logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Gala „Zaprojektowane po ludzku”

  PR 19.04.2019, przeczytano 615 razy
ilustracjastrzałka
Fot. Magda Strzykalska Biznestuba

Uroczystą galą w Warszawie redakcja Gazety Wyborczej podsumowała w sobotę 13 kwietnia akcję "Zaprojektowane po ludzku", której partnerem była Amica. Od października 2018 roku promowano ideę designu uwzględniającego potrzeby, zachowania i oczekiwania użytkowników, organizowano warsztaty edukacyjne. Na zakończenie pierwszej edycji wręczono wyróżnionym przez kapitułę producentom nagrody w postaci prawa do używania specjalnego znaku jakości „Zaprojektowane po ludzku”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/gala-_zaprojektowane-po-ludzku_,382170,artykul.html

Galę konkursową rozpoczęła debata z udziałem ekspertów. Gościem specjalnym był Piotr Voelkel, współzałożyciel School of Form (drugiego z partnerów akcji). – Rola projektanta-artysty będzie malała, bo przybywa wyzwań, którym sprosta jedynie projektant gotowy pochylić się nad potrzebami ludzi – stwierdził. W dyskusji uczestniczyli między innymi naukowcy z akademii sztuk pięknych w Krakowie i Warszawie.

W kapitule konkursu zasiadali z kolei czołowi polscy design thinkerzy. W jej imieniu uczestnikom konkursu gratulował Radosław Ratajczak: – Polscy twórcy są coraz bardziej świadomi – powiedział. – To widać po zgłoszeniach. Cieszę się, że firmy podejmują wyzwania. Design i myślenie to światowy trend.

ilustracjastrzałka

fot. Maciej Jazwiecki Agencja Gazeta

W konkursie wzięło udział 66 produktów i usług, z których wyłonionych zostało aż dziesięć projektów:

  • lustro ścienne, które można dopasowywać do różnego wzrostu,
  • urządzenie do kompostowania odpadów biodegradowalnych w domu,
  • meble, które można wizualnie dostosowywać do osobowości użytkownika,
  • torbę wielokrotnego użytku z opcją dostosowania do różnych zakupów,
  • szklane opakowania z funkcją łatwego identyfikowania zawartości przez osoby niepełnosprawne,
  • lampę podłogowa o liniowym źródle światła,
  • filtr antysmogowy i antyalergenowy do nawiewników okiennych,
  • kolekcję plakatów ze zindywidualizowaną grafiką na poziomie każdego zestawu i egzemplarza,
  • drzwi i ścianki szklane dopasowywane do wnętrza,
  • rozwiązanie antysmogowe wykorzystujące właściwości roślin.

ilustracjastrzałka

fot. Maciej Jazwiecki Agencja Gazeta

Wyróżnienie i prawo do użytkowania znaku jakości „Zaprojektowane po ludzku” uzyskała również Amica jako jeden z partnerów i inspiratorów akcji. Największy polski producent dużego i małego AGD zaangażował się w projekt Gazety Wyborczej, gdyż projektowanie skoncentrowane na człowieku jest jego podstawowym założeniem w relacji z użytkownikami. Urządzenia z logo Amica, a także pozostałych marek należących do polskiej grupy, wykorzystują przemyślane, życiowe rozwiązania, które wspierają ludzi w wykonywaniu codziennych czynności domowych, uwzględniają ich potrzeby, które firma bada empirycznie poprzez badania etnograficzne. Poprzez patronat nad konkursem „Zaprojektowane po ludzku”, Amica akcentuje pozycję pioniera i lidera w takim właśnie podejściu do designu.

ilustracjastrzałka

fot. Maciej Jazwiecki Agencja Gazeta

– Amica jak niewielu producentów w Polsce ma prawo mówić o tym, że projektuje dla ludzi, ponieważ od sześciu, siedmiu dekad jest obecna w polskich gospodarstwach domowych. Produkty Amica wzrastały wraz z rozwojem trendów konsumenckich i przyszedł czas na to, by zabrać głos na temat projektowania po ludzku. Idziemy tropem takiego projektowania, badamy preferencje, prowadzimy badania etnograficzne, a także słuchamy krytycznych uwag, dzięki którym możemy korygować projekty przed wdrożeniem. Branża AGD jak każda inna stoi przed wyzwaniami, nie może skupiać się tylko na „smartfonowości” i byciu trendy, musi również oferować produkty, które nie tylko będą trwałe, ale jeszcze umożliwią praktyczne z nich korzystanie różnym osobom. Mam nadzieję, że akcja „Zaprojektowane po ludzku” będzie kontynuowana. Gratuluję wszystkim wyróżnionym – powiedział na gali zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą Paweł Rydz, dyrektor ds. marketingu Grupy Amica.

Źródło: Grupa Amica

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum Książąt Lubomirskich
Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Fundacja Art Transparent zapraszają do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej przyszłego Muzeum Książąt Lubomirskich. Prace konkursowe można składać do 20 kwietnia 2020 r. Pula nagród wynosi 60 tysięcy złotych. 
Konkurs na identyfikację wizualną Klastra IT
Stowarzyszenie Klaster ICT Pomorze Zachodnie ogłasza konkurs na zaprojektowanie Systemu Identyfikacji Wizualnej dla Klastra IT. 
Przedmiotem konkursu jest projekt plakatu XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „ULICZNICY” w Gliwicach. Do wygrania jest 3 tys. zł i nagrody rzeczowe.
Polska widziana przez tysiące obiektywów
Świat się zmienia na naszych oczach, codziennie budzimy się w nowej rzeczywistości, a gdzie to nas zaprowadzi? Tego nikt nie wie. Na przestrzeni lat, fotografowie dokumentowali otoczenie, tworząc nie tylko pamiątkę ale i obraz przeszłości.
Konkurs: Przestrzeń publiczna w czasach zarazy
Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza do wzięcia udziału w otwartym konkursie „Przestrzeń publiczna w czasach zarazy”.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764