logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Grand Press Photo 2020: Nagrody dla fotoreporterów Gazety Wyborczej

  PR 14.05.2020, przeczytano 363 razy

Fotoreportaż o ruchu ekologicznym Jędrzeja Nowickiego, fotografia 90-letniej pływaczki autorstwa Anny Lewańskiej, zdjęcia z domu dla seniorów Katarzyny Piechowicz oraz portret 15-letniej Ormianki Tomasza Kaczora - te materiały fotoreporterów "Gazety Wyborczej" zdobyły pierwsze nagrody w swoich kategoriach w tegorocznym Grand Press Photo. Oprócz tego do fotoreporterów dziennika powędrowały 3 nagrody za drugie i trzecie miejsca. Laureatów najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce poznaliśmy w środę, 13 maja 2020 r. podczas internetowej gali. Wszystkie zdjęcia nagrodzone w Grand Press Photo 2020 można już oglądać na Wyborcza.pl.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/grand-press-photo-2020%3A-nagrody-dla-fotoreporterow-gazety-wyborczej,387008,artykul.html

W tym roku nagrodę Grand Press Photo dla "Gazety Wyborczej" zdobyli:

  • Jędrzej Nowicki - I i II miejsce w kategorii "Fotoreportaż - środowisko". I miejsce za fotoreportaż o Ende Gelande, ruchu założonym przez niemieckich aktywistów ekologicznych oraz II miejsce za fotoreportaż z kopalni odkrywkowej w okolicach Konina
  • Anna Lewańska - I miejsce w kategorii "Zdjęcia pojedyncze - ludzie" za fotografie 90-letniej pani Anny, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej Welonki. Panie pływają we własnoręcznie uszytych czepkach.
  • Tomasz Kaczor (niezwiązany na stałe z "Wyborczą") - I miejsce w kategorii "Zdjęcia pojedyncze - portret" za zdjęcie Ewy, 15-letniej Ormianki, która obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Zdjęcie ilustrowało tekst Doroty Borodaj z "Dużego Formatu" "Dzieci śpią ze strachu. Co roku ponad 100 dzieci uchodźców zapada w śpiączkę". Za tę fotografię Tomasz Kaczor zdobył też pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w ramach konkursu World Press Photo 2020.
  • Katarzyna Piechowicz (niezwiązana na stałe z "Wyborczą") - I miejsce w kategorii "Fotoreportaż - życie codzienne". Fotoreportaż powstał w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością. Materiał Katarzyny Piechowicz znalazł się też w gronie finalistów Nagrody im.Krzysztofa Millera przyznawanej przez "Gazetę Wyborczą".
  • Jakub Porzycki - II miejsce w kategorii "Fotoreportaż - kultura i rozrywka" za fotoreportaż o ortodoksyjnych Żydach z różnych zakątków świata, którzy przyjeżdżają do Lelowa na Śląsku, do grobu Cadyka Dawida Bidermana.
  • Mateusz Skwarczek - III miejsce w kategorii "Zdjęcia pojedyncze - portret" za fotografię Marka i Michała Koterskich dla magazynu "Logo".

Nagrodę główną Grand Press Photo 2020 zdobył Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego". Zdjęciem roku jest fotografia lekarki z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów w czasie pandemii koronawirusa. Zdjęcie zajęło również pierwsze miejsce w kategorii "Zdjęcia pojedyncze - wydarzenia"

Wszystkie nagrodzone Grand Press Photo 2020 fotografie można oglądać na Wyborcza.pl.

Jurorami, którzy obradowali przez trzy dni w formie wideokonferencji, byli w tym roku: Pieter Ten Hoopen (Agencja VU/Civilian Act; przewodniczący), Beata Łyżwa-Sokół (szefowa działu Foto w "Gazecie Wyborczej"), Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters) oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Laureaci nagród Grand Press Photo 2020 zostali ogłoszeni w środę, 13 maja podczas internetowej gali, w której trakcie organizatorzy łączyli się z nominowanymi, laureatami, jurorami oraz partnerami wydarzenia.

W 2020 r. do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 5273 zdjęć. Jury XVI edycji Grand Press Photo do finału nominowało 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży i 4 projekty dokumentalne. Nominacje otrzymało w sumie 8 fotografów "Gazety Wyborczej" oraz 2 fotoreporterów, którzy zrobili zdjęcia dla "Dużego Formatu".

W zeszłorocznej edycji nagroda za zdjęcie roku trafiła do fotoreportera "Gazety Wyborczej" Sławomira Kamińskiego. Jury nagrodziło wówczas jego fotografię z protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

"Dla fotoreporterów GW" czy dla "fotoreporterów współpracujących z GW"?

avatar użytkownika
,

A jaka jest Twoim zdaniem różnica?  

avatar użytkownika
,

Uwaga będę strzelał - podstawa prawna współpracy.
  

avatar użytkownika
,

Określenie "fotoreporterów Gazety Wyborczej" nie przesądza o żadnej formie współpracy - w ten sposób można nazwać zarówno pracowników etatowych jak i freelancerów współpracujących z redakcją.  

avatar użytkownika
,

Dokładnie tak.
I można mieć f.... w na umowie zlecenie, ale jak przyjdzie nagroda to chwalić się, że są z GW.
  

