logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Jak najlepiej usunąć folię z blachy?

   07.02.2001, przeczytano 38161 razy

Szanowny Panie Ekspercie!
Jak najlepiej usunąć folię z blachy. Mam na myśli planszę reklamową klejoną na mokro trzy-cztery lata temu. Do tej pory po prostu zrywam folię ręcznie a klej rozmoczony birolem usuwam szpachelką. Jest z tym wiele roboty, nie mówiąc już o oparach (średnio na planszę ok. 5m2 zużywam 5l rozpuszczalnika).


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-najlepiej-usunac-folie-z-blachy,62,artykul.html

ODPOWIEDŹ
Jest to chyba największa zmora tej branży. Różni producenci stosują kleje kilku gatunków w zależności od serii i typu folii. W praktyce oznacza to jedno: środek skuteczny przy usuwaniu zwykłej folii ORACAL nie sprawdzi się już tak dobrze przy usuwaniu kleju po folii bannerowej tego samego producenta.
Powszechnie używa się - zgodnie z osobistymi preferencjami - następujących środków: nitro, toluen, aceton. Ponadto 3M posiada w sprzedaży środki służące zarówno do usuwania folii jak i kleju w sposób nie wymagający wiele zachodu. Należy posmarować folię żelem, odczekać kilka minut i usunąć raklą spuchniętą folię.
Kolejny specyfik służy do usunięcia resztek kleju. Podobny środek do usuwania kleju oferuje firma Wurt.
W przypadku potrzeby usunięcia np. z arkuszy blachy całego tła pomaga równomierne nagrzanie blachy do temperatury ok. 25 stopni. Jeżeli folia była marnego gatunku i czas jej ekspozycji był długi może się to okazać niemożliwe. Lepiej kupić nową blachę.


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Krzysztof WolskiKrzysztof Wolski o sobie:

Kompetencje:
- rodzaje i właściwości folii samoprzylepnych
- techniki nanoszenia folii
- wycinanie grafiki ploterem
- reklamy z folii na pojazdach

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

witam :o)
z mojego skromnego doswiadczenia wynika ze najlepszym sposobem usuniecia starej reklamy z blachy i przygotowanie powierzchni pod nowa reklame jest kupno nowej blachy :o)) po wielu perypetiach z czyszczeniem starych blach skalkulowalismy tak koszt czyszczenia ze jest on minimalnie wyzszy od ceny nowej blachy :o)cena czyszczenia 1 m2 wychodzi ok 13zl-15zl jest to sqteczny odstraszacz dla oszczednych do bolu klientow :o)
pozdrawiam :o)

,

Ja uzywam do usuwania starego kleju, po prostu "rubing alcohol" czyli po prostu chyba skazony
alkohol, kiedys w Polsce byl denaturat, ktory mial kolor> Tutaj mozna kupic czysty krystaliczny.
NIe uszkadza nawet powierzchni malowanych a klej zmywa sie pieknie
  

,

Polecam inną - skuteczną i prostą metodę usuwania starych napisów i folii. Co prawda jest nie jest ona do końca "czysta" z moralnego punktu widzenia - ale to już inny problem.
Najczęściej usunięcia starej folii domagają się klienci oszczędni aż do bólu (jak to wcześniej ktoś napisał). Zazwyczaj proponuję, żeby tą niewdzięczną pracę taki klient albo zlecił swoim pracownikom, albo jeżeli takowych nie posiada wykonał sam. Klient albo usuwa, albo kupuje nową blachę.Mam klientkę która wykorzystywała te same blachy aluminiowe już 5-krotnie :))) (nie zazdroszczę jej pracownikom)
Wojciech Szul
  

,

Próbowaliśmy różnych środków i po wielu eksperymentach zostaliśmy przy "pomarańczce" czyli Przemysłowym Środku Czyszczącym 3M. Nie dość, że skuteczny to jeszcze przyjemnie pachnie. Naszą opinię potwierdza również zadowolenie naszych Klientów, którym ów środek polecamy.

W.Cioć, C.P. Reklammix, Bydgoszcz

avatar użytkownika
,

Jeszcze jeden sposób to zobaczyć jaka jest druga strona blach jeśli się nadaje to śmiało kleić jeśli nie to trzeba zrywać a jak to jest wyjaśnione.

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764