logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Jak Polacy oglądają sport?

  PR 29.05.2024, przeczytano 522 razy

Aż 55 proc. dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu ogląda wydarzenia sportowe na ekranie telewizora [1] – mecze, walki, wyścigi, rozgrywki na szczeblu ligowym i międzynarodowym. Oglądanie sportu, obok filmów i gier wideo, jest jedną z najbardziej popularnych form masowej rozrywki i znakomitym sposobem na relaks i odpoczynek – pod warunkiem, że nic nie przeszkadza nam w odbiorze…


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-polacy-ogladaja-sport,404417,artykul.html

Ponad połowa Polaków ogląda sport przynajmniej raz w tygodniu, co czwarty – kilka razy w tygodniu, a 15 proc. – kilka razy dziennie! Ważne wydarzenia sportowe, takie jak mecze reprezentacji narodowej piłkarzy i siatkarzy oraz występy kadry skoczków narciarskich gromadzą przed telewizorami miliony widzów. Nieprzypadkowo wymieniliśmy właśnie te trzy dyscypliny, bo to one cieszą się w Polsce największą popularnością. Futbol ogląda w telewizji 61 proc. Polaków, skoki narciarskie – 47 proc., a siatkówkę – 42 proc.

Co ciekawe, co trzeci z nas (34 proc.) ogląda sport regularnie, bez względu na to, czy w zawodach biorą udział reprezentujący Polskę zawodnicy. Dla 27 proc. warunkiem do obejrzenia transmisji jest udział sportowca broniącego biało-czerwonych barw. 14 proc. kibiców włącza transmisję, gdy Polacy odnoszą sukcesy i kibicuje im do końca, nawet jeśli ostatecznie przegrywają.

Sportowe emocje łączą

Oglądanie sportu dostarcza ogromnych emocji – widok zawodników walczących o zwycięstwo, szczególnie jeżeli reprezentują barwy narodowe, może wywołać silne reakcje emocjonalne, a wspieranie drużyny lub ulubionego zawodnika tworzy głębokie poczucie przynależności i wspólnoty. Kibicowanie ulubionej drużynie lub zawodnikowi może być także okazją do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, z którymi współdzielimy radość ze zwycięstw – a niekiedy i smutek z porażek. Polacy oglądają wydarzenia zwykle z partnerami/partnerkami (42 proc.) lub z całą rodziną (28 proc.). Tylko co trzeci (32%) z nas ogląda sport bez towarzystwa.

Nieco ponad 70 proc. Polaków wymienia się opiniami w trakcie oglądania wydarzeń sportowych lub komentuje na bieżąco ich przebieg. Najczęściej, w 49 proc. przypadków, dzielimy się uwagami z osobami, z którymi oglądamy zmagania sportowców.

Sport, a zwłaszcza dynamiczne, atletyczne dyscypliny, jest tak atrakcyjny do oglądania, gdyż obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji i dramatyczne momenty, co sprawia, że oglądanie go jest niezwykle ekscytujące i trzyma w napięciu do samego końca – końcowego gwizdka, syreny lub wygranej piłki meczowej. Abyśmy jednak mogli cieszyć się pełnią wrażeń z oglądania sportu, technologia nie powinna zakłócać nam poprawnego odbioru.

Aż 70 proc. Polaków deklaruje, że są cechy w ich telewizorach, które – gdyby działały lepiej – poprawiłyby ich doświadczenia podczas oglądania wydarzeń sportowych. Przykładowo, cechą wskazywaną przez badanych jako najbardziej oczekiwaną, jest lepsza jakość obrazu – odpowiedzi tej udzieliło 40 proc. respondentów. 37 proc. wskazało z kolei na większy rozmiar ekranu, który mógłby zwiększyć pozytywne doświadczenia z oglądania.

Jak optymalnie oglądać sport?

Telewizor do oglądania sportu musi charakteryzować się wysoką rozdzielczością, która zapewni ostry obraz i pozwoli doświadczyć każdego detalu i akcji oraz wysokim wskaźnikiem odświeżania obrazu. Im wyższy jest ten parametr, tym ruchy sportowców, piłki, oszczepu czy kuli odwzorowywane są płynniej i naturalniej, co jest szczególnie istotne podczas dynamicznych rozgrywek sportowych.

