logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Fundusz Żubra w obronie wilka i niedźwiedzia

  PR 12.09.2023, przeczytano 257 razy
ilustracjastrzałka

Fundusz Żubra i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze łączą siły w projekcie dedykowanym wilkom i niedźwiedziom. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa zwierząt, które mimo ścisłej ochrony są wciąż zagrożone.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/fundusz-zubra-w-obronie-wilka-i-niedzwiedzia,401359,artykul.html

Priorytetem wspólnych działań jest pomoc prawna w sytuacjach kryzysowych wilków i niedźwiedzi. Są to najczęściej wycinki drzew w ostojach niedźwiedzi i w miejscach ich gawrowania, które powodują niszczenie siedlisk tych drapieżników.

W poprzednich latach doszło do wielu sytuacji kryzysowych np. odstrzał dwóch młodych wilczyc na Podkarpaciu - bez rozpoznania ekspertów czy wycinki drzew w Bieszczadach w miejscach gawrowania niedźwiedzi. W te oraz inne akcje zaangażowała się Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przy wsparciu Funduszu Żubra. Zespół Fundacji dąży do wzmocnienia ochrony wilka w Puszczy Karpackiej i ochrony miejsc gawrowania niedźwiedzi w Bieszczadach. W prace nad projektem zaangażowany jest zespól biologów, prawników, dziennikarzy. Jednocześnie od kilku lat Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze upomina się o utworzenie grup interwencyjnych, które w profesjonalny sposób byłyby w stanie rozwiązywać konflikty na linii: duże drapieżniki i człowiek.

- Aby chronić skutecznie niedźwiedzia brunatnego w jego ostoi w Bieszczadach, powinniśmy stworzyć strefy wyłączone z wycinki i nie ograniczać się do samych drzew z gawrą, tylko objąć także całoroczną ochroną otaczający ją las. W starych drzewach rosnących obok gawry niedźwiedzie mogą w przyszłości założyć kolejną – podkreśla Radosław Michalski, prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

W Polsce, od 80 lat wszelkie incydenty z udziałem wilków, w których dochodziło do bezpośredniej konfrontacji zwierzęcia z człowiekiem, były w większości spowodowane ingerencją człowieka. Na temat tego gatunku krąży wiele nieprawdziwych informacji. Strach wywołują materiały z agresywnymi „watahami”. Zdaniem części myśliwych, przez wilki może zabraknąć leśnej „zwierzyny”, a w rzeczywistości to wilki padają ofiarami kłusowników. Chociaż wilki, zgodnie z naturą drapieżnika, mogą polować na zwierzęta gospodarskie, rolnicy są zabezpieczeni systemem rekompensat. Zdaniem ekspertów, kluczowe dla zachowania bezpiecznej liczebności gatunku jest utrzymanie ścisłej ochrony gatunkowej wilka. Wilki dbają o równowagę w przyrodzie, wyręczając myśliwych w zarządzaniu populacjami innych gatunków zwierząt.

Piąty rok działalności Funduszu Żubra  

Ochrona zagrożonych gatunków jest najważniejszą misją Funduszu Żubra powołanego przez markę Żubr Kompanii Piwowarskiej. Fundusz ma za zadanie edukować społeczeństwo oraz ratować i chronić dziką przyrodę w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski, dlatego wspiera zarówno długofalowe inicjatywy na rzecz przyrody, jak i te, które wymagają szybkiego, doraźnego działania,   

Przez cztery lata działalności Funduszu Żubra wsparł on działania organizacji ekologicznych, jednostek państwowych oraz naukowych. Wspólnie z IBS PAN zrealizowano akcje takie jak:

  • zakup specjalistycznego sprzęt dla Białowieskiego Parku Narodowego,
  • zakup superkomputera, czyli nowoczesnego sprzętu, który korzysta ze sztucznej inteligencji w przetwarzaniu danych z detektorów zainstalowanych w puszczy,
  • ocieplająca wizerunek nietoperzy połączoną z postawieniem specjalnych wież.

Podczas ubiegłorocznej kampanii Fundusz Żubra wsparł Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego, przyczyniając się do zgłoszenia kolejnych 50 stref ochrony, które pełnią rolę mikrorezerwatów i zabezpieczając 15 ha wiecznych lasów na terenach Polski północno-wschodniej. Drugi zrealizowany projekt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” dotyczył wsparcia procesu przywracania populacji susła moręgowanego.

Źródło: Kompania Piwowarska

www.kp.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso: otwarcie budynku z materiałów bazujących na drewnie
Wisdome Stockholm to nowa przestrzeń dla doświadczeń naukowych, usytuowana na dziedzińcu Narodowego Muzeum Nauki i Technologii w Sztokholmie. Budynek, w którym się znajduje zaprojektowano z myślą o zastosowaniu tu konstrukcji drewnianych m.in. do wykonania pomieszczeń w kształcie łuku, o powierzchni 1325 m2. Stora Enso była głównym partnerem i dostawcą...
Zenith ponownie z Obi
Agencja mediowa Zenith, należąca do Publicis Groupe, wygrywa wieloatapowy przetarg mediowy na obsługę marki OBI w Polsce. Czas trwania umowy oraz lista podmiotów biorących udział w przetargu nie została ujawniona.
Super Prezenty i Persona Cars razem z misją u Świętego Mikołaja
8 grudnia osiem sportowych samochodów wyruszy w podróż do Laponii ze specjalną misją charytatywną polegającą na dostarczeniu listów do Świętego Mikołaja oraz przywiezieniu z powrotem prezentów dla dzieci – podopiecznych Fundacji Dziecięca Fantazja. W trakcie Gwiazdki z Fantazją – corocznego wydarzenia dla chorych i niepełnosprawnych dzieci,...
Streetcom dla nowego produktu STR8
Agencja Streetcom wygrała przetarg na launch nowego zapachu STR8 o nazwie GAME i odpowiada za prowadzenie social media oraz realizację kampanii Influencer marketingowej dla tej nowości.
Podsumowanie kampanię ostrzegającą przed oszustwami #Narekrutera
145 438 wiadomości ostrzegających przed oszustwami #NaRekrutera, 3,5 mln odsłon materiałów informacyjnych w internecie, 37 publikacji w mediach. Choć akcja informacyjno-edukacyjna „Nie daj się oszukać #NaRekrutera” zainicjowana przez Gi Group Holding oficjalnie się zakończyła, budowanie świadomości ryzyk związanych z poszukiwaniem pracy pozostanie dobrą...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764