logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Gdynia Design Days pod hasłem „Uwaga” już za nami

   21.07.2020, przeczytano 937 razy
ilustracjastrzałka

Wyjątkowa edycja Gdynia Design Days przeprojektowana na czas kryzysu za nami. 8 dni pełnych inspiracji, innowacyjnych idei oraz dyskusji na temat projektowania w odpowiedzi na kryzysowe czasy. Tegoroczne hasło UWAGA odmieniane było przez wszystkie przypadki i okazało się być doskonałym pretekstem do rozmowy o obecnej sytuacji.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/gdynia-design-days-pod-haslem-_uwaga_-juz-za-nami,387849,artykul.html

GDD 2020

Gdynia Design Days to pierwszy festiwal projektowy, który odbył się w 100% online. W tym roku przygotowaliśmy 25 wykładów, 20 warsztatów i 8 wystaw, do których zaangażowaliśmy ekspertów z Polski i świata. Każdy z wykładów streamowanych na Youtube obejrzało kilkaset osób. Na platformie GDD zameldowało się blisko 2000 użytkowników. Udało nam się stworzyć zaangażowaną społeczność, która chętnie dzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Jedną z wartości Gdynia Design Days jest inkluzywność. Część wykładów tłumaczona była symultanicznie na polski język migowy oraz na język angielski. Ponadto nasi uczestnicy reprezentowali każdy przedział wiekowy. Wśród użytkowników platformy znalazły się osoby poniżej 18 roku życia oraz te po 65. roku życia. Największą grupę, bo aż 48.3% stanowiły osoby w wieku 25 – 34.

Jak zaprojektować zmianę?

- Wyliczono, że jeśli wszyscy mieszkańcy ziemi zaczęliby zachowywać się dokładnie tak jak mieszkańcy krajów rozwiniętych, potrzebowalibyśmy od 3 do 5 planet, by zaspokoić wszystkie nasze potrzeby. – mówiła podczas festiwalu Izabela Bołoz, kuratorka wystawy „Więcej nigdy więcej”

Nadprodukcja i nieodpowiedzialne korzystanie z zasobów wiąże się z wieloma zagrożeniami, w tym klimatycznym, ekologicznym, ale też ekonomicznym i społecznym. Istnieją jednak rozwiązania, które zarówno projektanci, producenci, jak i konsumenci mogą wdrożyć, aby spowolnić ten proces. Właśnie nadkonsumpcja stanowiła główne zagadnienie wykładu Izabeli Bołoz, kuratorki wystawy „Więcej nigdy więcej”. Szczególną uwagę przykuły zaprezentowane rozwiązania projektowe, pozwalające ograniczyć marnowanie dóbr, np. aplikacja, która pozwala na redukcję ilości wyrzucanego jedzenia w restauracjach, czy spółdzielnia Ushirika z Nairobi, która we współpracy z projektantami produkuje odzież z recyklingu.

O tym jak poprzez literaturę można zmieniać świadomość ekologiczną rozmawiali podczas drugiego dnia festiwalu Julia Fiedorczuk oraz Filip Springer. Dyskusja na temat ekopoetyki wywołała wiele emocji oraz interesującą dyskusję z uczestnikami na temat zmian, jakie powinny podjąć jednostki, projektanci oraz producenci.

ilustracjastrzałka

'Indus' - panele filtrujace wode z wystawy Mamy problem z woda, fot. Shneel Malik 2

Jak projektować w nurcie ekonomii cyrkularnej?

- Jednym z najważniejszych zadań XXI wieku jest dematerializacja tego, co ludzkość wytworzyła w XX wieku. – powiedział Maciej Jelski z Kosmos Project

Jednym z istotnych wątków, poruszanych podczas festiwalu Gdynia Design Days było wykorzystywanie tego, co postrzegane jest jako odpady. Jak wykorzystywać takie materiały w sposób efektywny? Okazuje się, że przykładów na to, że jest to możliwe, jest wiele. Podczas wykładu „(Nie)warto” Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Karola Murlaka mieliśmy okazję poznać szereg inspirujących przykładów, m.in płytki ExCinere powstające z połączenia wulkanicznej lawy i popiołów oraz wyroby ceramiczne o czerwonej barwie, która jest wynikiem zanieczyszczenia tlenkiem żelaza błota jako produktu ubocznego wydobycia aluminium.

