logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Folia na folię - kilka pomysłów na ploter tnący

   24.09.2002, przeczytano 35529 razy

Rick Williams dzieli się pomysłami na wykonanie atrakcyjnego liternictwa przy wykorzystaniu techniki nakładania folii. Nie wszystkie z pokazanych tu, typowo amerykańskich rozwiązań, muszą budzić entuzjazm od strony plastycznej. Oparte są jednak na znanych każdemu sztuczkach technicznych i dowodzą, że dysponując jedynie ploterem tnącym nie jesteśmy skazani na banalne wycinanie standardowych liter.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/folia-na-folie---kilka-pomyslow-na-ploter-tnacy,1219,artykul.html

Twórcy reklam używają dziś zróżnicowanych technik tworzenia liternictwa i grafiki. Wielu z nich korzysta z fantastycznych możliwości oferowanych przez zaawansowany technicznie sprzęt do druku cyfrowego. Nadal spotyka się techniki wykorzystujące artystyczne instrumentarium - aerograf, pędzel itp.
Myślę jednak, że istnieje całkiem sporo sposobów tworzenia atrakcyjnej grafiki przy wykorzystaniu prostej techniki nakładania folii samoprzylepnej. Pomimo tej prostoty niewielu dzisiejszych signmakerów wykorzystuje drzemiące tu możliwości.
Odtworzę teraz kilka zrealizowanych ostatnio prac dla zilustrowania omawianej techniki.

Ślady pędzla

Swego czasu modne były elementy udające ślady uderzeń pędzla. Choć dziś nie są już tak często wykorzystywane, nadal mogą wnieść do projektu nieco świeżości przy jednoczesnej prostocie wykonania. Wzór przeznaczony do skanowania uzyskujemy zazwyczaj nie przy pomocy prawdziwego pędzla, lecz szerokiego, płaskiego markera. W kilka minut przygotujemy kilka wersji z której wybieramy najlepszą i po wyretuszowaniu (i zwektoryzowaniu - przyp. red.) umieszczamy np. w tle liternictwa.
Ilustracja pokazuje jak ten niegdyś popularny element wzbogacił prostą grafikę na furgonetkę wykonaną dla firmy CHEM SERV.

Łatwe do wykonania ze zwykłej folii elementy przypominające pociągnięcia pędzla, choć nie tak popularne jak niegdyś, nadal mogą być interesującym akcentem wizualnym.

Zlecenie dla firmy Kenworth ilustruje wykorzystanie efektu śladu pędzla w połączeniu kolejnym z moich ulubionych zabiegów. Nazwa Truck Trax została podkreślona poprzez dodanie rozjaśnień na szczycie każdej z liter, znajdujących się na czerwonym tle kontrastującym z błękitem karoserii. Rozjaśnienia wykonano przy pomocy zwężających się pasów wtopionych przy pomocy programu graficznego w obrys liter. Reklama stała się dzięki temu bardziej interesująca, a najważniejszy element - mocniej zaakcentowany.

Wzór "śladów pędzla" uzyskuje się płaskim pisakiem. Przed zwektoryzowaniem i umieszczeniem w pracy skan należy wyretuszować. Rozjaśnienie liter przy użyciu folii można uzyskać wtapiając zwężające się pasy w obrys liter.

Gotowa reklama na drzwiach ciężarówki. Pomimo, że jest to nadal zwykła folia, wygląda o wiele ciekawiej niż zwykłe litery wycięte i przyklejone na karoserię.

Proste pomysły

Dobrym przykładem innego zabiegu wzbogacającego liternictwo jest reklama Stand Cafe sfotografowana przeze mnie podczas pokazu w Columbus.

Sfotografowałem tę reklamę w Hayatt Hotel podczas B.I.G. Show w Columbus jako dobry przykład użycia warstw folii dla wzbogacenia standardowego liternictwa.

Reklama wykonana przez nas na Jeepie pokazuje efekt umieszczenia prostego geometrycznego wzoru w obrysie liter. Trójkąty wtopiono w liternictwo w programie graficznym (niektóre programy pozwalają na przeprowadzenie tej operacji na kilka różnych sposobów).

Reklama przeznaczona na Jeepa również zawiera foliową nakładkę w postaci wzoru z wąskich trójkątów. Trójkąty wtopiono w zarys liter przy pomocy programu graficznego i po wycięciu naniesiono na tekst.

Ilość pomysłów na użycie wstawek wykonanych z dodatkowej warstwy folii jest oczywiście nieograniczona. Przykłady prezentowane przez nas podczas seminariów Dynamite Computer Lettering ilustrują kilka interesujących wersji.

Kolejne warianty przejść tonalnych uzyskanych z dwóch kolorów folii, prezentowane podczas seminariów Dynamite Computer Lettering. Możliwości są oczywiście nieograniczone.

