logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Jak drukować na foliach unikając niespodzianek?

   16.10.2007, przeczytano 15906 razy
ilustracjastrzałka
fot. Renxx Garmider

Mając do wyboru kilka folii samoprzylepnych do druku solwentowego z „wyższej półki”, trudno jednoznacznie wskazać najlepszą spośród nich. Każda z nich wymaga innych parametrów druku, które determinowane są przez: grubość folii, rodzaj winylu, papieru podłożowego, typu i przeznaczenia materiału etc.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-drukowac-na-foliach-unikajac-niespodzianek,6232,artykul.html

Jedna folia jest bardziej tolerancyjna, inna wymaga większej uwagi podczas zadrukowania. Kiedyś od pewnego drukarza usłyszałem: „jeśli stosujemy folie z pewnego, wysokiego segmentu, nie sposób powiedzieć, że są lepsze i gorsze materiały. Nie ma złych folii, są tylko nieodpowiednio używane. Niektóre nie wybaczają drukarzowi błędów, inne są mniej wymagające, jednak finalny efekt ich zadruku także bywa niezadowalający.”
Jak zatem drukować dobrej jakości materiały, aby stwarzały jak najmniej niespodzianek podczas zadruku?
Postaram się przekazać kilka wskazówek, które powinny okazać się pomocne, bez względu na to jakiego materiału używamy podczas druku.

 • folia kurczy się lub „faluje” w czasie druku
  Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy, jest nieprecyzyjne ustawienie temperatury na stole grzewczym w stosunku do wymagań folii. Jest to kluczowy element! Generalna zasada brzmi: upewnić się, że winyl otrzymuje wystarczającą temperaturę we wstępnym procesie podgrzewania, co przekłada się na otworzenie porów w polimerach PCW i zapewnia wchłanianie tuszu.

  Gdy temperatura jest za niska, tusz będzie miał tendencję do „rozlewania się” na powierzchni. Jest to szczególnie widoczne przy tuszach eco-solventowych. Z drugiej strony zbyt wysoka temperatura przekłada się na występowanie efektu „warzenia się tuszu” oraz może spowodować „podnoszenie się winylu od papieru podłożowego”. Następstwem drugiego efektu jest „tunelowanie folii” co często dla głowicy jest bardzo niebezpieczne. Pomocna wskazówka to ustawienie temperatury około 5st C poniżej punktu, gdzie zaczyna się delikatny efekt „podnoszenia się folii” – widoczne zazwyczaj już na krawędzi rolki.

  Naturalnie jest to zdeterminowane ploterem drukującym. Niemniej doświadczenie np. z folią Ritrama RiJet 145, wskazują, że ustawienie temperatury pomiędzy 40 z 45st C jest dobrym punktem wyjścia do dalszych analiz. Często znaczenie może mieć również przepustowość druku (prędkość, kolejkowanie). Folie znajdujące się na stole grzewczym przez pewien okres, np. w trakcie przerwy w pracy operatora, mogą podlegać skurczowi spowodowanemu przez nadmierne podgrzanie papieru podkładowego. W tym przypadku rozwiązaniem jest druk na następnym metrze bieżącym.

 • na materiale wystepują „tłuste plamy”
  Najprawdopodobniej są to zlokalizowane powierzchnie migracji plastyfikatorów, co może być naprawione poprzez przeczyszczenie powierzchni materiału za pomocą średniego detergentu jak alkohol izopropylenowy. Dodatkowym rozwiązaniem może być usunięcie zewnętrznego nawoju folii z gilzy i ponowne spróbowanie zadruku, gdyż tylko przy tej części materiału może wystąpić efekt migracji.
  Dodatkowym aspektem, który warto podkreślić, jest transfer zabrudzeń przez samą maszynę drukującą. Znane są przypadki, gdzie ploter wcześniej drukował mocno plastyfikowany baner i plastyfikatory-zabrudzenia były transferowane za pośrednictwem rolek dociskających na nowe medium. Kurz z dłoni również wpływa na pojawiające się „tłuste powierzchnie” na materiale.

 • na zalaminowanym wydruku pojawiają się pęcherze lub folia traci swoje właściwości
  Prawdopodobnie jest to efekt zbyt wczesnego zalaminowania materiału, który winien jeszcze poleżeć w celu odparowania solwentu. Generalna zasada bez względu na rodzaj i typ folii jest taka, aby suszyć zadrukowaną grafikę rozłożoną poziomo na stole w czasie około 48 godzin. Oczywiście praktyka jest inna i często wydruk zaraz po zejściu z maszyny jest laminowany - i tego samego dnia aplikowany na blachę, samochód lub inne miejsce przeznaczenia.

