logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Gazeta.pl udostępnia kalkulator pracy wykonywanej w domu

  PR 25.05.2022, przeczytano 1987 razy
ilustracja

Redakcja Gazeta.pl angażuje się w walkę o prawa kobiet, wspiera równouprawnienie płci i nie boi się poruszać ważnych społecznie zagadnień. Zbliżający się Dzień Matki stał się dla dziennikarzy portalu pretekstem do rozpoczęcia dyskusji na temat wartości pracy opiekuńczej – opieki nad domem, dziećmi i osobami starszymi, czyli zajęć wykonywanych głównie przez kobiety. W czwartek, 26 maja br. na stronie niewidzialnyetat.pl opublikowany zostanie specjalny kalkulator, który pozwoli wyliczyć stawkę za taką właśnie pracę oraz pokazać rząd wielkości tego pomijanego w gospodarce „niewidzialnego etatu”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/gazeta.pl-udostepnia-kalkulator-pracy-wykonywanej-w-domu,396013,artykul.html

Autorzy rządowego dokumentu „Strategia Demograficzna 2040” zauważają, że wartość pracy opiekuńczej związanej z pracami domowymi wynosi na świecie od 10 do 50 proc. PKB, a w Polsce w 2004 r. była szacowana na 28,8 proc. PKB. To oznacza, że mamy do czynienia z gigantyczną luką w danych zarówno na temat gospodarki, jak i płci, bo tego typu obowiązki zazwyczaj przypadają kobietom.

Już jutro, w czwartek, 26 maja br. – w Dzień Matki redakcja Gazeta.pl zaprezentuje kalkulator wartości pracy opiekuńczej, czyli opieki nad domem, dziećmi i osobami starszymi. Narzędzie, a także poświęcony mu materiał, dostępne będzie na niewidzialnyetat.pl (strona będzie widoczna od 25.05 po godz. 22:00) i na stronie głównej Gazeta.pl.  

Stworzony przez Gazeta.pl kalkulator ma stać się narzędziem dającym argumenty w dyskusji o gospodarce w XXI w. i problemie „niewidzialnego etatu”, która może rozpocząć się właśnie od policzenia jego wartości. Redakcja Gazeta.pl zachęca, abyśmy jako społeczeństwo zaczęli gromadzić dane na temat pracy w domu i aby nie była ona traktowana jako darmowy zasób. Dziennikarze i dziennikarki portalu argumentują, że niepłatna, domowa praca kobiet i mężczyzn powinna być wliczana do wycen i prognoz gospodarczych, ponieważ tylko wówczas decydenci zaczną poważnie podchodzić do takich kwestii, jak rozwój infrastruktury edukacyjnej czy społecznej.

Narzędzie zostało uproszczone, by łatwiej było z niego korzystać – nie uwzględnia podatków, PPK czy Polskiego Ładu. Jego celem jest zaprezentowanie rzędu wielkości stawki za pracę opiekuńczą. Przyjęta w kalkulatorze kwota 40 zł brutto za godzinę pracy została wyliczona na bazie danych OECD za 2020 r.*

– Przywykliśmy do tego, że praca opiekuńcza wykonywana w domu, zazwyczaj przez kobiety, jest nieodpłatna i jako społeczeństwo bardzo chętnie z niej korzystamy – mówi Karolina Deling-Jóźwik, dyrektorka programowa i szefowa wydawców w Gazeta.pl. – Jako redakcja Gazeta.pl chcemy skłonić odbiorców do dyskusji, której początkiem jest pokazanie skali problemu. Mamy do czynienia z gigantycznym sektorem pracy, który nie jest uwzględniany w danych gospodarczych. A właśnie takie przedstawienie tej kwestii może przełożyć się na poprawę sytuacji – począwszy od dzielenia urlopu wychowawczego przez oboje rodziców, przez inwestycje w infrastrukturę społeczną, jak przedszkola, ośrodki opieki czy domy spokojnej starości, na aktywizacji zawodowej kobiet kończąc – dodaje.  

Redakcja Gazeta.pl mocno angażuje się w walkę o prawa kobiet i równouprawnienie płci. W ubiegłym roku, z okazji Dnia Kobiet, portal udostępnił publikację „Historia (bez) Polki”, prezentującą obraz kobiet w podręcznikach do historii używanych w szkołach podstawowych, aby wywołać dyskusję o kształcie polskiej edukacji. Akcja ta miała ponad milionowy zasięg w mediach społecznościowych.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

Dodatkowe informacje:

* Średnia roczna liczba przepracowanych w Polsce godzin to 1766, co – przy uwzględnieniu przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 5922 zł brutto miesięcznie – daje 40,24 zł za godzinę, które na potrzeby kalkulatora zaokrąglono do 40 zł.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

„Isa Soares Tonight”: nowy program informacyjny CNN International
CNN International zapowiada nowy program informacyjny „Isa Soares Tonight”, który poprowadzi wyróżniona Emmy dziennikarka Isa Soares. Program wejdzie do europejskiej ramówki stacji 4 lipca i będzie nadawany w regionie EMEA na żywo z siedziby CNN w Londynie co tydzień o godz. 20:00 CET.
Już od najbliższego poniedziałku, 4 lipca br. w ramówce Radia TOK FM znajdą się dwa nowe programy. Audycje „Przewodnik o podróżach” oraz „Przewodnik o kuchni” to nowe, letnie propozycje dla słuchaczy stacji. W czasie wakacji na antenie Radia TOK FM pojawi się również dodatkowe wydanie programu „Jeszcze Więcej Sportu”, a zmianie...
63 proc. ankietowanych dziewcząt doświadczyło różnych form nękania w mediach społecznościowych. 38 proc. osób z niepełnosprawnościami padło ofiarą mowy nienawiści w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie – czytamy w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
Patrycja Pupiec z redakcji Poradnikzdrowie.pl została laureatką I nagrody w kategorii „Nowotwór - przełamać strach, wygrać życie”. Nasza redakcyjna koleżanka została nagrodzona za artykuł „Ignorancja a może niewiedza? Dlaczego kobiety umierają na raka?”.
Od 28 czerwca anglojęzyczny kanał TVP World jest dostępny bezpłatnie dla odbiorców telewizji naziemnej w Estonii.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764