Czasem wystarczy zmodyfikować nieco standardowy font dopasowując go do konkretnej sytuacji lub wymagań klienta. Przykładem może być projekt dla ALL STAR Muffler. Został wykonany przy użyciu standardowego fontu Broadway w wersji bold.

Fonty nie są rzeczą świętą. Zabawa ich kształtem może być efektywną metodą uzyskania czegoś niepowtarzalnego. W tym wypadku pogrubiłem nieco gotowy font poprzez dodanie dodatkowego obrysu i usunięcie oryginału. Wnętrza liter zostały wycięte nieco powyżej połowy wysokości przy pomocy kilku komend w programie graficznym. Następnie nałożono gwiazdy i zamieniono wszystko na pojedynczą ścieżkę w taki sposób, aby białe tło było widoczne poprzez liternictwo. Następnie wpasowano i wtopiono w dolne partie liter czerwone pasy. Trójbarwny efekt przypominający amerykańską flagę okazał się bardzo dobrze pasować do charakteru firmy, dla której wykonaliśmy reklamę.

Czasem manipulowanie standardowym krojem pisma pozwala uzyskać niepowtarzalny efekt. Po wycięciu dolnych partii liter naniesiono i wtopiono w nie gwiazdy. Następnie dopasowano czerwone pasy.

Gotowa, wykonana całkowicie z folii reklama znacznie bardziej angażuje wzrok niż zwykłe, granatowe litery z szarym cieniem, choć wymaga użycia zaledwie jednego dodatkowego koloru folii.

Rady praktyczne

W innych moich artykułach pokazywałem techniki uzyskiwania efektów "trójwymiarowych" w liternictwie przy pomocy nakładania warstwa folii. Dziś można kupić gotowe fonty z efektami tego typu, choć nadal niewielu twórców reklam z nich korzysta. Jeden z nich użyliśmy w reklamie Green's Towing. Litery zostały wykonane z folii w dwóch odcieniach zieleni, dodano także dodatkowy outline i podcień.

Inna technika uzyskania własnego liternictwa polega na wykorzystaniu efektów symulujących trójwymiarowość. Dziś dostępne są gotowe fonty zawierające takie efekty - przykład pokazujący użycie fontu produkcji The Fontry.

Każdy może łatwo wykorzystać tego typu efekty, jednak zbyt rzadko o tym pamiętamy. Zmierzam do tego, że każdy może być na prawdę kreatywny i nie potrzebuje do tego niczego poza gamą kolorów folii i pomysłowym wykorzystaniem plotera tnącego. Co powoduje, że tak wiele reklam (wliczając w to także moje) niczym specjalnym się nie wyróżnia? Wszyscy pracujemy w zbyt dużym pośpiechu. Ale właśnie dlatego proste zabiegi z nakładaniem folii okazują się takie praktyczne i mogłyby być przez nas częściej wykorzystywane.


Rick Williams jest właścicielem firmy Rick's Sign Co. w Teksasie i współpracownikiem redakcji Sign Business Magazine.

Autor: Rick Williams
Tłumaczenie: Łukasz Łukasiewicz, redakcja signs.pl
Źródło: Sign Business magazine


Opublikowano za uprzejmą zgodą wydawcy Sign Business Magazine
Published with kind permission of Sign Business Magazine

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Pomysły ciekawe- tylko (tak jak autor zauważył)
czasami brakuje czasu aby takie fonty przygotować,a zazwyczaj klient woli coś
prostszego (czytaj tańszego). Generalnie-podoba mi się. Napewno warto stosować-niejedno oko się ucieszy-
danand

avatar użytkownika
,

Kto ZAPŁACI za dodatkowy CZAS i MATERIAŁ w naszych realiach. Niestety niewiele firm czy osób. A szkoda bo i my moglibyśmy pokazać, że "Polak potrafi". Prawda Koleżanki i Koledzy ?

avatar użytkownika
,

Myślę że warto czasem zrobić coś więcej niż jest w cenie szyldu "popularnego" typu (tak jak były papierosy "Popularne" i proszek do prania) Po pierwsze czas ucieka i możemy się nie doczekać kiedy klientów będzie stać, a po drugie to czasem trzeba się czymś pochwalić i takim "popularesem" trudno to zrobić. Jeden z kolegów po fachu powiedział mi kiedyś o rzucaniu pereł przed wieprze ale czasem można klientowi coś ciekawszego zaproponować i go przekonać że dostaje coś ekstra. Tam (za granicą) też są kutwy i dusigrosze i nie wszystko jest tak jak na obrazkach w artykule.

