logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Identyfikacja wizualna: Jak nas widzą?

   13.03.2003, przeczytano 17675 razy

Każda nowoczesna firma powinna mieć precyzyjnie określoną tożsamość oraz poprawnie wdrożony system identyfikacji wizualnej. Niesie to za sobą wymierne korzyści. Jakość plastyczna oznakowania wzbudza zaufanie do firmy u klientów i kontrahentów, a czytelność elementów tożsamości wizualnej i ich charakterystyczne cechy odwzorowują się bezpośrednio w efektach akcji promocyjno -reklamowych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/identyfikacja-wizualna%3A-jak-nas-widza,1527,artykul.html

System tożsamości

Dobrze skonstruowany system tożsamości to system otwarty, którego gwarantuje możliwość płynnego rozbudowania go wraz ze wzrostem i rozwojem firmy. Powinien on charakteryzować się trzema podstawowymi cechami: charakterystycznym i niepowtarzalnym wizerunkiem na rynku, czytelnymi i zrozumiałymi sposobami komunikowania się firmy z klientami, wyróżnieniem od konkurencji. Wobec coraz silniejszej konkurencji prawidłowe zarządzanie systemem tożsamości jest bardzo ważnym elementem aktywnego uczestnictwa firm na rynku. Wówczas bowiem wszelkie działania związane z marketingiem stają się widoczne i czytelne dla wszystkich klientów firmy. Łatwo zauważa się te organizacje, które sprawnie i konsekwentnie używają swojej tożsamości jako narzędzia marketingu i komunikacji, i dla każdego jest oczywiste, jaką działalnością się zajmują i co odróżniaj je od konkurentów. Tożsamość można zdefiniować jako postępowe i aktywne zarządzanie najważniejszymi aktywami firmy, tworzenie informacji o tym, czym jest firma i dokąd zmierza oraz co wyróżnia ją od innych organizacji o tym samym profilu działalności. Pojęcia tożsamości jest więc bardzo ogólne obejmuje ono zarówno wizerunek przedsiębiorstwa, jak i niematerialne korzyści płynące ze stosowania określonego image. Firmy muszą być spowite odpowiednią aurą. Tylko w taki sposób mogą stworzyć swoją markę i tożsamość oraz stać się niepodrabialnymi.

Identyfikacja wizualna

Często po opracowaniu i wdrożeniu systemu identyfikacji wizualnej firmy urastają do rangi symbolu. Tożsamość wizualna przedsiębiorstw objawia się we wszystkich formach komunikacji od biletów wizytowych, etykiet i katalogów, po reklamy i oznakowania obiektów architektonicznych należących do firmy. Podstawą tworzenia wyglądu, komunikacji i kultury przedsiębiorstwa są następujące wzorcowe elementy symboliczne: nazwa firmowa, znak graficzny i logotyp, kolory firmowe, formy graficzne. Każde miejsce, w którym świadczone są usługi, musi mieć czytelne, charakterystyczne i w estetyczny sposób wykonane oznakowanie. Jego zadaniem jest wysłanie do klientów komunikatów mówiących: "Tu jest ten sklep, którego szukasz!" czy też "Zobacz, wszędzie jest mnóstwo banków, ale nasz jest wyjątkowy, wejdź!" Innymi słowy, chodzi o przyciągniecie uwagi przechodniów.

Dostrzec logo

W przypadku, kiedy jakaś instytucja dysponuje siecią placówek, sprawą niesłychanie istotną staje się ujednolicenie oznakowania budynków. Jeżeli w świadomości społecznej utrwali się symbol - logo, to w chwili, gdy zostanie on dostrzeżony pośród wielu innych, nastąpi automatyczne powiązania z organizacją, która go posiada. Jednak aby tak się stało, wszystkie symbole danej instytucji muszą wyglądać identycznie, ponieważ jakiekolwiek odstępstwa od symboliki podstawowej mogą powodować zakłócenia przekazu informacyjnego. Klienci mogą nie kojarzyć danej placówki z siecią, którą dobrze znają. Co więcej, ujednoliceniu muszą być poddane nie tylko zasady konstrukcji elementów, ale również ich lokalizacja na budynkach, parkingach etc. Oznakowanie budynków spełnia jeszcze jedną funkcję: jest narzędziem budowy marki. Można to wytłumaczyć prostym przykładem. Wszystkie placówki PKO Banku Polskiego znajdują się wzdłuż głównych ulic Warszawy mają czytelne, dające się dostrzec z dużej odległości elementy oznakowania. Ich zadaniem jest, oczywiście, wskazanie, gdzie znajdują się oddziały banku, ale jednocześnie wysyłanie komunikatu: "PKO Bank Polski jest silnym, powszechnym i łatwo dostępnym bankiem". Załóżmy, ż ktoś podróżuje samochodem od Placu Konstytucji do Placu Wilsona (czyli, mówiąc ogólnie, wzdłuż północnej osi Warszawy), zobaczy wtedy powtarzające się co kilka set metrów symbole PKO BP. Do świadomości tej osoby trafi przekaz mówiący o zakresie występowania i sile marki banku. Zalety silnej marki to zapewnienie przewagi nad konkurencją, niepodważalna pozycja na rynku, posiadanie stałej, lojalnej grupy klientów. Jednakże aby oznakowanie spełniało tę drugą, ważniejszą funkcję, musi być ono jednolite pod wszystkimi względami w każdym oddziale banku na terenie kraju.

Źródło: COBRA - wortal wiedzy o marce
fotografia: CODES


avatar użytkownika
+ +

Tekst opublikował użytkownik: cobra

(COBRA - wortal wiedzy o marce)

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

8 najnowszych trendów marketingowych, które warto poznać
Rozwijające się technologie zmieniają marketing, w konsekwencji strategie muszą równie szybko dostosowywać się do nowych realiów rynku. Jednym z najnowszych trendów wykorzystywanych przez firmy w analityce marketingowej jest oprogramowanie do uczenia maszynowego, które przewiduje szanse, trendy i problemy, jeszcze zanim się pojawią.  Zapewnia ono...
Branża FinTech, czyli technologie finansowe z każdym rokiem rośnie w siłę. Światowy sektor fintech wart jest już ponad 187 miliardów dolarów, a wartość całego rynku finansowego na świecie w 2022 roku szacuje się na ponad 26,5 bilionów dolarów. Ważnym czynnikiem rozwoju branży jest jej integracja i wspólne inicjatywy na przykład banków i...
Ulotki na papierach fakturowanych i powlekanych: druk na trudnych podłożach
Wyjątkowe podłoża, cienkie i grube arkusze, papier powlekany albo eleganckie papiery fakturowane - tego typu materiały sprawiają trudność niejednej drukarni. Jak sprawnie drukować na trudnych podłożach? Czy nowoczesne maszyny są przygotowane do zadań specjalnych?
Sprzedaż online w dobie koronawirusa: szanse i błędy
Obecność firmy w internecie to nie tylko dodatek do dotychczasowej działalności prowadzonej w tradycyjnym modelu sprzedaży. Sprzedaż online stała się jedyną opcją dla wielu firm, które chcą zabezpieczyć swój byt w niepewnych czasach.
Content Marketing w czasach zarazy
Według danych AdReport w kwietniu zrealizowano 763 kampanie reklamowe oparte na działaniach contentowych. Było to o 10,8 proc. mniej niż w marcu, kiedy miało miejsce 855 tego typu promocji. Oznacza to, że spadek liczby działań contentowych, wynikający z pandemii koronawirusa, był mniejszy niż w segmencie kampanii display.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764