avatar użytkownika
,

Jeżeli nagrodzona praca wykonana była w ramach umowy z Gazetą Wyborczą, to powiedzenie że nagrodzono fotoreportera Gazety Wyborczej jest oczywiste, prawdziwe i precyzyjne. Forma umowy nie ma tu żadnego znaczenia. Podobnie o dentyście z którego usług korzystasz mówisz "mój dentysta", chociaż nie zatrudniasz go na etat.  

avatar użytkownika
,

W języku potocznym tak.
W przypadku nagród jednak takie potoczne wyrażenie może wprowadzać w błąd.
  

avatar użytkownika
,

Dla każdego, kto ma elementarne pojęcie o funkcjonowaniu dzisiejszych mediów jest całkowicie oczywiste, że zdecydowana większość fotoreporterów współpracuje z redakcjami bardziej lub mniej dorywczo, na zasadzie umowy o dzieło. Takie wątpliwości można by mieć 100 lat temu, ale nie dzisiaj, gdy etat dla fotografa w gazecie jest kompletnym anachronizmem.  

avatar użytkownika
,

Sądzę, że wątpię.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś tak sobie tłumaczył rzeczywistość.
  

avatar użytkownika
,

Wątpić ludzka rzecz - wątpliwości to cenne narzędzie poznawcze pozwalające nam zorientować się, że mamy deficyt wiedzy na dany temat i że w związku z tym należy zachować ostrożność wydając w tej sprawie sądy. To przejaw zdrowego rozsądku - brawo!  

avatar użytkownika
,

Sądzę, że wątpię, ponieważ język polski ma dwa słowa - pracownik i współpracownik.
Oznaczają one dwa różne stany prawne.

Z tym, że chwalić się nagrodą dla współpracownika jest gorzej, bo wysyła się w świat informację, że tenże jest w zasadzie do wzięcia...
  

avatar użytkownika
,

Trudno nam komentować Twoje fantazje. W tekście nie pada słowo "pracownik".  

avatar użytkownika
,

Pada sformułowanie - fotoreporter Gazety Wyborczej.
Tak można określić wyłącznie kogoś, kto PRACUJE w GW na umowę o pracę.
Jeśli ktoś tylko współpracuje, niewyłącznie, to określenie jest nadużyciem.

Powinieneś to rozumieć, dlatego dziwi mnie niezmiernie, że nie rozumiesz, albo, niedajborze, udajesz idiotę.

  

avatar użytkownika
,

Nie ma żadnej normy ani językowej ani zwyczajowej która potwierdzałaby to co mówisz - w ten sposób określa się księgową która pracuje dla firmy nawet w zewnętrznej firmie ("muszę zapytać naszą księgową") i w ten sam sposób można określić każdego kto pracuje na rzecz firmy czy redakcji - forma zatrudnienia jest bez znaczenia.  

avatar użytkownika
,

A jednak ludzie doskonale rozróżniają współpracę i pracę.

  

avatar użytkownika
,

Słusznie - dlatego właśnie można było bez obaw użyć tego określenia.  

avatar użytkownika
,

Nie można było.  

Najnowsze w tym dziale

Już po raz 15. "Gazeta Wyborcza" wspólnie z Toyotą z okazji Dnia Dziecka przekaże pieniądze na szczytny cel. W poniedziałek, 1 czerwca br. wydanie "Wyborczej" ukaże się ze specjalną reklamą Toyoty, z której dochód pomoże podopiecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w Rabce-Zdroju. Działania wspierać będą autopromocja oraz...
 „Czarna księga PIS. Niszczenie Trójki” – magazyn Gazety Wyborczej
W piątek, 29 maja br. wraz „Gazetą Wyborczą” ukaże się dodatek „Niszczenie Trójki” – kolejna odsłona „Czarnej księgi PIS”, cyklu podsumowującego i komentującego działania partii rządzącej. W wydaniu będzie można przeczytać m.in. o kulisach aktualnych wydarzeń w Programie Trzecim Polskiego Radia i powodach, dla których z jej anteny znikają kultowe audycje czy...
25 maja stanowisko Digital Brand Managera w PMPG Polskie Media S.A. objął Marcin Gugała.  W tej roli będzie odpowiadał m.in. za wzrost liczby użytkowników serwisów wprost, ich zaangażowania i konwersji do bazy użytkowników treści płatnych.
Narzędzie wypracowane przez specjalistów z hyperCREW będzie analizować dane użytkowników mediów społecznościowych i wyciągać wnioski z ich aktywności. Ma służyć marketerom i agencjom do lepszego profilowania przekazów marketingowych i zwiększania ich efektywności. Fundusz Czysta3.vc właśnie zainwestował w jego rozwój milion złotych.
Wyniki finansowe Grupy Agora w 1. kwartale 2020r.
W 1. kwartale 2020 r. wpływy reklamowe Grupy Agora rosły szybciej niż na rynku, a przychody ze sprzedaży wydawnictw zwiększyły się m.in. dzięki intensywnie rozwijającej się prenumeracie cyfrowej „Gazety Wyborczej”. Działalność internetowa1, prasowa i radiowa Grupy odnotowały poprawę wyników, a oferty subskrypcyjne Wyborcza.pl i TOK FM osiągnęły...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764