logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Grand Press Photo 2020: Nagrody dla fotoreporterów Gazety Wyborczej

  PR 14.05.2020, przeczytano 586 razy

Fotoreportaż o ruchu ekologicznym Jędrzeja Nowickiego, fotografia 90-letniej pływaczki autorstwa Anny Lewańskiej, zdjęcia z domu dla seniorów Katarzyny Piechowicz oraz portret 15-letniej Ormianki Tomasza Kaczora - te materiały fotoreporterów "Gazety Wyborczej" zdobyły pierwsze nagrody w swoich kategoriach w tegorocznym Grand Press Photo. Oprócz tego do fotoreporterów dziennika powędrowały 3 nagrody za drugie i trzecie miejsca. Laureatów najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce poznaliśmy w środę, 13 maja 2020 r. podczas internetowej gali. Wszystkie zdjęcia nagrodzone w Grand Press Photo 2020 można już oglądać na Wyborcza.pl.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/grand-press-photo-2020%3A-nagrody-dla-fotoreporterow-gazety-wyborczej,387008,artykul.html

W tym roku nagrodę Grand Press Photo dla "Gazety Wyborczej" zdobyli:

  • Jędrzej Nowicki - I i II miejsce w kategorii "Fotoreportaż - środowisko". I miejsce za fotoreportaż o Ende Gelande, ruchu założonym przez niemieckich aktywistów ekologicznych oraz II miejsce za fotoreportaż z kopalni odkrywkowej w okolicach Konina
  • Anna Lewańska - I miejsce w kategorii "Zdjęcia pojedyncze - ludzie" za fotografie 90-letniej pani Anny, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej Welonki. Panie pływają we własnoręcznie uszytych czepkach.
  • Tomasz Kaczor (niezwiązany na stałe z "Wyborczą") - I miejsce w kategorii "Zdjęcia pojedyncze - portret" za zdjęcie Ewy, 15-letniej Ormianki, która obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Zdjęcie ilustrowało tekst Doroty Borodaj z "Dużego Formatu" "Dzieci śpią ze strachu. Co roku ponad 100 dzieci uchodźców zapada w śpiączkę". Za tę fotografię Tomasz Kaczor zdobył też pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w ramach konkursu World Press Photo 2020.
  • Katarzyna Piechowicz (niezwiązana na stałe z "Wyborczą") - I miejsce w kategorii "Fotoreportaż - życie codzienne". Fotoreportaż powstał w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością. Materiał Katarzyny Piechowicz znalazł się też w gronie finalistów Nagrody im.Krzysztofa Millera przyznawanej przez "Gazetę Wyborczą".
  • Jakub Porzycki - II miejsce w kategorii "Fotoreportaż - kultura i rozrywka" za fotoreportaż o ortodoksyjnych Żydach z różnych zakątków świata, którzy przyjeżdżają do Lelowa na Śląsku, do grobu Cadyka Dawida Bidermana.
  • Mateusz Skwarczek - III miejsce w kategorii "Zdjęcia pojedyncze - portret" za fotografię Marka i Michała Koterskich dla magazynu "Logo".

Nagrodę główną Grand Press Photo 2020 zdobył Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego". Zdjęciem roku jest fotografia lekarki z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów w czasie pandemii koronawirusa. Zdjęcie zajęło również pierwsze miejsce w kategorii "Zdjęcia pojedyncze - wydarzenia"

Wszystkie nagrodzone Grand Press Photo 2020 fotografie można oglądać na Wyborcza.pl.

Jurorami, którzy obradowali przez trzy dni w formie wideokonferencji, byli w tym roku: Pieter Ten Hoopen (Agencja VU/Civilian Act; przewodniczący), Beata Łyżwa-Sokół (szefowa działu Foto w "Gazecie Wyborczej"), Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters) oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Laureaci nagród Grand Press Photo 2020 zostali ogłoszeni w środę, 13 maja podczas internetowej gali, w której trakcie organizatorzy łączyli się z nominowanymi, laureatami, jurorami oraz partnerami wydarzenia.

W 2020 r. do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 5273 zdjęć. Jury XVI edycji Grand Press Photo do finału nominowało 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży i 4 projekty dokumentalne. Nominacje otrzymało w sumie 8 fotografów "Gazety Wyborczej" oraz 2 fotoreporterów, którzy zrobili zdjęcia dla "Dużego Formatu".

W zeszłorocznej edycji nagroda za zdjęcie roku trafiła do fotoreportera "Gazety Wyborczej" Sławomira Kamińskiego. Jury nagrodziło wówczas jego fotografię z protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

"Dla fotoreporterów GW" czy dla "fotoreporterów współpracujących z GW"?

avatar użytkownika
,

A jaka jest Twoim zdaniem różnica?  

,

Uwaga będę strzelał - podstawa prawna współpracy.
  

avatar użytkownika
,

Określenie "fotoreporterów Gazety Wyborczej" nie przesądza o żadnej formie współpracy - w ten sposób można nazwać zarówno pracowników etatowych jak i freelancerów współpracujących z redakcją.  

,

Dokładnie tak.
I można mieć f.... w na umowie zlecenie, ale jak przyjdzie nagroda to chwalić się, że są z GW.
  

avatar użytkownika
,

Jeżeli nagrodzona praca wykonana była w ramach umowy z Gazetą Wyborczą, to powiedzenie że nagrodzono fotoreportera Gazety Wyborczej jest oczywiste, prawdziwe i precyzyjne. Forma umowy nie ma tu żadnego znaczenia. Podobnie o dentyście z którego usług korzystasz mówisz "mój dentysta", chociaż nie zatrudniasz go na etat.  

