logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Gazetki wciąż popularne. To nie dyskonty i hipermarkety wydają ich najwięcej

  PR 23.11.2015, przeczytano 862 razy
ilustracja
fot. Łukasz Kowalski, serwis agencyjny MondayNews

Z analizy strategii promocyjnej, przeprowadzonej w 170 sieciach handlowych przez instytut badawczy ABR SESTA wynika, że w I i II kwartale 2015 roku opublikowały one 3840 gazetek, z czego 2664 to gazetki do benchmarku. Najczęściej wydają je sieci Cash&Carry tj. średnio 9 gazetek w miesiącu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/gazetki-wciaz-popularne.-to-nie-dyskonty-i-hipermarkety-wydaja-ich-najwiecej,26619,artykul.html

Sieci z kanału Cash&Carry – m.in. Makro Cash&Carry oraz Selgros mają kilka segmentów klientów tj. właścicieli sklepów i HoReCa (hotele, restauracje, kafeterie), klientów biurowych oraz zwykłych konsumentów, co ma znaczenie, biorąc pod uwagę częstotliwość wydawania gazetek. Dla każdego z nich przygotowywana jest komunikacja, która jest dopasowana do ich zapotrzebowania. Najrzadziej gazetki wydają sieci budowlane oraz Elektro-AGD (średnio 1,5 gazetki w miesiącu).

Liczba gazetek promocyjnych prawdopodobnie będzie powoli rosnąć, ale ich czas obowiązywania ulegnie skróceniu. Sieci handlowe chcą, aby klient miał jak najczęstszy kontakt z ich marką. Liczy się nie tylko produkt i cena, ale również wizerunek sieci. Dlatego można się spodziewać, że będą one niejako zmuszone propagować zmianę nawyków żywieniowych oraz promować kategorie ze zdrowymi produktami, mówi Marcin Dobek z instytutu badawczego ABR SESTA.

Największą liczbą stron w gazetkach promocyjnych mogą się pochwalić sieci drogerii. Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ magazyn „Skarb Rossmana”,zawierający bogatą ofertę produktów, ma aż 124 strony, „hebe” – 100 stron, natomiast„Natura” – 68 stron. Z kolei w hipermarketach nastąpiła tendencja ich zmniejszania tj. gazetki posiadają nawet mniej stron niż publikacje dyskontów. Rzadziej wydawane są publikacje 32 stronicowe, częściej 16 stronicowe. Gazetki sklepów convenience posiadają najmniejszą liczbę stron (średnio 6). Najdłuższy czas obowiązywania mają gazetki sklepów budowlanych (średnio18 dni), a najkrótszy dyskonty (średnio 7 dni).

Dyskonty częściej promują kategorie non-food, chcąc przyciągnąć klientów do sklepów również ofertą sezonową (tekstylia, sport, ogród). Przy okazji zakupów spożywczych wydają oni często pieniądze np. na nowy strój sportowy.

Tym kategoriom nadaje się rolę „docelową”. Charakteryzują się one wysoką rentownością, są chętnie kupowane oraz mają duży potencjał wzrostu w przeciwieństwie do wielu kategorii FMCG. Oznacza to, że promując kategorie docelowe można wyróżnić się ofertą. I to jest właśnie jedna z przyczyn sukcesów Lidla, który przeznacza aż 56% powierzchni gazetki na non-food, wyjaśnia Marcin Dobek.

Swoje udziały w gazetkach powiększają systematycznie marki własne. W przypadku dyskontów aż 39% powierzchni gazetki w kategoriach FMCG zajmuje marka własna. W przypadku sieci Lidl stanowiona 2/3 oferty, w gazetce Aldi jest na nią przeznaczone28% powierzchni, natomiast Biedronka i Netto zwiększyły liczbę promocji marki własnej do odpowiednio 22% i 10%.

Sieci handlowe promują chętnie zdrową żywność. W pierwszej połowie bieżącego roku najczęściej eksponowanym tego typu produktem były pomidory 1 kg luz (318 wystąpień w gazetkach) oraz pomarańcze 1kg luz (238 wystąpień). Wśród najchętniej reklamowanych produktów mięsnych znajdują się łopatka wieprzowa 1 kg luz (315 wystąpień) oraz ćwiartka z kurczaka 1 kg luz (291 wystąpień). W kategorii FMCG najwyższą pozycję zajmują słodycze, czyli Ptasie Mleczko 380g (261 wystąpień) oraz kawa rozpuszczalna Jacobs Cronat Gold 200g – słoik (223 wystąpienia).

Źródło: ABR SESTA, MondayNews

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci
39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci. Dlatego Komisja Europejska przedstawiła projekt deklaracji praw i zasad cyfrowych, którego celem jest zwiększenie wiedzy w tym zakresie i stworzenie nadrzędnych ram odniesienia dla transformacji cyfrowej - czytamy w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
Arthur D. Little (ADL) opublikował swój flagowy raport na temat globalnego rynku mediów na rok 2022. Skupia się on na tym, w jaki sposób firmy z branży medialnej, sportowej i rozrywkowej powinny zareagować na świat post-COVID, zarówno wykorzystując istniejące możliwości, jak i przekształcając swoją działalność, aby pozostać atrakcyjnymi dla...
Radosław Majdan dołącza do newsroomu sportowego Ringier Axel Springer Polska jako komentator i dziennikarz. Nowe stanowisko obejmie od października 2022 r.
Wirtualna Polska na początku roku przyjęła Strategię Zrównoważonego Rozwoju, gdzie jednym z filarów jest zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju i środowiska pracy szanującego różnorodność. Teraz spółka podpisała Kartę Różnorodności, która jest inicjatywą pod patronatem Komisji Europejskiej i jednym z ważnych kroków  w...
Unijne prawa i wolności oraz wartości europejskie powinny być respektowane w internecie w taki sam sposób, jak poza nim. Proponowana deklaracja praw i zasad cyfrowych ma też promować europejskie podejście do transformacji cyfrowej na arenie międzynarodowej - podkreślono w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764