- Projektanci są tymi, co wskazują kierunki w swoich studyjnych i laboratoryjnych warunkach, są w stanie wymyślić rzeczy, których duże studia projektowe i duży przemysł zrobić nie może. –  tak o roli projektantów w zmieniającym się świecie mówiła Agnieszka Jacobson-Cielecka

Dematerializacja - o świadomości materiałowej”, czyli wykład Ewy Bochen i Macieja Jelskiego z Kosmos Project to z kolei próba szczegółowej analizy najchętniej wykorzystywanych materiałów takich, jak: aluminium, plastik, szkło, czy włókna naturalne. Okazało się, że każdy z nich ma swoje wady i zalety i na różnych etapach produkcji oraz użytkowania może wiązać się z szeregiem zagrożeń ekologicznych.

ilustracjastrzałka

'ExCinere' z wystawy (Nie)uwaga, fot. Delfino Sisto Legnani,  Marco Cappelletti, courtesy of Dzek 2

Czy cyfryzacja życia oznacza dehumanizację?

- Projektantów cechuje chęć zgłębiania nowych obszarów projektowych i dlatego polaczenie miedzy danymi a projektowaniem jest tak naturalne. Jesteśmy u progu dużej rewolucji. – mówiła Magdalena Kochanowska, jedna z kuratorek wystawy „Dane to emocje. Emocje to dane

Czy można zaprojektować rozwiązania, wykorzystujące dane oraz ludzkie emocje? Okazuje się, że tak. Taki właśnie wniosek płynie z wykładu Magdy Kochanowskiej i Joanny Rutkowskiej „Design w erze sztucznej inteligencji i big data”. Choć wykorzystanie danych oraz rozwój technologiczny mogą się wydawać dalekie od nauk humanistycznych, to istnieje szereg rozwiązań projektowych humanizujących dane. Tętno serca, czy mimika to przecież nic innego, jak dane, świadczące o ludzkich emocjach. Wykorzystywanie takich informacji może być przyszłością psychologii, psychiatrii oraz socjologii.

W opozycji do tego spojrzenia stał wykład Wiesława Bartkowskiego „Czas dołączyć do Team Human”. Tu dla odmiany przyjrzeliśmy się zagrożeniom, wynikającym ze zbytniej eksploatacji prywatności i życia przez technologię. Nasze dane na zawsze zostają w sieci, czasem bez naszej wiedzy, czego doskonałym przykładem jest robot odkurzający, który podczas pracy zbierał dane o tym jak żyjemy i wykonywał mapę mieszkania przekazując ją jako cenny zasób dla innych firm.

ilustracjastrzałka

'Kolekcjoner Emocji' z wystawy Dane to emocje. Emocje to dane, fot. Ivy Go

Jak zaprojektować dobrą śmierć?

- Warto porozmawiać o śmierci i umieraniu. Warto, dzięki tej rozmowie zaprojektować lepszą śmierć dla każdego z nas. – tak o śmierci opowiadała Katarzyna Andrzejczyk-Briks, współkuratorka wystawy „Dobra śmierć

Nieczęsto można spotkać się z intersującymi i nowoczesnymi rozwiązaniami projektowymi, które dotyczyłyby umierania, pochówku oraz wspominania zmarłych, a przecież jest to immanentna część istnienia. Tradycyjne cmentarze, czy tradycja odwiedzania grobów nie przystają do trybu i sposobu funkcjonowania większości ludzi, a ponadto są nieekologicznie. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby pochówku oraz upamiętniania zmarłych, które odpowiadają wymaganiom współczesnych społeczeństw.

ilustracjastrzałka

'Cmentarz Ruriden, świątynia Koukoko-ji' z wystawy Dobra śmierć, fot. Emiko Jozuka

Jak zaprojektować zdrowy i ekologiczny system żywieniowy?

- Coraz głośniej naukowcy mówią o tym, że system żywnościowy powinien się zmienić, cały łańcuch od pola do stołu i właściwie jeszcze dalej. Ponad 30% wszystkich emitowanych gazów cieplarnianych ma swoje pochodzenie właśnie w systemie żywnościowym. – w taki sposób podsumował temat Grzegorz Łapanowski

Zrównoważona produkcja żywności to jedno z największych aktualnych wyzwań. Produkcja żywności na skalę przemysłową karczuje lasy, zanieczyszcza wodę i atmosferę, prowadzi do załamania lokalnych ekosystemów. Podczas wykładu Marcina Tischnera „Zrównoważona przyszłość jedzenia” oraz Grzegorza Łapanowskiego „Wyzwania żywnościowe XXI wieku – szanse i zagrożenia” poruszono najbardziej problematyczne kwestie dotyczące odżywiania i produkcji żywności.

ilustracjastrzałka

'Red mud' z wystawy (Nie)uwaga, fot. Courtesy of This That Studio

Czy problemy z wodą można skutecznie rozwiązywać?