,

Pytanie, kto zapłaci? Pytający !!! Wystarczy jeśli poczeka aż konkurencyjna firma z sąsiedztwa zacznie oferować takie efekty w cenie standartowej usługi. Przećwiczyłem. Stosujemy tego typu zabiegi od kilku lat. Na początku ja zapłaciłem za czas mojego grafika, potem podniosłem nieznacznie ceny i klienci mi to zwrócili. Woleli zapłacić drożej za ciekawy projekt niż mieć kolejną planszę nie różniącą się od stojących obok. Ten mechanizm zadziała raczej w miastach gdzie plansze są eksponowane jedna obok drugiej. Ale nawet w mniejszych miasteczkach są firmy które zwracają się do agencji z dużych miast będac przekonane że tam zostaną lepiej obsłużeni. Często niesłusznie, a może ....

chichu

avatar użytkownika
,

Ma Pan całkowitą rację. W czasach, gdy posiadanie plotera, znajomość podstawowych programów graficznych nie stanowi już problemów dla "podwórkowych" pracowni reklamy.. warto poświęcić ciut więcej czasu dla wartości. Z doświadczenia wiem, że klient bez obrzydzenia zapłaci drożej, gdy projekt spełni oczekiwania, a nie nasiłę się z nim zgodzi.  

,

Pomysły ciekawe ... i łatwe do zastosowania. Nie mówicie ( to do komentujących ), że stworzenie powyżej pokazanej grafiki jest czasochłonne i trudne. BEZ PRZESADY !! Jeśli grafik nie umie stworzyć czegoś ciekawego, albo tak prostego jak powyższe prace - to co to za grafik ??? Czas poświęcony na zaprojektowanie 2-3 projektów ciekawszych dla oka ( te wyżej ), a czas poświęcony na 5 projektów byle jakich ( czyt. standardowa metoda )się zrównuje !!! Tak więc uważam, że tworzenie ciekawych pomysłów nie wymaga jakichś specjalnych poświęceń, a wyłącznie odrobinę inwencji twórczej ze strony grafika i naszej. Znam to z praktyki. Oby więcej ludzi, którzy zamiast narzekać, wdrażali pomysły w życie.
Pozdrawiam kolegów i koleżanki po fachu :)

,

Tylko dlaczego musimy uczyć się od Amerynkanów.
Wydaje mi się, że możemy nieco zrezygnować z tej dawki typu texas font i wprowadzić własne, ciekawsze pomysły.
Moja firma już od jakiegoś czasu wprowadza nowatorskie pomysły, również z nakładaniem folii i wszelkiego typu efektów 3D - przy prostym wycinaniu z folii. I oczywiście nie oznacza to zawsze zwiększenia kosztów. Czasem tylko niektóre firmy wycinające dziwią się i chyba nie mają pojęcia wogóle o projektowaniu reklam - wydruki wielkoformatowe nie zastąpią specyfiki wycinania liter i znaków z folii, a każda nowatorskość i odmienność sprawia iż reklama np. zewnętrzna osiąga swoją skuteczność właśnie poprzez wyróżnianie się wśród standardowych znaków i reklam. I czy klientom właśnie o to nie chodzi?
Czy nie są skłonni wydać nawet trochę więcej za skuteczną reklamę, kiedy stoją przed wyborem pomiędzy tą drugą typową i bez rzadnego polotu, która przyniesie czasem nawet dużo mniejszy skutek?
Pamiętać jednak należy również o tym by nie przeładować i nie zatracić czytelności reklam.

Pozdrawiam
Adam Górniak

avatar użytkownika
,

Dla mnie jest to od dawna oczywiste... Pewno, ze stosujemy "zwykłe" litery i napisy, ale staramy sie jednak urozmaicać wygląd liter. No i raczej nie stosować gotowych rysunkow z Corela

avatar użytkownika
,

Czas? Pieniądze? 15 min więcej i projekt gotowy. Troszkę gorsza sprawa z wykonaniem. Ale warto popracować by mieć satysfakcję z wykonanej pracy. A przykłady są celowo przekontrastowane, chodzi o zasadę. Jestem ZA!!!
HM

avatar użytkownika
,

popieram jestem za ciekawe pomysły lepiej się sprzedają

avatar użytkownika
,

Zgadzam się z większością komentarzy – trochę dodatkowej pracy i można stworzyć ciekawy i nietuzinkowy projekt. Koszty trzeba mieć oczywiście niskie. Łatwo jest kalkulować materiał i czas, pomysł to już całkiem indywidualna sprawa. W tym zestawieniu najtrudniej jest skrócić czas wykonania projektu. Moim zadaniem wykonanie zaprezentowanej w artykule reklamy (znaku graficznego) to ok. 15 minut (sam projekt komputerowy). Bez kłopotu można to wykonać z pomocą specjalistycznego programu, takiego jak zaprezentowany w artykule SignLab. Dla wprawnego grafika będzie zdecydowanie wygodniejszy i skuteczniejszy niż popularny CorelDraw, bo zoptymalizowany do wykonywania prac na folie reklamowe i nie tylko. Generalnie SignLab oszczędza czas i pieniądze – a to jest najważniejsze. Jeśli ktoś chce spróbować dostępna jest bezpłatna wersja demo. Generalnie posiadam wiele przykładów na to że można tworzyć atrakcyjne grafiki z folii samoprzylepnej w bardzo krótkim czasie i takich prac Wasz klient będzie szukał coraz częściej.

