prawo.pl, ostatnia interpretacja Krajowej Izby Skarbowej podważa możliwość uzyskania 100 proc. odliczenia podatku VAT w fakturach, dotyczących wydatków związanych z firmowym samochodem osobowym.

Odnosi się to do sytuacji, w której pracodawca pozwala na parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika. Dzięki temu może on od razu przystąpić do podróży i wcześniej dotrzeć do celu lub wcześniej w danym dniu zakończyć wykonywanie obowiązków służbowych.

Firma, której fiskus odmówił odliczenia 100 proc. podatku VAT prowadzi ewidencję przebiegu auta i szczegółowo reguluje korzystanie przez pracowników z samochodów służbowych. Informowała też urząd skarbowy o wykorzystywaniu pojazdów do celów działalności gospodarczej.

W ocenie Jolanty Nowickiej, dyrektor departamentu ds. doradztwa podatkowego w PKF Consult to nie wystarczy, bo nie da się jednoznacznie wykluczyć, że auto nie było wykorzystywane do celów prywatnych określonego pracownika.

- Nie jest spełniony element obiektywizmu dotyczący niezaistnienia potencjalnego wykorzystania pojazdu do celów prywatnych, czyli innymi słowy istnieje potencjalnie możliwość prywatnego używania samochodu - przekonuje Jolanta Nowicka.

Piotr Leonarski, doradca podatkowy, starszy prawnik w kancelarii Zięba & Partners, zwraca uwagę na fakt, że przekazując pracownikowi kluczyki do samochodu, pracodawca nigdy nie jest w stanie do końca wykluczyć wykorzystania auta do celów prywatnych pracownika. Wykładnia przepisów dotyczących odliczenia VAT wydaje się, zatem błędna. Wątpliwości budzi również jej zgodność z prawem europejskim.

Źródło: Prawo.pl

www.prawo.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zbliżamy się do wprowadzenia drugiej z ogłoszonych przez rząd na 2024 rok podwyżek płacy minimalnej. Jak radzą sobie pracodawcy oraz pracownicy po pierwszej, styczniowej podwyżce? Czy są przygotowani na kolejną?
Popularność marek własnych jest coraz większa. Wartość tego sektora na polskim rynku wzrosła o 19 proc. rdr. i w 2023 r. przekroczyła 50 mld złotych. Ponadto 27 proc. konsumentów deklaruje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy chce kupować jeszcze więcej takich produktów. Kluczowym argumentem dla nabywców są konkurencyjne ceny, przy jednoczesnym...
Pokolenie Z chce zbierać punkty i wymieniać je na kupony promocyjne
Jak pokazują dane, klienci doceniają benefity, jakie zapewniają im programy lojalnościowe. To narzędzie marketingowe to też korzyść dla przedsiębiorców, którzy zyskują sposób na zaangażowanie swoich klientów. Proponując im dedykowane benefity przy zakupach, mogą zatrzymać klienta na dłużej, także młodego pokolenia, uchodzącego za niezbyt...
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” opracowany przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind, poświęca dużo uwagi temu, jakie podejście do technologii ma generacja silvers . Jak pokazują wnioski zawarte w raporcie, coraz więcej starszych osób styka się z...
Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Tak deklaruje 41,3% respondentów. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów, bo 39,7%. Z kolei 28,2% ankietowanych niepokoi podnoszenie składek zusowskich. Badanie też pokazuje, że uczestnicy sondażu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764