- Rozwój technologii pozwala architektom tworzyć niecodzienne realizacje architektoniczne oparte na interaktywnych, kinetycznych, parametrycznych czy biomimentycznych systemach, które mogą tworzyć nie tylko przestrzenie przyjemne dla odbiorców, ale też mogą pomóc we współczesnej walce o poprawę środowiska. – twierdzi Anna Grajper, architektka  LAX Architects

Brak wody i susze w połączeniu z powodziami to realne zagrożenie, które dotyka obecnie każde miejsce na świecie. Zasoby wodne się kurczą, jednocześnie mamy problem ze zbyt intensywnymi opadami, które w miastach nie mają możliwości swobodnego odpływu. Szereg interesujących i nowatorskich pod względem architektonicznym rozwiązań zaprezentowali Anna Grajper oraz Sebastian Dobiesz podczas wykładu „Architektura Interaktywna i woda - nowoczesne technologie w odpowiedzi na współczesne zagrożenia ekologiczne”. Architektura, szczególnie w miastach, może sprzyjać efektywnemu gospodarowaniu wodą. Działania w skali makro oraz mikro w zakresie oszczędzania wody zaprezentowali natomiast Michał Bachowski oraz Agata Nowak podczas wykładu „Kto ma oszczędzać wodę i co robić, gdy zaczyna jej brakować?”.

ilustracjastrzałka

'Stolik z jedna noga z odzysku' z wystawy Wyspa Re, fot. UAU project

Przewodnik Gdynia Design Days 2020

W tym roku na potrzeby wyjątkowej edycji festiwalu Gdynia Design Days powstał przewodnik  w formie on-line, umożliwiający wirtualne zapoznanie się z tegorocznymi wystawami. Przewodnik GDD to źródło wiedzy, stworzony przy współpracy z kuratorami. Znajdziemy w nim 8 wystaw, 8 globalnych wyzwań, artykuły oraz około 150 innowacyjnych projektów. Do tego zdjęcia oraz materiały wideo. Dostępny zarówno w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Przewodnik GDD został specjalnie stworzony tak, aby być jak najbardziej ekologicznym. Już samo zrezygnowanie z druku eliminuje szereg zbędnych odpadów i zanieczyszczeń. Dodatkowo strona internetowa została tak zaprojektowana, aby łączyć ze sobą niski pobór energii oraz niewielki rozmiar z wysoką funkcjonalnością, dzięki czemu materiały graficzne oraz wideo szybko się ładują bez nadmiernej produkcji śladu węglowego.

Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem GDD 2020 www.guide.gdyniadesigndays.eu

Źródło: Centrum Designu Gdynia

www.ppnt.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Znamy hasło Gdynia Design Days 2021
Gdynia Design Days to topowy nadbałtycki festiwal designu, podczas którego poprzez wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje poruszane są najbardziej palące zagadnienia współczesności. Hasło GDD 2021 – Solidarni – to próba zmiany naszej perspektywy poprzez postawienie planety w centrum i nie czekanie na odgórne inicjatywy. Podejmując walkę...
Najnowsza kampania Moliera2
Styczeń to jeden z najciekawszych miesięcy w modzie. To właśnie teraz luksusowe marki prezentują najnowsze kolekcje w ramach światowych fashion weeków w Paryżu, Mediolanie czy Londynie.  Moliera2.com wkracza w niego z kampanią outdoorową na wielkim formacie, do której zdjęcia wykonała jedna z najbardziej rozchwytywanych w Polsce fotografek Marta Wojtal. Przykuwające wzrok...
Rozwiązanie antywirusowe Bitdefender: cyberochrona urządzeń wielofunkcyjnych Konica Minolta bizhub
Konica Minolta, w trosce o bezpieczeństwo cyfrowe swoich klientów, rozpoczęła jakiś czas temu współpracę z firmą Bitdefender – twórcą oprogramowania antywirusowego o tej samej nazwie. Dzięki niej urządzenia wielofunkcyjne Konica Minolta bizhub można wyposażyć w dedykowane rozwiązanie antywirusowe, mające zabezpieczać firmy i instytucje przed...
Inglot nowym klientem Grupy Komunikacja Plus
Do klientów Grupy Komunikacja Plus dołączył INGLOT, czołowy polski producent z sektora beauty. Grupa odpowiada za sprzedaż produktów INGLOT we wszystkich kanałach online na rynku niemieckim. Tym samym GK+ rozbudowuje swoje usługi e-commerce i zapowiada dalsze poszerzenie portfolio o marki planujące rozwój sprzedaży w marketplaces.
Katarzyna Kosińska-Rysz obejmuje stanowisko Client Service Directora agencji Kamikaze
Katarzyna Kosińska-Rysz z nową misją w Kamikaze, obejmuje  stanowisko Client Service Director. Katarzyna Kosińska-Rysz przeszła do Kamikaze z Saatchi&Saatchi IS na początku 2019 roku, stając na czele tworzonego wtedy warszawskiego zespołu agencji.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764