,

W języku potocznym tak.
W przypadku nagród jednak takie potoczne wyrażenie może wprowadzać w błąd.
  

avatar użytkownika
,

Dla każdego, kto ma elementarne pojęcie o funkcjonowaniu dzisiejszych mediów jest całkowicie oczywiste, że zdecydowana większość fotoreporterów współpracuje z redakcjami bardziej lub mniej dorywczo, na zasadzie umowy o dzieło. Takie wątpliwości można by mieć 100 lat temu, ale nie dzisiaj, gdy etat dla fotografa w gazecie jest kompletnym anachronizmem.  

,

Sądzę, że wątpię.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś tak sobie tłumaczył rzeczywistość.
  

avatar użytkownika
,

Wątpić ludzka rzecz - wątpliwości to cenne narzędzie poznawcze pozwalające nam zorientować się, że mamy deficyt wiedzy na dany temat i że w związku z tym należy zachować ostrożność wydając w tej sprawie sądy. To przejaw zdrowego rozsądku - brawo!  

,

Sądzę, że wątpię, ponieważ język polski ma dwa słowa - pracownik i współpracownik.
Oznaczają one dwa różne stany prawne.

Z tym, że chwalić się nagrodą dla współpracownika jest gorzej, bo wysyła się w świat informację, że tenże jest w zasadzie do wzięcia...
  

avatar użytkownika
,

Trudno nam komentować Twoje fantazje. W tekście nie pada słowo "pracownik".  

,

Pada sformułowanie - fotoreporter Gazety Wyborczej.
Tak można określić wyłącznie kogoś, kto PRACUJE w GW na umowę o pracę.
Jeśli ktoś tylko współpracuje, niewyłącznie, to określenie jest nadużyciem.

Powinieneś to rozumieć, dlatego dziwi mnie niezmiernie, że nie rozumiesz, albo, niedajborze, udajesz idiotę.

  

avatar użytkownika
,

Nie ma żadnej normy ani językowej ani zwyczajowej która potwierdzałaby to co mówisz - w ten sposób określa się księgową która pracuje dla firmy nawet w zewnętrznej firmie ("muszę zapytać naszą księgową") i w ten sam sposób można określić każdego kto pracuje na rzecz firmy czy redakcji - forma zatrudnienia jest bez znaczenia.  

,

A jednak ludzie doskonale rozróżniają współpracę i pracę.

  

avatar użytkownika
,

Słusznie - dlatego właśnie można było bez obaw użyć tego określenia.  

,

Nie można było.  

avatar użytkownika
,

Nie mamy informacji aby ktokolwiek poza Tobą miał z tym jakiś problem.  

,

Może trzeba poprosić o wypowiedź tych fotoreporterów, których jednym celnym zdaniem zostali zawłaszczeni przez GW.
Niech pokażą umowy na jakich pracują...

Ale wtedy może wybić szambo.
  

avatar użytkownika
,

Poproś - zapytaj czy wiedzą że w kontekście zdjęć wykonanych dla Gazety Wyborczej zostali nazwani "fotoreporterami Gazety Wyborczej" - i czy to ich bulwersuje...  

,

Oczekujesz, że ci ludzie, dla zaspokojenia Twojej potrzeby, będą ryzykować utratę, nawet jeśli niestabilnego, źródła dochodów?
  

avatar użytkownika
,

Oddalasz się w krainę całkowitej fantazji. W jaki sposób fotoreporterzy Gazety Wyborczej mieliby stracić przez nas źródło dochodu?  

Najnowsze w tym dziale

Radio Złote Przeboje znów połączy słuchaczy na święta
Już od najbliższego poniedziałku, 30 listopada br. aż do świąt Bożego Narodzenia słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli sprawić niespodziankę swoim bliskim. Kolejna edycja akcji "Radio Złote Przeboje łączy ludzi na święta" pozwoli im przekazać na antenie życzenia świąteczne oraz podarować wskazanej osobie choinkę.
Harbingers i Arskom Sport Brokers prezentują e-booka „Youtube #Gamechanger sportu
E-book „YouTube – #GameChanger sportu. Success Story Kanału Sportowego… i nie tylko!” ujrzał światło dzienne. Publikacja powstała z inicjatywy dwóch agencji – marketingu sportowego Arskom Sport Brokers oraz digital marketingu Harbingers. E-book pokazuje, jaką ewolucję przeszły branże marketingu i mediów sportowych od momentu, gdy przeniosły swoje działania do social...
Zestawienie Youtube Ads Leaderboard w październiku 2020
Gang Fajniaków po raz kolejny znalazł się na szczycie zestawienia YouTube Ads Leaderboard. W październiku reklama akcji lojalnościowej Biedronki wyprzedziła spoty x-kom, Xiaomi Polska, Samsung Polska i Allegro. Wcześniej wideo związane z Gangiem Fajniaków zwyciężyło w sierpniowym zestawieniu, we wrześniu także uplasowało się na podium.
Po trzech kwartałach 2020 r. Grupa Kapitałowa PMPG Polskie Media S.A. wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 2,32 mln zł.  Jest on wyższy o ponad 2 mln zł (+685%) w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przychody z reklamy w Internecie wzrosły o +53%.
Branża filmowa i telewizyjna przechodzi na zdalną produkcję
Restrykcje pandemiczne odcisnęły piętno na branży produkcji telewizyjnej. W związku z wymuszeniem ograniczenia kontaktów międzyludzkich konieczne stało się wdrożenie nowego modelu pracy. Z pomocą przyszły technologie zdalnej komunikacji umożliwiające zredukowanie liczby osób obsługujących plany filmowe, konferencje oraz widowiska sportowe. Zdalny model realizacji...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764