logo
GALERIA
Polska reklama i poligrafiaGALERIA

Nowości

ilustracja 291 / 351
strzałka strzałka

O kolekcji Sieć transportu publicznego w Singapurze - Oznakowanie

Autor: Citigate Lloyd Northover, Wielka Brytania
Klient: Land Transport Authority (LTA) to rządowe władze transportu publicznego w Singapurze, odpowiadające za wszystkie środki komunikacji: kolej, autobusy i taksówki.

Problem: Singapur opracował plany intensywnego rozwoju sieci transportu na następne 30-40 lat. W ramach realizowanego obecnie przedsięwzięcia o wartości 3.9 mln. USD ma zostać wprowadzony nowy system identyfikacji i informacji wizualnej, który zostanie zastosowany na wszystkich stacjach oraz przystankach w ciągu kilku następnych lat. Efektywny system informacyjny w połączeniu z nową organizacją ruchu oraz wprowadzeniem specjalnych kart przejazdowych ma zrewolucjonizować transport publiczny w Singapurze.

Rozwiązanie: zespół projektowy opracował kompleksowe wytyczne dotyczące stosowania nowego systemu identyfikacyjnego i informacyjnego.

System składa się z szeregu elementów: od symbolu, poprzez identyfikację rodzajów sieci, kolorystykę, własne liternictwo, po szczegółowe projekty znaków informacyjnych, map, tablic kierunkowych oraz paneli reklamowych.

Symbol reprezentować ma całą zintegrowaną sieć transportową, służąc jako jej znak rozpoznawczy. Jego kształt oparty jest na kształcie wyspy Singapuru i nawiązuje do organicznych form przyrodniczych. Wyraża pojęcie kierunku, ruchu, zaś płynny kształt sugeruje integrację i bezproblemową podróż.
Główny podział kolorystyczny reprezentuje cztery rodzaje środków transportu. Tłem dla niego jest podstawowy zestaw trzech kolorów inspirowany tropikalną przyrodą wyspy. Uzupełnia go zestaw kolorów służących dodatkowym celom, jak np. znaki ostrzegawcze i znaki bezpieczeństwa.

Zaprojektowano wielobarwny zestaw znaków i piktogramów dla oznaczenia linii i rodzajów transportu. Dla kontrastu, oznaczenia kierunkowe i piktogramy informujące o usługach utrzymano w jednej, ciemnozielonej kolorystyce.

System map, rozkładów jazdy, cenników oraz tablic informacyjnych i kierunkowych podzielono na kategorie i opracowano ich rozmieszczenie, pozwalające na łatwy dostęp do odpowiednich informacji na wszystkich etapach podróży.

Naszym zdaniem: Można odnieść wrażenie, że system jest wręcz oczywisty, a zaprojektowanie go poszło wyjątkowo gładko. To mylne wrażenie dowodzi jedynie wysokiej jakości roboty designerskiej. Wydaje się, że oparty na błyskotliwym pomyśle symbol i znalezienie odpowiedniego klucza wg którego podzielono wszystkie rodzaje informacji stały się "kołem zamachowym", które pociągnęło za sobą kolejne rozwiązania. Właściwa hierarchia i ograniczenie rozróżnień do kilku czytelnych podziałów oraz konsekwentne przestrzeganie zasad budowania relacji między nimi, pozwoliło okiełznać olbrzymią różnorodność informacji i stworzyć prosty do opanowania kod. Niezależnie od miejsca w którym się znajduje, pasażer ma do czynienia z niewielką liczbą sygnałów wyrażonych w znanym mu, prostym języku wizualnym.

Singapur doczekał się systemu pełniącego jeszcze jedną ważną funkcję, która dla decydentów w Polsce jest chyba niezbyt zrozumiała. Mówi on każdemu - miejscowym i gościom: "myślimy o tobie, jesteś tu mile widziany!"
(18.10.2001)
REKLAMA

Komentarze

Przepraszamy, nie masz uprawnień do komentowania prac. Spróbuj zalogować się w serwisie.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764