Pozdrawiam
Maciej Urban

avatar użytkownika
,

Nie wiem o co cały szum i co to nby za uczenie się od amerykanów, ja osobiście najpierw robię projekt i nieważne ile pójdzie na to foli, ważne abym się nie wstydził pokazać tego Klientowi, jeśli się
mu podoba mówię cenę i prawie zawsze jest ok. Myślę, że czasy klejenia czerwonych liter na białym tle skończyły sie juz dawno więc nie oszaczędzajmy foli na obrysy w literach i tym podobne efekty bo i tak cena 1m2 reklamy jest dużo wyższa od 3m2 foli. Kończąc pragnę zauważyć, że jeżeli Klient wyjdzie od nas zadowolony to wróci następnym razem i jeszcze poleci nas swym znajomym, znam to z autopsji. Pozdrawiam!

avatar użytkownika
,

jakie pomysly??? hehehe hihihi

,

ciekawa technika, faktycznie często zapominana
trochę więcej pracy (no i materiału) ale za to klient zadowolony, a co najważniejsze coś innego, coś co przyciąga uwagę.
na pytanie 'KTO ZAPŁACI' mam odpowiedź
ci którzy tak pytają, nigdy nie zrobią kasy na reklamie.
Wiem z doświadczenie, że im wyższa cena
za reklamę, tym klient bardziej szczęśliwy.
Rzecz jasna, stosuję wtedy super materiały
kapitalne kleje, wszystko co jest trwałe i sprawdzone. Szkłem się d...y nie wytrze.
Ja śpię spokojnie, a sąsiedzi klienta zamawiają u mnie reklamę. pozdrawiam





,

ciekawa technika, faktycznie często zapominana trochę więcej pracy (no i materiału) ale za to klient zadowolony, a co najważniejsze coś innego, coś co przyciąga uwagę.
na pytanie 'KTO ZAPŁACI' mam odpowiedź ci którzy tak pytają, nigdy nie zrobią kasy na reklamie.
Wiem z doświadczenie, że im wyższa cena za reklamę, tym klient bardziej szczęśliwy.
Rzecz jasna, stosuję wtedy super materiały kapitalne kleje, wszystko co jest trwałe i sprawdzone. Szkłem się d...y nie wytrze.
Ja śpię spokojnie, a sąsiedzi klienta zamawiają u mnie reklamę. pozdrawiam





,

ciekawa technika, faktycznie często zapominana trochę więcej pracy (no i materiału) ale za to klient zadowolony, a co najważniejsze coś innego, coś co przyciąga uwagę.

Najnowsze w tym dziale

Plan marketingowy miasta i zrównoważone planowanie rozwoju
Strategiczny plan marketingowy, uważany za ważne narzędzie zarządzania w organizacji, wykorzystywany jest także przez miasta w Polsce jako jeden z głównych aspektów wsparcia w podejmowaniu decyzji i osiąganiu wyznaczonych celów. Zrównoważony rozwój to jeden z wiodących trendów w obecnych czasach. Właściwy do wprowadzania zmian i podążania za innowacjami. Określa wiele...
Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
Anglicy na wojnie z fast foodami. Zakaz reklamowania na billboardach?
Otyłość jest problemem dla coraz większej liczby nastolatków. To głównie przez wzgląd na nich lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii...
5 upominkowych inspiracji na jubileusz firmy
Jubileusz firmy to nie tylko wyjątkowa okazja do celebracji kolejnej rocznicy, lecz także czas na głębsze zastanowienie się nad wkładem wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu firmy – partnerów biznesowych, klientów oraz pracowników. Z takiej okazji warto podkreślić znaczenie ich zaangażowania i wsparcia poprzez wybór odpowiedniego...
Slodkie: Produkcja czekolady vs. CSR
Z roku na rok rośnie świadomość na temat pilnej potrzeby ochrony środowiska i konieczności walki ze zmianami klimatycznymi. Coraz więcej firm podejmuje aktywne działania w tym kierunku – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Znani producenci słodyczy, jak SLODKIE, podnoszą poprzeczkę dla całej branży, kierując się wartościami zrównoważonego...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764