logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Indywidualna interpretacja podatkowa: parasol ochronny dla podatników

  PR 17.12.2023, przeczytano 494 razy

Podatnicy niejednokrotnie zastanawiają się, czy poprawnie interpretują i stosują przepisy prawa podatkowego. Naprzeciw wychodzi im indywidualna interpretacja prawa podatkowego udzielana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Daje ona podatnikom odpowiedź na pytania, czy zgodnie z prawem skorzystali z ulgi podatkowej lub czy powinni zapłacić podatek, jeśli np. sprzedali właśnie mieszkanie.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/indywidualna-interpretacja-podatkowa%3A-parasol-ochronny-dla-podatnikow,402493,artykul.html

Indywidualna interpretacja podatkowa jest oficjalnym stanowiskiem Dyrektora KIS w konkretnej sprawie przedstawionej przez podatnika. Wniosek o wydanie interpretacji można złożyć w odniesieniu do stanu faktycznego (zdarzeń, które mają lub miały miejsce) lub zdarzeń przyszłych (np. gdy podatnik planuje sprzedać w przyszłości działkę i zastanawia się, czy będzie musiał zapłacić od niej podatek VAT).

Kto i w jaki sposób może złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową?

Z zapytaniem do KIS może wystąpić każdy podatnik. Mogą to być podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółki czy osoby prywatne. Koszt złożenia wniosku to 40 złotych od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wniosek można złożyć w sposób tradycyjny, czyli wysłać pocztą, jak również elektronicznie poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza w ePUAP. W obu przypadkach wniosek musi zawierać szczegółowy opis sprawy, pytanie do Dyrektora KIS, a także stanowisko podatnika i jego uzasadnienie.

Kreator wniosku od Krajowej Administracji Sądowej

W przygotowaniu wniosku o wydanie interpretacji (ORD-IN) pomóc może specjalny kreator udostępniony przez Krajową Administrację Skarbową. Zawiera on wskazówki, które mogą być pomocne przy wypełnianiu formularza. Zapisany i podpisany elektronicznie wniosek można następnie przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski oraz jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym. Istnieje również możliwość wydrukowania zapisanego wniosku ORD-IN i po podpisaniu wysłania go pocztą tradycyjną na adres KIS. Kreator dostępny jest pod adresem: https://ord-in.podatki.gov.pl/.

Odpowiedź KIS i gdzie można się od niej odwołać?

Czas oczekiwania na wydanie indywidualnej interpretacji to trzy miesiące. Dyrektor KIS może uznać stanowisko podatnika za prawidłowe lub je zanegować i przedstawić prawidłową interpretację. Nad wnioskodawcą stosującym się do interpretacji rozciąga się parasol ochronny przed poniesieniem negatywnych konsekwencji. Zasada braku konsekwencji w odniesieniu do stanu faktycznego polega na zwolnieniu z odsetek i odstąpieniu od skutków karno-skarbowych, jeśli organ w postępowaniu zajmie inne stanowisko niż to wyrażone w interpretacji. Jeśli podatnik zwraca się do KIS z zapytaniem o zdarzenie przyszłe, którego skutki wystąpią po wydaniu interpretacji, w takim wypadku również zyskuje ochronę przed zapłatą podatku.

Na stanowisko Dyrektora KIS podatnikowi przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd po rozpatrzeniu sprawy może uchylić postanowienia interpretacji, w takim wypadku w ciągu trzech miesięcy od decyzji Dyrektor KIS ponownie rozpatruje wniosek podatnika.

Indywidualność interpretacji podatkowej

Kluczowe znaczenie ma fakt, że interpretacja wydawana jest w konkretnej sprawie, którą wnioskodawca powinien przedstawić możliwie najrzetelniej. Jeżeli okaże się, że opisany stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe są inne niż we wniosku, wtedy organ podatkowy może zakwestionować moc ochronną interpretacji. Z tego powodu interpretacja jest wiążąca tylko dla podatników, którzy o nią wystąpili. Nie ma możliwości powołania się na odpowiedź Dyrektora KIS na zapytanie innego podatnika, nawet jeśli dana sprawa jest niemal identyczna.

W internecie można znaleźć wiele wyszukiwarek indywidualnych interpretacji. Należy jednak pamiętać, żeby korzystać z nich jedynie poglądowo. Aby mieć pewność, że przepisy stosowane są przez podatnika poprawnie, powinien on zadbać o uzyskanie własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Dyrektor KIS może również odmówić podatnikowi wydania indywidualnej interpretacji, jeżeli stan faktyczny lub wskazane zdarzenie przyszłe są związane z czynnościami polegającymi na unikaniu opodatkowania, lub gdy mogą być uznane za nadużycie prawa.

Piotr Juszczyk
Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Źródło: inFakt

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model...
e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem nowego roku. W przypadku wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia 2025 r. obowiązkowe, jednak obywatele mogą zdecydować, czy i kiedy założą skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Do momentu podjęcia...
MŚP ze spokojem patrzą na nowy rok. Wyjątkiem mikrofirmy
Nowy rok nie zmienił nastawienia przedsiębiorców do otoczenia gospodarczo-politycznego. Odczyt Barometru EFL na I kwartał 2025 jest niemal taki sam jak ostatni ubiegłoroczny pomiar i wyniósł 50,7 pkt. (+0,1 pkt. kwartał do kwartału). W szczególności więcej firm planuje spadek inwestycji niż ich wzrost, mniej firm prognozuje także większą sprzedaż. Eksperci...
Twórczość GenAI - wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także...
W 2024 roku padł kolejny rekord niewypłacalności
W ciągu minionych 12 miesięcy niewypłacalność ogłosiło aż 5 576 polskich przedsiębiorstw. Eksperci z firmy Coface, która co kwartał przygotowuje raport na temat postępowań insolwencyjnych w naszym kraju, podkreślają, że ta rekordowa jak do tej pory liczba jest o 19% wyższa niż w 2023 roku. W jaki sposób prognozowana przez ekonomistów niepewność wpłynie na sytuację...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764