  Takie postępowania blokuje możliwość odparowywania solwentu, powoduje przenikanie wgłąb papieru podłożowego, a na koniec próbę odparowania poprzez położony już laminat. Niestety efektem będzie utrata właściwości kleju, powstawanie pęcherzy pomiędzy folią a laminatem, niejednorodne wybarwienie grafiki itp. Klient sam musi zdecydować, czy ryzyko utraty jakości grafiki (lub wręcz całości zadrukowanego materiału) zrekompensuje sobie poprzez możliwy szybszy czas dostarczenia gotowych wydruków. Często nieodpowiednie postępowanie z materiałem uwidacznia się kilka lub kilkanaście dni po aplikacji.

  Czy można zmniejszyć ryzyko takich sytuacji? Do pewnego stopnia tak, wskazane jest używanie długich stołów grzewczych w celu maksymalnego wysuszenia materiału, stosowanie dodatkowych urządzeń wygrzewających/wysuszających, pominięcie laminacji lub wykonywanie jej jak najpóźniej od momentu zadruku materiału, stosowanie odpowiednich atramentów solwentowych, które wykazują szybszy czas odparowywania związków chemicznych.

 • podczas wycinania zadrukowanej folii pojawia się skurcz materiału
  Jest to problem spotykany w ploterach drukująco-tnących. Zadrukowana grafika, która jest po chwili wycinana, może przejawiać tendencje do skurczu na brzegach. Można to niwelować na kilka sposobów, np. poprzez pozostawianie przy ciętych krawędziach niezadrukowanego materiału lub cięcie grafiki w pewnym odstępie czasowym od zadruku. Można także zastosować, o ile to możliwe. wyższą temperaturę na stole grzewczym, przez co folia szybciej zareaguje skurczem i w momencie cięcia, nie powinna już wykazywać tendencji do dalszej zmiany wymiaru.

  autor: Jarosław Zalesiak, Jet Media
  Autor korzystał z opracowań dyr. technicznego Ritrama Martina Attwooda, doświadczeń drukarzy, sztabu serwisowego oraz własnych


 • avatar użytkownika
  + + + +

  Tekst opublikował użytkownik: Jarosław Zalesiak

  Więcej informacji o użytkowniku

  REKLAMA

  Komentarze

  Zaloguj się i dodaj komentarz

  Najnowsze w tym dziale

  Zawody triathlonowe IRONMAN co roku przyciągają tysiące zawodników i kibiców z całego świata. Choć starty odbywają się w niedzielę, to już od piątku wszyscy zainteresowani gromadzą się w strefie EXPO, czyli przestrzeni wystawowej, gdzie mają możliwość do rozmów i poznania nowości ze świata zdrowia i sportu. To wyjątkowa okazja dla marek do...
  Nie ma nic prostszego niż obniżyć cenę? Nic bardziej mylnego. Oferowanie obniżek to żmudny proces, który powinien być oparty o wcześniejsze zrozumienie potrzeb konsumentów. Są bowiem tacy klienci, którzy na słowo „promocja” odwracają głowę. Sklepy muszą też pamiętać o tym, że jak już przyznają rabat, to muszą ten proces maksymalnie...
  Wielojęzyczność to przyszłość e-commerce i obsługi klienta
  Jak wynika z najnowszych danych W3Tech, w języku angielskim jest obecnie dostępne 61,5% wszystkich treści zawartych w internecie. Jednocześnie angielski jest językiem ojczystym jedynie dla 16,2% populacji świata. Jeśli dodatkowo zestawimy te dane z wynikami niedawnego badania Unbabel, wedle których aż 69% konsumentów na świecie chce, aby marki oferowały im...
  Pokolenie Alfa się rozrasta i ma szansę prześcignąć generację wyżu demograficznego (baby boomers) w swojej liczebności. Co tydzień przybywa ich ponad 2,8 miliona w skali globalnej, a według szacunków do 2025 roku na świecie będzie ich ponad 2 miliardy[1]. Według Michała Giery z Mobiem Polska, już dziś oczy marketerów powinny kierować się w stronę młodego...
  Zwiększanie zasięgów w social mediach bez tworzenia treści
  Nie od dziś wiadomo, że portale społecznościowe są świetnym narzędziem marketingowym do budowania świadomości marki. Coraz częściej firmy inwestują w social media i decydują się na współprace z influencerami, którzy wyznaczają trendy w wirtualnym świecie. Publikowane przez nich treści przynoszą zysk w postaci pożądanego obecnie zasięgu. Wielu...
   
  Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764