logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Granpak inwestuje w technologię Koenig & Bauer

  PR 18.02.2020, przeczytano 504 razy
ilustracjastrzałka

W drukarni Granpak z Andrychowa od niedawna pracuje nowa, pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa Rapida 106-6+L. To trzecie już rozwiązanie marki Koenig & Bauer dostarczone na przestrzeni ostatnich kilku lat do tego prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa. Maszyna stanowi część projektu inwestycyjnego firmy Granpak, realizowanego pod nazwą  „Innowacyjne opakowanie kartonowe o unikalnych cechach konstrukcyjnych i użytkowych”. Zakup został częściowo sfinansowany ze środków w unijnych w ramach „Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/granpak-inwestuje-w-technologie-koenig-and-bauer,385736,artykul.html

Nowe projekty, nowe inwestycje

- Zakup maszyny Rapida 106, trzeciego już rozwiązania Koenig & Bauer, wiązał się z jednej strony z koniecznością zwiększenia mocy produkcyjnych, wymuszonych przez szybki wzrost przedsiębiorstwa, z drugiej zaś – z kompleksowym projektem, uwzględniającym wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań opakowaniowych, bazujących na kartonie – mówi Mariusz Korczak, jeden ze współwłaścicieli drukarni Granpak. – Zaawansowana maszyna w formacie B1 była tu niezbędna, gdyż umożliwia ona nie tylko wysokiej jakości 6-kolorowy zadruk wraz z uszlachetnianiem inline (również typu drip-off), ale też szybkie suszenie oraz realizację – m.in. dzięki technologii UV – zupełnie nowych zleceń. Stanowi ona część kompletnej linii do produkcji opakowań kartonowych, które są podstawą naszego asortymentu.

- Granpak specjalizuje się w produkcji opakowań niemal od początku istnienia, tj. od 2001 roku – dodaje Ryszard Marczak, drugi ze współwłaścicieli drukarni. – Zaczynaliśmy od opakowań na obuwie, by wkrótce rozszerzyć asortyment o produkty skierowane do branż kosmetycznej, ogrodniczej, tytoniowej, zabawkarskiej, spożywczej itd. Sukcesywnie zwiększamy też udział eksportu w naszej produkcji. Trend wzrostowy został potwierdzony przyznaniem naszej firmie wyróżnienia Diamenty Forbesa za rok 2019.

Granpak stale inwestuje w nowe rozwiązania technologiczne, także w zakresie drukowania. Od 2014 ściśle współpracuje w tym zakresie z firmą Koenig & Bauer, kiedy to rozpoczęła tu pracę pełnoformatowa maszyna Rapida 105-6+ L ALV2. Dwa lata później, w związku z uruchomieniem linii produkcyjnej w formacie B0, dołączyła do niej wielkoformatowa Rapida 145-5+L ALV3. Dostarczona w ub.r. nowa Rapida 106-6+L jest zatem trzecim – w ciągu zaledwie sześciu lat – rozwiązaniem marki Koenig & Bauer w tym zakładzie poligraficznym.

„Więcej niż drukarnia”

Mariusz Korczak podkreśla: - Wszystkie nasze działania i inwestycje mają swój cel nadrzędny: bycie nie tylko drukarnią, ale też partnerem i doradcą dla naszych klientów w zakresie oferowanych im opakowań i innych produktów z zastosowaniem kartonu. Po ubiegłorocznych zakupach możemy pochwalić się najnowocześniejszym parkiem sprzętowym w Polsce południowej, dedykowanym produkcji opakowań w technice offsetowej. Pracuje on w dwóch zakładach, w tym w oddanej również w 2019 r. do użytku nowej hali produkcyjno-magazynowej, która powiększyła łączną powierzchnię produkcyjną do 8000 m2. Technologicznie zaawansowany sprzęt to podstawa naszego sukcesu rynkowego, obok odpowiednio opracowanej strategii rozwoju całej firmy (uwzględniającej zmieniające się trendy rynkowe), wysoko wykwalifikowanej i wyspecjalizowanej kadry i bogatego know-how, bazującego na niemal 20-letnich doświadczeniach rynkowych.

Poza usługami w zakresie drukowania i przetwarzania opakowań, Granpak dysponuje też profesjonalnym działem graficzno-konstrukcyjnym, wraz z niezbędnym zapleczem technicznym.

- Powstał on w odpowiedzi na oczekiwania klientów, którzy poszukują nowych pomysłów na opakowania, my zaś pomagamy im w tym wprowadzając do oferty nowe rozwiązania konstrukcyjne – mówi Mariusz Korczak. – W tym kontekście nasza najnowsza inwestycja to odpowiedź na proekologiczne trendy w skali globalnej, gdzie w równym stopniu co ergonomia, liczy się przyjazność dla środowiska.

Kierunek: ekologia

- W ubiegłym roku, w wyniku wdrożonych prac badawczo-rozwojowych, zrealizowaliśmy projekt unijny, wprowadzając do oferty innowacyjne opakowanie, charakteryzujące się całkowitą biodegradowalnością, zoptymalizowanym kosztem produkcji, ergonomią w użytkowaniu oraz dłuższą żywotnością. Innowacyjny sposób jego wykonania to z jednej strony przykład uproszczenia procesu konstrukcyjnego, a co się z tym wiąże – optymalizującego koszty produkcji, z drugiej zaś – proekologicznego podejścia. To oryginalne rozwiązanie zostało przez nas zgłoszone do ochrony patentowej (wraz z rozszerzeniem europejskim). Kolejnym odpowiadającym na najnowsze zapotrzebowanie rynku produktem firmy Granpak jest specjalnej konstrukcji tacka. „Tu innowacyjność oraz proekologiczność polegają na odpowiednim połączeniu warstw papieru i folii, pozwalającym na łatwe oddzielenie tych materiałów w procesie utylizacji – dodaje Ryszard Marczak.

