logo
WIADOMOŚCI

Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce

redakcja   27.03.2018, przeczytano 391 razy
ilustracja

Karol Śliwka (ur. 1932) jest jednym z najważniejszych polskich projektantów grafiki użytkowej. Podczas swojej przeszło 60-letniej kariery stworzył setki znaków graficznych, z których wiele funkcjonuje do dzisiaj(m.in. PKO, Instytut Matki i Dziecka, WSiP)


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-sliwka-w-kompot.-polscy-ilustratorzy-karolowi-sliwce,35949,artykul.html

Śliwka starał się, aby każdy znak był metaforyczną opowieścią, pozostającą na długo w wyobraźni odbiorcy. Wystawa „Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce” jest próbą przetestowania wyobraźni polskich ilustratorów, a także połączeniem dwóch historycznie odległych epok projektowania graficznego i ilustracji.

Ilustratorzy zostali poproszeni o autorskie interpretacje poszczególnych znaków mistrza. Zadanie niełatwe, ponieważ prostota użytkowej formy symbolu graficznego bardzo często stoi w sprzeczności ze swobodą, kolorystyką i dynamiką ilustracji. Wystawa pokazuje, że nawet poprzez zmianę kontekstu oraz środków wyrazu, dobre logo zachowuje swoje cechy i jest w stanie funkcjonować w dowolnej formie. Pokazuje także różnorodność, inwencję twórczą i kreatywność polskich ilustratorów, którzy swobodnie ale z rozwagą bawią się nieśmiertelnymi formami wykreślonymi dziesiątki lat temu przez Karola Śliwkę.

Uczestnicy wystawy: Karol Banach, Michał Bednarski, Katarzyna Bogucka, Bartosz Bojarczuk, Patryk Hardziej, Gosia Herba, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Agata Królak, Alek Morawski, Ola Niepsuj, Patrycja Podkościelny, Jacek Rudzki, Dawid Ryski, Beata Śliwińska.

Kurator wystawy: Patryk Hardziej

Wystawa jest częścią serii wydarzeń poświęconych Karolowi Śliwce „Śliwka razy 3”.

6 kwietnia–27 maja

PPNT Gdynia | Centrum Designu

Źródło: PPNT Gdynia, STGU

www.stgu.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
herrero, 27.03.2018

Uczestnicy wystawy: (...) Patryk Hardziej,
Kurator wystawy: Patryk Hardziej

Delusions of grandeur?

avatar użytkownika
redakcja, 27.03.2018

A to dlaczego?  

herrero, 27.03.2018

Niestety, nie jestem medykiem, nie potrafię wyjaśnić skąd się bierze megalomania.  

avatar użytkownika
redakcja, 27.03.2018

Udział w organizacji wystawy, w której bierze się jednocześnie udział jako artysta - to przejaw megalomanii?  

herrero, 28.03.2018

Jeśli to normalne, to po co pytasz?
  

avatar użytkownika
redakcja, 28.03.2018

Pytanie dotyczyło tego co Ty sądzisz.  

herrero, 28.03.2018

Ja już napisałem co sądzę.  

avatar użytkownika
william0000, 28.03.2018

Opary absurdu lub innej cieczy. Kraj który organizuje igrzyska nie powinien w nich brać udziału bo tak nie wypada. Szczytem megalomani jest chodzenie w ciuchach które samemu się zaprojektowało.  

avatar użytkownika
redakcja, 28.03.2018

Jeszcze gorzej gdy ktoś chodzi we fryzurze którą sobie sam uczesał, z brodą którą sobie sam przystrzygł albo z makijażem, który sobie sam wykonał... Faktycznie niezłe opary ;-)  

herrero, 28.03.2018

Paradoksalnie przykład z igrzyskami jest adwekwatny, bo sportowcy kraju organizatora nie muszą się kwalifikować do udziału, nawet jeśli sportowo nie zasługują na uczestnictwo.
  

avatar użytkownika
redakcja, 28.03.2018

I nikt nie wzywa medyków?  

herrero, 28.03.2018

Albo jak ktoś je jabłka z własnego sadu, prawda?  

avatar użytkownika
redakcja, 28.03.2018

Ale w tym wypadku to jabłko czy ogrodnik grzeszą megalomanią?  

herrero, 28.03.2018

W przypadku jabłek jest dokładnie tak samo jak z gruszkami.  

Najnowsze w tym dziale:

Wyginarki do liter 3D od Automatic Letter Bender na Festiwaldruku.pl
Międzynarodowa firma Automatic Letter Bender znana z technologii wyginania liter 3d, w tym roku firma po raz kolejny weźmie udział w targach Festiwal Druku.pl.
Contenthouse kontynuuje współpracę z Hand-Prod
Zdrowy Diabetyk to kolejny projekt content marketingowy, który firma HAND-PROD powierzyła obsłudze agencji ContentHouse.
Forum IAB to jedno z najbardziej inspirujących i merytorycznych wydarzeń marketingowych w Polsce, które co roku gromadzi najważniejszych ekspertów branży. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Powrót do przyszłości – nowy marketing, człowiek, technologia”. Monday – agencja komunikacji znalazła się w gronie partnerów wydarzenia i wspiera j...
9. Plaster: Grafika użytkowa Islandii
Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest grafice projektowej z Islandii i, co jest już tradycją „Plastra”, konfrontacji jej ze współczesnymi zjawiskami w polskie sztuce projektowej.
Bioróżnorodność: Poznań Design Festiwal
Poznań Design Festiwal to wydarzenie, promujące design, jako sposób myślenia i twórczego rozwiązywania istotnych społecznie i ekologicznie problemów. Tegoroczny program to część szerszej formuły, prezentującej rozwiązania dotyczące żywiołów, z których każdy jest niezbędny człowiekowi do życia, a jednocześnie stanowi zagrożenie. 
 
środa 25.04.2018, 68 gości [ lista ]
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone