logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Gazetki wciąż popularne. To nie dyskonty i hipermarkety wydają ich najwięcej

  PR 23.11.2015, przeczytano 944 razy
ilustracja
fot. Łukasz Kowalski, serwis agencyjny MondayNews

Z analizy strategii promocyjnej, przeprowadzonej w 170 sieciach handlowych przez instytut badawczy ABR SESTA wynika, że w I i II kwartale 2015 roku opublikowały one 3840 gazetek, z czego 2664 to gazetki do benchmarku. Najczęściej wydają je sieci Cash&Carry tj. średnio 9 gazetek w miesiącu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/gazetki-wciaz-popularne.-to-nie-dyskonty-i-hipermarkety-wydaja-ich-najwiecej,26619,artykul.html

Sieci z kanału Cash&Carry – m.in. Makro Cash&Carry oraz Selgros mają kilka segmentów klientów tj. właścicieli sklepów i HoReCa (hotele, restauracje, kafeterie), klientów biurowych oraz zwykłych konsumentów, co ma znaczenie, biorąc pod uwagę częstotliwość wydawania gazetek. Dla każdego z nich przygotowywana jest komunikacja, która jest dopasowana do ich zapotrzebowania. Najrzadziej gazetki wydają sieci budowlane oraz Elektro-AGD (średnio 1,5 gazetki w miesiącu).

Liczba gazetek promocyjnych prawdopodobnie będzie powoli rosnąć, ale ich czas obowiązywania ulegnie skróceniu. Sieci handlowe chcą, aby klient miał jak najczęstszy kontakt z ich marką. Liczy się nie tylko produkt i cena, ale również wizerunek sieci. Dlatego można się spodziewać, że będą one niejako zmuszone propagować zmianę nawyków żywieniowych oraz promować kategorie ze zdrowymi produktami, mówi Marcin Dobek z instytutu badawczego ABR SESTA.

Największą liczbą stron w gazetkach promocyjnych mogą się pochwalić sieci drogerii. Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ magazyn „Skarb Rossmana”,zawierający bogatą ofertę produktów, ma aż 124 strony, „hebe” – 100 stron, natomiast„Natura” – 68 stron. Z kolei w hipermarketach nastąpiła tendencja ich zmniejszania tj. gazetki posiadają nawet mniej stron niż publikacje dyskontów. Rzadziej wydawane są publikacje 32 stronicowe, częściej 16 stronicowe. Gazetki sklepów convenience posiadają najmniejszą liczbę stron (średnio 6). Najdłuższy czas obowiązywania mają gazetki sklepów budowlanych (średnio18 dni), a najkrótszy dyskonty (średnio 7 dni).

Dyskonty częściej promują kategorie non-food, chcąc przyciągnąć klientów do sklepów również ofertą sezonową (tekstylia, sport, ogród). Przy okazji zakupów spożywczych wydają oni często pieniądze np. na nowy strój sportowy.

Tym kategoriom nadaje się rolę „docelową”. Charakteryzują się one wysoką rentownością, są chętnie kupowane oraz mają duży potencjał wzrostu w przeciwieństwie do wielu kategorii FMCG. Oznacza to, że promując kategorie docelowe można wyróżnić się ofertą. I to jest właśnie jedna z przyczyn sukcesów Lidla, który przeznacza aż 56% powierzchni gazetki na non-food, wyjaśnia Marcin Dobek.

Swoje udziały w gazetkach powiększają systematycznie marki własne. W przypadku dyskontów aż 39% powierzchni gazetki w kategoriach FMCG zajmuje marka własna. W przypadku sieci Lidl stanowiona 2/3 oferty, w gazetce Aldi jest na nią przeznaczone28% powierzchni, natomiast Biedronka i Netto zwiększyły liczbę promocji marki własnej do odpowiednio 22% i 10%.

Sieci handlowe promują chętnie zdrową żywność. W pierwszej połowie bieżącego roku najczęściej eksponowanym tego typu produktem były pomidory 1 kg luz (318 wystąpień w gazetkach) oraz pomarańcze 1kg luz (238 wystąpień). Wśród najchętniej reklamowanych produktów mięsnych znajdują się łopatka wieprzowa 1 kg luz (315 wystąpień) oraz ćwiartka z kurczaka 1 kg luz (291 wystąpień). W kategorii FMCG najwyższą pozycję zajmują słodycze, czyli Ptasie Mleczko 380g (261 wystąpień) oraz kawa rozpuszczalna Jacobs Cronat Gold 200g – słoik (223 wystąpienia).

Źródło: ABR SESTA, MondayNews

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Wirtualna Polska sygnatariuszem Karty Praw Dziecka w Biznesie
Wirtualna Polska Holding podpisała Kartę Praw Dziecka w Biznesie. To inicjatywa, która ma zachęcić do konkretnych działań na rzecz ochrony praw dziecka, również w internecie. Kartę przygotowało Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z firmami i organizacjami społecznymi. 
PMPG Polskie Media, holding mediowy notowany na głównym parkiecie warszawskiej giełdy, opublikował wyniki za I kwartał 2024 rok. W analizowanym okresie Grupa osiągnęła 8,6 mln PLN przychodów ze sprzedaży oraz odnotowała ujemny wynik EBITDA i wynik netto, które wyniosły kolejno -721 tys. oraz -1,1 mln PLN. Przyczyną gorszych wyników jest w znacznej mierze...
Gazeta Wyborcza i Wysokie Obcasy promują aktywność ruchową dzieci
Redakcje “Gazety Wyborczej” i “Wysokich Obcasów” postanowiły w 2024 r. – roku Igrzysk olimpijskich – podjąć wyzwanie rozbudzenia w dzieciach miłości do ruchu, inicjując akcję edukacyjną “PoRUSZ!my przyszłość naszych dzieci”. W ramach projektu powstanie cykl eksperckich artykułów, podcasty i krótkie materiały...
Klienci Wavemaker pierwszymi reklamodawcami SkyShowtime
SkyShowtime jako pierwsza globalna platforma streamingowa w Polsce uruchomił pakiety reklamowe, a klienci Wavemaker (GroupM) jako pierwsi zareklamowali się na jego łamach. IKEA, L’Oreal i Biedronka są też jednymi reklamodawcami SkyShowtime w pierwszej fazie działania planu reklamowego, co oznacza, że tylko ich reklamy wyświetlają się widzom korzystającym z tego pakietu.
Kuba Wojewódzki: talk-show liderem w grupie komercyjnej
Kolejny sezon programu „Kuba Wojewódzki” dobiegł końca. I to w stylu, jaki jego gospodarz lubi najbardziej – z przytupem i w gorącej atmosferze! Już od 18 lat autorski program najpopularniejszego showmana w Polsce jest punktem obowiązkowym każdej ramówki TVN. I patrząc na wyniki – prawie 9% udziału w grupie komercyjnej  – oraz...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764