Koenig & Bauer po raz trzeci

Zakup maszyny Rapida 106-6+L, dedykowany m.in. wyżej wymienionym rozwiązaniom, został rozstrzygnięty w ramach postępowania ofertowego. Jak podkreśla kierownictwo drukarni Granpak, to właśnie rozwiązanie marki Koenig & Bauer w największym stopniu spełniło proceduralne wymogi pod względem parametrów technicznych i cenowych. W związku z planami wprowadzenia na rynek opakowań ECO maszyna musiała oferować szereg zaawansowanych funkcji, zapewniających wydajną, hybrydową produkcję o najwyższej jakości. Na jej wyposażenie składają się: pakiet High-Speed umożliwiający drukowanie z prędkością do 20 tys. ark./h; pakiet CX do zadruku sztywnych surowców o grubości maksymalnej 1,2 mm; automatyczny non-stop na samonakładaku i wykładaniu (maszyna została podniesiona o 450 mm); system mycia CleanTronic Multi; kałamarze o specjalnym powleczeniu, umożliwiające szybkie mycie – EasyClean; system kamer wideo do kontroli biegu arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu. Podobnie jak dwie wcześniejsze maszyny z serii Rapida pracujące w drukarni Granpak, także nowo zakupiona posiada rozbudowaną technikę kontrolno-pomiarową, na którą składają się: ErgoTronic ColorControl z funkcją Lab, QualiTronic PDFCheck i systemem raportowania QualityPass oraz QualiTronic PDF Pile View – system zapisu błędów z produkcji.

Mariusz Korczak mówi: - W związku z naszymi planami, związanymi z wprowadzaniem na rynek wysokojakościowych opakowań, tak bogate wyposażenie kontrolno-pomiarowe było niezbędne. Pomaga nam ono w utrzymaniu reżimu technologicznego w kontekście kontroli i utrzymania kolorystyki oraz umożliwia raportowanie przebiegu całej produkcji. Dzięki temu zarówno my jak i klienci mamy pewność, że zamówione przez nich prace spełniają najwyższe standardy. Posiadanie tak bogatej konfiguracji stanowi dla nas dużą przewagę konkurencyjną.

Partnerska współpraca

Ryszard Marczak wskazuje na jeszcze jeden aspekt wieloletniej współpracy z Koenig & Bauer:

- Poza atutami technologicznymi i wysoką jakością produkcji realizowanej w maszynach Rapida, oczekujemy od dostawców partnerskiego podejścia, także w ramach świadczonej przez nich opieki posprzedażowej. Tę oceniamy bardzo dobrze, a szczególnie ciekawym rozwiązaniem Koenig & Bauer, ułatwiającym nam pracę jest zdalny serwis maszyn, świadczony całodobowo przez centralę firmy w Radebeul.

Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE) podsumowuje: - Cieszymy się z dostarczenia trzeciej już maszyny z serii Rapida do drukarni Granpak oraz z faktu, że to właśnie oferta Koenig & Bauer w największym stopniu spełniła warunki przetargowe. W rezultacie ta prężnie rozwijająca się, rdzennie polska firma, specjalizująca się w opakowaniach kartonowych, w obszarze druku offsetowego w 100% bazuje na naszych rozwiązaniach. Miło nam również, że jej kierownictwo ceni sobie współpracę z nami jako dostawcą maszyn, ale też partnerem i doradcą. Z satysfakcją obserwujemy rozwój tej drukarni, także w kontekście wprowadzania na rynek nowych, innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że zapewnią jej one dalszy, dynamiczny rozwój, zarówno na rynku Polski, jak i poza jej granicami.

ilustracjastrzałka

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Nowy Docucutter DC-618 Duplo – dwukrotnie szybszy czas realizacji zleceń
Firma Duplo poinformowała - podczas specjalnej transmisji on-line - o wprowadzeniu do swojej oferty nowego, w pełni automatycznego, wielozadaniowego urządzenia do wykańczania – Docucutter DC-618. To – jak podaje producent - dwukrotnie szybszy następca popularnego modelu DC-616Pro, a także prędkościowo zbliżony do wysokoprodukcyjnego modelu DC-646iPro - oba cieszą się...
W marcu opublikowany został nowy katalog materiałów opakowaniowych i produktów higienicznych. Katalog prezentuje stałą ofertę produktów Packaging, dostarcza najważniejszych informacji o materiałach i maszynach opakowaniowych. Znajdziesz w nim również porady ekspertów i informuje o usługach Antalis, którymi możesz być zainteresowany.
Przedstawiamy kolejny głos w dyskusji na temat sposobów ratowania polskich przedsiębiorstw i całych branż. Tym razem w imieniu branży poligraficznej głos zabrało Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.
Wyższa cena w wezwaniu na akcje BSC Drukarnia Opakowań
Do 40,5 zł podwyższona została cena oferowana za każdą akcję BSC Drukarnia Opakowań w wezwaniu ogłoszonym przez A&R Carton i Colorpack, spółki należące do grupy AR Packaging. Inwestorzy mogą zapisywać się na sprzedaż akcji w wezwaniu do 26 marca br.
MM Druk Serwis od swojego dostawcy otrzymał krzepiające informacje, dotyczące epidemii COVID-19 w Chinach.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764