logo
WIADOMOŚCI

Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce

   27.03.2018, przeczytano 651 razy
ilustracja

Karol Śliwka (ur. 1932) jest jednym z najważniejszych polskich projektantów grafiki użytkowej. Podczas swojej przeszło 60-letniej kariery stworzył setki znaków graficznych, z których wiele funkcjonuje do dzisiaj(m.in. PKO, Instytut Matki i Dziecka, WSiP)


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-sliwka-w-kompot.-polscy-ilustratorzy-karolowi-sliwce,35949,artykul.html

Śliwka starał się, aby każdy znak był metaforyczną opowieścią, pozostającą na długo w wyobraźni odbiorcy. Wystawa „Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce” jest próbą przetestowania wyobraźni polskich ilustratorów, a także połączeniem dwóch historycznie odległych epok projektowania graficznego i ilustracji.

Ilustratorzy zostali poproszeni o autorskie interpretacje poszczególnych znaków mistrza. Zadanie niełatwe, ponieważ prostota użytkowej formy symbolu graficznego bardzo często stoi w sprzeczności ze swobodą, kolorystyką i dynamiką ilustracji. Wystawa pokazuje, że nawet poprzez zmianę kontekstu oraz środków wyrazu, dobre logo zachowuje swoje cechy i jest w stanie funkcjonować w dowolnej formie. Pokazuje także różnorodność, inwencję twórczą i kreatywność polskich ilustratorów, którzy swobodnie ale z rozwagą bawią się nieśmiertelnymi formami wykreślonymi dziesiątki lat temu przez Karola Śliwkę.

Uczestnicy wystawy: Karol Banach, Michał Bednarski, Katarzyna Bogucka, Bartosz Bojarczuk, Patryk Hardziej, Gosia Herba, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Agata Królak, Alek Morawski, Ola Niepsuj, Patrycja Podkościelny, Jacek Rudzki, Dawid Ryski, Beata Śliwińska.

Kurator wystawy: Patryk Hardziej

Wystawa jest częścią serii wydarzeń poświęconych Karolowi Śliwce „Śliwka razy 3”.

6 kwietnia–27 maja

PPNT Gdynia | Centrum Designu

Źródło: PPNT Gdynia, STGU

www.stgu.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Uczestnicy wystawy: (...) Patryk Hardziej,
Kurator wystawy: Patryk Hardziej

Delusions of grandeur?

avatar użytkownika
,

A to dlaczego?  

,

Niestety, nie jestem medykiem, nie potrafię wyjaśnić skąd się bierze megalomania.  

avatar użytkownika
,

Udział w organizacji wystawy, w której bierze się jednocześnie udział jako artysta - to przejaw megalomanii?  

,

Jeśli to normalne, to po co pytasz?
  

avatar użytkownika
,

Pytanie dotyczyło tego co Ty sądzisz.  

,

Ja już napisałem co sądzę.  

avatar użytkownika
,

Opary absurdu lub innej cieczy. Kraj który organizuje igrzyska nie powinien w nich brać udziału bo tak nie wypada. Szczytem megalomani jest chodzenie w ciuchach które samemu się zaprojektowało.  

avatar użytkownika
,

Jeszcze gorzej gdy ktoś chodzi we fryzurze którą sobie sam uczesał, z brodą którą sobie sam przystrzygł albo z makijażem, który sobie sam wykonał... Faktycznie niezłe opary ;-)  

,

Paradoksalnie przykład z igrzyskami jest adwekwatny, bo sportowcy kraju organizatora nie muszą się kwalifikować do udziału, nawet jeśli sportowo nie zasługują na uczestnictwo.
  

avatar użytkownika
,

I nikt nie wzywa medyków?  

,

Albo jak ktoś je jabłka z własnego sadu, prawda?  

avatar użytkownika
,

Ale w tym wypadku to jabłko czy ogrodnik grzeszą megalomanią?  

,

W przypadku jabłek jest dokładnie tak samo jak z gruszkami.  

Najnowsze w tym dziale:

Giętarki HD Green Series w Automatic Letter Bender
Jako autoryzowany przedstawiciel marki HD wprowadziliśmy do oferty nowe giętarki HD GREEN SERIES. Dlaczego są godne uwagi? To doskonałe rozwiązanie dla firm poszukujących kompromisu pomiędzy dobrą jakością systemu gięcia i nacinania oraz przystępną ceną.
Panasonic wprowadził na rynek wielkoformatowe wyświetlacze 4K z serii EQ1
Panasonic uzupełnił ofertę wyświetlaczy 4K o sześć nowych modeli z linii EQ1. Ekrany o przekątnych od 43 do 86 cali oferują wysoką jakość obrazu, łatwą instalację oraz szerokie możliwości zastosowania.
Magazyn „My Fashion Connection” od Hand Made
Krakowska agencja reklamowa Hand Made odpowiada za koncepcję kreatywną oraz stworzenie treści do e-magazynu „My Fashion Connection”, który stanowił nieodłączny element kampanii marki Orsay z Jessiką Mercedes.
„2foru Stories” – nowa aktywacja w aplikacji Mcdonald’s
Zupełnie nowa odsłona oferty 2forU czeka w aplikacji McDonald’s. Codziennie, aż do 18 listopada, będzie można w niej znaleźć inną i nieznaną wcześniej ofertę rabatową. Trzeba się śpieszyć, bo każda promocja dostępna jest tylko przez jeden dzień! Do menu dołącza też zupełnie nowy burger – Fresh Tasty. Promocja jest wspierana kampanią w TV oraz w Internecie,...
Ricoh Pro L5130/L5160 – nowa seria ploterów lateksowych
Firma Ricoh zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowej generacji lateksowych ploterów Pro L5130/L5160. Urządzenia z nowej serii będą dostępne w sprzedaży w Europie w pierwszej połowie 2019 roku. Przed planowaną oficjalną premierą zostaną zaprezentowane m.in. podczas targów VISCOM w Mediolanie.
 
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej
© 1997-2018 ICOS
. Wszystkie prawa zastrzeżone