logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Fotoreportaż Evgeniya Maloletki z Mariupola z Nagrodą im. Krzysztofa Millera

  PR 16.12.2022, przeczytano 562 razy
ilustracja

Za nami finał 5. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera - w czwartek, 8 grudnia 2022 r. poznaliśmy laureata nagrody za najlepszy materiał fotograficzny roku oraz zwycięzcę w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja". Konkursowe jury doceniło fotoreportaż Evgeniya Maloletki z Mariupola, a nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej odebrał Jędrzej Nowicki. Rozstrzygnięcie konkursu można było oglądać w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu „Gazety Wyborczej".


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/fotoreportaz-evgeniya-maloletki-z-mariupola-z-nagroda-im.-krzysztofa-millera,398386,artykul.html

Fotoreportaż Evgeniya Maloletki, zrealizowany tuż po ataku Rosji na Ukrainę, otrzymał Nagrodę im. Krzysztofa Millera za najlepszy materiał fotograficzny 2022 r.
- Do Mariupola wjechaliśmy o 3:30. Wojna zaczęła się godzinę później - wspomina autor zwycięskich zdjęć, który wraz z operatorem wideo przez ponad dwa tygodnie dokumentował dla agencji Associated Press to, co działo się w mieście po atakach Rosji na Ukrainę. Jego zdjęcia trafiły na czołówki gazet i serwisów internetowych na całym świecie.

Evgeniy Maloletka to niezależny fotograf i filmowiec mieszkający w Kijowie, pochodzący z miasta Berdiańsk w obwodzie zaporoskim we wschodniej Ukrainie. W 2015 r. został wybrany do udziału w Eddie Adams Workshop w Nowym Jorku. Większość czasu spędza we wschodniej Ukrainie, pracując nad zleceniami dla The Associated Press. Jego prace były publikowane w wielu znanych magazynach, takich jak: "Time", "The New York Times", "The Washington Post", "Der Spiegel", "Newsweek", "The Independent", "El Pais", "The Guardian" czy "The Telegraph".

- Zwycięski materiał ma charakter ikoniczny, to esencja fotografii prasowej. Pojedyncze zdjęcia z tego cyklu na zawsze już pozostaną w pamięci milionów ludzi na całym świecie, którzy od 24 lutego 2022 r. śledzą losy wojny w Ukrainie. Autor był na miejscu godzinę przed wybuchem pierwszej rakiety skierowanej przez Rosję na Ukrainę. Przez 20 dni, niemalże bez przerwy dokumentował dramat Mariupola. Jego zdjęcia przerwały ciszę, w której trwały media i czytelnicy, nie mogąc uwierzyć w to, że wojna wybuchła naprawdę - uzasadniała w laudacji wybór jury jego przewodnicząca Beata Łyżwa-Sokół.

Wywiad z laureatem nagrody głównej, Evgeniyem Maloletką ukaże się w "Dużym Formacie", poniedziałkowym tygodniku "Wyborczej" 12 grudnia br.

W ramach 5. edycji konkursu organizowanego przez „Wyborczą" przyznana została również nagroda Fundacji "Gazety Wyborczej", której laureatem został Jędrzej Nowicki za zdjęcia z Podlasia dotyczące kryzysu uchodźczego w pobliżu granicy polsko-białoruskiej.

Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku - otrzymał 10 000 zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Ewę Marię Śmigielską, a laureat w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" Nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej - 5000 zł.

5. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera rozpoczęła się we wrześniu br. Udział w nim mogli wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, a także członkowie jednej agencji fotograficznej. Organizatorzy otrzymali łącznie 260 konkursowych zgłoszeń. Do finału jury wybrało 7 materiałów. Poza zwycięskimi fotoreportażami Evgeniya Maloletki i Jędrzeja Nowickiego (w finale były 2 materiały tego autora) nominowane zostały zdjęcia Alessio Mamo, Tomasza Lazara, Kacpra Pempla i Marka M.Berezowskiego.

Wyniki 5. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera ogłoszono podczas finału, który można było oglądać wieczorem 8 grudnia br. w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu „Gazety Wyborczej". Gospodarzami wydarzenia byli Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej".

W jury konkursu zasiedli: Ewa Ewart - dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, Paweł Kopczyński - szef redakcji fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalnie Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures, Aneta Kowalczyk - fotoedytorka i projektantka książek i magazynów, związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS, Maciej Nabrdalik - fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Karolina Sekuła - fotografka, fotoedytorka Bloomberg EMEA w Londynie, Tomasz Kowalski - prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk - prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej oraz Beata Łyżwa-Sokół - szefowa działu foto "Gazety Wyborczej"; przewodnicząca jury konkursu.

Partnerami konkursu byli Deutsche Bank Polska SA oraz Fundacja Gazety Wyborczej, partnerami medialnymi - Fotopolis i Digital Camera.

Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

„Balans” – nowy format wideo Wirtualnej Polski
Wirtualna Polska zaprezentowała swój nowy format na platformie YouTube. Ruszył kanał „Balans” - miejsce skierowane do osób urodzonych w latach 80. i 90., w którym znajdą się rozmowy z ciekawymi gośćmi i ekspertami dotyczące najważniejszych i najbardziej interesujących tematów dla millenialsów.
Portale i wydarzenia Grupy PTWP umacniają się na rynku zdrowia
Segment zdrowia umacnia się w Grupie PTWP, czego dowodem jest rosnąca popularność i ranga organizowanych wydarzeń. IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych zgromadził kluczowych przedstawicieli świata medycyny, administracji państwowej, samorządowej oraz organizacji pozarządowych. Łącznie odbyło się ponad 50 sesji i debat, w których uczestniczyło ponad 300 ekspertów, natomiast w całym...
Polscy seniorzy w ogonie UE pod względem umiejętności cyfrowych
W Polsce jest blisko 10 mln osób w wieku 60+. Według danych Eurostatu tylko niewielki procent tej grupy ma podstawowe umiejętności cyfrowe, a z badań Fundacji Digital Poland wynika, że 37 proc. polskich seniorów uznaje korzystanie z technologii cyfrowych i internetu za zbyt skomplikowane. – Mamy dużo do nadrobienia – podkreśla...
Ponad 90 oscarowych filmów w Polsat Box Go
Za nami 96. gala rozdania Oscarów. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznała statuetki w 23 kategoriach. Zanim najnowsze, nagrodzone produkcje trafią do streamingu w Polsat Box Go można oglądać ponad 90 filmowych dzieł, które otrzymały lub były nominowane do Oscara. Są to m.in. nagrodzony siedmioma Oscarami nieprzewidywalny film akcji z elementami sci-fi „Wszystko...
Start wiosennej ramówki Telewizji Polskiej
Ponad 2 mln! Tylu widzów obejrzało pierwszy odcinek serialu kostiumowego TVP1 „Matylda”. W ścisłej czołówce najchętniej oglądanych programów minionego weekendu znalazła się również kolejna premiera Telewizji Polskiej – najnowsza odsłona 6. sezonu programu „Sanatorium Miłości”. Wiosnę na antenach TVP widzowie poczuli...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764