logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Jak przywiązać do marki klienta w 2017 roku?

  PR 15.12.2016, przeczytano 485 razy

61 proc. zadowolonych z zakupów konsumentów podzieli się tą wiadomością z rodziną i przyjaciółmi. Lojalni klienci kupują o 90 proc. częściej i wydają 60 proc. więcej jednorazowo na zakupy niż osoby po raz pierwszy odwiedzające witrynę sklepu. Eksperci przewidują, że budowanie strategii lojalności konsumenta stanie się jednym z kluczowych trendów w e-reklamie w 2017 roku.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-przywiazac-do-marki-klienta-w-2017-roku,30853,artykul.html

Wysokie koszty pozyskania klienta, które pochłaniają dużą część budżetów marketingowych, są zmorą wielu marketerów. Zamiast przeznaczać większość wydatków reklamowych na będące często na granicy rentowności inwestycje mające na celu pozyskiwanie konsumenta, eksperci z Sociomantic Labs zachęcają do wdrażania strategii budowania lojalności klienta. Badania firmy Rare pokazują, że konsument staje się lojalnym klientem marki, gdy darzy ją zaufaniem -  83 proc., kiedy ją lubi, uznaje za pomocną i atrakcyjną – 86 proc. Jak można zawalczyć o polepszanie długofalowej relacji z klientem?

Po pierwsze, zaangażować konsumenta, czyli jak to robili marketerzy kiedyś a dziś

O tym, że konsumenci zaangażowani w relację z marką są dla niej bardziej wartościowi wiadomo od dawna. Według danych Rosetta kupują oni nawet o 90 proc. częściej, a jednorazowo na zakupy wydają aż o 60 proc. więcej, do tego pięciokrotnie chętniej wskazują markę jako tą, z której usług i produktów w przyszłości ponownie skorzystają. Jedną z najpopularniejszych metod budowania więzi firmy z konsumentem na przestrzeni wieków były (i są dalej!) programy lojalnościowe. Już w XVIII wieku, zaczęli z nich korzystać amerykańscy sprzedawcy. Wówczas chodziło o miedziane żetony, które uzbierane w większej ilości po wykonaniu kolejnych zakupów można było później wymienić w sklepie na konkretne produkty. Miedziane żetony z czasem wymieniono na tańszą opcję w postaci znaczków, choć mechanizm działania programu został ten sam. Szacuje się, że do 1964 roku firma S&H, która wprowadziła program lojalnościowy ze znaczkami, wydrukowała ich 3 razy więcej niż amerykańska poczta. W 1995 roku sklep Tesco poszedł o krok dalej, wprowadzając kartę klienta (club card). Dziś dzięki nowym technologiom marketerzy mogą zrobić jeszcze więcej, aby zaangażować użytkownika – e-sprzedawcy nagradzają lojalność konsumentów na podstawie ich zaangażowania na stronie www sklepu, zakupów i dzielenia się informacjami o produktach w social media, opiniami, zapisami do sklepowego newslettera, a w wielu miejscach zamiast szukać po kieszeniach karty klienta często wystarczy już tylko aplikacja w telefonie. Do tego marketerzy mogą czerpać z wielkiego bogactwa Big Data, a dzięki nowym technologiom jeszcze skutecznej targetować tych klientów, na których najbardziej im zależy, dostosowując pod nich indywidualnie reklamy na stronach www, w social media czy w kanale mobilnym.

Po drugie, rabaty i promocje, ale…

Od dawien dawna w marketingu z sukcesem stosowane są jeszcze dwa narzędzia: rabat i promocja. Rozwój nowych technologii oraz marketingu internetowego sprawił, że mogą być one dziś wykorzystywane przez marketerów w bardziej wyrafinowany i spersonalizowany sposób, a nie jak dawniej – masowo i jednakowo dla każdego. Internauta, któremu np. zostanie wyświetlony banner z reklamą sprzętu komputerowego w promocyjnej cenie, nie zdecyduje się na jego zakup, tylko dlatego, że akurat jest 10 proc. zniżki, jeśli sprzętu nie potrzebuje, bo dopiero co kupił, marzy mu się inny zakup, znajduje się na innym etapie ścieżki zakupowej lub zwyczajnie wychodzi z założenia, że co jakiś czas sklepy kuszą kolejnymi promocjami i jak nie ta, to kolejna. Warto zatem przyjrzeć mu się z bliska, zadać pytanie, czego naprawdę może w tej chwili potrzebować i pod tym kątem planować kolejne działania. Może, jeśli niedawno dokonał zakupu laptopa, to zainteresuje go produkt komplementarny? Jakimi produktami ostatnio się interesował, gdy odwiedził stronę www? Na którym etapie ścieżki zakupowej aktualnie się znajduje i w jaki sposób można do niego dotrzeć? Rabaty i promocje nabierają siły rozpędu, gdy są limitowane np. wielkie promocje w Czarny Piątek albo kiedy są tylko dla wybranych – kluby zakupowe. Przekaz reklamowy wyświetlany indywidualnemu użytkownikowi, oparty na znajomości jego preferencji zakupowych (m.in. na podstawie danych o ostatnich transakcjach w e-sklepie gromadzonych w CRM), potencjału jaki ma on w perspektywie długookresowej dla sklepu (określanego po zmierzeniu CLV, czyli Pomiaru Wartości Klienta) i zachowań w trakcie przeglądania witryny (na podstawie danych cookies, które mogą wskazać jakie produkty oglądał, w co klikał, co umieścił w koszyku, ale w ostateczności nie kupił) zapewnia mu poczucie, że jest traktowany w wyjątkowy sposób. Taka personalizowana reklama, według danych Sociomantic Labs, jest dwa razy skuteczniejsza od „standardowych” metod promocji nie opartych na nowych technologiach czy głębszej analizie danych.

