logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Firmy boją się split payment - czy słusznie?

  PR 16.07.2018, przeczytano 867 razy
ilustracjastrzałka

Od lipca br. przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z rozdzielenia płatności za towary lub usługi. Od tego momentu pieniądze na pokrycie kwoty netto będą trafiać na konto firmowe dostawcy, a środki na pokrycie podatku wpłyną na specjalny rachunek VAT, który będzie pod nadzorem fiskusa. Na razie metoda ta jest dobrowolna, jednak od 2019 roku Ministerstwo Finansów chce, by było to obowiązkiem każdego przedsiębiorcy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/firmy-boja-sie-split-payment---czy-slusznie,37261,artykul.html

OBAWY PRZEDSIĘBIORCÓW

Mechanizm podzielonej płatności, czyli tzw. split payment jest narzędziem, które ma zwiększyć bezpieczeństwo przedsiębiorców oraz wspomóc uszczelnić system podatkowy. Jednak od początku budzi wiele obaw. Pierwsze czego obawiają się przedsiębiorcy, szczególnie z małych i mikrofirm, to zaburzenie płynności finansowej firm, co ostatecznie może doprowadzić do ich upadku. W praktyce swobodne korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie VAT będzie niemożliwe. Pomimo zapewnień rządu, iż celem split payment ma być walka z przestępczością gospodarczą i oszustwami podatkowymi, jak również ochrona legalnego biznesu i wsparcie uczciwych podatników, przedsiębiorcy boją się „zamrażania” kwot i tego, że nie będą mogli samodzielnie dysponować firmowymi finansami, szczególnie w sytuacjach, gdy będą chcieli wykorzystać zgromadzone na koncie VAT pieniądze w inny sposób niż opłacenie podatku, na co potrzebna będzie zgoda naczelnika urzędu skarbowego.

- Niepokój budzi kwestia „zamrożenia” środków, które trafią na rachunek VAT. W ustawie Prawo Bankowe zawarte zostały przypadki, w których przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać środki z tego rachunku. Jedną z sytuacji będzie wykorzystanie tych pieniędzy na poczet dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku VAT. Ustawa dopuszcza również sytuacje, gdy na wniosek podatnika naczelnik urzędu skarbowego wydaje zgodę na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez przedsiębiorcę rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla której jest prowadzony ten rachunek – mówi mec. Marcin Milczarek z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

KUSZENIE MINISTERSTWA

Resort finansów chcąc przekonać przedsiębiorców do ustawy obiecuje również kilka korzyści, jak np. szybszy zwrot VAT dla firm, które zdecydowały się na mechanizm rozdzielenia płatności. Podstawowy 60-dniowy termin zwrotu na rachunek rozliczeniowy został skrócony do 25 dni, dzięki czemu przedsiębiorca będzie miał możliwość szybszego dysponowania środkami, na cele które zostały przewidziane w ustawie, czyli np. natychmiastowej zapłaty VAT swoim dostawcom w formie podzielonej płatności.

- Inną korzyścią, którą gwarantuje ustawa jest zniesienie solidarnej odpowiedzialności dotyczącej konsekwencji związanych z zaległościami podatkowymi dostawcy, jak również nie będę nakładane dodatkowe zobowiązania podatkowe do kwoty wysokości podatku otrzymanego za pośrednictwem mechanizmu podzielonej płatności. Dzięki stosowaniu split payment nie będą również obowiązywały podwyższone odsetki za zwłokę w wysokości 150% - dodaje mecenas Milczarek.

Źródło: Ecovis Milczarek i Wspólnicy

Dodatkowe informacje:

ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna - spółka komandytowa powstała w 2002 roku. ECOVIS świadczy usługi prawne przedsiębiorcom w Polsce – zarówno firmom już tutaj działającym, jak i tym, które działalność i inwestycje dopiero w Polsce planują. Kancelaria Prawna ECOVIS Milczarek i Wspólnicy świadczy także usługi z zakresu prawa podatkowego oraz innych dziedzin prawa. Firma członkowska międzynarodowej grupy doradczej Ecovis International, obecnej w ponad 70 krajach na świecie.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Z punktu widzenia małego przedsiębiorcy, jest to kolejna kłoda pod nogi.

avatar użytkownika
,

Trudno oceniać to z góry, tylko na podstawie przepisów. Nie wiemy jaka będzie praktyka. Jednak zasada, że przedsiębiorca traci na rzecz państwa kontrolę nad częścią swoich zasobów i dopiero "na wniosek" i na podstawie urzędniczej decyzji miałby szansę kontrolę tę odzyskać, wygląda groźnie. Szczególnie w naszych warunkach, gdy nawet z pozoru "bezpieczne" od strony prawnej sytuacje potrafią się kończyć dla przedsiębiorcy katastrofą.  

