Jak powinno się właściwie nanosić folię na lico kasetonu podświetlanego, np. czy należy wycinać idealnie przylegające do siebie elementy grafiki, czy też mają one na siebie nachodzić aby uniknąć prześwitów; jak wkleić literę w odpowiednie miejsce dla niej przeznaczone?
ODPOWIEDŹ: Przyjmuję założenie, że rozmawiamy o foliach kasetonowych. Przygotowując projekt grafiki na kaseton staram się unikać łączenia ze sobą dwóch krawędzi na styk. Często grafikę nakładam na podklejone tło. W takim przypadku należy pamiętać o zmniejszonym przenikaniu światła przez miejsca wielokrotnie pokryte folią.
Jednak w przypadkach kiedy jest to nieuniknione, staram się robić minimalną zakładkę. Tym mniejszą im jaśniejsze są łączone kolory oraz tym mniejszą im lepsza jest jakość użytej folii. Proszę pamiętać, iż zakładki mają to do siebie, że mogą odcinać się kolorystycznie od obu sąsiadujących kolorów. Wielkość zakładki uzależniam też od kontrastu między łączonymi kolorami, a kolorem podłoża. Czasami potencjalne prześwity nie są aż tak widoczne i można zaryzykować klejenie na styk.
Grafikę na kaseton zawsze kleję na mokro.
Trzeba przyznać, że czasem używam również folii zwykłych, „niekasetonowych”. W zależności od projektu - mają one czasami wystarczającą transparentność. W tym przypadku szerokość zakładki nie jest aż tak istotna.