Technologie redukcji rozmycia ruchu pomagają zredukować niedoskonałości obrazu podczas szybkich akcji sportowych, a technologia HDR poprawia kontrast, jasność i kolorystykę, co sprawia, że obraz jest bardziej realistyczny i intensywny.

Z myślą właśnie o wiernym odwzorowaniu ruchów w dynamicznych scenach sportowych Samsung opracował technologię Upłynniacz Ruchu 144 Hz, dostępną m.in. w wybranych telewizorach OLED – w tym w wiodącej tegorocznej nowości, modelu S95D – oraz Neo QLED, w tym QN95D, QN92D i QN85D[2]. Te urządzenia dysponują dodatkowo technologią Quantum Mini LED, która odpowiada za precyzyjne sterowanie podświetleniem ekranu. Modele QN95D i QN85D można kupić w wersji z 85-calowym ekranem.

Taka przekątna zapewni wyjątkową immersję w wydarzenia sportowe i pozwoli poczuć się niemal jak na trybunie stadionu – zwłaszcza gdy do telewizora podłączymy system głośników zapewniający dźwięk przestrzenny, na przykład soundbar Samsung Q-Serii.

Telewizor do sportu powinien wspierać również funkcje dostępu do treści online – transmisje wydarzeń sportowych na platformach streamingowych to druga pod względem popularności forma oglądania sportu, z której korzysta co czwarty dorosły Polak (27 proc.). Wbudowane aplikacje do strumieniowania treści wideo zapewniają szybki dostęp do transmisji na żywo, powtórek oraz treści dodatkowych, takich jak wywiady, analizy i dokumenty.

Dzięki obecności platformy Smart TV w telewizorach Samsung, widzowie uzyskują dostęp do setek aplikacji i usług wideo na życzenie, z czego aż 70 to pozycje o profilu sportowym. Za pośrednictwem takich aplikacji, jak Eleven Sports, TVP Sport, czy Player użytkownicy telewizorów Samsung obejrzą mecze polskiej Ekstraklasy i czołowych europejskich lig piłkarskich, tenisa, żużla, koszykówki i wielu innych, również olimpijskich, dyscyplin.

Źródło: Samsung

Dodatkowe informacje:

[1] Badanie zrealizowane przez Ipsos na zlecenie Samsung Electronics w lutym 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 18-70 lat

[2] W modelach QN95D i QN92D odświeżanie 144Hz, w modelu QN85D – 120 Hz

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Max, PKOl i Looney Tunes łączą siły przed Igrzyskami Paryż 2024
Platforma Max, na której dostępny będzie każdy moment Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, została oficjalnym partnerem streamingowym Olimpijskiej Reprezentacji Polski. Warner Bros. Discovery Global Consumer Products i PKOl wraz z firmą LPP ogłosiły również współpracę, której efektem jest specjalna kolekcja ubrań z ukochanymi postaciami znanymi z Looney...
Lato RMF na koncertach i festiwalach
W tym roku RMF FM bawić się będzie wraz ze słuchaczami na największych festiwalach w kraju i koncertach najpopularniejszych artystów, m.in. sanah, Eda Sheerana, Lenny’ego Kravitza czy Justina Timberlake’a. Będzie też zabawa SMS-owa w nowej odsłonie.
Audio Broker - nowy brand mediowy
Dział agencyjny Eurozetu oraz Doradztwo Medowie łączą siły i wprowadzają nową markę - Audio Broker. Zastępuje ona dotychczas funkcjonujące rozwiązania, porządkuje strukturę organizacyjną, a przede wszystkim będzie oferować klientom dostęp do najszerszej oferty reklamowej na polskim rynku audio.
Rekordowe wyniki Grupy Eurozet. Radio ZET ponownie w górę
Najnowsza fala badania Radio Track (III-V 2024) przynosi kolejny wzrost udziału w czasie słuchania Radia ZET, który wynosi już 15,4 proc. Grupa Eurozet notuje rekordowe wyniki i jest jedyną grupą radiową, która rok do roku poprawiła wyniki słuchalności.
„Rzeczpospolita” odgrywa kluczową rolę w promowaniu przywództwa kobiet w Polsce, wyróżniając się jako lider w mediach branżowych. W najnowszym raporcie „Kobiety w zarządach – droga do równowagi”, autorstwa Kornblit & Partners Executive Search oraz Instytutu Monitorowania Mediów, „Rzeczpospolita” została uznana za...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764