,

Nie podoba mi się SP.
Niemniej, vat nie jest własnością przedsiębiorcy i jeśli opiera on swoją płynność 'kapitale podatku', to może powinien przemyśleć model działania.
  

brak ikonki
,

Wg mnie poroniony pomysł. W moim przypadku rozliczam się za VAT kwartalnie i przez 3 miesiące mogłem obracać VAT-em od klientów, czyli miałem darmowy kapitał. Na koniec kwartału płaciłem należny podatek i znowu to samo. Dla mnie to są realne koszty, można powiedzieć, że jest to nowy podatek.

brak ikonki
,

Kolejny bubel prawny. Dopóki nie będzie obowiązkowe takie rozbijanie faktur nikt o zdrowych zmysłach nie będzie z tego korzystał bo i po co....

avatar użytkownika
,

Z punktu widzenia, kogoś kto płaci VAT w terminie (zawsze lub z kilkudniowym poślizgiem) i jest na tym etapie, że nie ma to większego znaczenia w blokowaniu płynności finansowej, luzik. Ale jak ktoś ma duuuużą firmę i blokowanie przez kilka dni środków, które do terminu wpłaty do US mogłyby choćby na lokacie zarobić konkretną sumkę = wkurf dyrektora finansowego.

,

W moje płatności kartą w hurtowniach itp. to ok 10-12 tys miesięcznie w tym jest ok 2000 vatu. I ten VAT odzyskam po kilku miesiącach. W przypadku firm, które płacą gotówką za paliwo to jest czasem kilkanaście tys w Vacie. Tu jest problem   

Najnowsze w tym dziale

O wsparcie dla podmiotów organizujących targi i dla nich pracujących zwraca się do posłów na sejm Polska Izba Przemysłu Targowego (PIPT). Chodzi m.in. o objęcie firm „około targowych” dalszymi świadczeniami postojowymi czy zwolnieniem ich z obowiązku płacenia składek ZUS. Sejm zajmie się teraz tzw. Tarczą Turystyczną, która zawierać ma zapisy dotyczące branży...
Podatkiem w reklamę, czyli kowal zawinił...
1,6 zł mld rocznie. Tyle chce uszczknąć z reklamowego tortu Solidarna Polska, proponując objęcie mediów podatkiem od reklam. „Media są słabsze, więc nie będą stawiały dużego oporu” – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” rozmówca z ugrupowania Zbigniewa Ziobry.
O uwzględnienie firm około targowych przy udzielaniu pomocy dla poszkodowanych przez epidemie branż w tzw. Tarczy Turystycznej – zwraca się do senatorów Polska Izba Przemysłu Targowego. Proponuje też m.in. wprowadzenie do procedowanego projektu ustawy dodatkowych zapisów, np. o zwolnienie firm z płacenia składek ZUS i o dopłaty dla pracowników – do 31...
Raport branżowy KUPS: Sprawdzone sposoby na spotkanie z konsumentem
W dobie przesycenia informacją i olbrzymiego wyboru produktów spożywczych na sklepowych półkach nie jest łatwo przyciągnąć uwagę konsumenta i zachęcić go do zakupu. Nawet mając produkt najlepiej dopasowany do oczekiwań naszej grupy docelowej, możemy mieć trudność z dotarciem do niej bez wyróżnienia właściwych informacji. Co jest teraz ważne dla...
Resort finansów prowadzi prace nad wdrożeniem ogólnopolskiego systemu do rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Z e-rezerwacji podatnicy mogą już korzystać w urzędach na terenie podlaskiej i wielkopolskiej izby skarbowej - informuje portal Prawo.pl.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764