Po trzecie i najważniejsze, doceniać i nie zapominać

Konsument musi poczuć się ważny i wyjątkowy – choć stwierdzenie to jest stare jak świat, to w praktyce często sklepy je bagatelizują. Najprostszy przykład: stały klient, od lat wykupujący usługę X płaci za nią np. 400 zł, podczas gdy nowy konsument, który zgodzi się podpisać umowę może ją otrzymać za połowę ceny. Komunikat, jaki tym samym wysyła firma do stałego klienta, jest taki, że tylko nowi klienci są ważni, a fakt, że ktoś od lat korzysta z usług, nie ma większego znaczenia. Właściwie to już lepiej poszukać inne firmy, w której jako nowy klient otrzyma atrakcyjniejsze warunki. Długoterminowy klient stanowi najlepszą reklamę oraz generuje wyższy dochód niż konsument odwiedzający witrynę e-sklepu po raz pierwszy. Tymczasem skoncentrowani wyłącznie na zwiększaniu zasięgu i pozyskiwaniu nowych odbiorców marketerzy wydają olbrzymie budżety na przyciągnięcie często „jednorazowych” klientów. Nie chodzi też o to, żeby popaść w kolejną przesadę i całkowicie zrezygnować z kampanii prospectingowych – po prostu należy mieć umiar i określić odpowiednią proporcję między działaniami skierowanymi do nowych i obecnych konsumentów.

Nawet jeśli w ciągu ostatnich trzystu lat w marketingu zaszły epokowe zmiany – od miedzianych żetonów wręczanych stałym klientom przy zakupie w lokalnym sklepie po bazujące na nowych technologiach coraz skuteczniejsze metody identyfikowania potrzeb użytkownika i skłaniania go do powrotu na stronę www i wykonania kolejnej transakcji zakupowej, to jednak cel tych działań pozostał bez zmian – wszystkie koncentrują się na kliencie. To on zawsze musi być stawiany na pierwszym miejscu, a już szczególnie, gdy z firmą związany jest od dawna – prawdopodobieństwo sprzedaży mu produktu rośnie do 70 proc., a konsumentowi, który dopiero po pierwszy dotarł do sklepu, zaledwie od 5 do 20 proc.

Źródło: Sociomantic Labs

www.sociomantic.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Do 2026 r. wyszukiwarkom ma ubyć 1/4 użytkowników
Do 2026 roku wyszukiwarkom internetowym ma ubyć aż 25 proc. użytkowników – wynika z najnowszego raportu analityków Gartnera. Przestaniemy wyszukiwać w tradycyjny sposób? Nie, ale na pewno to AI i nasze z nią rozmowy będą czymś na porządku dziennym. Co to oznacza dla właścicieli sklepów internetowych, którzy w swoich działaniach wykorzystują...
Dźwięk w cyberprzestrzeni: Audio marketing w świecie online
W dobie niezwykle szybkiego rozwoju rynku e-commerce i digitalizacji kanałów sprzedaży, kształtowanie wizerunku marki online staje się równie kluczowe, co tradycyjne strategie marketingowe. W tej cyfrowej erze, gdzie klienci są nieustannie bombardowani informacjami, warto zwrócić uwagę na potężne narzędzie - dźwięk.
Pierwszy sklep formatu „Nike Rise
20 lutego br. w Centrum Handlowym Bonarka otwarto pierwszy salon "Nike Rise" w Polsce. Dwupoziomowy sklep o powierzchni 1000 mkw. w swoim założeniu łączy bogaty świat sportu i jego różnorodnych dyscyplin z innowacyjnymi, cyfrowymi doświadczeniami i usługami.
Polski projekt miejskich mebli dla fińskiego miasteczka
Zimą pogoda nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu? My uważamy inaczej i razem z Parkly stworzyliśmy „zimoodporny” zestaw mebli miejskich dla Keravy – fińskiego miasteczka nieopodal Helsinek. 
Opinie o marce. Jak przeprowadzić samodzielny audyt?
97 proc. klientów czyta opinie o firmie, a 85 proc. konsumentów ufa temu, co zobaczy w Internecie o danej marce. Opinie online są tak samo istotne, jak rekomendacje znajomych – wynika z danych popularnej platformy do monitorowania brandów. Jak przeprowadzić samodzielny audyt opinii o naszej firmie? Czy istnieją na to proste sposoby? I dlaczego w ogóle warto...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764